Wyspy Alandzkie

Kategoria
Wyżywienie
własne
Trudność
łatwa
Transport
autokar / bus
Zakwaterowanie
namioty

Wycieczka chwilowo niedostępna.

Szczegóły wyjazdu Wyspy Alandzkie

O wyprawie

Nynashamn | Sztokholm | Brando | Kumlinge | Saltwik | Sund | Finstrom | Mariehamn

Wyspy Alandzkie położone są na północnym Bałtyku, zaledwie 120 km od Sztokholmu. Stanowią oazę nieskażonej prawie przyrody. Tajemnica popularności Alandów jest niezwykłe zróżnicowanie krajobrazu i bogata oferta aktywnego wypoczynku. Wystarczy zaszyć się w jednym z przytulnych zakątków, by rozkoszować się odpoczynkiem nad wodą w otoczeniu niezwykłych formacji skalnych, lasów, wśród śpiewu ptaków, których na wyspach jest ponad sto gatunków. 

Dodatkową atrakcją będą wieczory spędzane w tradycyjnych fińskich saunach.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI: A 

Trasa zupełnie płaska, prowadząca po dobrze przygotowanych ścieżkach rowerowych.

Program

Dzień 1: 

Zbiórka w Krakowie i Warszawie. Bus zawozi nas do Gdańska, gdzie wieczorem wsiadamy na prom odpływający do Szwecji. Na promie impreza integracyjna. 

Dzień 2: Nynashamn - Sztokholm 

Rano przypływamy do Nynashamn, skąd rowerami wyruszymy do Sztokholmu, podziwiając piękne skaliste krajobrazy i spokojne wioski. Aż nie chce się wierzyć że stolica Szwecji jest tuż przed nami. 

Dzień 3: Sztokholm 

Rankiem udamy się na zwiedzanie Sztokholmu. Stolica Szwecji zachwyci nas swoja starówką, a przede wszystkim wspaniałym muzeum średniowiecznego statku Vaasa. 
Wieczorem wsiadamy na prom, który zawiezie nas na Wyspy Alandzkie. 

Dzień 4: Brando 

Rankiem docieramy do Mariehamn, stolicy Alandów. Nasz pobyt rozpoczniemy od zwiedzenia gminy Brando, która tworzy ponad 1000 wysepek. Wiele z nich połączono mostami i przeprawami promowymi co doceniają zwłaszcza rowerzyści. To jedna z najbardziej malowniczych części archipelagu. 

Dzień 5: Brando 

W tej okolicy spędzimy jeszcze jeden dzień. Ukształtowanie powierzchni wysp Brando jest bardzo urozmaicone. Groty przy brzegach wysp, potężne głazy narzutowe, niezwykłe kształty skał, gładkie, skaliste plaże to efekty rzeźbotwórczej działalności lądolodu i morza. Brando to atrakcja przede wszystkim dla miłośników przyrody, przy odrobinie szczęścia można zobaczyć wygrzewające się na brzegach foki. 

Dzień 6: Kumlinge - Saltwik 

Dziś odwiedzimy wyspę Kumlinge na której znajduje się najpiękniejszy kościół Finlandii z pieknymi 500-letnimi malowidłami. Zajrzymy też do kilku sennych rybackich wiosek. 
Następnie przepłyniemy na wyspę Saltwik, gdzie zwiedzimy najstarszy w Finlandii Kościół, pochodzący z XII wieku, oraz zdobędziemy najwyższy szczyt archipelagu Orrdals Klint (129 m n.p.m.) 

Dzień 7: Sund 

Dziś odwiedzimy obszary położone w samym sercu Alandów. Czekają nas tutaj tak specyficzne atrakcje jak: wytwórnia miejscowych win owocowych, farma ślimaków, wioska wikingów, rosyjskie fortyfikacje i wiele innych. 

Dzień 8: Finstrom 

Przejazd trasą rowerową Jarsorutten. Najciekawszym etapem podróży są zalesione łąki Nato, pełne ptactwa wodnego, przez które wiedzie dwukilometrowa ścieżka przyrodnicza. Podobna ścieżka przecina obszar rekreacyjny Jarso, będący niejako wizytówką archipelagu, gdyż jego krajobraz tworzą głównie płaskie, skaliste plaże. 

Dzień 9: Mariehamn 

Dziś zwiedzimy stolicę Wysp Alandzkich Mariehamn. Miejscowość bywa nazywana „miastem tysiąca lip” i rzeczywiście nie brakuje tu szerokich lipowych alei. Zajrzymy m.in. do Parlamentu, Muzeum Morskiego, zabytkowych żaglowców zacumowanych w porcie 
Wieczorem wsiadamy na prom do Sztokholmu. 

Dzień 10: Sztokholm - Nynashamn 

Rankiem przypływamy do Sztokholmu, skąd wzdłuż wybrzeża przejedziemy do Nynashamn. Tutaj wsiadamy na prom do Polski. 

Dzień 11: 

Rankiem docieramy do Gdańska, a wieczorem do Katowic i Krakowa.

Warunki

Cena zawiera: 

  • Noclegi na kempingach pod namiotami
  • Przejazd autokarem z/do Krakowa i Katowic
  • Opłaty promowe 
  • Transport bagaży na trasie 
  • Usługi opiekuna grupy 
  • Ubezpieczenie 

Opłaty dodatkowe dla chętnych: 

  • Przelot samolotem +ok. 600 zł

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 500 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 500 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Wyspy Alandzkie pochodzą od biura Cyklotramp, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Skandynawia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu własne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.