Trans Dolomity MTB

Trans Dolomity MTB
Dostępne terminy: brak
Kraje: Włochy
Typ: Górskie MTB
Trudność: Trudność: 3
Zakwaterowanie: namioty
Wyżywienie: własne
Transport: autokar / bus
cena: 0

Konstantin | Canzei | San Martino di Castrozza | Alleghe | Cotina d’Ampezzo | Enneberg

Prawdziwie alpejska przygoda. Niesamowite krajobrazy Dolomitów, które na każdym robią wrażenie. Skalne iglice wyrastające ponad masywy górskie, piękne doliny, wymagające przełęcze i cudowne górskie ścieżki. To wszystko można znaleźć na tej trasie. 
Dotarcie rowerem pod same szczyty Dolomitów, po eleganckich szlakach i prastarych drogach szutrowych - dla rowerzystów jest to szansa ciągłego odkrywania nowych tras.

Biegnące na wysokości ponad 2 tys m n.p.m. szlaki rowerowe zaprowadzą nas w nieskażone cywilizacją miejsca, do samego serca tych gór. Warto przypomnieć iż unikatowe majestatyczne ściany skalne i szczyty masywów Dolomitów zostały uznane przez UNESCO za jedne z najpiękniejszych gór świata i wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody. 

STOPIEŃ TRUDNOŚCI: B/D 

Trasa średnio trudna. Dobrze jest jednak mieć pewne doświadczenie w jeździe po górach. Trasa prowadząca głownie drogami szutrowymi i wąskimi alpejskimi ścieżkami. Etapy ok. 40-60 km. Prawie na każdym etapie zaplanowaliśmy opcje łatwiejsze dla mniej wprawnych rowerzystów.

Wycieczka dedykowana jest wyłącznie dla osób posiadających doświadczenie w jeździe górskiej MTB oraz dobrą sprawność fizyczną.

Dzień 1: 

Zbiórka wieczorem w Krakowie i Katowicach. Busem udajemy się do Włoch. 

Dzień 2: Konstantin 

Rankiem docieramy na pięknie położony kemping w okolicy Konstantin. Rozpościera się z niego wspaniała panorama skalistego masywu Scillar. Widok tak piękny iż chciałoby się przesiedzieć tutaj cały dzień wpatrując się w niego. My jednak wyruszymy na krótką wycieczkę nad jezioro Weiher. Kąpiel będzie idealną regeneracją po trudach podróży. 

Dzień 3: Konstantin – Canzei: 39 km, 1400 m przewyższenia | opcja 32 km, 600 m 

Na początek troszkę asfaltowego podjazdu na Seiser Alm. To ogromny kompleks alpejskich łąk ze wspaniałymi panoramami na oddalone turnie Dolomitów. Do nich dotrzemy w drugiej części dnia. To już będą wysokie góry, podjazd na Sasso Piato (2300 m npm.), będzie prawdziwym sprawdzianem naszych możliwości. 
W nagrodę czekają nas wspaniałe krajobrazy zdominowane przez lodowiec Marmolady, najwyższego szczytu Dolomitów, z którego gdzieniegdzie wyrastają ciemno szare skały. 
Zjazd do Canzei również zapadnie nam na długo w pamięci. 

Dzień 4: Canzei: 82 km, 4200 m | opcja 50 km, 2600 m | opcja 50 km, 800 m 

Dzisiejszy dzień będzie nie lada wyzwaniem dla każdego uczestnika. Zmierzymy się z trasą słynego maratonu MTB Sellaronda Hero. 
Sellaronda Hero to jeden z najtrudniejszych wyścigów w Europie, który rozgrywany jest w sercu przepięknych Dolomitów. Na Sellaronda Hero do wyboru mamy dwie trasy: 50 km i 2600 m przewyższenia oraz 82 km 4200 m przewyższenia. Mistrzowie osiągają na dłuższej trasie czasy rzędu 4 i pół godziny, ale przy tak dużym przewyższeniu wyczynem jest już samo przejechanie całej trasy. 

Sella swoją sławę zyskała dzięki słynnej trasie narciarskiej Sella- Ronda, która wiedzie przez 4 przełęcze, dookoła grupy i jest jedną z najdłuższych tego typu nartostrad w całych Alpach. Jednak również w lecie Sella stanowi obowiązkowe miejsce, które każdy przebywający w Dolomitach rowerzysta powinien odwiedzić. Ten zwarty masyw górski, o charakterystycznej dla Dolomitów strukturze, robi wrażenie nawet na bardzo doświadczonych bikerach. 

Dzień 5: Canzei – San Martino di Castrozza: 59 km, 2400 m | opcja 42 km, 900 m) 

Dziś na początek zdobędziemy szczyt …. , tym którzy będą jednak zbyt zmęczeni dniem wczorajszym proponujemy ominięcie go i przejazd słynną doliną Val di Fassa. 
Dalej już nie ma wyboru – wspinaczka na przełęcz Passo di Lucia, jednak nie jest ona bardzo wymagająca. Na koniec zjazd najpiękniejszą doliną w całych Alpach – Val Venegia – do San Martino u stóp masywu Pala di San Martino. To bardzo zadbana i urokliwa osadzie, z prawie 1000 letnią historią. 

Dzień 6: San Martino di Castrozza – Alleghe: 65 km, 1900 m | opcja 40 km, 450 m 

Rankiem wsiadamy w kolejke linową by dostać się na szczyt Pale di San Martino do niesamowicie położonego schroniska Rochetta (2639m npm.) 
Pala to największa i śmiało można powiedzieć że jedna z najciekawszych grup górskich w Dolomitach. 
Najbardziej charakterystycznym elementem grupy jest potężny płaskowyż- Altipiano delle Pale di San Martino, znajdujący się w centralnej części, na wysokości 2500- 2700 m.. To największe tego rodzaju plateau w Dolomitach, o iście księżycowym, pustynnym wyglądzie. Na północ od niego rozciąga się łańcuch, w którym kulminują się najwyższe szczyty Pali- Cimon della Vezzana (3192 m.), oraz nieco niższa turnia Cimon della Pala (3184 m.), nazywana nieraz, ze względu na swoją strzelistą sylwetkę, "Matterhornem" Dolomitów. 
W tej przepięknej scenerii czeka nas niesamowity zjazd kamienistymi ścieżkami ku miasteczku Listolade. 
Tutaj dwie opcje łatwiejsza to przejazd dolinami ku naszemu kolejnemu kempingowi nad jeziorem Alleghe, a druga to wymagająca wspinaczka stokówką wspaniałego masyw Civetta i Mozaia. który tworzą dwie potężne, rozczłonkowane granie oddzielone od siebie przełęczą Forcella delle Sasse (2476 m.). Masyw Civetty najefektowniej prezentuje się od północnego zachodu- tu bowiem znajduje się słynna ściana, wyglądem przypominająca nieco kościelne organy. 

Dzień 7: Alleghe – Cortina d’Ampezzo: 45 km, 2400 m | opcja 35 km, 1400 m 

Kolejny odcinek mimo iż w sporej części asfaltowy dostarczy następnych niesamowitych widoków na iglice dolomitów. Po pokonaniu pierwszego podjazdu na przełęcz Col Davagnine , czeka nas to co każdy najbardziej lubi, kilkunastokilometrowy zjazd singletrackiem do Caprile. Dalej bardzo długi asfaltowy podjazd ku schronisku Cinque Tori, swą nazwę zawdzięcza pięciu niesamowitym iglicom skalnym wyrastającym niczym wieże średniowiecznego zamku. Na koniec wspaniałe zjazdy szutrami po zboczach masywu Tofano do Cortiny. Ta niesamowita końcówka sprawi, że będzie to nasz najlepszy dzień spędzony na rowerze. 

Dzień 8: Cotina d’Ampezzo: 60 km, 1500 m | opcja 30 km, 450 m 

W Cortinie zatrzymamy się na dłużej. Cel mamy dość ambitny, dotrzeć do schroniska Tre Cime, to jedno z najsłynniejszych i najpiękniejszych miejsc w dolomitach. To właśnie w jego okolicy znajdują się takie sławy Dolomitów jak Tre Cime di Lavaredo (2999 m.), strzelisty Monte Paterno (2746 m.), czy potężny kolos skalny, Cima Dodici (3094 m.). 
Na szczególną uwagę zasługuje droga wiodąca na Monte Paterno, poprowadzona jest bowiem na znaczącym odcinku w tunelu. Na etapie czeka nas dość długi ok. 4 km odcinek sprowadzania roweru, ale to już pod koniec etapu, gdy camping będzie już na wyciągnięcie ręki. 
Oczywiście korzystając iż zatrzymujemy się tu na dwie noce będzie też opcja wycieczki nieco łatwiejszej do pięknej doliny Paderne 

Dzień 9: Cotina d’Ampezzo – Enneberg: 35 km, 1400 m 

Bez żadnej przesady, jest to jedna z najbardziej malowniczych tras rowerowych na świecie. Zacznie się w Cortinie łagodnie pod górę do schroniska w Pederü Fanes. Przerwa przy pięknym tarasie z widokiem na skały Dolomitów, jest czymś obowiązkowym dla rowerzystów, tym bardziej iż w końcu nie jesteśmy na wyścigu. Dalej wąska ścieżka przez alpejskie łąki prowadzi prosto w dół, lecz ze względu na ostre głazy nie można jej zbyt szybko pokonać. Następnie trasa prowadzi szutrami do Ennebergu, małej spokojnej miejscowości pośrodku Dolomitów 

Dzień 10: Enneberg – Konstantin: 63 km, 2700 m | opcja 63 km, 2200 m 

Na koniec trudny etap przez teren Parku Narodowego Puez-Geisler. Wąską ścieżką wspaniale trawersującą szczyt trzytysięcznika Furchetta, którego zbocza skalne opadają nieomal pionowo w dół, dotrzemy do schroniska Schluterhutte (2340 m npm). Nagrodą oprócz wspaniałych widoków będzie rewelacyjny zjazd do położonego 1500 metrów niżej St Urlich. Druga część etapu już znacznie spokojniejsza wiedzie przez Seiser Alm Tu także zaczynają się miłe dla oka alpejskie łąki i długie malownicze doliny ponad które wyrastają postrzępione turnie. 

Dzień 11: 

Rankiem ruszamy w drogę powrotną i w godzinach wieczornych docieramy do Katowic i Krakowa.

UWAGA: PROGRAM JEST JEDYNIE ORIENTACYJNY. PODANE DZIENNE DYSTANSE MOGĄ RÓŻNIĆ SIĘ O +/- 15 KM. POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE, KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW I INNE CZYNNIKI ORGANIZACYJNE. PROSIMY WIĘC NIE TRAKTOWAĆ TEGO PROGRAMU ZOBOWIĄZUJĄCO, NIEMNIEJ JEDNAK DOŁOŻYMY WSZELKICH STARAŃ BY ZREALIZOWAĆ GO JAK NAJDOKŁADNIEJ.

Cena zawiera:

  • Noclegi na kempingach pod namiotami
  • Przejazd autokarem z/do Krakowa i Katowic
  • Transport bagaży na trasie
  • Usługi opiekuna grupy
  • Ubezpieczenie KL i NW
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Opłaty dodatkowe dla chętnych:

  • Dojazd z/do Warszawy +200 zł (tylko w przypadku zebrania się odpowiedniej ilości chętnych)

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 500 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 500 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Jedną z ciekawych propozycji wycieczek rowerowych organizowanych przez biuro podróży Cyklotramp jest wyjazd rowerowy Trans Dolomity MTB, który pozwala na podróż do ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Wyprawa ta pozwala na odwiedzenie takich krajów jak: Włochy, które zadziwiają swoim różnorodnym krajobrazem. Wycieczka rowerowa obejmuje zakwaterowanie typu namioty oraz wyżywienie własne. Wakacje o których mowa pozwolą na spędzenie urlopu w sposób aktywny. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.