Gruzja - SWANETIA

Kategoria
Wyżywienie
własne
Trudność
średnia
Transport
samolot
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele
TerminCena
13 dni4 950
Cena promocyjna przy zapisach do 01.05.2024

Szczegóły wyjazdu Gruzja - SWANETIA

O wyprawie

Kutaisi | Jvari | Iskari | Mestia | Ushugli | Lentekhi | Batumi

Gruzja. Kojarzy nam się z winem, gościnnością i pięknymi górami. Wizytówką kraju jest Kazbek – majestat sam w sobie, do którego na szczycie według legendy był przykuty Prometeusz. „Nie aż tak wielu dociera jednak do regionu Swanetia – drugiego najważniejszego regionu górskiego – prawdziwej perły Kaukazu". Każdy Gruzin powie, że jeśli nie byłeś w Swanetii, to tak naprawdę nie widziałeś Gruzji.

Swanetia. Najpiękniejszy, najbardziej malowniczy, dziki i tajemniczy region Gruzji. Ta położona w górach Kaukazu kraina jest specyficzna pod wieloma względami. Położona pośród najwyższych szczytów Kaukazu. Region znany z fantastycznych krajobrazów, nieskażonej przyrody, unikalnego folkloru, skarbów kultury i walecznych górali żyjących w kamiennych basztach.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI: C

Kilka dłuższych etapów, ok 80-90 km, pozostałe ok 40-50 km. Nawierzchnia: w połowie drogi szutrowe, reszta asfalty, zalecany rower górski. Kilka długich ale niezbyt stromych podjazdów.
Zalecany rower górski.

Program

Dzień 1:

Przelot samolotem do Kutaisi, zakwaterowanie w hotelu i spacer po mieście.

Dzień 2-3: Kutaisi – Jvari: 55 km + 50 km

Rozpoczynamy naszą rowerową przygodę, na początek długi ale za to supełnie płaski etap. Po drodze czeka nas kilka atrakcji jak piękny VII-wieczny klasztor Martwilii, wodospad Gaczedili, kanion rzeki Intry, ale atrakcją samą w sobie będzie każda mijana wioska, każde miasteczko, nieco zatrzymane w czasie z niezwykle sympatycznymi gruzinami. W oddali majaczyć będą góry Kaukazu, ku którym powoli będziemy się zbliżać.
Nocleg spędzimy w okolicach słynących z bardzo dobrych win, będzie więc okazja do ich spróbowania.

Dzień 4: Jvari – Iskari: 85 km

Powoli zaczynamy wspinaczkę ku górnej Swanetii. Dzisiejszy etap w całości biegnie piękną głęboką doliną rzeki Patara Enguri. Na nocleg zatrymamy się w otoczonej górami miejscowości Iskari, położonej u stóp najwyższego szczytu tej części Kaukazu – Uszby (4710 m n.p.m.)

Dzień 5: Iskari – Mestia: 50 km

Na początek udamy się trasą w dolinie Mazeri by z bliska przyjrzeć się Uszbie. Góra ze względu na swoją sylwetkę bywa nazywany Matterhornem Kaukazu i należy do jednych z najpiękniejszych gór świata, Odwiedzimy też kilka wiosek oddalonych od głównego szlaku.
Na nocleg dotrzemy do stolicy regionu Mestii.
Jedną z głównych atrakcji całej Swanetii i jej stolicy Mestii są słynne wieże obronne. Wielu turystów przyjeżdża tutaj między innymi po to, aby je ujrzeć. Pochodzą głównie z różnych okresów średniowiecza, a pełniły rzecz jasna funkcje defensywne. Mają przeważnie wysokość od 20 do 25 metrów i są symbolem tej części Gruzji.

Dzień 6: Mestia

Czas na nieco odpoczynku. Cały dzień spędzimy w Mestii, by eksplorować okoliczne szlaki i zajrzeć do pobliskich wiosek.

Dzień 7: Mestia – Ushugli: 30 km

Krótki etap pozwoli na dokładne zwiedzenie okolic najpiękniejszych miast Swanetii Uszugli to najwyżej położona europejska osada (2200 m n.p.m.). Legenda wśród podróżników i alpinistów. Być tu po prostu trzeba.

Dzień 8: Ushugli

Pobyt w Uszugli, zwiedzanie okolicy, odpoczynek, dla chętnych wyzwanie rowerowa wspinaczka na Przełęcz Laptari , gdzie prowadzi najwyższa szutrowa droga Swanetii z pięknymi widokami na cały łańcuch Kaukazu.

Dzień 9: Ushugli – Lentekhi: 60 km

Dziś zdobędziemy najwyższy punkt trasy, ok 2500 m n.p.m., a potem już zjazd ok. 40 km w dół do Lentheki.

Dzień 10: Lentekhi – Kutaisi: 90 km

Ostatni już etap, długi ale ciągle w dół, pięknie w dół rzeki Tskhenistskali opuszczamy górskie rejony Swanetii i przez nizinne obszary dotrzemy z powrotem do Kutaisi. Po drodze zajrzymy do najpiękniejszych w Swanetii jaskiń w Kumistawi oraz do uzdrowiska Tskaltubo. I tak zakończymy rowerową część naszej wycieczki.

Dzień 11-12: Batumi

Na koniec czeka nas dwudniowy odpoczynek nad Morzem Czarnym w słynnym kurorcie Batumi.

Dzień 13:

Powrót samolotem do kraju.

UWAGA: PONIŻSZY PROGRAM JEST JEDYNIE ORIENTACYJNY. PODANE DZIENNE DYSTANSE MOGĄ RÓŻNIĆ SIĘ O +/- 15 KM. POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE, KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW I INNE CZYNNIKI ORGANIZACYJNE. PROSIMY WIĘC NIE TRAKTOWAĆ TEGO PROGRAMU ZOBOWIĄZUJĄCO, NIEMNIEJ JEDNAK DOŁOŻYMY WSZELKICH STARAŃ BY ZREALIZOWAĆ GO JAK NAJDOKŁADNIEJ.

Warunki

Cena zawiera:

  • Noclegi w pensjonatach i kwaterach turystycznych
  • Przelot samolotem z bagażem podręcznym
  • Transport rowerów
  • Transport bagaży na trasie
  • Usługi opiekuna grupy
  • Ubezpieczenie KL i NW
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie zawiera:

  • Wyżywienia

Opłaty dodatkowe dla chętnych:

  • Opłata za bagaż główny (nieobowiązkowy) ok. 300 zł

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 1000 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 1000 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Gruzja - SWANETIA pochodzą od biura Cyklotramp, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: . Wycieczka obejmuje wyżywienie typu własne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.