Kaszubskie pejzaże

Kraje
Kategoria
Wyżywienie
śniadania i obiadokolacje
Trudność
średnia
Transport
własny
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele
TerminCena
8 dni2 790
bus z Warszawy 300 zł | Ostatnie miejsca

Szczegóły wyjazdu Kaszubskie pejzaże

O wyprawie

Kaszubskie pejzaże | Kaszuby

Proponujemy Wam aktywny wypoczynek wśród malowniczych jezior i lasów oraz wizytę w miejscowościach ważnych dla kaszubskiej historii. Kaszuby to przedziwny region, który od wielu wieków nie ma jednej stolicy. Do miana stolicy Kaszub aspiruje siedem miast, które prześcigają się w zasługach dla społeczności kaszubskiej.

Oprócz tego, że nie potrafimy wskazać jego stolicy, nie wiemy jednoznacznie skąd pochodzi nazwa „Kaszuby”, to jeszcze nie potrafimy wskazać jego dokładnych granic (ilu autorów, tyle wersji). Proponujemy Wam aktywny wypoczynek wśród malowniczych jezior i lasów oraz w miejscowościach ważnych dla kaszubskiej historii.

Atrakcje:

 • Rynek w Kościerzynie
 • Rezerwaty Lubygość i Szczelina Lechicka
 • Spływ po rzece Radunia
 • Szymbark – Centrum Edukacji i Promocji regionu
 • Wieżyca – najwyższe wzniesienie Niżu Środkowoeuropejskiego
 • Warsztat garncarski Neclów w Chmielnie
 • Kaszubski Park Miniatur
 • Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Kaszub w Sianowie

Dystans na rowerze:

Ok. 250 km; Nawierzchnia: droga asfaltowa/droga szutrowa lub leśna: 70%/30%

Program

Dzień 1: Kościerzyna

Bus wyjeżdża z Warszawy w godzinach popołudniowych. Uczestnicy jadący własnym transportem powinni dotrzeć na obiadokolację, która jest serwowana o godz. 19.00. Potem odbędzie się spotkanie informacyjne.

Dzień 2: Kościerzyna – Lipusz – Sulęczyno – Kościerzyna (pętla – 60 km, 350 hm)

Naszą wycieczkę zaczniemy w Kościerzynie – w „sercu Kaszub”. Kościerzyna to nie tylko ładnie odrestaurowany rynek z kamieniczkami. Należy koniecznie odwiedzić Muzeum Ziemi Kościerskiej, gdzie znajduje się ciekawa wystawa o mieście, historii Kaszub i o lokalnych działaczach. Godne obejrzenia jest również Muzeum Kolejnictwa z piękną ekspozycją zabytkowych parowozów i lokomotyw. Opuszczamy miasto, nasz szlak wiedzie po przepięknych terenach Pojezierza Kaszubskiego. Trasa jest wyjątkowa – bardzo atrakcyjnym elementem krajobrazu są malownicze jeziora rynnowe oraz zalesione wzgórza.

Dzień 3: Kościerzyna – Gołubie – Stężyca – Borucino – Chmielno (41 km, 250 hm)

Szlak rowerowy biegnie leśnymi duktami i asfaltowymi drogami przez Kaszubski Park Krajobrazowy. Nasza trasa prowadzi wzdłuż linii brzegowej jezior polodowcowych, które połączone rzekami i strugami tworzą jeden z najpiękniejszych w Polsce szlaków wodnych tzw. Kółko Raduńskie – szlak łączący 14 jezior. Piękne kaszubskie jeziora zachęcają do wylegiwania się na brzegu oraz kąpieli.

Dzień 4: Chmielno – Mirachowo – Kamienicki Młyn – Sianowo – Chmielno (pętla – 52 km, 530 hm)

Kierujemy się w stronę rezerwatów: „Lubygość” i „Szczelina Lechicka”. Zwiedzanie rezerwatów umożliwia droga leśna, biegnąca wzdłuż jezior. Jest to jeden z najbardziej atrakcyjnych pod względem krajobrazowym szlaków wycieczkowych w Kaszubskim Parku Krajobrazowym. Nieopodal znajduje się także rekonstrukcja bunkra partyzantów Gryfa Pomorskiego – „Ptasia Wola” oraz punkt widokowy, z którego roztacza się rozległy widok na rynnę Jezior Potęgowskich i sąsiadujące z nią tereny sandrowe. Dalej nasza trasa wiedzie między małymi jeziorkami do rezerwatu „Kurze Grzędy” – jest to największy rezerwat przyrody w KPK utworzony w celu ochrony miejsc lęgowych żurawia i tokowisk głuszca.

Dzień 5: Ostrzyce – Trątkownica (13 km) – spływ kajakowy Radunią

Spływ Radunią dostarcza niezapomnianych wrażeń za sprawą piękna krajobrazu. Odkryjecie najurokliwsze zakątki Pojezierza Kaszubskiego – wysokie wzgórza, głębokie jary i czyste jeziora. Kaszubi mówią o tej rzece, że jest bijącym sercem pojezierza. Sprawdźcie to sami. Ta niesforna i pracowita rzeka to prawdziwy raj dla ludzi szukających na wodzie odpoczynku, przygody oraz sportowych wrażeń. Jej zmienność sprawia, że na różnych odcinkach tego atrakcyjnego szlaku będą się dobrze czuły osoby o różnym stopniu zaawansowania kajakowego. Wybraliśmy dla Państwa najbardziej atrakcyjny i malowniczy odcinek rzeki, preferowany dla amatorów i ludzi chcących poznać piękno Szwajcarii Kaszubskiej.

Dzień 6: Chmielno – Kartuzy – Borcz  (44 km, 340 hm)

Opuszczamy Chmielno i kierujemy się w stronę Kartuz, gdzie znajduje się Muzeum Kaszubskie. Szwajcaria Kaszubska to nie tylko piękna przyroda, ale również niepowtarzalna, szeroko rozpoznawalna kultura i tradycja kaszubska. Sztuka ludowa, w szczególności haft kaszubski, malarstwo oraz ceramika znajdują rzeszę miłośników. Swoistą atrakcją jest również pielęgnowany przez mieszkańców język kaszubski. Muzea regionalne, które odwiedzimy, jak np. Muzeum Neclów w Chmielnie czy Muzeum Kaszubskie w Kartuzach, doskonale ukazują turystom bogate dziedzictwo kulturowe Kaszub.

Dzień 7: Borcz – Szymbark – Wieżyca – Borcz (pętla – 48 km, 430 hm)

Dzisiejszy etap to pętla rowerowa przez bogato zalesione Wzgórza Szymbarskie z najwyższym wzniesieniem na Niżu Środkowoeuropejskim – Wieżycą (328,6 m n.p.m.) uchodzącą za obszar najbardziej malowniczy. Ten wspaniały krajobraz podziwiać można z kilku punktów widokowych zlokalizowanych na terenie całych Kaszub, m.in. z wieży widokowej na Wieżycy, gdzie planowana jest piesza wycieczka. Prawdziwą osobliwością kulturową Szwajcarii Kaszubskiej jest Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, gdzie kaszubszczyzna przybiera wymiar niemal światowy. Tutaj zobaczymy niezwykłe obiekt, takie jak: najdłuższa deska świata, dom postawiony do góry nogami czy Dom Sybiraka. Liczne atrakcje i widoki na kaszubskie jeziora zapierające dech w piersiach pozwolą zapomnieć o zmęczeniu na tym najbardziej wymagającym etapie naszej wycieczki.

Dzień 8: Borcz

Zakończenie wycieczki, po śniadaniu bus wraca do Warszawy.

Warunki

Cena wycieczki obejmuje:

 • noclegi w gospodarstwach agroturystycznych, pensjonatach lub hotelach w pokojach 2-4 osobowych
 • śniadania i obiadokolacje
 • opiekę przewodnika
 • asystę samochodu technicznego przez cały czas trwania wycieczki
 • przewóz bagaży na trasie

Cena wycieczki NIE obejmuje:

 • posiłku w trakcie dnia
 • dojazdu i powrotu
 • biletów wstępu do muzeów i kosztów dodatkowych atrakcji
 • ewentualnego wypożyczenia roweru – dodatkowy koszt 300 zł/osoby, roweru ze wspomaganiem elektrycznym – 800 zł
 • dodatkowego ubezpieczenie NNW i KIT Bezpieczne Rezerwacje

Koncepcja naszego wyjazdu:

 • Zakłada codzienne przemieszczanie się na rowerach na odcinkach rzędu 50 – 60 km w asyście busa technicznego, który w razie awarii, przemęczenia etc. służy pomocą.
 • Samochód techniczny wiezie również nasze bagaże – podróżujemy na rowerach wyłącznie z podręcznym bagażem dziennym umieszczonym w zależności od preferencji: w sakwie, torebce lub koszyku na kierownicy, małym plecaku itp.
 • Czas dziennej wycieczki to zazwyczaj od 9.00 do 18.00. Na jazdę na rowerze przeznaczone jest ok 50% z tych 9 godzin. Pozostałe to czas zwiedzania, odpoczynku, relaksu w ładnych miejscach, ewentualnej kąpieli w jeziorze/morzu, posiłki. Nie zawsze jest możliwość zjedzenia lunchu w trakcie dnia w barze lub restauracji – czasami muszą wystarczyć zakupy sklepowe i posiłek na polanie/łące.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Kaszubskie pejzaże pochodzą od biura Via Verde, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Polska. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania i obiadokolacje. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.