Piastowskim szlakiem

Kraje
Kategoria
Wyżywienie
śniadania i obiadokolacje
Trudność
łatwa
Transport
własny
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele

Wycieczka chwilowo niedostępna.

Szczegóły wyjazdu Piastowskim szlakiem

O wyprawie

Piastowskim szlakiem | Wielkopolska

Wielkopolska – kraina przyjazna rowerzystom, którą docenią  tak początkujący jak i bardziej doświadczeni podróżnicy. Nasza wyprawa to nie tylko spotkanie z historią pierwszych Piastów, zwiedzanie wspaniałych zabytków,  pięknych miast i klimatycznych miasteczek, ale też kontakt z nieskażoną przyrodą licznych parków krajobrazowych oraz Wielkopolskiego Parku Narodowego.

Wycieczkę rozpoczniemy  w malowniczych Pałukach, zachwycających zróżnicowaną rzeźbą terenu i licznymi jeziorami. Zobaczymy rekonstrukcję grodu w Biskupinie oraz  muzeum pierwszych Piastów na Lednicy. Odwiedzimy Gniezno, położoną na siedmiu wzgórzach pierwszą stolicę Polski. Chwile wytchnienia znajdziemy w Powidzkim Parku Krajobrazowym. Wartostradą przejedziemy przez Poznań, zwiedzając po drodze jego zabytki. Odpoczniemy na spływie kajakowym Wartą oraz wśród lasów i pagórków Wielkopolskiego Parku Narodowego.

Idealna wyprawa rowerowa dla początkujących !

Atrakcje:

 • Skansen archeologiczny w Biskupinie
 • Bazylika w Trzemesznie
 • Powidzki Park krajobrazowy
 • Gniezno
 • Lednicki Park Krajobrazowy
 • Park Miniatur w Pobiedziskach
 • Stare Miasto w Poznaniu
 • Rogaliński Park Krajobrazowy
 • Wielkopolski Park Narodowy
 • wiele możliwości kąpieli
 • Szlak nadwarciański

Dystans na rowerze: ok. 290 km Nawierzchnia: drogi asfaltowe/drogi szutrowe, leśne 60%/40%

Program

Dzień 1: Dojazd

Bus wyrusza z Warszawy w godzinach popołudniowych. Uczestnicy powinni dotrzeć na obiadokolację, która jest planowana na godz. 19.00

Dzień 2: Rogowo – Trzemeszno 55 km, 250 hm

Podróż zaczynamy w Pałukach, regionie kulturowym o długiej historii, leżącym na pograniczu Wielkopolski i Kujaw. Dominuje tu pofałdowany krajobraz polodowcowy, z malowniczymi wzgórzami, jeziorami, torfowiskami i lasami, przeplatanymi polami uprawnymi. Na początek zwiedzimy rezerwat archeologiczny w Biskupinie,  ze zrekonstruowanym grodem sprzed 2500 lat. Obejrzymy przepiękny, drewniany kościół w Gąsawie z doskonale zachowanymi malowidłami naściennymi.Pojedziemy dalej wśród pagórków i lasów i odpoczniemy na plaży nad jeziorem. . Etap zakończymy  w Trzemesznie, gdzie będziemy mogli podziwiać imponującą barokowa Bazylikę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Dzień 3: Powidzki Park Krajobrazowy 55 km, 250 hm

Dzisiaj czeka nas relaksowa pętla w otoczeniu lasów i polodowcowych jezior  rynnowych.  Wśród nich wyróżnia się jezioro Powidzkie o urozmaiconej  linii brzegowej i wyjątkowo przejrzystej wodzie. Malowniczą ścieżką rowerową pojedziemy wzdłuż jego południowego brzegu.

Dzień 4: Trzemeszno – Lednowo 55 km, 150 hm

Podążamy piastowskim traktem. Odwiedzimy Gniezno a w nim  m.in. gotycką katedrę z X wieku ze sławnymi drzwiami gnieźnieńskimi. Odpoczniemy na kameralnej starówce. Przed nami Lednicki Park Krajobrazowy z wieloma atrakcjami natury przyrodniczej i historycznej. Okolice jeziora Lednickiego są  uznawane  za kolebkę polskiej państwowości. Znajduje się tu Wielkopolski Park Etnograficzny ze skansenem wiejskiego budownictwa drewnianego, a na pobliskiej wyspie (na którą pływa prom) można zwiedzać odkopane przez archeologów pozostałości pałacu pierwszych władców Polski sprzed tysiąca lat.

Dzień 5: Lednowo – Puszczykowo 60 km , 250 hm

Kontynuujemy podróż szlakiem piastowskim. Zatrzymamy się w Pobiedziskach a następnie jadąc przez Park Krajobrazowy Promno a dalej doliną Cybiny dojedziemy do Poznania. Tutaj przekonamy się, że jazda rowerem przez duże miasto może być atrakcją a nie tylko uciążliwością . Zwiedzimy poznańskie  Stare Miasto a następnie Wartostradą dojedziemy do Puszczykowa, będącego bramą Wielkopolskiego Parku Narodowego.

Dzień 6: Puszczykowo –Śrem 28 km, 250 hm. Spływ Wartą Śrem – Puszczykowo ok.25 km

Dzisiaj czeka nas całkowita odmiana. Po miejskich atrakcjach Poznania zaszyjemy się w odludnych zakątkach Rogalińskiego Parku Krajobrazowego, chroniącego unikalny krajobraz nadwarciańskich łęgów. Słynie on z również największych w Europie skupisk wielowiekowych dębów szypułkowych. Dzięki temu, że przesiądziemy się na kajaki dotrzemy do jego najpiękniejszych i inaczej niedostępnych miejsc. Będzie okazja spotkania przedstawicieli wielu gatunków ptaków, takich jak kaczki, żurawie, czarne bociany, bieliki , orliki krzykliwe i inne.

Dzień 7: Wielkopolski Park Narodowy 45 km,250 hm

Czekają nas niezwykle urozmaicone tereny WPN. Będą leśne ostępy, śródleśne jeziorka, malownicze wzgórza, tajemnicze wąwozy, przyjazne kąpieliska  czyli wszystko to, co uwielbiamy na rowerowych wyprawach.

Dzień 8: Zakończenie wycieczki. Po śniadaniu bus wraca do Warszawy.

Warunki

Cena wycieczki obejmuje:

 • noclegi w gospodarstwach agroturystycznych, pensjonatach lub hotelach w pokojach 2-4 osobowych
 • śniadania i obiadokolacje
 • opiekę przewodnika
 • asystę samochodu technicznego przez cały czas trwania wycieczki
 • przewóz bagaży na trasie

Cena wycieczki NIE obejmuje:

 • posiłku w trakcie dnia
 • dojazdu i powrotu
 • kosztów dodatkowych atrakcji
 • ewentualnego wypożyczenia roweru – dodatkowy koszt 300 zł/osoby, roweru ze wspomaganiem elektrycznym – 800 zł
 • ubezpieczenia kosztów rezygnacji KIT Bezpieczne Rezerwacje

Koncepcja naszego wyjazdu:

Zakłada codzienne przemieszczanie się na rowerach na odcinkach rzędu 40 – 60 km w asyście busa technicznego, który w razie awarii, przemęczenia etc. służy pomocą.

Samochód techniczny wiezie również nasze bagaże – podróżujemy na rowerach wyłącznie z podręcznym bagażem dziennym umieszczonym w zależności od preferencji: w sakwie, torebce lub koszyku na kierownicy, małym plecaku itp.

Czas dziennej wycieczki to zazwyczaj od 9.00 do 18.00. Na jazdę na rowerze przeznaczone jest ok 50% z tych 9 godzin. Pozostałe to czas zwiedzania, odpoczynku, relaksu w ładnych miejscach, ewentualnej kąpieli w jeziorze/morzu, posiłki. Nie zawsze jest możliwość zjedzenia lunchu w trakcie dnia w barze lub restauracji – czasami muszą wystarczyć zakupy sklepowe i posiłek na polanie/łące.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Piastowskim szlakiem pochodzą od biura Via Verde, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Polska. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania i obiadokolacje. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.