Portugalia Północna i Galicja

Kategoria
Wyżywienie
własne
Trudność
łatwa
Transport
samolot
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele

Wycieczka chwilowo niedostępna.

Szczegóły wyjazdu Portugalia Północna i Galicja

O wyprawie

Porto | Vigo | Pontevedra | Padon | Santiago de Compostella | Fisterra | Muxia

Północna Portugalia to kraina winnic, malowniczych dolin, wzgórz, kamiennych domów z ogrodami skrywającymi drzewa oliwne i migdałowe. To atmosfera spokoju, gdzie ciszę mącą jedynie rozmowy, dobiegające z otwartych okiennic, dźwięki meczu z odbiorników telewizyjnych, stukanie młotka w domowym warsztacie, odgłosy zwierząt domowych, mruczenie wylegujących się w plamach słońca kotów, szczekające w bramach psy.

I ten wszechobecny zapach jedzenia wydobywający się wprost z otwartych na ulicę kuchennych okien. Podążymy portugalską drogą św Jakuba, odwiedzimy dzikie atlantyckie wybrzeże , takie miasta jak Porto, Vigo czy Santiago de Compostella, a także wiele innych mniejszych zabytkowych miasteczek i wiosek. W Hiszpani odwiedzimy najbardziej zielony rejon kraju Galicję z jego pięknymi krajobrazami i wspaniałą kuchnią.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI: B

Trasa stosunkowo płaska, etapy ok. 50 km długości, częściowo drogi szutrowe.

Program

Dzień 1: Porto

Przelot samolotem do Porto, zwiedzanie miasta , impreza integracyjna. Porto to niezwykłe miasto pełne ciekawych miejsc takich jak rzeka Douro, wzdłuż której ciągną się winiarnie, najstarsze z nich z regionu Alto Douro zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Główną aleja miasta – Avenida dos Aliados z ratuszem oraz innymi ważnymi budynkami.
Ribeira, stara dzielnica portowa to miejsce dużych kontrastów; drogie restauracje, sklepy z pamiątkami, typowo turystyczne miejsca oraz wąskie uliczki w których nadal mieszkają biedniejsi mieszkańcy. Wystarczy jeden długi spacer przez uliczki miasta aby zakochać się w Portugalii oraz przygotować na rozpoczęcie wyprawy po jej północnej części.

Dzień 2-5: Camino de Santiago: Porto – Santiago de Compostella

Na początek wyruszymy na najpiękniejszy szlak północnej Portugalii – „Camino de Santiago Portuguese” Szlak ten ma wszystko. Wzniesienia, zaczynające się tuż za płaskimi odcinkami; duże miasta i maleńkie wsie.
Wiedzie zarówno wybrzeżem atlantyckim , jak i wnętrzem kraju przez malutkie wioski, gaje eukaliptusowe i oliwne, piękne lasy i wzgórza z widokowymi łąkami. Jest tu po prostu sielsko i pięknie.
Szlak zaczyna swój bieg od Katedry Sé w Porto, prowadząc krętymi uliczkami miasta kieruje bezpośrednio wzdłuż wybrzeża, nad Ocean. Przejeżdżając przez miejscowości liczne letniskowe nie raz będziemy mieli okazję zanurzyć stopy w oceanie i odpocząć na pięknych plażach. Portowe miasto Vianha do Castello , oferuje niezwykle malownicze nadmorskie obrazy kolorowych domków oraz długie piaszczyste plaże. Odcinek do tej miejscowości prowadzi głównie przez wioski i lasy.
Następnie dotrzemy do Bayony i Vigo poożonych już w hiszpańskiej Galicji. Vigo to zabytkowe kamienice, barokowy kościół Iglesia de Santa María, urocze kawiarenki i wąskie uliczki pozwalają na chwilę zapomnieć, że znajdujemy się w jednej z największych metropolii północnej Hiszpanii. Ale starówka to dopiero początek, bo tak naprawdę ciekawych miejsc jest znacznie więcej. Dalsza trasa do Trasa do Redondela oferuje przepiękne widoki na wybrzeże Rias Baixas a to dzięki trasie która prowadzi po zboczach nadbrzeżnych wzgórz. Zaś szlak do Pontevedra prowadzi nas przez średniowieczny most Ponte Sampaio nad rzeką Verdugo i zielone łąki. Zobaczymy wiele tradycyjnych galicyjskich kamiennych krzyży, romańskich kościołów i kaplic.
Trasa do Padrón wiedzie przez lasy i łąki. To właśnie tutaj można poznać niezwykły lokalny przysmak, papryczki zazwyczaj o łagodnym lekko słodkawym smaku, Pimientos de Padrón. Ciekawe jest jednak to że mniej więcej co piąta jest niezwykle ostra, dlatego porównuje się jedzenie tego przysmaku do rosyjskiej ruletki! Z Padrón jest ostatnia prosta do Santiago de Compostela czyli celu wyprawy jakim jest Katedra.
Portugalskie camino prowadzi nas przez winnice, urocze miasteczka, pola kukurydzy, czasami lasy, wzniesienia czy niewielkie góry. Dotknąć tu można na własnej skórze, wiejskiego życia. Pań piorących ręcznie. Panów w polu. Świeżego powietrza. Wolnych zwierząt. Czas się tutaj zatrzymał. Wielu mogłoby powiedzieć nawet, że chętnie zamienili by się z mieszkańcami zostając tu o chwilę dłużej...

Dzień 6-10: Galicja

Kolejne 5 dni to rowerowa pętla po Galicji. W Hiszpańskiej Galicji zachwycają fauna i flora, kuchnia pełna owoców morza oraz mnóstwo pięknych szlaków rowerowych.
Bardzo mało znany polskiemu turyście, a szkoda, bo region Galicja ma do zaoferowania tak wiele....
Galicja pełna jest majestatycznych plaż, skalnych klifów i dzikiego wybrzeża, szarpanego północnymi wiatrami. Galicja znana jest ze swoich owoców morza, jak mówią doświadczeni Hiszpanie, najlepszych w Hiszpanii. Kraj jest zielony, lasy i piękna roślinność urzekają turystów odwiedzających Galicję po raz pierwszy. Czasami nazywa się Galicję i jej wybrzeża, Costa de Mariscos, czyli Wybrzeże Owoców Morza, nazwa która szczególnie nam się podoba. To w Galicji właśnie, spróbujemy najlepszych ostryg, małży czy ośmiornicy.
Duża część Galicji, to historyczne miasta i wioski z przepięknymi kościołami, katedrami i średniowieczną starówką i architekturą. Na drodze spotkamy małe miasteczka i wioski oraz najbardziej wysunięty na północ przylądek Hiszpanii – Cabo Finisterre.

Dzień 11:

Przelot samolotem do kraju.

UWAGA: PONIŻSZY PROGRAM JEST JEDYNIE ORIENTACYJNY. PODANE DZIENNE DYSTANSE MOGĄ RÓŻNIĆ SIĘ O +/- 15 KM. POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE, KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW I INNE CZYNNIKI ORGANIZACYJNE. PROSIMY WIĘC NIE TRAKTOWAĆ TEGO PROGRAMU ZOBOWIĄZUJĄCO, NIEMNIEJ JEDNAK DOŁOŻYMY WSZELKICH STARAŃ BY ZREALIZOWAĆ GO JAK NAJDOKŁADNIEJ.

Warunki

ORGANIZACJA WYJAZDU:

Uczestnicy dostają do Portugalii samolotem wraz z bagażem podręcznym 10 kg.
Rower oraz ewentualny dodatkowy bagaż (10 kg) należy dostarczyć do Krakowa lub Warszawy 3 dni przed wycieczką – osobiście lub przesyłką kurierską i odebrać sprzęt 3 dni po powrocie.
Sprzęt ten dowożony jest busem drogą lądową.

PRZELOT

Przelot realizowany tanimi liniami lotniczymi, możliwa przesiadka w jednej z europejskich stolic, co wiąże się z kilkugodzinnym oczekiwaniem na lotnisku lub krótkim zwiedzaniem miasta.
Termin wycieczki orientacyjny, może różnić się o +/- 3 dni. ostateczny termin oraz miejsce wylotu zostaną podane najpóźniej na 40 dni przed terminem wycieczki.

Cena zawiera:

  • Noclegi w pensjonatach (częściowo pokoje wieloosobowe)
  • Przelot samolotem z bagażem podręcznym
  • Transfery autokarowe
  • Transport rowerów
  • Usługi opiekuna grupy
  • Ubezpieczenie KL i NW 
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Opłaty dodatkowe dla chętnych:

  • Opłata za bagaż główny (nieobowiązkowy) w zależności od linii lotniczej i wielkości bagażu - od 60 do 100 euro

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 1000 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 1000 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Portugalia Północna i Galicja pochodzą od biura Cyklotramp, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Portugalia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu własne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.