Doliny Włoskich Alp

Kraje
Kategoria
Wyżywienie
własne
Trudność
średnia
Transport
autokar / bus
Zakwaterowanie
namioty / pensjonaty

Szczegóły wyjazdu Doliny Włoskich Alp

O wyprawie

Val di Fassa | Val Duron | Val Venegia | Val di Fieme | Val di Sole | Val di Peio

Włochy to nie tylko zabytkowy Rzym, modny Mediolan czy karnawałowa Wenecja. To także spektakularne Dolomity, polodowcowe jeziora, alpejskie kurorty i inne skarby ukryte na północy kraju. Zapraszamy na rowerową wyprawe przez najpiękniejsze włoskie doliny

STOPIEŃ TRUDNOŚCI: C

Łatwe, zupełnie płaskie ok. 50 km etapy przeplatają się z trudniejszymi, krótszymi ok. 30-40 kilometrowymi etapami, jednak z przewyższeniami ok. 500-1000 m.

Program

Dzień 1:

Wyjazd w godzinach popołudniowych, przejazd busem do Włoch.

Dzień 2: Val di Fassa

Rankiem docieramy w okolice Canazei w Dolomitach. Dawniej szumiało tu tropikalne morze, obecnie zachwycają pnące się ku niebu fantazyjne formacje skalne. A zachwycają na tyle, że od 2009 r. Dolomity widnieją na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Dzięki swojemu wyjątkowemu składowi (węglanowi wapnia i magnezu) ich majestatyczne, białe wierzchołki na koniec każdego dnia, kiedy słońce zaczyna zachodzić, oblewają się „rumieńcem”. To prawdziwy przyrodniczy spektakl nazywany „enrosadirą”. Warto zobaczyć go na własne oczy!
Dolomity zimą to raj dla narciarzy, latem i wiosną z kolei zamienia się on w prawdziwe eldorado dla rowerzystów. Duże zróżnicowanie szlaków rowerowych pozwala na wędrówki także osobom początkującym. Bo jak twierdza niektórzy Dolimity najpiękniejsze są właśnie widziane z dołu z pięknych dolin.
Poza szlakiem warto tu odwiedzić klimatyczne, śródgórskie miasteczka, które już same w sobie stanowią nie lada atrakcję turystyczną – także kulinarną i „winną„ (Tyrol Południowy słynie ze znakomitych win – ok. 60% produkcji to wina białe).
Aby podziwiać te wspaniałe Dolomity w zasadzie nie trzeba nawet ruszać se z kempingu, my jednak na początek przejedziemy se po okolicy i zwiedzimy okoliczne miasteczka

Dzień 3: Val Duron

Dzisiejsza wycieczka prowadzi w odnogę doliny Val di Fassa w dolinę Duron. To jedna z piękniejszych dolin Dolomitów. Łatwo nie będzie gdzuż czeka nas kilkaset metrów przewyższenia, a najbardziej ambitni dojadą do schroniska Alpe di Tires na wysokości 2450 m npm. , położonego bezpośrednio pod jedną z największych skalnych ścian Dolomitów. Trasa jest bardzo urozmaicone, będą tutaj zarówno płaskie, łagodne odcinki przez szeroki łaki, jak i ostrzejsze podjazdy, gdzie trzeba będzie zejść z rowerów. Po drodze jednak są trzy schroniska które pozwolą odpocząć i przy których można zakończyć wycieczkę i wrócic z powrotem na nasz piękny kemping w dolinie Val di Fassa.

Dzień 4: Val di Fassa

Po wczorajszym dość wyczerpującym etapie dziś czeka nas odpoczynkowa jazda cały czas w dół doliną Val di Fassa. Piękna ścieżka rowerowa wije się wzdłuż rzeki mijając słynne kurorty narciarskie jak Moena czy Predazzo.
Jeśli kochasz góry, ta trasa to idealny wybór dla Ciebie. Na szlaku o długości 48 km, przebiegającym pomiędzy łąkami, lasami jodłowymi i modrzewiowymi, rowerzystom towarzyszy widok na Dolomity Latemar oraz Catinaccio.

Dzień 5: Val Venegia

Niewiele jest miejsc we włoskich górach, które jednocześnie byłyby tak malownicze i łatwo dostępne, jak Val Venegia. Szeroka, szutrowa droga wznosząca się pod górę bardzo łagodnie, biegnie doliną pośród lasów i łąk w kierunku masywu z dwoma szczytami liczącymi ponad 3 000 m n.p.m. Pale di San Martino, obok płynie górska rzeka, latem pasą się krowy, a zaledwie po 3 km na spacerowiczów czeka schronisko. A potem następne i następne. Według nas to jedna z najpiękniejszych dolin całych Alp. Trochę jednak podjazdów nas czeka.

Dzień 6: Val di Fieme

Idziś znów wypoczynkowo piękną asfaltową ścieżką rowerową cały czas w dół doliną Val di Fiemme. Val di Fiemme to jedna z najpiękniejszych dolin na całym łuku alpejskim. Wkomponowana pomiędzy szczytami Dolomitów, wśród takich łańcuchów górskich jak Lagorai, Latemar i Pala. dolina ta, wraz z jej uroczymi, idyllicznymi miejscowościami, wyróżnia się przede wszystkim gościnnością, jak i również licznymi możliwościami spędzenia aktywnego wypoczynku! Co roku odbywają się tutaj liczne imprezy sportowe jak np. FIS Marathon Cup "Marcialonga". Nie bez przyczyny Val di Fiemme nazywa się kolebką narciarstwa biegowego! Te same trasy które zimą przemierzają narciarze biegowi latem zamieniają se w piękne łagodne ścieżki rowerowe.
Odwiedzimy m.in. Cavalese położone na wysokości 1000 m jest główną i zarazem najsławniejszą miejscowością doliny Val di Fiemme i przekonuje swoim włoskim urokiem. Miasteczko to położone jest na słonecznym tarasie doliny Val di Fiemme i wyróżnia się od innych miejscowości narciarskich wspaniałym renesansowym pałacem.
Stąd czeka nas wspaniały zjazd trasą dawnej kolejki wąskotorowej niemal 1000 metrów w dół do doliny Adygi. Klimat i krajobraz zmienią se diametralnie. Zamiast alpejskich łąk i lasów napotkamy niekończące sę winnice. Na nocleg zatrzymamy się nad niewielkim jeziorem Kaltern.

Dzień 7: Val di Sole

Rankiem czeka nas 1200 metrów podjazdu na przełęcz Mendola, często tędy podjeżdżają uczestnicy wyścigu Giro d Italia. Ale spokojnie można ten punkt programu pominąć i wjechać na przełęcz kolejką linową.
Potem już tylko w dół przez winnice do słynnej Doliny Słońca – Val di Sol. Val di Sole otoczona masywami Adamello-Presanella, Ortles Cevedale i Brenta, jest naturalnym amfiteatrem na wolnym powietrzu, który zachęca do licznych wycieczek w otoczeniu pięknych krajobrazów.
Będąc bramą do Parku Narodowego Stelvio i Parku Krajobrazowego Adamello Brenta, z bogactwem jezior, strumieni i wodospadów, Dolina Słońca znana jest głównie narciarzom, ale oferuje, również w lecie, nieograniczone możliwości wszystkim, którzy uwielbiają spędzać wakacje w bezpośrednim otoczeniu natury.

Dzień 8: Val di Peio

Dziś znów dla odmiany nieco trudniejszy etap. Odwiedzimy odnoge Val di Sole, duzó spokojniejsza Val di Peio.
Pejo to pierwsza historyczna stacja turystyczna w rejonie doliny Val di Sole, słynąca ze swych Źródeł termalnych, leży u stóp masywu Ortles Cevedale, którego szczyty wznoszą się na wysokość ponad 3000 metrów.
Dolina leży w sercu Parku narodowego Stelvio.

Dzień 9:

Dziś już tylko krótka przejażdżka po okolicy, ostatnia włoska kawa, ostatnia włoska pizza i ruszamy w drogę powrotną do kraju.

Dzień 10:

Rnakiem powracamy do kraju.

UWAGA: PONIŻSZY PROGRAM JEST JEDYNIE ORIENTACYJNY. PODANE DZIENNE DYSTANSE MOGĄ RÓŻNIĆ SIĘ O +/- 15 KM. POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE, KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW I INNE CZYNNIKI ORGANIZACYJNE. PROSIMY WIĘC NIE TRAKTOWAĆ TEGO PROGRAMU ZOBOWIĄZUJĄCO, NIEMNIEJ JEDNAK DOŁOŻYMY WSZELKICH STARAŃ BY ZREALIZOWAĆ GO JAK NAJDOKŁADNIEJ.

Warunki

Cena zawiera:

  • Noclegi na kempingach pod namiotami
  • Przejazd autokarem z/do Krakowa i Katowic
  • Transport bagaży na trasie
  • Usługi opiekuna grupy
  • Ubezpieczenie KL i NW >>Ogólne Warunki Ubezpieczenia<<
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Opłaty dodatkowe dla chętnych:

  • Dopłata do noclegów w pensjonatach +800 zł. UWAGA! Zapisy przyjmujemy najpóźniej na miesiąc przed wyjazdem
  • Dojazd z/do Warszawy +300 zł (tylko w przypadku zebrania się odpowiedniej ilości chętnych)

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 500 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 1000 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Doliny Włoskich Alp pochodzą od biura Cyklotramp, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Włochy. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu własne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.