Wyspy Estonii

Kategoria
Wyżywienie
własne
Trudność
łatwa
Transport
autokar / bus
Zakwaterowanie
namioty / pensjonaty

Szczegóły wyjazdu Wyspy Estonii

O wyprawie

Haapsalu | Muhu | Sareemaa | Hiiumaa | Tallin

Estońskie wybrzeże wraz z wyspami Saaremaa i Hiiumaa słyną z niezliczonych piaszczystych plaż (przyciągających turystów z Finlandii i Szwecji na równi z estońskimi mieszczuchami), spokojnego tempa życia, ścieżek rowerowych, starych drewnianych wiatraków i latarni morskich. Jest tu też kilka uzdrowisk, gdzie można skorzystać z jałowcowych kąpieli, maseczek z kawioru oraz zrelaksować się w tradycyjnej saunie. Bardzo łatwa wycieczka, pozwalająca odpocząć na łonie pięknej przyrody.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI: A

Bardzo łatwa trasa, płaska i głównie drogami asfaltowymi. Etapy ok. 50-60 km długości.

Program

Dzień 1: 

Zbiórka w Krakowie i Warszawie. Nocny przejazd busem do Estonii. 

Dzień 2: Haapsalu 

Rankiem docieramy do sympatycznego miasteczka Haapsalu. Ten kurort jest jednym z najpiękniejszych miejsc Estonii. Pierwsza wzmianka o tym mieście, w którym znajduje się imponująca twierdza krzyżacka, pochodzi z 1279 roku. Utrzymane w dobrym stanie domki drewniane posiadają elementy charakterystyczne dla stylu szwedzkiego. Rosyjscy carowie spędzali tutaj swoje wakacje, także najsłynniejszy kompozytor Piotr Czajkowski przebywał często w tym mieście. Haapsalu ma najpiękniejszy dworzec spośród wszystkich krajów nadbałtyckich. Mała przejażdżka po mieście będzie czystą przyjemnością. 

Dzień 3: Muhu 

Wyruszamy na podbój estońskich wysp. Na początek niewielka wyspa Muhu. Położona zaledwie 7 kilometrów od stałego lądu jest chyba najmniej znaną wyspą archipelagu zachodniej Estonii. Wynika to głównie z faktu, że zdecydowana większość podróżujących traktuje ją jedynie jako tranzyt na ulubioną, zarówno dla Estończyków, jak i obcokrajowców, Saaremę. Jednak jej walory, tak przyrodnicze, jak i kulturowe sprawiają, że w pełni zasługuje na bliższe poznanie. 
Prawdziwym przyrodniczym hitem stają się trasy rowerowych wędrówek wzdłuż wybrzeży Muhu, gdzie przy niskich stanach wody można dojść na przybrzeżne wyspy, oddalone niekiedy o kilka kilometrów od właściwej Muhu. Przykładem jest tu wyspa Kõinastu w zachodniej części, na którą to prowadzi ścieżka dostępna jedynie w czasie suchego i ciepłego lata. Nagrodą dla odważnych będą niezapomniane widoki, szczególnie z klifowego brzegu pełnego różnorodnego ptactwa. 
Zbadamy też strome wybrzeża Kap von Ninase. Trasa prowadzi przez lasy i piaszczyste wydmy , a w skansenie w Koguva, gdzie mamy wrażenie, że czas się zatrzymał ,robimy postój i nocleg. 

Dzień 4-6: Sareemaa 

Usypaną groblą przedostajemy się na drugą z wysp, Saaremę. Ta największa wyspa Estonii i druga co do wielkości wyspa Morza Bałtyckiego jest nazywana również Ősel . Żyje tu dzisiaj tylko 39000 mieszkańców, w większości mieszkają oni w stolicy wyspy - Kuressaare. 
Główną atrakcją miasta jest bez wątpienia imponujący zamek Bischofsburg (zwany dzisiaj Biskupcem), który został wybudowany w XIII wieku i w zasadzie został zachowany w niezmienionym stanie. 
Środkowa część wyspy prezentuje się bardzo różnorodnie, z porozrzucanymi wiejskimi domami otoczonymi kamiennym murem. Zwiedzamy krater po meteorycie Kaali i ruiny zamku Maasilinna, który nosi ślady wojny o Inflanty. 
Wyspa prezentuje nam jedyny w swoim rodzaju krajobraz: gęste lasy, zarośla jałowcowe i płaskie brzegi morskie. Do tego sięgające daleko w morze półwyspy i wiele zatok. 

Dzień 7-8: Hiiumaa 

Z Saaremy przepływamy na trzecią z wysp - wyspę Hiumaa. Wielokrotnie w ciągu ostatnich stuleci zmieniała się przynależność tej wyspy. Do 1563 roku należała do państwa Zakonu Niemieckiego, a potem przez 150 lat do Szwecji. Od 1710 roku była częścią Imperium Rosyjskiego. Pierwszym obiektem jaki zwiedzamy na tej wyspie jest gmach pałacu barona von Suuremoisa, wybudowany w barokowym stylu. Później docieramy do Kassari, miejsca, które jeszcze w XIX wieku leżało na oddalonej wyspie, a dzisiaj jest połączone zaporą z Hiiumaa. Następnie docieramy do Kärdla, miejsca naszego noclegu, jedynego miasta na wyspie. 
Drugiego dnia pobytu na Hiumie odwiedzamy imponującą latarnię morską w Kõpu, najstarszą w Estonii i trzecią najstarszą na świecie. Dzisiaj nocujemy na zachodnim wybrzeżu wyspy. Nasza wycieczka rowerowa prowadzi nas do najpiękniejszych miejsc na wyspie. Przyroda prezentuje się tu bardzo różnorodnie. Samotne białe, piaszczyste brzegi mieszają się z zaroślami jałowcowymi i lasami sosnowymi. Przemierzając rozległe łąki, natrafiamy w końcu na robiącą niesamowite wrażenie obfitość kwiatów. 

Dzień 9: Tallin 

Będąc w Estonii nie sposób nie odwiedzić stolicy – Tallina. 
Zdaniem wielu Tallin (Tallinn) uchodzi za jedno z bardziej fascynujących miejsc w Europie. Można w nim podziwiać najwspanialszą w krajach nadbałtyckich starówkę z plątaniną wąskich, kamiennych uliczek, średniowieczny rynek z gotyckim ratuszem, rzędy mieszczańskich kamieniczek, interesujące kościoły i muzea, wreszcie potężne mury obronne z basztami: Kiek in de Kok, Grubą Małgorzatą i Długim Hermanem na czele. 
Tallin posiada śliczne, nastrojowe Stare Miasto. Odizolowane od zgiełku współczesnego centrum, zauroczy każdego, kto przekroczy jego średniowieczne mury i wejdzie w poplątane uliczki. 

Dzień 10: 

Na koniec naszego pobytu w Estonii odwiedzimy najpiękniejszy Park Narodowy tego małego kraju, położony 70 km na wschód od stolicy, Park Narodowy Lahemaa. Rozczłonkowane wybrzeże i liczne przybrzeżne bezludne wysepki, ukazujące niepowtarzalny świat roślinny. Dalej dominują zalesione wzgórza morenowe, mokradła i jeziora z wieloma różnorodnymi gatunkami zwierząt. Małe miejscowości położone na terenie parku zachowały do dzisiaj swój pierwotny urok. 

Dzień 11: 

Rankiem docieramy do Warszawy, a około południa do Krakowa.

Warunki

Cena zawiera: 

  • Noclegi na kempingach pod namiotami
  • Przejazd autokarem z/do Krakowa i Katowic 
  • Opłaty promowe 
  • Transport bagaży na trasie 
  • Usługi opiekuna grupy 
  • Ubezpieczenie KL i NW 
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Opłaty dodatkowe dla chętnych: 

  • Dopłata do noclegów w domkach kempingowych +900 zł. UWAGA! Zapisy przyjmujemy najpóźniej na miesiąc przed wyjazdem
  • Dojazd z/do Warszawy +300 zł (tylko w przypadku zebrania się odpowiedniej ilości chętnych)

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 500 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 1000 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Wyspy Estonii pochodzą od biura Cyklotramp, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Kraje Bałtyckie. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu własne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.