Laponia - Nordkapp

Kategoria
Wyżywienie
własne
Trudność
średnia
Transport
samolot
Zakwaterowanie
namioty / pensjonaty
TerminCena
14 dni4 250
Cena promocyjna przy zapisach do 01.05.2024

Szczegóły wyjazdu Laponia - Nordkapp

O wyprawie

Oulanka | Joutsijarvi | Savukoski | Saariselka | Inari | Karigasniemi | Stabursness | Repvag | Nordkapp | Rovaniem | Sztokholm | Gdańsk

Laponia – zupełnie pozbawiona dużych miast, to obszar najbardziej ze wszystkich kuszący. Jej surowe krajobrazy pozostają na długo w pamięci. Wielkie zainteresowanie przybyszów budzą zamieszkujący te tereny Saamowie, na wpół wędrowni pasterze reniferów, których sposób życia nie poddaje się wpływom współczesnej cywilizacji.

Z daleka postrzegamy Laponie jako krainę Świętego Mikołaja, romantycznie kojarzymy ja z kołem podbiegunowym, białymi nocami i reniferami. Jaka jest naprawdę przekonamy się właśnie na tej wycieczce. Wyprawę rozpoczynamy na kole podbiegunowym, by zakończyć w najdalej na północ wysuniętym skrawku naszego kontynentu.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI: B 

Trasa bez większych podjazdów, dwa dłuższe ok. 90 km etapy. Jeździmy drogami asfaltowymi.

Program

Dzień 1:

Przelot samolotem do Oulu w północnej Finlandii, stolicy północnej Finlandii. Miejscowi twierdzą iż tu właśnie konczy się cywilizacja a zaczyna przyroda. Miasto leży nad Bałtykiem , tak więc nasza wyprawa oprócz zdobycia mitycznego wręcz dla rowerzystów Nordkappu, będzie tez wyprawą łączącą Morze Bałtyckie z Morzem Północnym.

Dzień 2 -3: Oulu - Kuusamo

Rankiem szybka kąpiel w Bałtyki i ruszamy na razie na wschód ku dzikim terenom Laponii położonym przy rosyjskiej granicy. Po drodze odwiedzimy m.in. skocznie narciarskie w Kuusamo, ale przede wszystkim napawać się będziemy wspaniała przyroda Laponii

Dzień 4: Oulanka

Na początek krótka pętla po Parku Nnarodowym Oulanka.
Dziś wyruszamy też na pieszo na „Niedźwiedzi Szlak”. Jest to jeden z najstarszych i najsłynniejszych szlaków w Finlandii. Przechodzi on przez odludne tereny częściowo wchodzące w obręb Parku Narodowego Oulanka. Po drodze mija się piękne jeziora, wąwozy i wodospady. Na koniec wieczorem docenimy uroki tradycyjnej fińskiej sauny.

Dzień 5: Oulanka - Joutsijarvi

Przekraczamy koło podbiegunowe!!! Teraz już tylko na północ w kierunku Nordkapu!
Dziś odwiedzimy m.in. farmę reniferów, a wieczór znów spędzimy w saunie.

Dzień 6: Joutsijarvi - Savukoski

Przez coraz bardziej odludne tereny docieramy do miejscowości Savukoski położonej na skraju puszczy Saariselka. To tutaj znajduje się warsztat żony św. Mikołaja. Pani Mikołajowa oprócz przygotowywania zabawek prowadzi również obok swego domu kemping, na którym się zatrzymamy.

Dzień 7: Savukoski - Saariselka

Dwa dni zajmie nam przejazd przez puszczę Saariselka. Obszar przyciąga turystów ze względu na piękno krajobrazu łagodnych wzgórz, śródleśne jeziora, wąwozy, i polany zamieszkałe przez rdzennych Lapończyków.
Odwiedzimy centrum przyrodnicze tego regionu z ciekawą wystawą oraz pokazem slajdów.
O północy wybierzemy się na jedno z najwyższych wzgórz Laponii, z którego w blasku słońca (o tej porze roku słońce w ogóle nie zachodzi) roztacza się wspaniały widok na całą okolicę.

Dzień 8: Saariselka - Inari

Docieramy nad największe jezioro północnej Finlandii – jez. Inari. W tej okolicy odwiedzimy m.in. jedna z licznych farm specjalizujących się w hodowli psów Husky używanych do ciągnięcia sań po mroźnych bezdrożach. Zwiedzimy też skansen Saamów, muzeum arktyczne oraz kościół na pustkowiu. Tym razem o blasku słońca o północy wyruszymy na rejs łudką po przepięknym jeziorze Inari.

Dzień 9: Inari - Karigasniemi

Przez tundrowe bezdroża, podziwiając niesamowite północne krajobrazy docieramy do granicy Norwegii. Ostatni nasz kemping w Finlandii położony jest nad piękną graniczną rzeką Tana. Wieczorna kąpiel w niej po gorącej saunie będzie prawdziwą przyjemnością.

Dzień 10: Karigasniemi - Stabursness

Dziś odwiedzimy stolicę norweskich Lapończyków Karasjok, gdzie oprócz skansenu, zobaczyć można wspaniały gmach ich parlamentu. Po południu dotrzemy nad brzeg fiordu atlantyckiego. Wieczorem podczas odpływu będzie okazja do poszukiwań owoców morza które wspaniale urozmaicą nam wycieczkową dietę.

Dzień 11: Stabursness - Repvag

Wzdłuż brzegów fiordu podążymy dalej na północ. Na dłużej zatrzymamy się w Zatoce Troli. Ten piękny zakątek z wapiennymi skałami wynurzającymi się wprost z błękitnego oceanu sprawi ze przez chwilę poczujemy się jak na Chorwacji.
Na trasie miniemy też kilka rybackich portów, w krajobrazie których dominują suszarnie dorszów.

Dzień 12: Repvag - Nordkapp

Nareszcie docieramy na Nordkapp!!! Najdalej na północ wysunięty punkt Europy. To chyba najtrudniejszy etap wycieczki, gdyż trzeba wspiąć się na wysoki na 300 metrów klif, no ale wrażenia po dotarciu na miejsce będą niezapomniane.
Wieczorem wsiadamy do busa i ruszamy na południe.

Dzień 13-14:

Powrót busem do Rovaniemi. To właśnie w tym mieście zamieszuje św Mikołaj. Oczywiście wpadniemy do niego w odwiedziny, złożymy zamówienia na gwiazdkowe prezenty, oraz pozdrowimy jego renifery. Samolotem wracamy z Rovaniemi do kraju.

UWAGA: PONIŻSZY PROGRAM JEST JEDYNIE ORIENTACYJNY. PODANE DZIENNE DYSTANSE MOGĄ RÓŻNIĆ SIĘ O +/- 15 KM. POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE, KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW I INNE CZYNNIKI ORGANIZACYJNE. PROSIMY WIĘC NIE TRAKTOWAĆ TEGO PROGRAMU ZOBOWIĄZUJĄCO, NIEMNIEJ JEDNAK DOŁOŻYMY WSZELKICH STARAŃ BY ZREALIZOWAĆ GO JAK NAJDOKŁADNIEJ.

Warunki

Cena zawiera: 

  • Noclegi na kempingach pod namiotami 
  • Przelot samolotem z bagażem podręcznym
  • Transport bagaży na trasie 
  • Usługi opiekuna grupy 
  • Ubezpieczenie KL i NW
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Opłaty dodatkowe dla chętnych: 

  • Dopłata do noclegów w domkach kempingowych +1300 zł. 
  • Bilet wstępu na Nordkapp – ok. 100 zł 

ORGANIZACJA WYJAZDU:
Uczestnicy dostają do Finlandii samolotem wraz z bagażem podręcznym 10 kg.
Rower, sprzęt kempingowy oraz ewentualny dodatkowy bagaż (10 kg) należy dostarczyć do Krakowa lub Warszawy 3 dni przed wycieczką – osobiście lub przesyłką kurierską i odebrać sprzęt 3 dni po powrocie.
Sprzęt ten dowożony jest busem drogą lądowo-morską.


PRZELOT
Przelot realizowany tanimi liniami lotniczymi, możliwa przesiadka w jednej z europejskich stolic, co wiąże się z kilkugodzinnym oczekiwaniem na lotnisku lub krótkim zwiedzaniem miasta.
Termin wycieczki orientacyjny, może różnić się o +/- 3 dni. Ostateczny termin oraz miejsce wylotu zostaną podane najpóźniej na 40 dni przed terminem wycieczki.

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 500 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 1000 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Laponia - Nordkapp pochodzą od biura Cyklotramp, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Skandynawia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu własne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.