Sycylia

Kraje
Kategoria
Wyżywienie
we własnym zakresie
Trudność
średnia
Transport
samolot
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Ragusta | Noto | Taormina | Etna | Wyspy Liparyjskie

Sycylia to perła Morza Śródziemnego, od lat przyciągająca tłumy spragnionych udanego wypoczynku turystów, oferująca niezwykły miks przepięknych krajobrazów, ciepłego śródziemnomorskiego klimatu i zabytków pozostawionych przez niezliczonych zdobywców wyspy, którzy na przestrzeni tysięcy lat przeciągali „sycylijska linę" między sobą. Trudno im się dziwić...

Dziś i Wy możecie przekonać się na własne oczy, co jest tak pociągającego w Sycylii, zapewniając sobie niezapomniane wspomnienia i cudowne wakacje w tym wyjątkowym zakątku Europy. Rowerowa wyprawa po najciekawszych zakątkach wschodniej części wyspy.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI: B/C

Trasa dość łatwa, jedynie dwa etapy bardzo trudne ze sporymi podjazdami, które można przebyć busem. Głównie poruszamy się drogami asfaltowymi, jedynie podjazdy na wulkany powadzą dogami szutrowymi. Na wulkany, które przede wszystkim stanowią o trudności trasy można wejść pieszo, dzięki czemu wycieczka staje się przystępna także dla mniej wprawnych rowerzystów.

Program

Dzień 1:

Przelot do Caliagri, transport busem do Ragusty.

Dzień 2-3: Ragusta

Pierwsze dwa dni spędzimy w Raguście i jej okolicach. Miasto to barokowa perła Sycylii, położone na wzgórzu z piękną starówką i wąskimi uliczkami , które zachęcają do zagubienia się w historii. Okolice są wręcz idealne do wycieczek rowerowych przez winnice, gaje oliwne i małe sycylijskie wioski.

Dzień 4-5: Noto

Zjeżdżamy ku wybrzeżu , dość długi ok 70 km etap poprowadzi nas ku kolejnemu pięknemu miastu – Noto.
Noto to jedno z kilku barokowych miast mieszczących się w Dolinie Noto – miejscu wpisanym na listę UNESCO właśnie ze względu na ich barokowość. Nie jest duże. Zaledwie 20 tysięcy mieszkańców. Właściwie jego zwiedzanie ogranicza się do odwiedzin jednej głównej ulicy i kilku uliczek, które do niej dochodzą. Ale każdy budynek jest tu przepiękny i można by po tej ulicy chodzić bez końca. Okolica z kolei to kwintesencja Sycylii , wiejskie krajobrazy , spokojne miasteczka i niezliczona ilość kwiatów.
W końcu jednak opuścimy dolinę Noto i dotrzemy nad wybrzeże, kąpiel obowiązkowa!, a wieczorem na plaży oddamy się degustacji sycylijskich win.

Dzień 6: Taormina

Rankiem przejazd busem w okolice Taorominy. Tutejsze plaże należą do najlepszych na całej Sycylii kusząc do całodniowego opalania i kąpieli. Ci którzy jednak nie wytrzymają całego dnia na plaży będą mogli udać się na wycieczkę rowerową do pobliskiej Taorminy. Jednej z najładniejszych miejscowości Sycylii.

Dzień 7: Etna (dla chętnych)

To będzie jeden z najbardziej ekscytujących dni wycieczki. Wcześnie rano jeszcze przed wschodem słońca rozpoczniemy wspinaczkę na najwyższy wulkan Europy. Czeka nas ponad 40 kilometrowy podjazd i 3000 metrów przewyższenia. Wrażenia są niesamowite. Doga początkowo powadzi przez las, by na wysokości ok. 1000 metrów dotrzeć do pól lawowych. Krajobraz staje się coraz bardziej surowy i chwilami ma się wrażenie, że znaleźliśmy się na księżycu. Po drodze mija się kilka niższych kraterów, aż w końcu dociera się do tego najwyższego i najbardziej spektakularnego, gdzie cały czas wydobywają się kłęby dymu.
Potem czeka nas oczywiści nie lada atrakcja ponad 40 km zjazdu początkowo drogą wyznaczoną po pyle wulkanicznym , szutrem wśród pól lawowych aż w końcu asfaltem do wybrzeża, wieczorem obowiązkowa kąpiel w morzu i uczczenie dnia lampką sycylijskiego wina.
Dla tych, którzy nie piszą się na tak trudny podjazd przygotowaliśmy ułatwienie. Busem można podjechać na wysokość 2 tys metrów, skąd już pozostanie tylko 12 km podjazdu lub 4 godziny podejścia do szczytu. Ale oczywiście przyjemności zjazdu nikt już sobie nie odmówi.

Dzień 8: Dookoła Etny

Po zdobyciu szczytu wulkanu czas na rundę wokół jego podnóża. Kręta droga zachwyca pejzażami. Góruje nad nią Etna, która zdaje się bawić z innymi wzgórzami w chowanego. Odwiedzimy m.in. wąwóz Alcantra, wyżłobiony przez rzekę w wulkanicznych skałach oraz kilka pięknych, spokojnych sycylijskich wiosek, do budowy których posłużyły wszechobecne skały wulkaniczne. Mijane miasteczko Piano Provenzana ( ciężko dotknięte przez erupcję w 2002 r.) oraz plujące dymem, straszliwe „ziejące paszcze”. Od ich nastroju zależy życie lub zniszczenie okolicznej ziemi przez żarzące się strumienie lawy.

Dzień 9-10: Wyspy Liparyjskie

Promem przenosimy się na Wyspy Liparyjskie, dziś odwiedzimy dwie z nich – Lipari i Volcano, która stanowi naszą bazę do zwiedzania wulkanów Wysp Liparyjskich. Rozpoczniemy od zdobycia krateru. Trudny podjazd wynagrodzą wspaniałe widoki na cały archipelag. W połowie podjazdu odnosi się wrażenie przebywania na Marsie. Ziemia ma tutaj dziwny wygląd, staje się czerwona i znaczona głębokimi bruzdami. Zapach siaki wzmaga się z każdym obrotem pedałami. Tu i tam chmury pary zapowiadają nadzwyczajne widowisko jakie odbywa się na szczycie. Siarkowe opary wydobywają się z sykiem z popękanej ziemi ukazując jej wnętrze. Wrażenia niesamowite. Po okrążeniu krateru czeka nas wspaniały zjazd wśród pól lawowych.
Wyspa jednak to nie tylko wulkan ale też dwie niezwykłe plaże. Plaża Czarna – pokryta jest niezwykłym pyłem wulkanicznym, natomiast Plaża Biała charakteryzuje się niezwykle nagrzaną wodą wynikającą z oparów siarkowych jakie wydobywają się na dnie przy brzegu.
Dla tych, którzy chcieliby się nieco podleczyć lub po postu potarzać się w błocie proponujemy kąpiel w tutejszych siarkowych błotach, bardzo cenionych wśród miejscowych i turystów.

Dzień 11:

Powrót samolotem do kraju.

Warunki

ORGANIZACJA WYJAZDU:

Uczestnicy dostają do Catanii samolotem wraz z bagażem podręcznym (10 kg) lub dodatkowo głównym za dopłatą (20 kg).
Rower wraz ze sprzętem kempingowym (rower, namiot, karimata, śpiwór) należy dostarczyć do Krakowa lub Warszawy 3 dni przed wycieczką – osobiście lub przesyłką kurierską i odebrać sprzęt 3 dni po powrocie.
Sprzęt ten dowożony jest busem drogą lądową.

PRZELOT

Przelot realizowany tanimi liniami lotniczymi, możliwa przesiadka w jednej z europejskich stolic, co wiąże się z kilkugodzinnym oczekiwaniem na lotnisku lub krótkim zwiedzaniem miasta.
Termin wycieczki orientacyjny, może różnić się o +/- 3 dni. ostateczny termin oraz miejsce wylotu zostaną podane najpóźniej na 40 dni przed terminem wycieczki.

Cena zawiera:

  • Noclegi w pensjonatach
  • Przelot samolotem z bagażem podręcznym
  • Transport rowerów
  • Transport bagaży na trasie
  • Usługi opiekuna grupy
  • Ubezpieczenie KL i NW
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Opłaty dodatkowe dla chętnych:

  • Opłata za bagaż główny (nieobowiązkowy) w zależności od linii lotniczej i wielkości bagażu - od 60 do 100 euro

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 1000 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 1000 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Sycylia pochodzą od biura Cyklotramp, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Włochy. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu we własnym zakresie. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.