Wokół Wielkiej Wody

Kategoria
Wyżywienie
śniadania i obiadokolacje
Trudność
łatwa
Transport
własny
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele

Wycieczka chwilowo niedostępna.

Szczegóły wyjazdu Wokół Wielkiej Wody

O wyprawie

Wokół Wielkiej Wody | Pomorze Zachodnie, Maklemburgia-Pomorze Przednie

Zapraszamy na wyprawę po mało jeszcze znanych trasach Pomorza Zachodniego i położonego po niemieckiej stronie Pomorza Przedniego. Nasz szlak prowadzi po obu stronach granicy, dzięki czemu przekonamy się, czy aby na pewno niemieckie ścieżki rowerowe są lepsze od polskich. To wyjazd dla lubiących naturę, piękne krajobrazy, nadmorskie klimaty i ... łatwe trasy rowerowe.

Będzie czas na zwiedzanie, plażowanie, kąpiele. Znaczną część szlaku stanowi dedykowana ścieżka rowerowa, bez ruchu samochodowego. Podczas wyprawy zwiedzimy okolice Zalewu Szczecińskiego, Park Narodowy Wolin, najpięknięjsze polskie plaże, sławne niemieckie nadmorskie kurorty, wyspę Karsibór – nieznaną perełkę Świnoujścia, wyspę Uznam z kameralnymi miasteczkami i zielony Szczecin, ze świetnymi ścieżkami rowerowymi.

Atrakcje:

 • Rezerwat Przyrody Czarnocin
 • Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie.
 • Woliński  Park Narodowy
 • Plaże bałtyckie po obu stronach granicy
 • Ahlbeck – niemiecki kurort
 • Wycieczka katamaranem po delcie Świny
 • Ogród botaniczny Christiansberg
 • Szczecin

Dystans na rowerze:

Trasa 270 km; Nawierzchnia: droga asfaltowa/droga szutrowa lub leśna: 70%/30%

Program

Dzień 1: Przyjazd i zakwaterowanie

Spotykamy się w Brzózkach. O godz. 19.00 obiadokolacja i spotkanie informacyjne.

Dzień 2: Brzózki – Świnoujście 75 km

Naszą podróż rozpoczniemy przeprawą promową do Kopic. Stąd, wśród bezkresnych łąk, pojedziemy malowniczą ścieżką wzdłuż Zalewu Sczecińskiego.  Po drodze, w rezerwacie Czarnocin spotkamy żyjące na wolności koniki polskie i szwedzkie krowy. W miejscowości Wolin odwiedzimy Centrum Słowian i Wikingów a następnie nowoczesną ścieżka rowerową dotrzemy nad morze –  odpoczniemy na plaży w Międzyzdrojach.  Ostatnie kilometry to leśny dukt prowadzący do Świnoujścia.

Dzień 3: Świnoujście – Ahlbeck – Ückeritz – Świnoujście 55 km

Pojedziemy wzdłuż niemieckiego wybrzeża wyspy Uznam. Odwiedzimy sławne uzdrowiska Ahlbeck, Heringsdorf i Bansin –  dawne cesarskie kąpieliska ze wspaniałą eklektyczną zabudową – w każdym znajduje się wychodzące w morze molo, przy którym koncentruje się życie towarzyskie, szerokie plaże, szykowne domy i nadmorska promenada. Po  relaksie na plaży udamy się w drogę powrotną wzdłuż jeziora Achterwasser.

Dzień 4: Wyspa Karsibór 40 km i rejs katamaranem

Dziś udamy się na wyspę Karsibór, zwiedzimy rezerwat Karsiborska Kępa, będący ostoją wielu rzadkich gatunków ptaków a następnie   wyruszymy w niezapomniany rejs katamaranem przez krainę  44 wysp po rozlewiskach Świny. Będzie okazja do nieograniczonego kontaktu z przyrodą  i podglądania naturalnych siedlisk ptaków.

Dzień 5:  Świnoujście - Ueckermunde 65 km

Podążamy trasą wokół Zalewu Szczecińskiego, tym razem po niemieckiej stronie. Odwiedzimy niewielkie, spokojne miasteczka- Usedom oraz Bugewitz . Przeprawimy się promem, przejedziemy przez torfowiskowy rezerwat przyrody Anklamer Stadtbruch, będący ostoją kormoranów i na koniec odpoczniemy na plaży.

Dzień 6: Ueckermünde – Brzózki 40 km

Odwiedzimy Ueckermünde, spokojne miasteczko, którego historia sięga czasów słowiańskich. W średniowieczu wioska zaczęła się rozrastać , wtedy też powstał tu zamek: jedna z siedzib Książąt Pomorskich. Jego wieża do dziś wznosi się nad miastem, a budynek mieści obecnie Muzeum Zalewu. Dzisiejsze Ueckermünde tchnie atmosferą dawnych czasów, która zachowała się w brukowanych uliczkach i szachulcowych kamieniczkach. Następnie udamy sie do ogrodu botanicznego Christiansberg a potem do Altwarp, najdalej na północny – wschód wysuniętego portu Niemiec Stąd przepłyniemy do Nowego Warpna, bliźniaczego miasteczka z  zabytkowym ratuszem, aleją żeglarzy i pomnikiem rybaka.

Dzień 7: Brzózki – Szczecin 40 km

Przed nami Puszcza Wkrzańska – rozległy kompleks leśny  położony po obu stronach granicy, z rozlewiskami i ukrytymi w gęstwinie oczkami wodnymi.  Ruszymy w kierunku Szczecina, miasta-ogrodu i przekonamy się, jak bardzo duże miasto może być przyjazne rowerzystom. Wspaniale pomyślaną ścieżką rowerową dotrzemy do centrum miasta. Tutaj, wraz z przewodnikiem, już bez rowerów, zwiedzimy jego najcenniejsze zabytki.

Dzień 8: Po śniadaniu wyjazd do Warszawy.

Warunki

Cena wycieczki obejmuje:

 • noclegi w gospodarstwach agroturystycznych, pensjonatach lub hotelach w pokojach 2-4 osobowych
 • śniadania i obiadokolacje
 • opiekę przewodnika
 • asystę samochodu technicznego przez cały czas trwania wycieczki
 • przewóz bagaży na trasie

Cena wycieczki NIE obejmuje:

 • posiłku w trakcie dnia
 • dojazdu i powrotu
 • biletów wstępu do muzeów i kosztów dodatkowych atrakcji
 • ewentualnego wypożyczenia roweru – dodatkowy koszt 300 zł, roweru ze wspomaganiem elektrycznym – 800 zł
 • dodatkowego ubezpieczenia NNW Polska i KIT Bezpieczne Rezerwacje

Koncepcja naszego wyjazdu:

 • Zakłada codzienne przemieszczanie się na rowerach na odcinkach rzędu 30 – 60 km
 • Samochód techniczny wiezie nasze bagaże – podróżujemy na rowerach wyłącznie z podręcznym bagażem dziennym umieszczonym w zależności od preferencji: w sakwie, torebce lub koszyku na kierownicy, małym plecaku itp.
 • Czas dziennej wycieczki to zazwyczaj od 9.00 do 17.00. Na jazdę na rowerze przeznaczone jest ok 3-6 godzin. Pozostały to czas zwiedzania, odpoczynku, relaksu w ładnych miejscach, ewentualnej kąpieli w jeziorze/morzu, posiłki. Nie zawsze jest możliwość zjedzenia lunchu w trakcie dnia w barze lub restauracji – czasami muszą wystarczyć zakupy sklepowe i posiłek na polanie/łące.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Wokół Wielkiej Wody pochodzą od biura Via Verde, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Polska, Niemcy. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania i obiadokolacje. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.