Południowe wyspy Chorwacji

Kategoria
Wyżywienie
we własnym zakresie
Trudność
łatwa
Transport
autokar / bus
Zakwaterowanie
namioty / pensjonaty

Wycieczka chwilowo niedostępna.

Szczegóły wyjazdu Południowe wyspy Chorwacji

O wyprawie

Solta | Vis | Lastovo | Mljet | Sipan | Lopud | Kolocep

Wycieczka specjalna po mało znanych ale przepięknych chorwackich wyspach, oddalonych niecow bardziej od lądu, wyspach które zachowały swój naturalny charakter, gdzie główne źródło dochodów to nadal ryboustwo i uprawa oliwek, a turyści są rzadkimi gośćmi. Na części z tych wysp utworzono piękne Parki Narodowe, brak tu duzych hoteli, brak ruchu samochodowego, naprawdę można se wyciszyc i napawać pięknem śródziemnomorksiej przyrody.

Zapraszamy na 7 a może i więcej chorwackich wysp.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI: A/B

Wysepki nie są zbyt duże więc i etapy bedą dość krótkie 30-40 km, idealne na krótsze jesienne dni, trochę podjazdów jednak się znajdzie.

Program

Dzień 1:

Wyjazd w godzinach popołudniowych, przejazd busem do Chorwacji.

Dzień 2: Solta

Rankiem docieramy do Splitu, skąd już promem przedostajemy się na pierwszą z odwiedzanych wysp – Soltę.
Solta zachęca swoich gości do poznania jej samotnych zatok oraz do wycieczke rowerowych po śródziemnomorskim lesie aż do najwyższego szczytu Vela straža (237 m.). Nietknięta przyroda skrywa symbol tej małej wyspy – čuvitę, czyli sowę, której głos często przerywa ciszę soltańskich nocy.
Stara grecka nazwa – Nesos Olynthia – opisuje Šoltę jako wyspę fig. Wyspa jest poprzecinana też licznymi winnicami i gajami oliwnymi.
Mała wyspa Šolta jest niezbadanym rajem, który tylko czeka, abyście odkryli jego liczne spokojne zatoki. W swoich badaniach nie możecie ominąć także śladów przeszłości z czasów rzymskich oraz niespodzianki, kiedy wśród szeregu kamiennych domów znajdziecie niezwykły barokowy pałac. Šolta wzywa każdego do zostania „wyspiarzem" - poczęstuje Was swoją najlepszą oliwą oraz zaprosi do uczestnictwa w rybnych ucztach.

Dzień 3-4: Vis

Dziś czeka nas długi rejs na wyspę Vis, gdzie spędzimy dwa dni.
Jej stolica gdzie zatrzymamy się na noc - Miasto Vis znajduje się w dużej i naturalnie osłoniętej zatoce świętego Jerzego, po północno-wschodniej stronie wyspy. Miejscowa ludność zajmuje się rybołówstwem, rolnictwem i uprawą winorośli. Vis jest jedynym miejscem na wyspie, do którego codziennie kursują promy i katamaran z miasta Split. Vis jest dobrym wyborem dla tych, którzy podróżują bez samochodu, ponieważ wszystko co niezbędne jest tu w zasięgu ręki.
Miasto zachowało swój śródziemnomorskiego urok i tryb życia bez stresu i korków. Miejska żwirowa plaża znajduje się w odległości około stu metrów od centrum miasta, natomiast inne plaże piaszczyste i żwirowe są równie blisko , najlepiej oczywiście wyspę zwiedza się rowerem.

Dzień 5-6: Lastovo

Kolejna wyspa to Lastovo.
Nie przesadzimy mówiąc, że Lastovo czyli druga najbardziej oddalona wyspa w Chorwacji (5 godzin przeprawy promowej ze Splitu) jest wyspą nienaruszonego piękna. Zauważyły to także władze państwowe i Lastovo wraz z archipelagiem zostały w 2006. roku ogłoszone Parkiem Przyrody. Jednak do początku lat 90. podobnie jak wyspa Vis, Lastovo była zamknięta dla turystów (prawie przez 50 lat!) - tam znajdowała się baza wojskowa Jugosłowiańskiej Armii Ludowej.
Odwiedzimy największą miejscowość na wyspie - Lastovo (około 500 mieszkańców). Ukryta jest za wzgórzami (aby zapobiec atakom piratów z morza) z północno-wschodniej strony wyspy. W tym małym miasteczku znajduje się wiele renesansowych i barokowych kościołów, z których najbardziej jest znany kościół parafialny św. Kuzmy i Damjana. Na całej wyspie jest 38 kościołów, z których aż 21 jest zarejestrowanych jako dobro kulturalne! Zdobędziemy tez oczywiście najwyższe wzgórze na wyspie – Hum , które góruje nad tym schowanym miasteczkiem. Nie zapomnijcie wziąć ze sobą telefonu lub aparatu, gdyż widok na pobliskie wysepki i zarys Korčuli wszystkim odbierają mowę!
Lastovo to miejsce dla tych, którzy szukają w Chorwacji wyciszenia, prywatności i relaksu wśród przyrody. Szczególnie piękno nienaruszonej przyrody, aromatyczne zapachy, czyste powietrze i krystalicznie czysta woda, zachwycą każdego. A wieczory i zachody słońca na dzikiej, skalnej plaży - magia.

Dzień 7-8: Mljet

Największa z wysp które odwiedzimy to Mljet.
Mljet jest ósmą co do wielkości chorwacką wyspą. W porównaniu do innych stanowi swoistą, zieloną oazę. A wszystko dzięki temu, że porośnięty jest gęstymi lasami. Ze względu na walory przyrodnicze zachodnia część wyspy została objęta ochroną w ramach Parku Narodowego Mljet. Na jego terenie znajdują się dwa, słone jeziora Malo i Veliko Jezero. Na drugim z nich zlokalizowana jest największa atrakcja całego Mljetu, czyli wysepka św. Marii z opactwem benedyktyńskim.

Dzień 9-10: Sipan – Lopud - Kolocep

Dwa dni spędzimy na archipelagu Wysp Elafickich w poblizu Dubrovnika. Odwiedzimy 3 największe z 12 wysp archipelagu , zachwycają one pięknymi plażami, zatoczkami, kamiennymi kościółkami a nawet ogrodem botanicznym i klasztorem Franciszkanów. Jest tu co oglądać, co podziwiać i jest grdzie pojeździć rowerem, bo samochodu tu nie uświadczymy, co najwyżej golfowe wózki.
Na koniec krótki spacer po Dubrowniku i powrót do kraju.

Dzień 11:

Powrót w godzinach popołudniowych do kraju.

UWAGA: PONIŻSZY PROGRAM JEST JEDYNIE ORIENTACYJNY. PODANE DZIENNE DYSTANSE MOGĄ RÓŻNIĆ SIĘ O +/- 15 KM. POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE, KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW I INNE CZYNNIKI ORGANIZACYJNE. PROSIMY WIĘC NIE TRAKTOWAĆ TEGO PROGRAMU ZOBOWIĄZUJĄCO, NIEMNIEJ JEDNAK DOŁOŻYMY WSZELKICH STARAŃ BY ZREALIZOWAĆ GO JAK NAJDOKŁADNIEJ.

Warunki

Cena zawiera:

  • Noclegi na kempingach pod namiotami
  • Przejazd autokarem z/do Krakowa i Katowic
  • Opłaty promowe
  • Transport bagaży na trasie
  • Usługi opiekuna grupy
  • Ubezpieczenie KL i NW

Oplaty dodatkowe dla chetnych:

  • Dopłata do noclegów w pensjonatach +800 zł.
  • Dojazd z/do Warszawy +300 zł (tylko w przypadku zebrania sie odpowiedniej ilosci chetnych)

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 500 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 1000 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Południowe wyspy Chorwacji pochodzą od biura Cyklotramp, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Chorwacja. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu we własnym zakresie. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.