Bory Tucholskie dla małych i dużych

Kraje
Kategoria
Wyżywienie
śniadania i obiadokolacje
Trudność
łatwa
Transport
własny
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele
TerminCena
8 dni2 790
bus z Warszawy 300 zł | Ostatnie miejsca

Szczegóły wyjazdu Bory Tucholskie dla małych i dużych

O wyprawie

Bory Tucholskie dla małych i dużych

Bory Tucholskie dla rodziców z dziećmi. Często wydaje nam się, że nasze 6 letnie maluchy są jeszcze za małe na tego typu wyprawy. Otóż nic bardziej mylnego. Dzienne odcinki rzędu 25-35 km, liczne atrakcje: parki wodne, place zabaw, a także zajęcia w agroturystykach zostały specjalnie dobrane pod naszych najmłodszych uczestników.

Bory Tucholskie – to kraina o niepowtarzalnie pięknym krajobrazie, królestwo niebieskich strug i jezior, zielonych borów i lasów, urzekających swą potęgą i majestatem, nie tylko przyrodą. To świetne tereny dla rowerowej turystyki. Drogi są mało uczęszczane przez samochody, tereny dość płaskie, a widoki malownicze. Dodatkowo w regionie jest bardzo rozwinięta siatka szlaków rowerowych.

Atrakcje:

 • Spotkanie z Leśniczym
 • Ścieżki dydaktyczne
 • Spływ kajakowy Brdą
 • Wyłuszczarka szyszek Klosnowo
 • Zwiedzanie Chojnic
 • Aquapark Fojutowo

Dystans na rowerze:

Ok. 170 km

Program

Dzień 1: przyjazd do Charzykowy, obiadokolacja o 18.00

Dzień 2: pętla wokół jeziora Charzykowskiego – punkt widokowy – 32 km

Ścieżką rowerową ruszamy zdobywać zakątki malowniczych Borów Tucholskich. Po drodze podziwiamy panoramę Jeziora Charzykowskiego, robiąc sobie postoje w ciekawszych miejscach na kąpiele i zbieranie jagód oraz grzybów. W miejscowości Małe Swornegacie przejeżdżamy przez most zwodzony na Brdzie, gdzie robimy przerwę na lunch. Następnie odwiedzamy punkt widokowy, gdzie mamy możliwość zobaczyć panoramę okolicy. Po powrocie planowany mecz piłki nożnej lub inne zabawy ruchowe.

Dzień 3: Charzykowy – Swornegacie (lunch) – Charzykowy 36 km

Kolejny etap podobnie jak dzień wcześniej jedziemy krótkimi odcinkami z częstymi przerwami kąpielowymi. Cieszymy się czynnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Dzieci dotlenione i szczęśliwe, to i rodzice zadowoleni. Dzięki różnorodności podłoża podróż jest dla nich tym bardziej atrakcyjna. Następnie odwiedzamy Leśniczówkę Funka, gdzie mamy możliwość spotkania z leśniczym, który przybliży nam faunę i florę okolicy. Mijamy po drodze pomnik przyrody Dąb Bartuś. Jedziemy do wsi Swornegacie. Tam robimy sobie przerwę na posiłek nad jeziorem. Po lunchu ruszamy dalej, kończąc pętle w Charzykowy. Popołudniu proponujemy skorzystać z miejscowych atrakcji – rowery wodne, łódki.

Dzień 4: Charzykowy – Chojnice – Charzykowy 30 km

Dzisiejszy etap będzie trochę miejski. Trasa prowadzi bowiem przez Chojnice, gdzie zobaczymy Rynek z neogotyckim Ratuszem Miejskim otoczonym kamienicami z pięknymi fasadami. 

Dzień 5: Charzykowy – Fojutowo 35 km

Na samym początku naszego dzisiejszego etapu przed nami niedługa przejażdżka po okolicy. Wyruszamy w kierunku pętli Szlaku Kasztelańskiego, w stronę jeziora Śpierewnik, nad którego południowym krańcem znajduje się obecnie częściowo odtworzone grodzisko. Następnie ruszamy na nasze ostatnie miejsce noclegowe, gdzie będziemy mogli zrelaksować się w parku wodnym, a także pospacerować po okolicznych atrakcjach, warto odwiedzić akwedukt i wieżę widokową.

Dzień 6: spływ kajakowy kanałem Brdy

Rytel – Fojutowo (dystans 10 km)

Brda – lewy dopływ Wisły, największy w jej dolnym biegu. Jakość wód rzeki w całym jej biegu jest dobra, a wręcz należy ona do najczystszych rzek województwa kujawsko-pomorskiego. Kanał Brdy to budowla hydrotechniczna zbudowana przez Prusaków w XIX wieku, w celu nawodnienie łąk czerskich leżących w Borach Tucholskich. Długość kanału wynosi 21 km, a głębokość około 1 m.

W zależności od preferencji do wyboru dzień stacjonarny lub spływ rzeką Brdą. Wiosłując po meandrach pięknej Brdy mamy okazję poznać okolice z zupełnie innej perspektywy. Odcinek nie jest długi, dzięki nurtowi rzeki nie jest też wyczerpujący.

Dzień 7: Fojutowo – Mylof – Klosnowo 27 km (powrót busem)

Dzisiaj jedziemy wzdłuż kanału, po czym odbijamy na drogę do Mylofu, gdzie mamy możliwość zobaczyć spiętrzone przez zaporę wody Brdy, a także jedną z największych hodowli pstrąga tęczowego. Po krótkiej przerwie kontynuujemy podróż i jedziemy do Klosnowa. Chętni mają okazję zobaczyć wyłuszczarkę szyszek. Stąd powrót busem, chętni mogą wracać rowerami.

Dzień 8: Fojutowo

Dzisiejszym śniadaniem kończymy nasz wyjazd.

Warunki

Cena wycieczki obejmuje:

 • noclegi w gospodarstwach agroturystycznych, pensjonatach lub hotelach
 • śniadania i obiadokolacje
 • opiekę przewodnika
 • asystę samochodu technicznego przez cały czas trwania wycieczki
 • przewóz bagaży na trasie

Cena wycieczki NIE obejmuje:

 • posiłku w trakcie dnia
 • dojazdu i powrotu
 • biletów wstępu do muzeów i kosztów dodatkowych atrakcji
 • ewentualnego wypożyczenia roweru – dodatkowy koszt 300 zł/osoby, ze wspomaganiem 800 zł/osoba
 • dodatkowego ubezpieczenia Bezpieczne Rezerwacje

Koncepcja naszego wyjazdu:

 • Zakłada codzienne przemieszczanie się na rowerach na odcinkach rzędu 30 – 40 km
 • Samochód techniczny wiezie nasze bagaże – podróżujemy na rowerach wyłącznie z podręcznym bagażem dziennym umieszczonym w zależności od preferencji: w sakwie, torebce lub koszyku na kierownicy, małym plecaku itp.
 • Czas dziennej wycieczki to zazwyczaj od 9.00 do 15.00. Na jazdę na rowerze przeznaczone jest ok 3-4 godzin. Pozostały to czas zwiedzania, odpoczynku, relaksu w ładnych miejscach, ewentualnej kąpieli w jeziorze/morzu, posiłki. Nie zawsze jest możliwość zjedzenia lunchu w trakcie dnia w barze lub restauracji – czasami muszą wystarczyć zakupy sklepowe i posiłek na polanie/łące.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Bory Tucholskie dla małych i dużych pochodzą od biura Via Verde, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Polska. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania i obiadokolacje. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.