Wokół Karawanek

Kategoria
Wyżywienie
śniadania
Trudność
średnia
Transport
autokar / bus
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele

Wycieczka chwilowo niedostępna.

Szczegóły wyjazdu Wokół Karawanek

O wyprawie

Wokół Karawanek | Austria , Słowenia

 • Świetnie utrzymane i widokowe trasy rowerowe w Austrii i Słowenii
 • Zamki położone na wzgórzach: Hochosterwitz, Landskron, Gmund, Bled
 • Wysokogórskie krajobrazy: Wysokie Taury, Alpy Julijskie, Karawanki
 • Malownicze jeziora polodowcowe: Bohinj, Bled, Worther See, Ossiacher See, Millstatter See
 • Wysokogórskie drogi alpejskie: Villacher Alpenstrasse, Malta Hochalmstrasse
 • Trasa Drau Radweg czyli wzdłuż najdłuższej rzeki w Karyntii

O wyprawie ...

Zapraszamy wszystkich amatorów jazdy na rowerze na ciekawy wyjazd rowerowy do Austrii i Słowenii. Odwiedzimy pogranicze 2 krajów, gdzie od wieków przenikały się wpływy słowiańskie i germańskie. Różnorodność kulturowa i krajobrazowa Karyntii i północnej Słowenii powoduje, że tereny te są co roku odwiedzane przez rzesze turystów. Świetnie przygotowane, wygodne i poprowadzone w malowniczej scenerii trasy rowerowe sprzyjają rozwojowi i uprawianiu turystyki rowerowej w tym regionie. Przemieszczać będziemy się głównie po ścieżkach rowerowych lub lokalnymi drogami z dala od uciążliwego ruchu samochodowego.

Pojedziemy wzdłuż szerokich dolin rzecznych oraz brzegami jezior alpejskich oferujących wspaniałe widoki na okoliczne pasma górskie. Odwiedzimy zamki położone strategicznie na szczytach skalistych wzgórz, a także senne miasteczka z ciekawymi przykładami architektury gotyckiej i barokowej. Zjedziemy w dół alpejskimi drogami oferującymi piękne widoki na najwyższe szczyty w okolicy. Zatrzymamy się na chwilę przy wodospadach spadających z hukiem z urwistych ścian skalnych. Na koniec zrelaksujemy się w gorących wodach na basenach termalnych.

Piękne górskie jeziora i doliny rzek

Większość naszych tras rowerowych na tym wyjeździe poprowadzona jest wzdłuż brzegów malowniczych jezior i dolin rzek, których sporo jest w rzeźbie polodowcowej i krasowej Karyntii i Słowenii. Nad Millstatter See zakończymy jedną z naszych tras, a mieszkać będziemy nad samym Ossiacher See. Po obejrzeniu wspaniałej panoramy z Pyramidenkogel, zjedziemy w dół i spędzimy większość dnia pedałując wzdłuż południowych i północnych brzegów Worther See. Podążymy też w dół rzeki Drawy (najdłuższej w Karyntii) jadąc wzdłuż Drau Radweg, prawdopodobnie najbardziej znanej trasy rowerowej w tym regionie. Na terenie Słowenii pojedziemy głęboką doliną Soczy. Ujrzymy także jedne z najładniejszych słoweńskich jezior, czyli Bohinj i Bled, w których tafli, niczym w lustrze, odbijają się okoliczne szczyty górskie.

Zabytki średniowiecznej architektury

Poza atrakcjami przyrodniczymi i wspaniałymi widokami, na naszej trasie ujrzymy także wiele atrakcji architektonicznych, głównie z okresu średniowiecza, gotyku i baroku. Najbardziej spektakularne budowle to wielkie zamki wzniesione na stromych wzniesieniach. Idealnymi przykładami mogą być tu Zamki Hochosterwitz oraz Bled: oba świetnie zachowane, górujące nad okolicznymi dolinami i oferujące świetne widoki. Na uwagę zasługują też takie zamki jak Landskron czy Gmund. Odwiedzimy także średniowieczne opactwo Viktring na przedmieściach Klagenfurtu jak również zabytkową starówkę tegoż miasta z przykładami architektury barokowej. Zajrzymy też do zabytkowych części takich miejscowości jak Sankt Veit, Feldkirchen czy Gmund.

Trasy o charakterze wysokogórskim

Podczas tego wyjazdu rowerowego pokonamy kilka tras o typowo wysokogórskim charakterze. Na szczęście wszystkie z nich pokonamy w dół. Jedna z nich jest w Słowenii i wiedzie przez Park Narodowy Triglav, a jej początek znajduje się na Przełęczy Predel (1156m). Leży ona w Alpach Julijskich. Trasa z Przełęczy Predel zaprowadzi nas na dno doliny Soczy. Kolejna dwie wysokogórskie trasy, leżą w Karyntii na terenie Austrii. Pierwsza z nich to Villacher Alpenstrasse, której punkt startowy leży na wysokości ponad 1700m. Z tego miejsca zjedziemy w stronę Villach i do doliny Drawy podziwiając po drodze górskie panoramy na okoliczne hale i pasma. Najwyższym punktem na naszym wyjeździe będzie zbiornik Kolnbrein, który leży w paśmie Wysokich Taurów na wysokości ponad 1900m. Spod ogromnej tamy ruszymy serpentynami w dół doliny Maltatal, zatrzymując się po drodze przy spienionych wodospadach m.in. przy najwyższym w Karyntii wodospadzie Fallbach.

Program

Dzień 1 Wyjazd z Krakowa i przejazd do Austrii

Zbiórka w Krakowie o 18:30 (możliwość dołączenia w Katowicach, zbiórka o 20:00). Nocą przejedziemy do Karyntii w południowej części Austrii.

Dzień 2 Trasa z Pyramidenkogel przez Klagenfurt i wokół Worthersee

Pyramidenkogel (851m) – Keutschacher See – Klagenfurt – Maria Worth – Velden – Toschling – Portschach około 56 km na rowerze.

Dziś rano wjedziemy autokarem na górę Pyramidenkogel. Znajduje się tu 100-metrowej wysokości wieża obserwacyjna. Chętni będą mogli wejść na sam jej szczyt, aby podziwiać fantastyczne widoki na okoliczne pasma górskie oraz toń jeziora Worthersee poniżej. Potem zjedziemy drogą w dół w stronę małego jeziora Keutschacher See, by następnie wygodnymi drogami rowerowymi dotrzeć do Viktring na przedmieściach Klagenfurtu. Tutaj zobaczymy zabytkowe opactwo Cystersów z XII wieku. Stąd udamy się do centrum Klagenfurtu, stolicy Karyntii. Będzie okazja, aby zobaczyć najciekawsze obiekty w mieście: Alter Platz, Neuer Platz oraz katedrę św.Piotra i Pawła. Z miasta pojedziemy wzdłuż południowego brzegu Worthersee do małej miejscowości Maria Worth. Tu stoją dwa średniowieczne kościoły, do których z pewnością warto zajrzeć. W dalszej części dnia przejedziemy do Velden, gdzie znajduje się okazała rezydencja, niegdyś zamek, obecnie prywatny hotel. Stąd pojedziemy północnymi brzegami Worthersee. Trasę zakończymy w Portschach i udamy się do hotelu.

Dzień 3 Wodospad Savica oraz malownicze słoweńskie jeziora: Bohinj i Bled

Wodospad Savica – Ukanc – Jezioro Bohinj – Stara Fuzina – Bohinjska Bela – Jezioro Bled – Bodesce – Lipnica – Podnart około 58 km na rowerze.

Po śniadaniu przejedziemy tunelem pod pasmem Karawanków i pojedziemy w rejon Jeziora Bohinj. Przespacerujemy się do malowniczego Wodospadu Savica. Następnie wsiądziemy na rowery i pojedziemy wzdłuż brzegu Jeziora Bohinj wciśniętego pomiędzy strome zbocza Alp Julijskich. Potem wzdłuż doliny rzeki Sawa Bohinjka udamy się nad Jezioro Bled, prawdopodobnie najczęściej fotografowane w Słowenii; okrążymy je wzdłuż brzegu. Na środku jeziora znajduje się wyspa, z zabytkowym kościołem Wniebowzięcia NMP. Będzie czas aby zajrzeć do kościoła św.Marcina w miejscowości Bled oraz wejść stromymi zakosami na Zamek Bled. Po przerwie na zwiedzanie, pojedziemy równolegle do doliny Sawy aż do miejscowości Podnart, gdzie zakończymy naszą trasę i wrócimy do hotelu.

Dzień 4 Zjazd w dół Maltatal, muzeum Porsche, brzegiem Millstatter See

Hauptspeicher Kolnbrein (1900m) – Maltatal – Gmund – Seebach – Millstatter See – Dobriach około 56 km na rowerze.

Tego dnia czeka nas najbardziej wysokogórska trasa na tym wyjeździe. Autokar wywiezie nas do podnóży głównego grzbietu Wysokich Taurów, najwyższego pasma górskiego w Alpach Austriackich. Dojedziemy nad Zbiornik Koelnbrein położony na wysokości 1900m npm. Z tego miejsca rozpoczniemy nasz zjazd w dół Doliny Malta: początkowo autokarem, a następnie na rowerach. Po drodze zatrzymamy się na chwilę przy Wodospadzie Fallbach spadającym w hukiem ze stromego zbocza. Z tego miejsca pojedziemy do Gmund, miasteczka leżącego u zbiegu 2 rzek: Malta i Lieser. To tutaj złożono pierwszy na świecie samochód marki Porsche. Będzie okazja, aby odwiedzić prywatne muzeum Porsche, gdzie znajduje się kilka światowej sławy rarytasów motoryzacyjnych oraz przykłady pierwszych konstrukcji Porsche. Poza atrakcjami dla fanów 2 kółek, można tu zwiedzić zamek na wzgórzu oraz kościół parafialny, a także zabytkowe centrum. Dalej pojedziemy wzdłuż doliny rzeki Lieser aż do jeziora polodowcowego Millstatter See, malowniczo wciśniętego między pasma górskie. Przejedziemy jego południowymi brzegami aż do miejscowości Dobriach, gdzie zakończymy naszą trasę i wrócimy do hotelu.

Dzień 5 Zjazd Villacher Alpenstrasse i przejazd wzdłuż Drau Radweg

Villacher Alpenstrasse (1730m) – St.Georgen – Villach – Drau Radweg – Rosegg – Schloss Rosegg – Muhlbach – Langdorf – Maria Elend około 62 km na rowerze.

Po śniadaniu wyjedziemy na sam koniec Villacher Alpenstrasse, widokowej trasy górskiej i rozpoczniemy nasz zjazd w dół w stronę Villach. Towarzyszyć nam będą widoki na dolinę rzeki Gail, Drawy oraz wysokie pasma alpejskie. Po zjechaniu na dół udamy się w kierunku koryta Drawy, wzdłuż którego będzie przebiegała dalsza część dzisiejszej trasy. Przejedziemy przez Villach i pojedziemy na wschód. Po drodze raz jeszcze przekroczymy Drawę, a naszą metą będzie miejscowość Maria Elend.

Dzień 6 Trasa w dół doliny Soczy, wąwóz rzeki Tolminka

Przełęcz Predel – dolina rzeki Socza – Ladra – Volarje – Gabrje – Zatolmin około 67 km na rowerze.

Tego dnia udamy się do Słowenii. Wyjedziemy na Przełęcz Predel, leżącą w Alpach Julijskich. Stąd ruszymy w dół na południe w kierunku doliny rzeki Socza, rwącej górskiej rzeki o turkusowym odcieniu. Po drodze dla chętnych wizyta przy Wodospadzie Kozjak, jednym z najbardziej malowniczych w kraju. Jadąc cały czas dnem doliny dotrzemy do miejscowości Zatolmin. Tutaj zakończymy naszą dzisiejszą jazdę i odwiedzimy wąwóz rzeki Tolminka z wąskimi przejściami, turkusową wodą i pionowymi skałami. Przejdziemy Diabelskim Mostem i zobaczymy Niedźwiedzią głowę. Z tego miejsca wrócimy na nocleg do Karyntii.

Dzień 7 Panorana z Zamku Hochosterwitz; Sankt Veit oraz Feldkirchen

Zamek Hochosterwitz – Zamek Niederosterwitz – St.Veit an der Glan – Glanegg – St.Martin – Maltschacher See – Feldkirchen – Ossiach około 52 km na rowerze.

Dziś poznamy ciekawe przykłady zabytków architektury Karyntii. Dzień zaczniemy od wizyty na Zamku Hochosterwitz, uważany za jeden z najbardziej imponujących średniowiecznych zamków w Austrii i leżący na prawie 200-metrowej skale. W tym miejscu rozpoczniemy naszą jazdę rowerową. Pojedziemy do miasteczka St.Veit z zabytkowym centralnym placem. Na uwagę zasługuje tu ratusz oraz dwie fontanny. Nieopodal znajduje się też (pomalowany w szalone wzory) Hotel Fuchs Palast. Stąd udamy się wzdłuż rzeki Glan i okolicznych wzgórz nad Maltschacher See, niewielki akwen. Po chwili odpoczynku pojedziemy do Feldkirchen, kolejnego ciekawego miasteczka na naszej trasie. Zatrzymamy się na zabytkowym placu w centrum. W okolicy warto odwiedzić kościół św.Michała. Dalej pojedziemy w stronę brzegów Ossiacher See i wprost do hotelu.

Dzień 8 Zamki Landskron i Wernberg, brzegiem Faaker See, baseny termalne

Ossiach – Zamek Landskron – Wernberg – Damtschach – Sternberg – Lind – Faaker See – Maria Gail – Warmbad Villach ok 45 km na rowerze.

Dzisiejszy dzień rozpoczniemy z naszego hotelu i pojedziemy wzdłuż brzegów Ossiacher See na zachód. Zdobędziemy niewysokie wzgórze, na którym mieszczą się ruiny Zamku Landskron z XIII wieku. Roztacza się z niego piękny widok na okoliczne doliny i grzbiety górskie. Jeśli czas pozwoli wjedziemy na taras widokowy. Kolejny naszym przystankiem będzie klasztor Wernberg. Z tego miejsca pojedziemy do Damtschach, gdzie znajdują się ruiny zamku oraz przyzamkowy kościół Jana Chrzciciela. Stąd podjedziemy na niedalekie wzgórze Sternberg, będące atrakcyjnym punktem widokowym na okolice. Stoi na nim ładny kościółek św. Jerzego. Następnie zjedziemy w dół doliny Drawy i pojedziemy w stronę Faaker See, malowniczego jeziora położonego u stóp Karawanków. Końcówka naszej trasy prowadzi przez Maria Gail na przedmieścia Villach. Dzień zakończymy na basenach termalnych w Villach. Po relaksie na termach zjemy obiadokolację i udamy się w drogę powrotną do Polski. Nocą przejedziemy przez Austrię i Czechy.

Dzień 9 Powrót do Krakowa

Tego dnia w godzinach porannych dojedziemy do Krakowa i zakończymy nasz, pełen wrażeń, wyjazd.

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport: autokar lub bus (wyjazd z Krakowa)
 • ​Transport rowerów na specjalnej przyczepie
 • ​Zakwaterowanie: 6 noclegów w hotelach
 • ​Wyżywienie: 6 śniadań w hotelu w formie bufetu
 • ​Opiekę przewodnika
 • ​Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
 • ​Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza śniadaniami (20-25 EUR na osobę na dzień)
 • ​Kosztu uczestnictwa w programie 50 EUR (opłaty wjazdowe, zwyczajowe napiwki) oraz kosztu biletów wstępu (ok. 65 EUR)
 • ​Wypożyczenia roweru: dla chętnych, którzy nie biorą własnego roweru (250 PLN)
 • Dopłaty za transport roweru elektrycznego: 200 PLN (ilość ograniczona do 5 sztuk)

Liczba uczestników: 15 - 35 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 500 PLN

-

Wypożyczenie roweru

Dla osób, które nie biorą własnego roweru, istnieje możliwość wypożyczenia roweru za dodatkową opłatą zgodnie z ceną podaną w warunkach wyjazdu (cena nie obejmuje). Podana opłata obejmuje wypożyczenie roweru na cały okres wyjazdu. Wypożyczane przez nas rowery to rowery trekkingowe średniej klasy z ramą damską (19") ROMET Gazela II, ROMET Gazela IV lub podobne. Każdy rower wyposażony jest w bagażnik, jedną sakwę i błotniki. Nie posiada uchwytu na bidon. W cenie wypożyczenia zapewniamy podstawowy serwis rowerowy podczas wyjazdu oraz części zamienne tj. zapasowe dętki, zapasowe klocki hamulcowe, smary, oleje do smarowania łańcuchów i przerzutek. Osoby zainteresowane wypożyczeniem roweru powinny to zgłosić w momencie zapisywania się na wyjazd, nie później jednak niż na 4 tygodnie przed rozpoczęciem wycieczki. Ze względów higienicznych nie wypożyczamy kasków rowerowych.

Rower elektryczny

Jest możliwość zabrania na wyjazd roweru elektrycznego. Każdy uczestnik, który chce zabrać na wyjazd rower elektryczny jest zobowiązany do powiadomienia nas o tym w momencie zgłoszenia się na wyjazd. Późniejsze zgłoszenie chęci zabrania roweru elektrycznego nie gwarantuje możliwości jego zabrania. Nie zabieramy rowerów elektrycznych, których zgłoszenie nie zostało przez nas potwierdzone i za których transport nie została wniesiona dodatkowa opłata 200 PLN. Limit rowerów elektrycznych przewożonych na przyczepie wynosi 5 sztuk. Całkowita długość roweru nie może być większa niż 185 cm. Jest to długość liczona od początku przedniego koła do końca tylnego koła. Opony roweru nie mogą być szersze niż 2,30 cala. Na każdej oponie jest podana jej szerokość. Prosimy o sprawdzenie całkowitej długości roweru elektrycznego oraz szerokości jego opon przed zapisaniem się na wyjazd. Jeśli rower elektryczny przekroczy powyższe wymiary, nie będzie możliwe jego zapakowanie na przyczepę rowerową. Z uwagi na to, że rower elektryczny jest znacznie cięższy od klasycznego roweru, Uczestnik, który zabiera na wyjazd rower elektryczny jest odpowiedzialny za jego zapakowanie na przyczepę oraz wypakowanie z przyczepy.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Wokół Karawanek pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Pozostałe, Austria. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.