Peru

Kategoria
Wyżywienie
we własnym zakresie
Trudność
trudna
Transport
samolot
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele
TerminCena
20 dni12 000
Cena promocyjna przy zapisach do 01.03.2024

Szczegóły wyjazdu Peru

O wyprawie

Jezioro Titicaca | Cuzco | Molleplata | Sorypampa | Aguas Calientes | Machu Pichu | Aguas Calientes | Huayopata | Ollantaytambo | Lares | Calca | Pisac | AMAZOŃSKA DŻUNGLA

Peru – jeden z najpiękniejszych krajów Ameryki Południowej, kolebka starożytnej cywilizacji Inków. Cechą charakterystyczną jest nie tylko niezliczona ilość zabytków, ale także zapierające dech w piersiach górskie widoki, przemili ludzie i wspaniała kultura. Wszystko to razem sprawia, że Peru jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w tej części świata Zamieszkują tutaj potomkowie Indian, hiszpańskich kolonizatorów, plemiona oraz Uros i Takilczyków. Peru to miejsce pochodzenia ziemniaków (chyba zbyt często zapominamy, z jakiego kontynentu się wywodzą!), ale zarazem kraj, gdzie świnka morska była przysmakiem na długo zanim stała się domowym zwierzątkiem. Zapraszamy na rowerową wyprawę po tym wspaniałym kraju.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI: C/D

Trasa prowadzi w górskim terenie, częściowo ma charaktewr MTB, wjeżdzamy na duże wysokości, do 4900 m n.p.m., dziene przewyższenia ok. 1000-1500 m. Istnieje możliwość ominięcia najtrudniejszych górskich etapów pociągiem.

Program

Dzień 1-2:

Przelot samolotem do Limy i dalej nad Jezioro Titicaca.

Dzień 3-4: Jezioro Titicaca

Na początek odwiedzimy Jezioro Titicaca, położone na wysokości 3800 m n.p.m. wymieniane jest wśród największych atrakcji Ameryki Południowej. Nic dziwnego. Ogromny zbiornik wodny skrywa masę atrakcji dla przyjezdnych. Nie ulega wątpliwości, że tajemnicza Titicaca należy do tych miejsc, których po prostu nie można nie zobaczyć, zwiedzając Peru.
Na szczególną uwagę zasługują pływające wysepki po zachodniej stronie jeziora, gdzie potomkowie miejscowego ludu Uru prowadzą swoje normalne życie. Wysepki zostały wykonane z trzciny totora, a zwyczaj ich tworzenia został zapoczątkowany przez ich przodków w celu odizolowania się od najeźdźców – Inków czy hiszpańskich konkwistadorów. Współcześni mieszkańcy pływających wysp zajmują się głównie rybołówstwem, hodowlą ptactwa oraz łowiectwem.
Podczas dwóch dni nad jeziorem wybierzemy się na rowerową wycieczkę wzdłuż jego brzegów, przenocujemy na jednej z wysp Uros, na którą dostaniemy se o własnych siłach czyli kajakami. Któż z was miał wcześniej okazję pływać kajakiem na wysokości niemal 4000 m n.p.m. ?

Dzień 5: Cuzco

Całodzienny przejazd busem przez piękne peruwiańskie płaskowyże do Cuzco.

Dzień 6: Cuzco

Cuzco to najsłynniejsze miasto Peru i jedno z turystycznie najważniejszych na świecie. Niegdyś miasto pełniło rolę stolicy państwa Inków, a w szesnastym wieku hiszpańscy konkwistadorzy intensywnie nadawali mu chrześcijański charakter. Atrakcje Cuzco są więc połączeniem tych zupełnie odmiennych kultur, których wpływ na architekturę i kulturę widać dosłownie na każdym kroku. Cuzco zachwyci miłośników folkloru, muzyki, kulinariów, historii, architektury, ale też przygody i natury.
Oprócz zwiedzania miasta wypożyczymy też dziś nasze rowery i przetestujemy je na krótkiej wycieczce po okolicy.

Dzień 7: Cuzco – Molleplata

Rozpoczynamy naszą pętle po najpiękniejszym, bogatym we wspaniałe zabytki regionie Peru. Na początek może niezbyt ciekawy etap prowadzący dość główną drogą, jednak niezliczona liczba przydrożnych knajpek pozwoli zapoznać sie z bardzo ciekawa peruwiańską kuchnią. Smaki Peru to przede wszystkim ziemniak, proso boliwijskie czyli quinoa, a także mięso i owoce. Wpływy przybyłych tu z całego świata ludzi przez setki lat zmieniały kuchnię kultur prekolumbijskich. Możliwe, że to właśnie ta różnorodność zagwarantowała dziś peruwiańskiej kuchni stałe miejsce na szczytach list przebojów kulinarnych świata.

Dzień 8: Molleplata – Sorypampa

Kolejne dwa dni to 80 – kilometrowy szlak Salkantay prowadzący do Machu Picchu. To przepiękna trasa, która oferuje zarówno widoki na ośnieżone szczyty górskie jak i deszczowe lasy! Po 2 dniach intensywnej jazdy dotrzemy do osławionych inkaskich pozostałości. Dziś na razie łatwo 30 km łagodną górską szutrówką wspinamy się na wysokość 3850 m n.p.m.., gdzie w górskiej wiosce zatrzymamy się na noc.

Dzień 9: Sorypampa – Aguas Calientes

Dziś już znacznie trudniej, zdobywamy przełecz Ten odcinek to także miliony postojów, choćby takich pół minutowych na wyrównanie oddechu. Widoki są piękne i to wielka nagroda. Trasa biegnie wzdłuż ośnieżonych szczytów Cordilliery Vilcabamba, kamienistych kanionów, dzikich wodospadów, przez nizinną dżunglę i oddalone od cywilizacji malutkie wioski.

Dzień 10: Machu Pichu

To chyba najważniejszy dzień wyprawy ! Są miejsca, które z jakiegoś powodu przyciągają ludzi ze wszystkich stron świata, a następnie wprawiają w zupełne osłupienie. Nawet nie samym wyglądem ani historią, ale po prostu atmosferą, jakąś niewytłumaczalną magią, która unosi się w powietrzu. Machu Picchu to miejsce wyjątkowe. Nieodkryte przez hiszpańskich kolonizatorów przetrwało do dziś w niemal nienaruszonym stanie, mimo trzęsień ziemi i wymagającego klimatu. To jeden z cudów świata, który po prostu trzeba zobaczyć, będąc w Peru. Cały dzień poświęcimy na zwiedzanie tych pięknych ruin.

Dzień 11: Aguas Calientes – Huayopata

Pełni wrażeń opuszczamy Machu Pichu, kamienistym traktem wśród bujnej roślinności zjeżdżamy w najniżej położony punkt naszej wycieczki na 1300 m n.p.m., Porządnie se tu wybrzejemy przed kolejnym górskim etapem.

Dzień 12: Huayopata – Ollantaytambo

Najtrudniejszy etap wycieczki, niemal 90 km i w dodatku głównie pod górę z zielonej dżungli na wysokości 1300 m n.p.m., wspinamy się niezliczonymi serpentynami na bezleśny płaskowyż na wysokość 3500 m n.p.m.. Na tym etapie roślinność zmienia se z kilometra na kilometr, nie sposób się nudzić !

Dzień 13: Ollantaytambo

Dzień odpoczynku i krótka wycieczka po okolicy do dwóch ważnych miejsc w Dolinie Inków. Moray to tajemnicze stanowisko archeologiczne, będące niegdyś prawdopodobnie inkaskim amfiteatrem, bo posiada charakterystycznie okrągły kształt. Z kolei Maras to miejscowość, w której znajdują się saliny (salinas) – przepiękne jeziorka, wykorzystywane do pozyskiwania soli już w czasach prehiszpańskich.

Dzień 14: Ollantaytambo – Lares

Jeden z piękniejszych etapów wycieczki, znów jesteśmy wysoko w Andach. Łagodną szutrówką wspinamy się na przełęcz o wysokości 4445 m n.p.m. by stąd starym inkaskim szlakiem, nieco technicznym , przez wysokogórskie pastwiska, gdzie zamiast owiec pasą se lamy i alpaki, przekraczając niezliczone potoki i małe kaniony zjechać do pięknej górskiej wioski Lares.
UWAGA: Eten górski, etap można pominąć i przejechać łagodną trasą doliną rzeki Urubamba.

Dzień 15: Lares – Calca

Zjeżdżamy z gór z powrotem do Doliny Inków. Ciągnąca się od Pisac do Ollantaytambo żyzna Dolina Inków była przed wiekami duchowym i handlowym centrum inkaskiego imperium. Ten barwny i gościnny region strzeżony jest przez potężne cytadele wtulone w strome górskie zbocza. W każdym mijanym miasteczku na barwnych indiańskich targach można zakupić lokalne rękodzieło i oryginalną biżuterię oraz przyjrzeć się życiu mieszkańców wiosek, którego rytm od wieków wyznaczają siły natury i dawne wierzenia.

Dzień 16: Calca – Pisac

Nadal podążamy Świętą Doliną Inków, która wywołuje szybsze bicie serca wśród wszystkich podróżników, podążających śladami tajemniczej kultury Inków. Zachowały se w niej liczne inkaskie miasta. Dzisiaj dotrzemy do jednych z lepiej zachowanych ruin miasta Pisac. Pisac w języku keczua oznacza kuropatwę, bo taki kształt ma inkaskie miasteczko. Kompleks ruin Pisac jest bardzo duży, 5 razy większy niż Machu Picchu. Koszary, fortyfikacje, cywilne rezydencje, świątynie, akwedukty, tereny rolnicze: żadna inna ruina Inków, w tym Machu Picchu, nie obejmuje tak szerokiej gamy infrastruktury.

Dzień 17: Pisac – Cuzco

Powoli kończymy nasza pętlę i wracamy do Cuzco. Po drodze możemy jeszcze zobaczyć, jak powstają muliste cegły, z których buduje się wiejskie (i nie tylko) domy. Błoto wkłada się do drewnianych form i powstałe w ten sposób kloce, suszy na słońcu. Charakterystyczne dla Peru są również rysunki, graffiti i reklamy malowane na ścianach domów w każdej mijanej miejscowości. Jest tego naprawdę dużo i nadają one koloryt temu pięknemu regionowi świata.

Dzień 18: Cuzco

Cały dzień spędzimy jeszcze w pięknym Cuzco.

Dzień 19-20:

Powrót samolotem do kraju.

DODATEK – AMAZOŃSKA DŻUNGLA +2000 ZŁ

Dzień 19:

Wieczorem wsiadamy w busa i udajemy się w zupełnie inny świat, w zupełnie inny klimat.

Dzień 20-22:

Są takie miejsca na świecie, które są absolutnie niepowtarzalne. Nigdzie indziej nie istnieje nawet coś do nich podobnego. Jednym z takich miejsc jest największy las świata – Dżungla Amazońska. Amazonia stanowi ponad połowę powierzchni wszystkich lasów deszczowych, a dodatkowo jest najbogatszym gatunkowo obszarem na świecie – w żadnym innym miejscu na naszej planecie nie żyje tak wiele rodzajów zwierząt. Na miejscu będziemy pływać łodzią, łowić piranie, następnie wybierzemy się na obrzeża dżungli na pieszą wyprawę, by poznać odrobinę lokalnej flory, nocą obserwować będziemy kolejne nowe gatunki które śpią w dzień, nocować będziemy w sercu rezerwatu.
Na obszarze rezerwatu można znaleźć około 900 gatunków roślin i 800 gatunków zwierząt. Podróż w takie miejsce nie może więc rozczarować żadnego miłośnika przyrody. Trudno wymienić, które ze zwierząt są najbardziej spektakularne – żyje tutaj kilkanaście gatunków małp, w tym wyjce, zaliczane do najgłośniejszych zwierząt świata. Żyją różowe delfiny, kajmany, piranie, tarantule, tukany, mnóstwo gatunków węży, ogromne żaby i wiele, wiele innych.
Wiele osób marzy, by zobaczyć dżunglę amazońską na własne oczy, ale nie jest to miejsce dla każdego, wiele osób płacze, chcą wracać, mówią, że nie tego się spodziewali, narzekają, że żaden środek przeciw komarom zupełnie nie działa, że spacer po dżungli nie przypomina wyjścia do lasu. Dżungla to miejsce, gdzie przez cały rok panują temperatury pomiędzy 22-30 stopni Celsjusza. Dodatkowo las deszczowy charakteryzuje bardzo wysoka wilgotność. Oznacza to ni mniej, ni więcej, tylko że zaraz po rozpoczęciu trekingu będziemy mokrzy, jakbyśmy szli w deszczu. Będziemy się pocić jak szaleni i nie da się tego procesu zatrzymać.
Wokół nas pojawią się komary, których będą dziesiątki tysięcy. Będą kąsać plecy, ręce, nogi, twarz, głowę. Gęsta roślinność nie pozwoli poruszać się zbyt szybko, nawet wcześniej wycięte ścieżki przez dżunglę szybko zarastają, więc nie obejdzie się bez maczety i wycinania sobie drogi.
Jeśli jednak jesteście w stanie znieść niewygody podróży, to z dobrym przewodnikiem możemy zobaczyć rzeczy, jakich nigdzie indziej nie ma. Obejrzeć dziko żyjące kajmany, poszukać anakondy, obserwować ogromne jak dłoń dorosłego mężczyzny pająki czy żyjące w tym miejscu małpy. Będzie więc ciekawie.

Dzień 23-24:

Powrót samolotem do kraju.

UWAGA: PONIŻSZY PROGRAM JEST JEDYNIE ORIENTACYJNY. PODANE DZIENNE DYSTANSE MOGĄ RÓŻNIĆ SIĘ O +/- 15 KM. POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE, KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW I INNE CZYNNIKI ORGANIZACYJNE. PROSIMY WIĘC NIE TRAKTOWAĆ TEGO PROGRAMU ZOBOWIĄZUJĄCO, NIEMNIEJ JEDNAK DOŁOŻYMY WSZELKICH STARAŃ BY ZREALIZOWAĆ GO JAK NAJDOKŁADNIEJ.

Warunki

PRZELOT

Termin wycieczki orientacyjny, może różnić się o +/- 5 dni. ostateczny termin oraz miejsce wylotu zostaną podane najpóźniej na 40 dni przed terminem wycieczki.

Cena zawiera:

  • Noclegi w pensjonatach i kwaterach turystycznych
  • Przelot samolotem
  • Wynajem rowerów
  • Transport bagaży na trasie
  • Transfery busem na terenie Kambodży
  • Usługi opiekuna grupy
  • Ubezpieczenie KL i NW

Opłaty dodatkowe:

  • Opłaty wizowe

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 3000 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 3000 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Peru pochodzą od biura Cyklotramp, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Pozostałe. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu we własnym zakresie. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Egzotyczne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.