Cypr Południowy

Kategoria
Wyżywienie
we własnym zakresie
Trudność
średnia
Transport
samolot
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele

Wycieczka chwilowo niedostępna.

Szczegóły wyjazdu Cypr Południowy

O wyprawie

Pafos | Omodos | Kalopangiotis | Kampos | Kato Pyrgos | Polis

Cyper, według legendy to tutaj na plaży Pafos narodziła się z piany morskiej bogini miłości Afrodyta; dlatego właśnie Cypr nazywany bywa „wyspą miłości”. Leżący na skrzyżowaniu wielkich cywilizacji Cypr miał w swojej historii wielu najeźdźców. Egipcjanie, Grecy, Wenecjanie, Turcy Osmańscy i Anglicy – wszyscy zostawili tam swój ślad. Pełno tu skarbów archeologicznych, znajdą więc tu coś dla siebie zarówno wielbiciele historii, jak i aktywnego wypoczynku. Są tu zabytki pamiętające starożytność, typowy śródziemnomorski klimat, czyste plaże i przejrzyste morze, zapraszające do wędrówek góry i tradycyjne cypryjskie wioski z niepowtarzalnym klimatem.

Do tego wspaniała kuchnia i wino, czego chcieć więcej?

Przepiękne jest zarówno wybrzeże jak i wnętrze kraju z winnicami, bujnymi lasami i dolinami kryjącymi przepiękne miasteczka (np. Kakopetria) albo bizantyjskie świątynie. Na tej wycieczce poznamy każde oblicze Cypru.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI: C

Urozmaicona trasa, etapy płaskie ok. 70-kilometrowe przeplatają się z etapami górzystymi, które jednak będą dość krótkie, ok. 30-40 km. Większość trasy prowadzi drogami asfaltowymi, jeden etap terenowy.

Program

Dzień 1:

Przelot samolotem do Pafos. Impreza integracyjna.

Dzień 2: Pafos – Omodos: 70 km

Rozpoczynamy nasza rowerową podróż po Cyprze. Na początek 20-kilometrowy odcinek wzdłuż południowego klifowego wybrzeża do Skały Afrodyty. To najpiękniejsze i najbardziej pocztówkowe miejsce tej części wyspy. Skała Afrodyty to miejsce, o którym zbyt dużo nie da się napisać. Tutaj można jedynie cieszyć oczy wspaniałymi widokami na widowiskowe formacje skalne i lazur morza. Oczywiście będzie też okazja do zanurzenia się a przynajmniej pomoczenia nóg , to ostatnia szansa gdyż na kilka dni odjeżdżamy od wybrzeża i zagłębiamy się w tajemnicze wnętrze wyspy.
Druga część etapu biegnie niemal cały czas w górę przez dolinę Xeros Potamos. Ta bardzo malownicza dolina sięgająca aż do gór Trodos. W krajobrazie dominują tu winnice a w każdej mijanej kamiennej wiosce czeka na nas winiarnia z pysznym winem.

Dzień 3: Omodos – Kalopangiotis: 40 km

Dziś docieramy w głąb gór Troodos. Nasz trasa biegnie u stóp najwyższego szczytu Cypru – Olimposu. Wyższe partie gór to zupełnie inne oblicze Cypru. W górach inne jest powietrze, inne światło, lasy roztaczają woń eukaliptusów, cedrów i sosen. W tej zielonej krainie rośnie ponad 70 gatunków roślin występujących tylko na Cyprze.
Troodos to całkiem spore pasmo górskie z niezliczoną ilością kościołów bizantyjskich, klasztorów, cudów natury i wsi. Spędzimy w tych górach dwa dni, które nie wystarczą na objechanie całego terenu ale na zaliczenie większości atrakcji. Szczególnie, że jest tam tak pięknie, że pewnie co chwilę będziesz zatrzymywać się na zdjęcia.
Małe wioski w górach Troodos, do których z rzadka docierają turyści, najlepiej oddają charakter tego kraju.
Na nocleg zatrzymamy się w Kalopanagiotis - prześlicznym miasteczku na zboczach dwóch gór. Tworzą je kamienne domki z obszernymi werandami stojące przy krętych uliczkach. Jego główną atrakcją jest średniowieczny kościół Agios Ioannisis Lampadisit.

Dzień 4: Kalopangiotis – Kampos: 30 km

Jeszcze jeden dzień spędzimy w tajemniczych lasach gór Troodos.
Znajduje się tu kilkadziesiąt kościołów, z których dziesięć wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest wśród nich Kykkos który dziś odwiedzimy, założony w XI w. przez bizantyjskiego cesarza Alexiosa I Komnenosa ku czci Dziewicy Maryi. Zbudowany z kamienia romański kompleks to kościół (wciąż czynny) i przylegający doń klasztor, w którym mieszkają mnisi opiekujący się świątynią. Jej wnętrze oraz krużganki wokół głównego dziedzińca zdobią przepiękne ikony i ścienne malowidła ze scenami z życia świętych. Część pochodzi z XI w., ale większość powstała pomiędzy XIII a XVI w. Jest to bez wątpienia jedna z większych atrakcji Cypru, bo jest to największy, najstarszy i najbogatszy klasztor na wyspie. Położony jest on na wysokości 1318 m n.p.m. Stąd zaczniemy już tylko zjazdy ku morzu. Wcześniej jednak zatrzymamy się na nocleg w jeszcze jednej pięknej górskiej kamiennej wiosce.

Dzień 5: Kampos - Kato Pyrgos: 55 km

Opuszczamy góry Toodros. Dzisiejszy etap nieomal cały czas prowadzi w dół. Powoli zacznie się robić coraz cieplej, miejsce gęstych sosnowych lasów zajmą pięknie kwitnące wiosną sady wiśniowe i jabłkowe , aż w końcu dotrzemy do wysuszonych skalistych terenów północnego wybrzeża Cypru. Na nocleg zatrzymamy się w małym nadmorskim kurorcie Kato Pyrgos, do którego docierają jedynie Cypryjczycy.

Dzień 6: Kato Pyrgos – Polis: 45 km

Dzisiejszy etap biegnie w całości wzdłuż wybrzeża, będzie więc sporo czasu na plażowanie i wizyty w nadmorskich tawernach.
Podążamy północnym wybrzeżem Cypru. To najsłabiej dotknięty cywilizacją odcinek wybrzeża. Sympatyczne małe kąpieliska przeplatają się ze starymi wioskami, między nimi zaś rozciągają się spokojne plaże. Kto zatęskni do turystów i gwaru może wstąpić do kilku dobrych autentycznie cypryjskich nadmorskich tawern. Krajobraz wzbogacają piętrzące się nad wybrzeżem groźne wzgórza Tillirii. Wybrzeże to ukazuje jak wyglądał Cypr przed erą masowej turystyki.
Etap zakończymy w Polis, to największe kąpielisko na północnym wybrzeżu. Miasteczko otaczają gaje pomarańczowe, a jego uliczki zbiegają się na głównym placu wypełnionym ogródkami tawern i kawiarni.

Dzień 7: Polis: 65 km

W polis zatrzymamy sę na dłużej by objechać rowerami pobliski półwysep Akamas.
Jest to miejsce niezmiernie piękne, obejmujące imponującą, zróżnicowaną florę i faunę, zielone wzgórza, piękne wybrzeże, piaszczyste zatoczki, skaliste wąwozy i doliny.
Poprzecinany wzdłuż i wszerz różnymi ścieżkami i drogami jest zdecydowanie najpiękniejszym miejscem na Cyprze Zachodnim i świetnie nadaje sę na wycieczki rowerem górskim. Głównie poruszać se będziemy szutrowymi drogami i wąskimi ścieżkami. i jednym z Jest to jedno z nielicznych miejsc na Cyprze, które w tak maleńkim stopniu zostało tknięte przez przemysł turystyczny. Zdecydowanie warto poświęcić na Półwysep Akamas cały dzień i zwyczajnie, bez celu powłóczyć się po jego klimatycznych i spokojnych kamiennych ścieżkach. Wspiąć się na góry, siąść na ławeczce w cieniu samotnego drzewa i nasłuchiwać rozbijających się o położone daleko w dole skały fal.
Głównym naszym celem będzie Plaża Lara. rozległa, przepiękna plaża, o złocistym piasku i przejrzystej wodzie. Dostać się na nią można jedynie posiadając pojazd terenowy z napędy na cztery koła lub oczywiście rower górski. Od czerwca do września, żyjące w okolicznych wodach żółwie składają na niej jaja.

Dzień 8: Polis – Pafos: 70 km

Ostatni już etap naszej wycieczki poprowadzi zachodnim wybrzeżem Cypru.
Jedną z atrakcji na dzisiejszej trasie będzie Wąwóz Avakas – pełen stromych skał, sięgających 260 metrów wysokości. W najwęższym miejscu wąwóz ma 10 metrów szerokości, a można w nim spotkać rzadkie rośliny i kwiaty, gady, ogromne skały, a nawet dzikie kozice.
Stąd mijając piękne piaszczyste zatoczki , starożytne kapliczki, podążając wśród malowniczych winnic , plantacji bananów i sadów owocowych dotrzemy do z powrotem do Pafos.

Dzień 9: Pafos

Ostatni dzień przeznaczymy na plażowanie i zwiedzanie Pafos.
Przystań w Pafos jest niewątpliwie najbardziej malowniczym i nastrojowym portem Cypru Południowego. W starożytności Pafos było stolicą wyspy. Okres ten przypominają wspaniałe mozaiki podłogowe odkryte w rzymskich willach będące najcenniejszym zabytkiem miasta.

Dzień 10:

Powrót samolotem do kraju.

UWAGA: PONIŻSZY PROGRAM JEST JEDYNIE ORIENTACYJNY. PODANE DZIENNE DYSTANSE MOGĄ RÓŻNIĆ SIĘ O +/- 15 KM. POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE, KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW I INNE CZYNNIKI ORGANIZACYJNE. PROSIMY WIĘC NIE TRAKTOWAĆ TEGO PROGRAMU ZOBOWIĄZUJĄCO, NIEMNIEJ JEDNAK DOŁOŻYMY WSZELKICH STARAŃ BY ZREALIZOWAĆ GO JAK NAJDOKŁADNIEJ.

Warunki

Cena zawiera:

  • Noclegi w pensjonatach, kwaterach turystycznych lub domkach kempingowych (pokoje 3-4 osobowe)
  • Przelot samolotem z bagażem podręcznym (dwa bagaże podręcze 40x20x25 cm oraz 55x40x20 cm)
  • Transfery z/na lotnisko
  • Wynajem rowerów (dobrej klasy rowery górskie)
  • Usługi opiekuna grupy
  • Ubezpieczenie KL i NW
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Opłaty dodatkowe dla chętnych:

  • Gwarancja pokoju 2-os na całej wycieczce +500 zł/os
  • Opłata za bagaż główny (nieobowiązkowy) w zależności od linii lotniczej i wielkości bagażu - od 60 do 100 euro

PRZELOT

Przelot realizowany tanimi liniami lotniczymi, możliwa przesiadka w jednej z europejskich stolic, co wiąże się z kilkugodzinnym oczekiwaniem na lotnisku lub krótkim zwiedzaniem miasta.
Termin wycieczki orientacyjny, może różnić się o +/- 3 dni. ostateczny termin oraz miejsce wylotu zostaną podane najpóźniej na 40 dni przed terminem wycieczki.

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 1000 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 1000 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Cypr Południowy pochodzą od biura Cyklotramp, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Pozostałe. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu we własnym zakresie. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.