Wzdłuż jezior Bawarii

Wzdłuż jezior Bawarii
Dostępne terminy: brak
Kraje: Niemcy
Typ: Rekreacyjne
Trudność: Trudność: 1
Zakwaterowanie: pensjonaty / hotele
Wyżywienie: śniadania
Transport: autokar / bus

Wzdłuż jezior Bawarii - Niemcy

 • Neuschwanstein: Łabędzi Zamek, symbol baroku wykorzystywany przez Disneya
 • Malownicze jeziora: Chiemsee, Walchensee, Eibsee, Tegernsee, Ammersee, Rottachsee i inne
 • Zabytki związane z zakonem benedyktynów: opactwo w Ettal, Benediktbeuern i Andechs
 • Widoki na najwyższe pasma Alp Bawarskich z najwyższym szczytem w kraju (Zugspitze 2962m.)
 • Zabytki barokowe i gotyckie bawarskich miast (Schongau, Kempten, Monachium)


Bawaria większości osób kojarzy się ze świętem piwa Oktoberfest, rozległymi jeziorami z widokami na Alpy, a także malowniczo położonymi zamkami i innymi zabytkami architektury. Ten region, leżący w południowych Niemczech, posiada wyśmienite warunki do uprawiania turystyki rowerowej. Podążać będziemy świetnie przygotowanymi ścieżkami rowerowymi oraz bocznymi drogami o niewielkim natężeniu ruchu. Przemierzając doliny rzek oraz przejedziemy wzdłuż brzegów pięknych bawarskich jezior. Będziemy mieli okazję podziwiać wspaniałe panoramy górskie. Odwiedzimy także najbardziej znany niemiecki ośrodek sportów zimowych Garmisch – Partenkirchen i spojrzymy z dna doliny na Zugspitze: najwyższy szczyt w kraju. Zobaczymy również Neuschwanstein: jeden z najbardziej znanych zamków w Niemczech. Wśród innych ciekawych zabytków architektury, jakie ujrzymy na naszej trasie wymienić można okoliczne klasztory założone przez benedyktynów.

Malownicze jeziora i górskie doliny

Oprócz górskich widoków, przyroda Bawarii przyciąga także malowniczymi jeziorami. Ich zalesione brzegi dają schronienie przed słońcem, ich rozległość daje możliwość podziwiania szerokich panoram, a czyste wody umożliwiają kąpiele i odprężenie się po całym dniu na rowerze. Wśród największych jezior, wzdłuż których będziemy mieli okazję przejeżdżać wymienić można: Chiemsee (prawie największe jezioro w kraju), Ammersee, Starnbegersee oraz Walchensee (prawie najgłębsze jezioro w Niemczech). Wiele z naszych tras przebiega również dnami dolin, a co za tym idzie: ścieżkami rowerowymi poprowadzonymi wzdłuż rzek. Wiele z tych rzek zostało spiętrzonych tamami, co zaowocowało powstaniem sztucznych zbiorników wodnych urozmaicających krajobraz. Najwięcej tego typu zbiorników retencyjnych mijać będziemy w dolinie rzeki Lech. W dolinie rzeki Izary oraz w regionie Allgau także znajduje się kilka sztucznych zbiorników.

Zabytki barokowe i gotyckie

Bawaria słynie z pięknych przykładów architektury barokowej i gotyckiej. Wśród tych pierwszych przed szereg wysuwa się zamek Neuschawstein, zwany Łabędzim Zamkiem. Jest on symbolem romantyzmu oraz jednym z symboli całej Bawarii, a dodatkowo został rozsławiony przez Walta Disneya (pierwowzór zamku Śpiącej Królewny) oraz Andy Warhola (motyw jednego z obrazów). Pozostałe zabytki na naszej trasie, które warto zwiedzić, mają charakter sakralny i wiążą się głównie z zakonem benedyktynów. Szczególną uwagę zwracają opactwa w Ettal, Benediktbeuern oraz w Andechs. W tym ostatnim mnisi od wieków produkują piwo. Zajrzymy tam do browaru, aby z bliska przyjrzeć się produkcji tego szlachetnego trunku. Bliską styczność z bawarską architekturą będziemy mieli także w Kempten (bazylika św. Wawrzyńca) oraz Monachium (bazylika N.M.P, kościół św. Piotra i gotycki ratusz miejski).

Dzień 1 Wyjazd z Krakowa i przejazd do Bawarii

Wyjazd z Krakowa o 18:30 (możliwość dołączenia w Katowicach ok 20:00) i nocny przejazd w kierunku Bawarii.

Dzień 2 Dolina Tiroler Achen i jezioro Chiemsee
Oberwossen – Tiroler Achen – Chiemsee – Seebruck – Gstadt – Antwort – Simsee = ok. 68 km na rowerze.

Tego dnia dotrzemy na samo południe Bawarii, aby rozpocząć naszą pierwszą trasę rowerową. Start planujemy niedaleko miasteczka Oberwossen w Alpach Chiemgawskich, będących częścią Alp Bawarskich. Udamy się drogą w dół w stronę doliny rzeki Tiroler Achen, wypływającej z Tyrolu. Pojedziemy wzdłuż wałów tej rzeki aż do jej ujścia do Chiemsee, jednego z największych jezior w Niemczech. W kolejnej części dnia będziemy jechali wzdłuż wschodnich i północnych brzegów Chiemsee. Jeśli czas pozwoli, będzie możliwość kąpieli na jednej z plaż w Breitbrunn. Następnie dotrzemy nad jezioro Simssee i podążymy jego pn-zach brzegiem, gdzie zakończymy naszą trasę. Pod wieczór udamy się do naszego hotelu w Bad Kohlgrub.

Dzień 3 Doliną Izary nad jezioro Tegernsee
Wallgau – Sylvensteinsee – Weissach – Bad Wiessee – Gmund = ok. 65 km na rowerze.

Po śniadaniu pojedziemy do Wallgau, leżącego w górnym biegu rzeki Izary. Początkowo przejedziemy głęboką dolinę tejże rzeki. Dotrzemy nad sztuczny zbiornik Sylvensteinsee, który objedziemy wzdłuż jego północnych brzegów. Po pokonaniu niskiej przełęczy Achenpass zjedziemy w dół doliną rzeki Weissach aż do malowniczo położonego jeziora Tegernsee. Udamy się zachodnim brzegiem jeziora, aż na jego północny kraniec do miasteczka Gmund. Znajduje się tu niewielka plaża: będzie zatem (w miarę wolnego czasu) możliwość kąpieli w jeziorze z widokiem na góry. Powrót do hotelu w Bad Kohlgrub.

Dzień 4 Z browaru klasztornego wokół jezior: Ammersee i Starnbergersee
Andechs – Diessen am Ammersee – Schondorf am Ammersee – Inning – Seefeld – Frieding – Aschering – Pocking – Tutzing – Bernried – Seehaupt = ok. 80 km na rowerze.

Dziś czeka nas jedna z najbardziej nizinnych tras na wyjeździe. Podążymy brzegami dwóch jezior, będących jednymi z największych w Bawarii: Ammersee i Starnbergersee. Zanim jednak zaczniemy jazdę rowerem odwiedzimy klasztor benedyktynów w Andechs. Znany jest on z produkcji piwa w przyklasztornym browarze. Po zwiedzaniu, ruszymy na rowerach najpierw wzdłuż południowego, a następnie zachodniego brzegu Ammersee. Na północnym brzegu jeziora zrobimy przerwę z możliwością kąpieli. Potem pojedziemy na pd-wsch mijając po drodze małe jezioro Worthsee. Po dotarciu do Starnbergersee, przejedziemy jego zachodnim i południowym brzegiem przez Tutzing i Seehaupt. Trasę zakończymy przy plaży na wschodnim brzegu jeziora Starnbergersee. Powrót do hotelu w Bad Kohlgrub.

Dzień 5 Region Allgau: wzdłuż doliny rzeki Iller do Kempten
Oberjoch – Unterjoch – Wertach – Gruntensee – Petersthal – Rottachsee – Moosbach – Alte Salzstrasse – Rottach – Hausern – Iller – Kempten = ok. 65 km na rowerze.

Dziś rozpoczniemy naszą trasę na skraju Alp Algawskich, a w dalszej części dnia jeździć będziemy u ich podnóża. Z Oberjoch pojedziemy w dół doliny rzeki Wertach, zobaczymy po drodze ładny kościół św. Sebastiana i przejedziemy obok zbiornika Gruntensee. Po pokonaniu kilku wzgórz morenowych dotrzemy nad zbiornik Rottachsee, który objedziemy prawie dookoła. Następnie przejedziemy wzdłuż Alte Salzstrasse (dawnego szlaku solnego) i wjedziemy w dolinę rzeki Iller. Dalej jadąc cały czas wałami tej rzeki dotrzemy do Kemptem, największego miasta w regionie Allgau. Czas wolny na zwiedzenie miasta: bazylika św. Wawrzyńca, barokowy ratusz, kościół Mang, muzeum alpejskie. Powrót do hotelu w Bad Kohlgrub.

Dzień 6 Spod Zugspitze wzdłuż jezior do klasztoru benedyktynów
Eibsee – Garmisch Partenkirchen – Klais – Krun – Wallgau – Walchensee – Kochel am See – Benediktbeuern = ok. 68 km na rowerze.

Tego dnia czekają nas najbardziej wysokogórskie krajobrazy na naszej wycieczce. Trasę rozpoczniemy nad brzegami pięknego jeziora Eibsee, które leży u stóp Zugspitze (2962m.) – najwyższego szczytu Niemiec. Następnie pojedziemy w dół do Garmisch-Partenkirchen, jednego z najbardziej znanych kurortów w kraju. Zobaczymy z bliska skocznię olimpijską. Po wyjeździe z Ga-Pa, czeka nas podjazd do Klais, by dalej przez Wallgau dotrzeć nad kolejne malownicze jezioro: Walchensee, jedno z najgłębszych w Niemczech. Przejedziemy wzdłuż południowego i wschodniego brzegu Walchensee. Zjedziemy krętymi serpentynami nad jezioro Kochelsee i potem wzdłuż rzeki Loisach dotrzemy do Benediktenbeuern, gdzie znajduje się barokowy klasztor benedyktynów. Dla chętnych możliwość zwiedzania klasztoru. Powrót do hotelu w Bad Kohlgrub.

Dzień 7 Łabędzi Zamek i trasa wzdłuż doliny Lech do Schongau
Hohenschwangau – Fussen – Lechbruck am See – Burggen – Schongau – Rottenbuch – Bad Bayersoien – Bad Kohlgrub = ok. 70 km na rowerze.

Po śniadaniu ujrzymy symbol Bawarii, jeden z najbardziej znanych zamków Europy, Neuschwanstein. Obejrzymy zamek z zewnątrz stojąc na słynnym Marienbrucke – moście pomiędzy 2 skałami. Spod zamku ruszymy w stronę Fussen i dalej wzdłuż brzegu zbiornika Forggensee do Lechbruck. Następnie wzdłuż doliny rzeki Lech udamy się do Schongau, gdzie zwiedzimy zabytkową starówkę. Z tego miejsca, jadąc doliną rzeki Ammer, wrócimy na rowerach do naszego hotelu w Bad Kohlgrub.

Dzień 8 Klasztor w Ettal i zwiedzanie Monachium
Bad Kohlgrub – Wurmansau – Unterammergau – Oberammergau – Ettal – Katzental – Grafenaschau – Bad Kohlgrub = ok. 40 km na rowerze.

Dziś po śniadaniu pokonamy okrężną trasę wokół jednego z okolicznych masywów górskich. Z hotelu pojedziemy doliną rzeki Ammer do Ettal, małej miejscowości, w której znajduje się barokowy kompleks klasztorny założony przez benedyktynów. Dla chętnych możliwość zwiedzenia kompleksu. Dalej pojedziemy przez lasy i łąki u podnóża grzbietu górskiego i przez małą miejscowość Grafenaschau wrócimy z powrotem do naszego hotelu w Bad Kohlgrub. Po południu pojedziemy do Monachium. Zobaczymy zabytkowe centrum stolicy Bawarii, m.in. bazylikę N.M.P, kościół św. Piotra, ratusz miejski oraz dwie bramy miejskie. Pod wieczór ruszymy w drogę powrotną do Polski, nocny przejazd.

Dzień 9 Powrót do Krakowa

We wczesnych godzinach porannych przyjedziemy do Krakowa i zakończymy nasz wyjazd.

Cena obejmuje:

 • Transport: autokar lub bus (wyjazd z Krakowa)
 • Transport rowerów na specjalnej przyczepie
 • Zakwaterowanie: 6 noclegów w hotelu 3*** z basenem i sauną.
 • Wyżywienie: 6 śniadań
 • Opiekę przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza śniadaniam (20-25 EUR od osoby na dzień)
 • Kosztów uczestnictwa w programie (opłaty wjazdowe i parkingowe, opłaty klimatyczne, zwyczajowe napiwki): 40 EUR
 • Wypożyczenia roweru: dla chętnych, którzy nie biorą własnego roweru (150 PLN)

Liczba uczestników: 15 - 30 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 400 PLN

Jedną z ciekawych propozycji wycieczek rowerowych organizowanych przez biuro podróży Horyzonty jest wyjazd rowerowy Wzdłuż jezior Bawarii, który pozwala na podróż do ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Wyprawa ta pozwala na odwiedzenie takich krajów jak: Niemcy, które zadziwiają swoim różnorodnym krajobrazem. Wycieczka rowerowa obejmuje zakwaterowanie typu pensjonaty / hotele oraz wyżywienie śniadania. Wakacje o których mowa pozwolą na spędzenie urlopu w sposób aktywny. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.