O wyprawie
Magiczne Podlasie
Zapraszamy do wyjątkowej krainy, innej od wszystkich pozostałych miejsc na Ziemi. Znajdziemy tu piękne krajobrazy, ślady wielokulturowej historii, obejrzymy piękne wschody i zachody słońca, skosztujemy specjałów tutejszej kuchni, spotkamy wyjątkowych, serdecznych i otwartych ludzi. Przede wszystkim zwolnimy bieg i wtedy poczujemy to, co czyni to miejsce wyjątkowym – magię Podlasia. To wyjazd łatwy, wiedzie przeważnie drogami asfaltowym ze znikomym ruchem samochodowym oraz leśnymi duktami.
Naszą wyprawę zaczniemy w Drohiczynie, niegdyś ważnym ośrodku handlowym, dziś urokliwym miasteczku z Górą Zamkową i piękną panoramą doliny Bugu. Pojedziemy wzdłuż Bugu, mijając jego liczne zakola i meandry. Przeprawimy się promem do Mielnika, skąd wyruszymy w kierunku Świętej Góry Grabarki – miejsca pielgrzymki wyznawców prawosławia. Stąd wzdłuż wschodniej granicy, mijając liczne przydrożne kapliczki, dotrzemy do Puszczy Białowieskiej – jedynego pierwotnego kompleksu leśnego w Europie.
Na kilka godzin przesiądziemy się do kajaków, aby podziwiać to miejsce również z innej perspektywy. Następnie pojedziemy Szlakiem Tatarskim, zwiedzimy meczet w Kruszynianach i spróbujemy pysznych tatarskich smakołyków. Na koniec Puszcza Knyszyńska z wieloma nadal nieodkrytymi zakątkami oraz Supraśl – miasteczko z prawosławnym monastyrem, muzeum ikon i przede wszystkim niezwykłą atmosferą.
Atrakcje:
Dystans na rowerze:
320 km; Nawierzchnia: droga asfaltowa/droga szutrowa lub leśna: 60%/40%
Program
Dzień 1: Wyjazd Z Warszawy w godzinach popołudniowych
Przyjazd do Drohiczyna-zwiedzanie: Góra Zamkowa, Katedra św. Trójcy, Kościół Benedyktynek p/w Wszystkich Świętych. Uczestnicy jadący własnym transportem powinni dotrzeć na obiadokolację, która jest serwowana o godzinie 19.00 Po obiadokolacji odbędzie się spotkanie informacyjne.
Dzień 2: Drohiczyn-Mielnik ok. 50 km (dodatkowa pętelka 25 km)
Naszą wycieczkę rozpoczniemy od przeprawy promowej przez Bug. Następnie udamy się do Korczewa, gdzie zwiedzimy klasycystyczny pałac wzniesiony na nadbużańskiej skarpie otoczony pięknym parkiem. Pod drodze miniemy rezerwat Przekop, z bogatą nadbużańską florą. Z Korczewa podążamy doliną Bugu na wschód. Dojedziemy do Zabuża, skąd przeprawimy się promem do Mielnika, jednego z pierwszych miast na Podlasiu. Dla chętnych, po południu, dodatkowa „pętelka” do Grabarki. Pozostałe osoby jadą busem. Święta Góra Grabarka – najsłynniejsze sanktuarium prawosławne w Polsce, które zasłynęło w XVIII wieku, kiedy to tysiące modlących się tu ludzi ocalało od zarazy. Dziś możemy tu obejrzeć odbudowaną po pożarze cerkiew, a przede wszystkim tysiące krzyży wotywnych przynoszonych tu przez wiernych. U stóp góry bije uzdrawiające źródełko.
Dzień 3: Mielnik-Dubicze Cerkiewne ok. 65 km (możliwość zakończenia etapu po 40 km)
Dzisiejszy etap biegnie wzdłuż granicy z Białorusią. Po drodze mijamy prawdziwe perełki drewnianej architektury: cerkwie w Koterce i Zubaczach oraz kościół w Tokarach. Po około 40 km możliwość relaksu i kąpieli nad zalewem Repczyce. Tam też możliwość zakończenia etapu- dalsza podróż busem.
Dzień 4: Dubicze Cerkiewne-Narewka ok. 60 km
Dziś czeka nas etap puszczański. Będziemy przemierzać ostępy najbardziej pierwotnego lasu w Europie – Puszczy Białowieskiej. Pojedziemy do śródleśnej osady Topiło, położonej w otoczeniu malowniczych stawów. Odpoczniemy w Białowieży, gdzie będziemy mogli obejrzeć Rezerwat Pokazowy Żubrów ekspozycję mieszczącą się w siedzibie Białowieskiego Parku Narodowego. Z Białowieży szlakiem Dębów Królewskich wyruszymy do Narewki.
Dzień 5: Narewka-Michałowo 11 km kajakiem, 38 km na rowerze
Dzisiaj dzień relaksowy. Pierwszą jego część spędzimy w kajaku, spływając z Lewkowa Starego do Skitu w Odrynkach – początkowo rzeką Narewką, a później Narwią. W Odrynkach znajduje się jedyna prawosławna pustelnia w Polsce – zatrzymamy się tam na zwiedzanie i posiłek. Następnie przesiądziemy się na rowery i pojedziemy do Michałowa. Tego dnia kierowcy pojadą też busem technicznym po samochody do Drohiczyna.
Dzień 6: Michałowo-Poczopek 65 km (możliwość zakończenia etapu po 55 km)
Po wczorajszym odpoczynku czeka nas etap nieco bardziej wymagający ale za to wyjątkowo atrakcyjny. Będziemy jechać wzdłuż białoruskiej granicy, mijając po drodze urokliwe, zapomniane wioski, i mając poczucie bycia w zupełnie innym, nierealnym świecie. Dalej ruszymy śladami polskich Tatarów. Podlaski Szlak Tatarski prowadzi przez ziemie nadane w XVII wieku Tatarom przez Króla Jana III Sobieskiego i nadal są zamieszkiwane przez ich potomków. Odwiedzimy meczet oraz mizar w Kruszynianach oraz spróbujemy lokalnych smakołyków w Tatarskiej Jurcie. Trasa będzie wiodła przez malownicze Wzgórza Sokólskie. Kolejną atrakcją będzie Slivarium w Poczopku – malowniczy leśny park, w którym będzie można zapoznać się z gatunkami roślin występujących w Puszczy Knyszyńskiej – doskonały wstęp do jutrzejszego puszczańskiego etapu.
Dzień 7: Poczopek-Supraśl-Poczopek ok.55 km
Dzisiaj czeka na nas Puszcza Knyszyńska, z niezwykle urozmaiconą i bogatą przyrodą i licznymi śladami działalności lodowca. Gęsta sieć rzek i strumyków, wraz z egzotycznym borem bagiennym, tworzy bajeczny krajobraz. Ukoronowaniem dzisiejszego dnia będzie wizyta w Supraślu, niezwykłym miasteczku w środku Puszczy, szczycącym się wieloma zabytkami i pozytywną energią. Odwiedzimy Monastyr Zwiastowania NMP z niekonwencjonalnym Muzeum Ikon, pospacerujemy klimatycznymi uliczkami i zrelaksujemy się na nadrzecznej promenadzie.
Dzień 8: zakończenie imprezy
Po śniadaniu powrót.