Apulia

Kraje
Kategoria
Wyżywienie
we własnym zakresie
Trudność
łatwa
Transport
samolot
Zakwaterowanie
namioty / pensjonaty
TerminCena
10 dni3 900
Cena promocyjna przy zapisach do 15.06.2024

Szczegóły wyjazdu Apulia

O wyprawie

Bari | Matera | Alberobello | Polignano al Mare | Monopoli | Ostuni | Otranto | Lecce

Region Apulia rozciąga się od „ostrogi” (półwysep Gargano) aż po „obcas” włoskiego buta ( półwysep Salento). Tutejsze kryształowo – przejrzyste morze jest uważane za najpiękniejsze w Europie. dzięki licznym historycznym pomnikom oraz nieporównywalnemu krajobrazowi zaliczana jest do najpiękniejszych regionów Włoch.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI: B

Trasa łatwa, prowadząca dogami asfaltowymi, dzienne odcinki ok. 60 km, nieliczne krótkie podjazdy.

Program

Dzień 1: Matera 

Przelot do Bari, transport busem do Matery, zwiedzanie miasta. 
Matera to miasto samo w sobie unikatowe, dzięki kulturze i elegancji, które występują tu w nietypowym jak na południowe standardy zakresie, a także dzięki sassi, czyli rzędom domów wykutych w ścianach wąwozu, stanowiących jeden z najbardziej osobliwych elementów miejskiej zabudowy południowych Włoch. Znaleźć tu można wspaniałe wykute w skałach świątynie oraz prywatne posesje. 

Dzień 2: Matera – Alborello 

Zaczynamy rowerową przygodę. Przez piękne wioski wnętrza półwyspu, gdzie życie toczy się własnym tempem, gdzie rzadko turyści zaglądają, gdzie można poczuć prawdziwy klimat Włoch dotrzemy do serca Apulii. 
W pięknym krajobrazie Doliny Itria, wśród sadów, gajów oliwnych i niskich kamiennych murów przy polach położone jest Alberobello, miasto Trulli. Trulli to typowe apulskie kamienne, okrągłe domy z zabawnymi stożkowatymi dachami. Jest ich to ponad 1500. 
Jako iż zatrzymamy się tu na noc, będzie sporo czasu by popołudniu i wieczorem przespacerować się wśród nich. 

Dzień 3: Alberobello 

Pierwszą część dnia spędzimy nadal na wyżynie Murge, odwiedzając kolejne wioski w których zabudowie przeważają trulli. W krajobrazie przeważają tutaj morza winnic, drzew oliwnych i migdałowców. Odwiedzimy takie miasteczka jak: Locorotondo , Cisternino i Martina Franca. Każde piękniejsze i ciężko wybrać te naj. Również okolica zachęca do niespiesznych rowerowych wycieczek. 

Dzień 4: Polignano al Mare - Monopoli 

Zjeżdżamy w końcu nad wybrzeże, po drodze jeszcze zajrzymy do najpiękniejszej jaskinie południowych Włoch – Grotta do Castellana. Dalej już tylko zjazd do pięknej miejscowości Polignano al Mare. Często nazywany jest nieodkrytą perłą wybrzeża Adriatyku i trudno z takim stwierdzeniem się nie zgodzić. 
Niewątpliwym atutem Polignano a Mare jest jego malownicze położenie na stromym klifie pełnym urokliwych jaskiń. To naprawdę niesamowity widok, kiedy widzi się nagie białe skały, oblewane falami Adriatyku! Skalista linia brzegowa to jednak nie jedyny mocny punkt tego miasta. Zachwyca ono turystów także przepiękną architekturą, wspaniałą, czystą wodą i niezwykle efektowną, kamienną plażą. 
Dalej wzdłuż wybrzeża dotrzemy do Monopoli , kolejnego pięknego miasta z niesamowitym Starym Portem, gdzie pod wysokimi białymi murami obronnymi cumują dziesiątki kolorowych łódek. 

Dzień 5: Ostuni 

Dzisiejszy etap prowadzi przez Park Narodowy Torre Cane, niezwykły gdyż niemal w całości pokryty kilkusetletnimi gajami oliwnymi , niekończące się kilometry drzew oliwnych jakie rzadko można spotkać. 
Po południu dotrzemy do Ostuni, znanego jako „białe miasto”. Jest to jedno z najbardziej zachwycających miasteczek na południu Włoch. Położone na trzech wzgórzach rozwinęło się już w I wieku naszej ery. Stare centrum, składające się z bielonych uliczek i bukowanych zaułków rozciąga się na najwyższym wzgórzu i góruje nad okolicznymi równinami. 
Stąd już tylko 7 kilometrów dzieli nas od pięknego wybrzeża Costa Murlata, głównie skaliste wybrzeże kryje kilkadziesiąt małych pięknych piaszczystych zatoczek zachęcających do kąpieli. Tu zatrzymamy się na kolejny nocleg. 

Dzień 6-8: Ortanto 

Rankiem transfer busem na przylądek Capo d’Otranto. To najbardziej wysunięty na południe punkt włoskiego półwyspu , zwieńczony latarnią morską i opuszczonymi ruinami opactwa z VII wieku. Jest to pierwsze miejsce we Włoszech które ogląda wschód słońca. W bezchmurne poranki przez cieśninę widać stąd oddalone o około 80 km góry Albanii. 
Samo miasteczko Ortanto, wspaniale położone na cyplu i obwarowane wysokimi murami robi wspaniałe wrażenie. 
Zatrzymamy się tu na trzy noclegi by poznać okolice słynące z najpiękniejszych włoskich plaż, wspaniałego wina i cudownych krajobrazów. 

Dzień 9: Lecce 

Na koniec czeka na nas wycieczka do Lecce to największe miasto na naszej trasie z przepięknymi zabytkami z epoki baroku. 
Po spacerze po Lecce sądzę, że trudno nie zgodzić się z opinią francuskich historyków sztuki zeszłego stulecia, którzy mówili, że jeśliby ustawić w rzędzie kościoły Lecce, uzyskalibyśmy najpiękniejszą ulicę świata. Warto odwiedzić choć kilka z tych kościołów. 
Krajobraz w głębi półwyspu Salentyńskiego przypomina nieco Grecję. Przeważa łagodnie pofalowany teren z karłowatymi drzewami, opuncjami i poletkami tytoniu. Małe, słoneczne wioski wyrastają z kamienistej i suchej, czerwonej gleby, a domy z płaskimi dachami pomalowane są w pastelowe kolory. 

Dzień 10: 

Przelot z Bari do Polski.

UWAGA: PONIŻSZY PROGRAM JEST JEDYNIE ORIENTACYJNY. PODANE DZIENNE DYSTANSE MOGĄ RÓŻNIĆ SIĘ O +/- 15 KM. POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE, KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW I INNE CZYNNIKI ORGANIZACYJNE. PROSIMY WIĘC NIE TRAKTOWAĆ TEGO PROGRAMU ZOBOWIĄZUJĄCO, NIEMNIEJ JEDNAK DOŁOŻYMY WSZELKICH STARAŃ BY ZREALIZOWAĆ GO JAK NAJDOKŁADNIEJ.

Warunki

ORGANIZACJA WYJAZDU

Uczestnicy dostają się na wycieczkę samolotem wraz z bagażem podręcznym.
Rower oraz bagaż główny należy dostarczyć do Krakowa, Katowic lub Warszawy na dzień przed wylotem, osobiście lub przesyłką kurierską i odebrać sprzęt 1 dzień po powrocie.
Sprzęt ten dowożony jest busem drogą lądową.

PRZELOT 

Przelot realizowany tanimi liniami lotniczymi, możliwa przesiadka w jednej z europejskich stolic, co wiąże się z kilkugodzinnym oczekiwaniem na lotnisku lub krótkim zwiedzaniem miasta. 
Termin wycieczki orientacyjny, może różnić się o +/- 3 dni. ostateczny termin oraz miejsce wylotu zostaną podane najpóźniej na 40 dni przed terminem wycieczki.

Cena zawiera: 

  • Noclegi na kempingach pod namiotami
  • Przelot samolotem z bagażem podręcznym 
  • Transport rowerów 
  • Transport bagaży na trasie 
  • Usługi opiekuna grupy 
  • Ubezpieczenie KL i NW
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Opłaty dodatkowe dla chętnych: 

  • Dopłata do noclegów w pensjonatach +800 zł

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 1000 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 1000 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Apulia pochodzą od biura Cyklotramp, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Włochy. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu we własnym zakresie. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.