W krainie Łemków

Kraje
Kategoria
Wyżywienie
śniadania i obiadokolacje
Trudność
średnia
Transport
własny
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele
TerminCena
8 dni2 590
bus z Warszawy 400 zł

Szczegóły wyjazdu W krainie Łemków

O wyprawie

W krainie Łemków | Beskid Niski

Zapraszamy w niezwykłą podróż do krainy innej niż wszystkie, odludnej, zapomnianej, tajemniczej. Beskid Niski-dzika przyroda, góry - ale nie wysokie, piękne pejzaże, drewniane cerkwie, przydrożne krzyże, stare cmentarze i burzliwa historia w tle. A przy tym wszystkim kilometry pustych dróg, wijących się wśród wzgórz i dolin, brak masowej turystyki, przyjaźni ludzie i ten niezwykły nieco melancholijny klimat… Nie ma tu luksusowych hoteli, wypasionych restauracji a i ze sklepami bywa różnie. Jest za to cisza, spokój i gwarancja przeżycia niezwykłej przygody.

Aktrakcje:

 • Nieskażona przyroda z dala od cywilizacji   
 • Kameralne uzdrowiska w Iwoniczu i Wysowej  
 • Zabytkowe cerkwie na szlaku architektury drewnianej      
 • Muzeum kultury łemkowskiej w Olchowcu       
 • Magurski Park Narodowy
 • Stadnina koni huculskich w Regietowie  
 • Ślady dawnych wsi łemkowskich

Dystans na rowerze: ok. 250km; Nawierzchnia: droga asfaltowa/droga szutrowa lub leśna: 60%/40%

Program

Dzień 1: Przyjazd do Rymanowa. Zakwaterowanie. O 19.00 kolacja i spotkanie informacyjne

Dzień 2: Rymanów-Daliowa 65 km, 900 hm. Wersja krótka 30km, 700hm.

Zaczynamy od łagodnej rozgrzewki na trasie do klimatycznego beskidzkiego uzdrowiska Iwonicz Zdrój, gdzie będzie okazja pospacerować po parku i wstąpić na kawę do Kawiarni Zdrojowej. Jednak z kurortową atmosferą pożegnamy się szybko i skierujemy się na południe aby po pokonaniu kilku podjazdów znaleźć się w Daliowej, w miejscu naszego noclegu. Po drodze będziemy mogli podziwiać widniejącą na horyzoncie majestatyczną Cergową, zwaną Wielką Górą. U pani Ani w Dzikim Winie , w dawnej łemkowskiej chacie zatrzymamy się   aby podładować akumulatory przed dalszą trasą. A przed nami  Jaśliski Park Krajobrazowy i urokliwy szlak niezamieszkałą doliną  do źródeł  Jasiołki. Na nocleg wrócimy do Daliowej.

Dzień 3: W krainie buków: Daliowa – Wisłoczek – Puławy – Wisłok Wielki  70km, 1100hm. Wersja krótka 50km, 800hm

Dzisiejszy dzień to prawdziwa rowerowa uczta- większa część trasy prowadzi pustymi asfaltowymi lub szutrowymi drogami, przez bukowe lasy, widokowe polany i kameralne doliny. Po drodze zwiedzimy cerkiew w Wisłoku Wielkim, poznamy historię Zielonoświątkowców z Puław i Wisłoczka, przekroczymy w bród kilka rzek i posilimy się w  ośrodku narciarskim.

Dzień 4: Daliowa-Radocyna 60 km 600 hm

Na początek odwiedzimy kultowe Jaśliska, klimatyczne miasteczko, z drewnianą zabudową, znane z filmów Truskawkowe wino i  Boże Ciało. Stąd wyruszymy do Zyndranowej, gdzie zwiedzimy Muzeum Kultury Łemkowskiej. Przed nami Magurski Park Narodowy, z nieskalaną przyrodą i  pięknymi widokami oraz wspaniale zachowane i zadbane drewniane cerkwie w Krempnej, Kotani i Świątkowej.  Na nocleg dotrzemy do wyjątkowo położonego hotelu  w zapomnianej dolinie na końcu świata.

Dzień 5: Radocyna-Becherov-Radocyna.  Śladami nieistniejących wsi – pętla 40km 600hm.

To być może najbardziej odludny etap  wyprawy, połączony z wizytą u naszych południowych sąsiadów. Obejrzymy  cmentarze  z czasów I wojny światowej i przydrożne kapliczki, poszukamy śladów dawnych wsi, niegdyś tętniących życiem, dziś w konsekwencji masowych wysiedleń powojennych, będących jedynie wspomnieniem.

Jeśli ktoś chciałby odpocząć od rowerów to dziś jest dobry moment – mieszkamy bowiem w wyjątkowym miejscu – można iść na pieszą wycieczkę po okolicy lub usiąść z książką na tarasie i przy odrobinie szczęścia zobaczyć z bliska myszołowa, który jest tu częstym gościem.

Dzień 6: Radocyna – Wysowa 40km, 600hm

Na początek szczególnie urokliwy szlak wzdłuż potoku Zawoja, śladem nieistniejącej wsi Nieznajowa. Następnie odwiedzimy  stadninę koni huculskich w Regietowie oraz cerkwie w Wołowcu, Skwirtnem i w Kwiatoniu. Ta ostatnia wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO i uważana za jedną z najpiękniejszych w Polsce. Na nocleg wrócimy do cywilizacji i spróbujemy zdrowotnych wód w Parku Zdrojowym w Wysowej. Gdyby komuś było mało rowerów  będzie mógł przejechać dodatkową pętlę wokół Wysoty.

Dzień 7: Góry Hańczowskie i Dolina Ropy i Ropki- pętla 60 km,1100 hm

Dzisiejszy etap oferuje  piękne widoki ale też kilka pojazdów . Odwiedzimy ponadto jedną z najbardziej urokliwych i przy okazji  najmniejszą cerkiew w Beskidzie Niskim– cerkiewkę w Bielicznej . Na lunch wstąpimy do Krynicy będącej granicą Beskidu Niskiego. Stąd zaczyna się Beskid Sądecki ale to już zupełnie inna historia..

Dzień 8: Powrót do Warszawy

Warunki

Cena wycieczki obejmuje:

 • noclegi w gospodarstwach agroturystycznych, pensjonatach lub hotelach w pokojach 2-4 osobowych
 • śniadania i obiadokolacje
 • opiekę przewodnika
 • asystę samochodu technicznego przez cały czas trwania wycieczki
 • przewóz bagaży na trasie

Cena wycieczki NIE obejmuje:

 • posiłku w trakcie dnia
 • dojazdu i powrotu
 • biletów wstępu do muzeów i kosztów dodatkowych atrakcji
 • ewentualnego wypożyczenia roweru – dodatkowy koszt 300 zł, roweru ze wspomaganiem elektrycznym – 800 zł
 • dodatkowego ubezpieczenia NNW Polska i KIT Bezpieczne Rezerwacje

Koncepcja naszego wyjazdu:

Zakłada codzienne przemieszczanie się na rowerach na odcinkach rzędu 50 – 60 km w asyście busa technicznego, który w razie awarii, przemęczenia etc. służy pomocą.

Samochód techniczny wiezie również nasze bagaże – podróżujemy na rowerach wyłącznie z podręcznym bagażem dziennym umieszczonym w zależności od preferencji: w sakwie, torebce lub koszyku na kierownicy, małym plecaku itp.

Czas dziennej wycieczki to zazwyczaj od 9.00 do 18.00. Na jazdę na rowerze przeznaczone jest ok 50% z tych 9 godzin. Pozostałe to czas zwiedzania, odpoczynku, relaksu w ładnych miejscach, ewentualnej kąpieli w jeziorze/morzu, posiłki. Nie zawsze jest możliwość zjedzenia lunchu w trakcie dnia w barze lub restauracji – czasami muszą wystarczyć zakupy sklepowe i posiłek na polanie/łące.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej W krainie Łemków pochodzą od biura Via Verde, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Polska. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania i obiadokolacje. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.