
Spryskaj się, by żyć
W ubiegłym roku, ofertę innowacyjnych wynalazków z branży rowerowej wzbogacił niezwykły produkt, który swoimi właściwościami przypomina magiczne mikstury znane nam jedynie z bajek. Spray znany pod nazwą...
Zajecar | Belogradcik | Chiprovitsi | Monastyr Klisura | Razboistie | Jarłowo | Trstenik | Bansko | Melnik
Bułgaria przeżywa drugą młodość. Na nowo odkrywa przed przyjezdnymi zapomniane zakątki. Jej niepowtarzalny krajobraz tworzą wspaniale zdobione cerkwie, piękne meczety, bizantyjskie twierdze, a także coraz bardziej kosmopolityczne miasta z licznymi kawiarniami, zabytkami, muzeami i galeriami sztuki, świetnie zachowane stare wioski oraz bogaty folklor.
Do tego dochodzą jeszcze wspaniałe góry, jedne z najpiękniejszych i najmniej skażonych cywilizacją w Europie. Spenetrujemy masywy gór Riła , Piryn i Witosza oraz skaliste okolice Biełogradczika.
STOPIEŃ TRUDNOŚCI: C
Trasa średnio trudna, porównywalna do naszych Beskidów, etapu ok. 40-60 km długości. W 80% prowadzi ścieżkami terenowymi, sporo dość trudnych technicznie odcinków.
Wycieczka dedykowana jest wyłącznie dla osób posiadających doświadczenie w jeździe górskiej MTB oraz dobrą sprawność fizyczną.
Dzień 1:
Zbiórka w Warszawie, Krakowie i Katowicach. Przejazd przez Słowację, Węgry i Serbię.
Dzień 2: Zajecar
Rankiem docieramy do położonej jeszcze w Serbii ale tuż przy bułgarskiej granicy miejscowości Zajecar. Łagodne okoliczne wzgórza stanowią idealną miejscówkę na lekką trasę na rozprostowanie nóg po długiej podróży. Trasa wśród łąk i małych serbskich wiosek mimo iż zupełnie łatwa obfitować będzie w ładne krajobrazy, odcięte od świata wioski i XIII-wieczny klasztor. Wieczorem czeka nas degustacja serbskich potraw i impreza integracyjna.
Dzień 3: Zajecar - Belogradcik: 45 km
Na początek kilka kilometrów po serbskich szlakach prowadzących ku granicy Bułgarii. Po jej przekroczeniu znajdziemy się w niezwykłym rejonie skał Biełogradczika.
Nazwa miasta znaczy dosłownie „białe miasteczko” i nawiązuje do najbardziej spektakularnych formacji skalnych w Bułgarii. Wapienie zrobiły ogromne wrażenie na francuskim podróżniku Adolfie Banqui – określił je jako „krajobraz, o którym nikomu się nie śniło”. Skały w odcieniach szkarłatu, popiołu i szarości, o wysokości dochodzącej do 200 m, przypominają zwierzęta, statki, domy, egipskie obeliski oraz ogromne stalagmity.
Jazda rowerem pomiędzy nimi jest niezwykle emocjonująca. Potrenujemy trochę nasze umiejętności techniczne, ścieżki są tu wąskie i naszpikowane kamieniami.
Dzień 4: Belogradcik – Chiprovitsi: 55 km
Początek trasy prowadzi jeszcze poprzez wspaniale ukształtowane formacje skalne, by po kilkunastu kilometrach wjechać w zupełnie inny krajobraz, gdzie zaczną się pierwsze poważne góry. Trochę przypominające Beskidy pasmo Ciprovskiej Planiny wyciśnie z nas niemałe poty. Czeka nas wspinaczka ku górskiemu schronisku Gorski Raj i długie kamieniste zjazdy, często zalegające błoto dopełni wrażeń. Gdy już zjedziemy do otoczonej winnicami wioski Gorni Lom, czeka nas tylko krótki odpoczynek przed wspinaczką na najwyższy punkt pasma – Gorno Jazovo. Na koniec wspaniały zjazd do wioski Chiprovitsi, znanej z wytwarzania wełnianych dywanów. Można będzie nawet spróbować swych sił przy tkaniu tych dywanów w jednym z pensjonatów, w którym zatrzymamy się na noc.
Dzień 5: Chiprovitsi – Monastyr Klisura: 60 km
Dzisiejszą atrakcją będzie nocleg w jednym z zabytkowych klasztorów bułgarskich, tak więc na jedną noc poczujemy się jak mnisi. By jednak tego doświadczyć czeka nas odpokutowanie na dzisiejszym głównym podjeździe ku górskiemu schronisku Kom.
Dzień 6: Razboistie – Jarłowo: 55 km
Rankiem czeka nas transfer busem do południowych przedmieść Sofii. Pozwoli to nam uniknąć bardzo dużego ruchu jaki panuje w bułgarskiej stolicy.
Czas na kolejne poważne góry. Na początek dość ambitnie zdobędziemy najwyższy szczyt gór Vitosha - Cherni Vryh Peak (2290 m n.p.m.). W drodze na szczyt odpocząć można w pięknie położonym schronisku Aleko.
Po zdobyciu szczytu czeka nas już tylko sama przyjemność – zjazd wśród pięknych wysokogórskich łąk do wioski Jarłowo.
Dzień 7: Jarłowo – Trstenik: 80 km
Rankiem krótka regeneracja na kąpielisku termalnym, a potem nieco łatwiejszy etap. Pozostajemy głównie w śródgórskich dolinach, dzięki czemu będzie możliwość odwiedzenia wielu wiosek i przyjrzeniu się życiu ich mieszkańców.
Najpierw asfaltem podjedziemy do narciarskiego kurortu Borovets. Stąd zaczyna się słynna szutrowa górska droga zwana Drogą Królewską. To jeden z najpiękniejszych szlaków w Bułgarii. Prowadzi m.in. przez formacje skalne zwane Wilczymi Skałami, kilka schronisk górskich i osad pasterskich i wśród wielu górskich jezior. Wspinamy się dziś na wysokość 2450 m. Cały czas towarzyszą nam widoki na najwyższy szczyt Bułgarii – Musałę. Potem czeka nas wspaniały zjazd do górskiej osady Trstenik.
Dzień 8: Trstenik - Bansko: 45 km
Dzisiejszy interwałowy etap prowadzi dolinami i mniejszymi grzbietami pomiędzy masywami Riły i Pirynu. Znów odwiedzimy kilka górskich wiosek i schronisk. Zajrzymy m.in. do jednej z piękniejszych bułgarskich wiosek.
Dzień 9: Bansko
Czas na nieco odpoczynku. Dla chętnych będzie to okazja na zdobycie, już pieszo, najwyższego szczytu Pirinu – Wichren (2914 m n.p.m.), a kto jeszcze nie ma dość rowerów wybierze się na jeden z wielu specjalnie przygotowanych dla rowerzystów szlaków zjazdowych, będzie okazja poćwiczyć technikę.
Dzień 10: Bansko – Melnik: 90 km
Ostatnia część naszej wyprawy to przejazd przez góry Piryn. To też najdłuższy etap tej wyprawy.Góry Piryn, choć trochę niższe od Riły, są jeszcze ciekawsze, z wieloma górskimi jeziorami, ośnieżonymi szczytami wznoszącymi się ponad 2700 m n.p.m. i licznymi gatunkami zwierząt. Znajduje się tu największy park narodowy Bułgarii.
Tutejsze szlaki są piękne i nie aż tak trudne technicznie jak w poprzednich dniach.
Na ostatni nocleg dotrzemy w dolinę Strumesznica, której doskonały klimat pozwala najwcześniej w Bułgarii dojrzewać czereśniom, arbuzom i winogronom, przepysznym brzoskwiniom, a nawet owocom kiwi.
Melnik znany ze wspaniałego wina będzie idealnym miejscem by zakończyć przygodę z Bułgarią. Do późnej nocy będziemy świętować dotarcie do celu.
Dzień 11-12:
Zmęczeni ale z pewnością usatysfakcjonowani z przemierzenia całej zachodniej Bułgarii z wieloma wspomnieniami powracamy do kraju.
UWAGA: PONIŻSZY PROGRAM JEST JEDYNIE ORIENTACYJNY. PODANE DZIENNE DYSTANSE MOGĄ RÓŻNIĆ SIĘ O +/- 15 KM. POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE, KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW I INNE CZYNNIKI ORGANIZACYJNE. PROSIMY WIĘC NIE TRAKTOWAĆ TEGO PROGRAMU ZOBOWIĄZUJĄCO, NIEMNIEJ JEDNAK DOŁOŻYMY WSZELKICH STARAŃ BY ZREALIZOWAĆ GO JAK NAJDOKŁADNIEJ.
Cena zawiera:
Opłaty dodatkowe dla chętnych:
Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 500 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 1000 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.
W ubiegłym roku, ofertę innowacyjnych wynalazków z branży rowerowej wzbogacił niezwykły produkt, który swoimi właściwościami przypomina magiczne mikstury znane nam jedynie z bajek. Spray znany pod nazwą...
Powoli żegnamy się z zimą. Mrozy już odpuściły. Nadeszła odwilż. Temperatura utrzymuje się powyżej 0°C, resztki śniegu topnieją, a promienie słońca coraz częściej przedzierają się przez pochmurne niebo. To...
Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Trans Bułgaria MTB pochodzą od biura Cyklotramp, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Bułgaria. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu własne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Górskie MTB, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.