Ochryd - Olimp

Kraje
Kategoria
Wyżywienie
własne
Trudność
średnia
Transport
samolot
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele
TerminCena
12 dni4 050
Cena promocyjna przy zapisach do 01.05.2024

Szczegóły wyjazdu Ochryd - Olimp

O wyprawie

Ochryd | Diellas | Kastoria | Kalambaka | Meteory | Plaka | Olimp

Góra Olimp to ważne miejsce w Grecji starożytnej i nowożytnej. W mitologicznej Grecji był siedzibą bogów, w tym Zeusa, o czym do dziś uczą się dzieci na całym świecie. Stamtąd kierowali życiem śmiertelników, a sama góra była dla nich niedostępna. Każdy śmiałek, który chciał tam wejść, spadał. Tyle mitów. Realnie patrząc, Olimp to dziś w zasadzie masyw górski, najwyższy w Grecji. Jego najwyższy szczyt to Mitikas (2918 m n.m.p.). Aby go zdobyć wyruszymy znad Jeziora Ochrydzkiego – perły Macedonii , przejedziemy przez kawałek Albanii , zaiedzimy słynne klasztory Meteorów i wykapiemy się na Riwierze Olimpijskiej.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI: C

Etapy ok. 60-70 km, teren pagórkowaty.

Program

Dzień 1:

Przelot samolotem do Skopije , przejazd busem do Ochrydu.

Dzień 2: Ochryd (Macedonia)

Pierwszy dzień spędzimy w Ochridzie, mieście będącym perłą Macedonii. . W mieście panuje urzekająca atmosfera Orientu. Warto wieczorem wybrać się na spacer krętymi uliczkami Ochridu. Ulice, jak to na południu, ożywają nocami. Tuż obok kameralnych restauracyjek na deptakach ulokowały się niewielkie sklepiki, w których sprzedaje się unikatowe sztuczne perły ochrydzkie wytwarzane z łusek uklei zwanej tu plasicą. Sposób ich produkcji jest pilnie strzeżoną tajemnicą rodzinną.
Oprócz pereł miasteczko ma jeszcze wiele innych klejnotów. Do najcenniejszych należy cerkiew św. Bogurodzicy Perivleptos z pięknymi freskami, które uznaje się za jedne z pierwszych w świecie przykładów renesansu w sztuce oraz galeria ikon z dziełami pochodzącymi nawet z XI wieku! Ochrid to prawdziwy raj dla miłośników dawnej architektury cerkiewnej. Niegdyś w miasteczku było 365 świątyń, po jednej na każdy dzień roku. Do dziś zachowało się ponad 50. Warto spokojnie pospacerować dłużej po mieście, gdyż turysta jest dla Macedończyków nie tylko skarbonką, lecz także przybyszem z innego kraju, z którym chce się porozmawiać, który zaciekawia i intryguje.
Będzie to też świetna okazja do posmakowania wspaniałej kuchni macedońskiej, gdyż w Ochridzie na każdym rogu spotkamy świetną restaurację.

Dzień 3: Ochryd – Diellas (Albania)

Przez park narodowy Galichica obejmujący przepiękne pasmo górskie rozdzielające jezioro Prespa i Ochrid przebijemy się nad kolejne piękne jezioro Bałkanów - Prespę. Trasa wymagająca ale obfitująca w przepiękne widoki na oba jeziora. Prespa słynie tez z otaczających ją niekończących się sadów jabłkowych przepięknie kwitnących w okresie wiosennym. Podązając drogą wzdłuż jeziora opuścimy Macedonię i wjedziemy do Albnii. Ten tajemniczy kraj przez dziesięciolecia odcięty od pozostałej części Europy przez komunistyczną dyktaturę, to jedno z najciekawszych etnograficznie miejsc kontynentu. Przejazd naszej grupy rowerowej w tej części Europy z pewnością obfitować będzie w wiele atrakcji. Odwiedzimy dziś jeszcze kilka przygranicznych wiosek, wykąpiemy się w jeziorze. Kąpiącym się na tutejszych plażach w niczym nie przeszkadzają liczne bunkry mające chronić kraj przed inwazją. Oczywiście skosztujemy tez ryb z tego jeziora.

Dzień 4: Diellas – Kastoria (Grecja)

Podązamy dalej przez albańską część Parku Narodowego który obejmuje tereny Małego Jeziora Prespa, południową część Wielkiej Prespy oraz rozdzielającą je piaszczystą mierzeję. Wraz z sąsiednimi parkami narodowymi w Macedonii i Grecji tworzy Rezerwat Biosfery UNESCO. Znany jest przede wszystkim jako miejsce gniazdowania ptaków wodnych i błotnych, w tym kormoranów.
Po południu opuścimy Albanię i wjedziemy do Grecji, naszym dzisiejszym celem jest Kastoria, najpiękniejsze miasto północno-zachodniej Grecji. Kastoria jest miastem leżącym w górach, nad pięknym jeziorem Orestiada. Zajmuje jego nadbrzeżną część oraz wąski, wcinający się w wodę półwysep. Znane jest z malowniczego starego miasta z licznymi zabytkami z okresu bizantyjskiego.

Dzień 5-6: Kastoria – Kalambaka

Przez dwa dni podążać będziemy w kierunku słynnych Meteorów. Piękne drogi u podnóża gór Pindos. Ttradycyjne kamienne domy, łukowate mosty, malownicze wąwozy, krystalicznie czyste rzeki – oto sceneria niczym z baśnii a może raczej Szwajcarii. Rześkie górskie powietrze pozwoli zapomnieć na chwilę o tym iż jesteśmy przecież w upalnej normalnie Grecji.
W końcu jednak dotrzemy do Meteorów.
Meteory to niezwykła formacja skalna, której krajobraz przywodzi na myśl scenerię z filmu fantasy. Nawet bardzo konkretną, bo pojawił się m.in. w słynnym serialu Gra o Tron. Nagie skały masywu Meteory fascynowały jednak już znacznie wcześniej, bo od XI w. Najpierw mnichów, którzy obrali je za swoje miejsce odosobnienia i trzy wieki później rozpoczęli na ich szczycie budowę 24 klasztorów.

Dzień 7: Meteory

Cały dzień przeznaczymy na zwiedzanie Meteorów.
Są one obok Akropolu i Aten najpopularniejszą atrakcją Grecji. Meteory to połączenie cudu natury z geniuszem dawnych budowniczych. Majestatyczne kilkusetmetrowe masywy skalne, z usadowionymi na szczytach wiekowymi klasztorami (monastyrami), wyglądającymi, jakby były zawieszone w chmurach. W przeszłości klasztory były miejscem, w którym kształtowała się prawosławna literatura oraz sztuka. Dbano tutaj także o zachowanie tożsamości narodowej Greków.

Dzień 8-9: Meteory – Plaka

Opuszczamy Meteory i podążamy w kierunku Morza Egejskiego ku kurortom słynnej Riviery Oolimpijskiej. Najpierw jednak musimy przebyć Płaskowyż Muz. W mitologii był on powszechnie kojarzony z obecnością dziewięciu bogiń nauki i sztuki. Według mitu, to właśnie one, pochowały u stóp Olimpu rozszarpane ciało Orfeusza. Cały czas towarzyszyć nam będzie widok na potężny masyw Olimpu. A na koniec upragniona kąpiel w Morzu Egejskim i degustacja owoców morza.

Dzień 10-11: Olimp

Na koniec cel naszej wyprawy , dwudniowy treking na najwyższy szczyt Grecji.
Grecka góra bogów zawładnęła wyobraźnią ludzi. Wbrew pozorom osiągnięcie "tronu Zeusa" nie jest niemożliwe choć wymaga pewnej kondycji, ostrożności i dobrej pogody.
Deniwelacja wysokości między centrum miejscowości Litochoro a głównym szczytem Olimpu wynosi aż 2620 metrów. Jest więc co maszerować , ale satysfakcja ze zdobycia szczytu gwarantowana!

Dzień 12:

Powrót samolotem do kraju.

Warunki

ORGANIZACJA WYJAZDU:

Uczestnicy dostają się na miejsce rozpoczęcia wycieczki samolotem wraz z bagażem podręcznym.
Rower oraz ewentualny dodatkowy bagaż (10 kg) należy dostarczyć do Krakowa lub Warszawy 3 dni przed wycieczką, osobiście lub przesyłką kurierską i odebrać sprzęt 3 dni po powrocie.
Sprzęt ten dowożony jest busem drogą lądową.

PRZELOT

Przelot realizowany tanimi liniami lotniczymi, możliwa przesiadka w jednej z europejskich stolic, co wiąże się z kilkugodzinnym oczekiwaniem na lotnisku lub krótkim zwiedzaniem miasta.
Termin wycieczki orientacyjny, może różnić się o +/- 3 dni. ostateczny termin oraz miejsce wylotu zostaną podane najpóźniej na 40 dni przed terminem wycieczki.

Cena zawiera:

  • Noclegi w pensjonatach, kwaterach turystycznych lub domkach kempingowych (pokoje 3-4 osobowe)
  • Przelot samolotem z bagażem podręcznym (dwa bagaże podręcze 40x20x25 cm oraz 55x40x20 cm)
  • Transport rowerów
  • Transport bagaży na trasie
  • Usługi opiekuna grupy
  • Ubezpieczenie KL i NW
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Opłaty dodatkowe dla chętnych:

  • Gwarancja pokoju 2-os na całej wycieczce +500 zł/os
  • Opłata za bagaż główny (nieobowiązkowy) w zależności od linii lotniczej i wielkości bagażu - od 60 do 100 euro

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 1000 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 1000 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Ochryd - Olimp pochodzą od biura Cyklotramp, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Grecja. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu własne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.