Kreta wschodnia

Kraje
Kategoria
Wyżywienie
własne
Trudność
średnia
Transport
samolot
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele

Wycieczka chwilowo niedostępna.

Szczegóły wyjazdu Kreta wschodnia

O wyprawie

Kreta jest największą wyspą w Grecji. Od wczesnej wiosny do późnej jesieni turystów na Kretę przyciągają przede wszystkim iście rajskie plaże i lazurowa woda Morza Śródziemnego. Linia brzegowa wyspy liczy aż 1040 km długości. W połączeniu z górskimi krajobrazami i punktami widokowymi poprzecinanymi malowniczymi wąwozami ta grecka wyspa to kwintesencja gorącej Hellady. A nawet nie wspominaliśmy jeszcze o kreteńskiej kuchni... 

Kreta to wyspa uwielbiana przez Polaków i miejsce, które znamy z reklam batonów ”Bounty”. Na tutejsze plaże zdecydowanie warto przyjechać pomiędzy kwietniem a listopadem. 

Wyspę warto też objechac na rowerze, choć łatwo nie będzie, to dość górzysta wyspa, ale dzieki temu widoki są oszałamiające.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI: C/D 

Dość trudna trasa ze sporymi podjazdami, dzienne przewyższenia ok. 1000 m, aczkolwiek zdarzają się tez etapy płaskie. Drogi asfaltowe.

Program

Dzień 1:

Przelot samolotem na Kretę.

Dzień 2: Agios Nikolaos – Heraklion (65 km)

Rozpoczynamy nasza rowerową przygodę na Krecie. Pierwsze kilka kilometrów prowadzi przez słynne kurorty Hersonis, Stalida i Malia. W tym ostatnim zwiedzimy jeden z czterech starożytnych minojskich pałaców.
Dalsza część trasy to już wąskie spokojne drogi przez tradycyjne kreteńskie wioski z wieloma tawernami w których zatrzymamy się degustując miejscowe potrawy i napoje. W największej wiosce na wyspie – Kritsa – pospacerujemy dłużej po brukowanych uliczkach i zaglądniemy do sklepików sprzedających miejscowe rękodzieła.
Na nocleg dotrzemy do Agios Nikolaos, to obowiązkowy punkt na mapie Krety. To najpiękniejsza miejscowość na całej wyspie, mimo iż położona nad morzem to serce miasta to jezioro Wulismeni. Dookoła niego skupia się życie w Agios Nikolaos – sklepy, restauracje, hotele. Spędzimy tu dwie noce.

Dzień 3: Agios Nikolaos (54 km)

Dziś wybierzemy się na wycieczkę po półwyspie Mesa Merbello. Ma on specyficzny krajobraz wysuszonej równiny z kamiennymi murkami wzdłuż drogi. W przeszłości starożytni mnisi wybierali ten rejon by tu w ciszy rozmawiać z bogami. Małe niemal wymarłe wioski spowodują iż cofniemy się w czasie aż do średniowiecza i pozwolą wyobrazić sobie jak ciężkie musiało być życie tutaj na tej wysuszonej równinie zanim przybyli turyści. Wspaniałymi serpentynami w pięknym wąwozie zjedziemy do rybackiej wioski Plaka, gdzie zajrzymy do jednej z miejscowych tawern rybnych i odpoczniemy na plaży. Roztaczają się stąd wspaniałe widoki na pobliska wyspę Spinalonga z ruinami potężnego fortu. Chętni wybiorą się tam na rejs łodzią.
W drodze powrotnej odwiedzimy jedną z najlepszych na wyspie farm oliwnych gdzie zapoznamy się z procesem produkcji oliwy i skosztujemy ich wyrobów.

Dzień 4: Agios Nikolaos – Males (40 km)

Przebijamy się przez wnętrze wyspy na południową jej część . Dzisiejszy etap to głównie wspinaczka do położonej wewnątrz wyspy wioski Males , jednej z piękniejszych górskich wiosek na Krecie. Zanim jednak rozpoczniemy podjazd czeka nas piękny odcinek wzdłuż zatoki Merabello z kilkoma pięknymi plażami. Krajobrazy zmienią się dziś diametralnie gdyż wjedziemy w obszar największych kreteńskich lasów z wspaniałymi skalnymi ostańcami i górskimi panoramami na obie strony wyspy.

Dzień 5: Males – Tsoutsouras ( 66 km)

Dziś dla odmiany głównie w dół wąskimi serpentynami przez niekończące się gaje oliwne. Na dłużej zatrzymamy się w wąwozie Sarakina , gdzie czeka nas pół godzinny trekking wśród pionowych skał.
Po zjechaniu na wybrzeże szybko zauważymy iż miejscowości tutejsze zachowały charakter wiosek rybackich sprzed turystycznego boomu. Jest tu dużo spokojniej, bez wielkich hoteli i bez tłumów turystów.

Dzień 6: Tsoutsouros - Agia Galini (73 km)

Od poranka czeka nas spory 500-netrowy podjazd na kreteński płaskowyż. Największa atrakcją dnia poza pięknymi widokami będzie starożytny pałac Phaistos , jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych na wyspie. Etap kończymy w kolejnej spokojnej nadmorskiej wiosce Agia Galini.

Dzień 7: Agia Galini – Rethimonio (40 km)

Po dwóch dniach opuszczamy południowe wybrzeże i znów przez wnętrze wyspy przebijamy się na północne wybrzeże. Tym razem jednak będzie nieco bardziej płasko, ale wcale nie mniej urokliwie. Etap kończymy w Rethimonio.
W mieście nie brakuje prawdziwych perełek. Jego symbolem jest potężna Forteca - najznakomitszy, choć jeden z wielu, śladów weneckiego panowania na Krecie. Inne można znaleźć na terenie pięknego Starego Miasta i wzdłuż malowniczego portu. To wszystko sprawia, że wielu uznaje Rethymno za najbardziej urokliwy ośrodek na wyspie.

Dzień 8: Rethimonio – Heraklion (73 km)

Ostatni etap wycieczki. Okolica między Rethimono i Heraklionem aż roi się od pięknych wąwozów i jaskiń. Jedną z nich odwiedzimy by podziwiać podziemny świat Krety który jest równie piękny jak ten naziemny. Podążając piękną doliną z widokami na najwyższe szczyty Krety odwiedzimy tez kilka średniowiecznych klasztorów. Aż w końcu zamkniemy nasza kreteńską pętlę w Heraklionie.

Dzień 9: Knossos

Na koniec już bez rowerów odwiedzimy słynny minojski pałac w Knossos.
Rozległe ruiny Pałacu w Knossos znajdujące się około 5 km na południe od Iraklionu odkryte zostały w 1899 roku podczas prac wykopaliskowych prowadzonych na Krecie przez brytyjskiego archeologa Sir Arthura Evansa. Budowla ta pochodzi z okresu kultury minojskiej i wybudowana została około 2000-1400 roku p.n.e. Jest to największy zachowany pałac pochodzący z okresu minojskiego. Rozległy pałac w czasach swojej świetności miał około 1300 pomieszczeń, w których przebywało nawet do 12 tysięcy ludzi.
Będzie tez dziś czas na ostanie plażowanie , ostatnie owoce morza i ostatnie kreteńskie wino.

Dzień 10:

Powrót samolotem do kraju.

UWAGA: PONIŻSZY PROGRAM JEST JEDYNIE ORIENTACYJNY. PODANE DZIENNE DYSTANSE MOGĄ RÓŻNIĆ SIĘ O +/- 15 KM. POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE, KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW I INNE CZYNNIKI ORGANIZACYJNE. PROSIMY WIĘC NIE TRAKTOWAĆ TEGO PROGRAMU ZOBOWIĄZUJĄCO, NIEMNIEJ JEDNAK DOŁOŻYMY WSZELKICH STARAŃ BY ZREALIZOWAĆ GO JAK NAJDOKŁADNIEJ.

Warunki

PRZELOT

Przelot realizowany tanimi liniami lotniczymi, możliwa przesiadka w jednej z europejskich stolic, co wiąże się z kilkugodzinnym oczekiwaniem na lotnisku lub krótkim zwiedzaniem miasta.
Termin wycieczki orientacyjny, może różnić się o +/- 3 dni. ostateczny termin oraz miejsce wylotu zostaną podane najpóźniej na 40 dni przed terminem wycieczki.

Cena zawiera:

  • Noclegi w pensjonatach  (4-osobowe apartamenty składają się z sypialni z dwoma łózkami, salonu z kuchnią z rozkładaną kanapą 2-os oraz łazienki)
  • Przelot samolotem z bagażem podręcznym
  • Transfery z/na lotnisko
  • Wynajem rowerów (dobrej klasy rowery górskie)
  • Usługi opiekuna grupy
  • Ubezpieczenie KL i NW
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Opłaty dodatkowe dla chętnych:

  • Opłata za bagaż główny (nieobowiązkowy) w zależności od linii lotniczej i wielkości bagażu - od 60 do 100 euro

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 1000 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 1000 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Kreta wschodnia pochodzą od biura Cyklotramp, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Grecja. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu własne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.