Indie - Kerala

Kategoria
Wyżywienie
we własnym zakresie
Trudność
średnia
Transport
samolot
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele
TerminCena
16 dni10 200
Cena promocyjna przy zapisach do 01.05.2024

Szczegóły wyjazdu Indie - Kerala

O wyprawie

Kochin | Thattekad | Mudhuvankudi | Chinnakanal | Thekkady | Kulamavu | Kumarakom | Marari

Mówią, że Kerala to nie Indie czy Indie w wersji “light”. Mimo, że jak dotąd nie byliśmy w innych częściach tego ogromnego kraju, rzeczywiście da się tu zauważyć pewien porządek, ład, przykładanie odrobiny więcej wysiłku w czystość. Sama nazwa stanu oznacza zaś dosłownie “kraj palmy kokosowej”.

Podbijana przez Portugalczyków, Holendrów i Brytyjczyków, osiedlana przez Hindusów, chrześcijan, muzułmanów, a nawet Żydów już na zawsze pozostanie multikulturowa z wieloma różnymi wpływami na wszelkich dziedzinach.

Dla nas Kerala pachnie intensywnymi kadzidełkami, ostrym kuminem i kardamonem. Skąpana jest gorącym słońcu i niepowtarzalnej muzyce. Jej kartą przetargową jest obłędne jedzenie, od którego ciężko się uwolnić.

Keralę przede wszystkim polecamy osobom, ktore chciałaby rozpocząc swoją przygodę z Indiami i poznać je jednak w nieco bardziej dostępnej formule. Jest tu bez wątpienia czyściej, bardziej zorganizowanie, “normalniej”. Ale to tylko wstęp do przecież tak ogromnego i fantastycznego kraju.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI: C/D

Kilka dość trudnych etapów z przewyższeniami ok. 1000 m. Dwa dłuższe etapy ok. 90 km. Ułatwieniem są często mijające nas tuk-tuki, którymi można podjechać trudniejsze odcinki. Pozostałe etapy ok. 60 km długości.

Program

Dzień 1-2:

Przelot samolotem do Bombaju, przejazd pociągiem na południe Indii.

Dzień 3: Kochin

Dziś docieramy do portowego miasta Kochin.
Królowa Morza Arabskiego, bo tak zwany jest Koczin najpierw była w rękach Portugalczyków, potem Holendrów, a wreszcie Brytyjczyków. Ślady po dawnych kolonizatorach są z resztą tutaj widoczne niemal na każdym kroku. Największą atrakcją miasta jest jego najstarsza i najładniejsza część – Fort Koczin, Kochin to zupełnie inne Indie – takie bardziej europejskie – z białymi kościołami i przepięknymi, często zaadaptowanymi na drogie pensjonaty willami. Gdyby nie knajpki serwujące hinduskie jedzenie (tak na marginesie pyszne!), to poczulibyśmy się jak w Hiszpanii czy Portugalii.
Warto tu jednak spędzić cały dzień , aby w pełni poczuć fenomenalny klimat miasta, niespiesznie pospacerować pachnącymi kardamonem uliczkami, skusić się na ajurwedyjski masaż i chłonąć Indie wszystkimi zmysłami.

Dzień 4: Kochin - Thattekad

Rozpoczynamy rowerową podróż po Indiach. Na początek trzeba będzie wydostać się ruchliwymi ulicami z Kochinu. Ale jakże ciekawy jest ten ruch, setki samochodów, tysiące skuterów, a pomiędzy nimi przeciskające się niezliczone riiksze , rowery i oczywiście święte krowy. Im dalej jednak od miasta tym ruch mnmiejszy , wąskie dróżki prowadzą wzdłuż kanałów irygacyjnych i pół ryżowych, na których toczy się całe życie wiosek. Wzdłuż kanałów rosną też niezliczone owoce – mango, papya, ananasy i wiele innych , które próbować będziemy wprost z drzew.
Na nocleg zatrzymamy się wmiejscowości Thattekad, położonej nad brzegami rzeki Periyar.

Dzień 5: Thattekad - Muthuvankudi

Dziś czeka nas trudny etap głównie w górę , wspinający się na stoki gór Zachodnich Ghatów. Z każdym kilometrem widoki będą piękniejsze a i zieleń lasów równikowych coraz bardziej soczysta. To górskie pasmo, ciągnące się wzdłuż zachodniego brzegu Indii to ostatni obszar w Indiach, gdzie zachowało się tak wiele rzadkich gatunków roślin i zwierząt. W ocalonych lasach deszczowych, na zboczach gór, żyją tygrysy i słonie.
To właśnie tu każdego roku, między czerwcem a wrześniem, rozgrywa się "festiwal" monsunów przynoszących obfite opady deszczu. Dzięki wysokiej wilgotności bujnie może rozwijać się na tym terenie roślinność lasów równikowych.

Dzień 6: Mudhuvankudi - Chinnakanal

Nadal piąć się będziemy w górę, mijając piękne wioski zamieszkałe przez lokalne rdzenne plemienia oraz niezliczone plantacje kardamonowe.

Dzień 7: Chinnakanal - Thekkady

Docieramy dziś do położonych wysoko w górach słynnych indyjskich plantacji herbaty. To jeden z piękniejszych widoków wycieczki, oczywiście co chwila będziemy zachęcani do odwiedzenia jakiejś herbaciarni i skosztowania tutejszych wyrobów. Zajrzymy też nad jezioro Anaerangal , gdzie często można spotkać dzikie słonie schodzące z gór do wodopoju.
Na dwa dni zatrzymamy się wTekkady – bramy do najpiękniejszego Parku Narodowego południowej części Indii – Parku Periyar.

Dzień 8: Thekkady

Cały fzień spędzimy na trekingu po Parku Narodowym Periyar. Ten rozległy teren jest domem dla bizonów, jeleni sambar, niedźwiedzi, langurów, słoni a przede wszystkim tygrysów. Na terenie parku żyje ich ok. 40 , ale raczej wątpliwe abyśmy je spotkali. Jednak same odgłosy dżunglii pozostaną nam na długo w pamięci.

Dzień 9: Thekkady - Kulamavu

To jeden z piękniejszych etapów wycieczki. Wspaniałe plantacje przypraw – kardamonu i pieprzu , na przemian z lasami równikowymi i plantacjami herbaty, do tego wioski zamieszkałe przez górskie plamiona, mnówstwo stoisk z ulicznym jedzeniem i sokami. Idylliczny etap na który zasłużyliśmy po dwuch dniach wspinaczki.

Dzień 10: Kulamavu - Kumarakom

W końcu etap na którym pojedziemy głównie w dół. Zmieni się też klimat z przyjemnego górskiego powietrza znów wjedziemy w palące południowe słońce. Dotrzemy dziś nad słynne rozlewiska Karelii, to jedna z największych atrakcji cąłych Indii.

Dzień 11-12: Kumarakom

Rozlewiska Kerali to nic innego, jak sieć połączonych ze sobą kanałów, rzek, jezior i przesmyków tworzących system przypominający labirynt i liczący sobie w sumie około 900 kilometrów długości.
W środku tej wodnej sieci znajduje się wiele miast i miasteczek, Wybierzemy się na dwu-dniowy rejs łodzią po rozlewiskach w dzień obserwując życie mieszkańców i wspaniała przyrodę, a wieczorem wsłuchiwać się będziemy w odgłosy otaczającej nas dzunglii.
Można wtedy zejść na ląd i z bliska obserwować codzienne życie mieszkańców. Kobiety oprawiają świeżo złowione ryby, siekają warzywa i dopiero co zerwane w ogrodach ananasy. Mężczyźni sortują kokosy albo wracają z wiadrami krewetek i innych owoców morza hodowanych w przydomowych stawach. Dzieciaki kąpią się w jeziorze głośnym śmiechem niosąc echo po okolicy.
Siedząc na tarasie łodzi w zapadającym mroku przy świetle oliwnej lampy, słuchając skrzeku żab i ptasich śpiewów trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce, w którym ludzie mogą żyć w większej harmonii z przyrodą. I choć zapewne obraz ten jest wyidealizowany, zapada w pamięć na długo po opuszczeniu keralskich rozlewisk...
Pomiędzy gęstymi palmami dostrzec można kolorowe domy, pasące się krowy, biegające dzieci i ciągnące się po horyzont pola ryżowe. Wokół rośnie bujna, tropikalna roślinność i niezliczone ilości ćwierkających ptaków.

Dzień 13-14: Marari
Na koniec pozostaje nam odpocząć na pięknych plażach Karelii.
Nie ma tu na miejscu wiele do zobaczenia, to nie jest jedna z tych miejscowości, w której roi się od zabytków i muzeów. To tutaj jednak poczujecie przyjemną, chłodzącą bryzę, zjecie doskonale świeże ryby i owoce morza i poczujecie klimat południowych Indii. No i przede wszystkim piękne plaże, palmy piasek i ciepłe morze.

Dzień 15-16:

Powrót samolotem do kraju.

UWAGA: PONIŻSZY PROGRAM JEST JEDYNIE ORIENTACYJNY. PODANE DZIENNE DYSTANSE MOGĄ RÓŻNIĆ SIĘ O +/- 15 KM. POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE, KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW I INNE CZYNNIKI ORGANIZACYJNE. PROSIMY WIĘC NIE TRAKTOWAĆ TEGO PROGRAMU ZOBOWIĄZUJĄCO, NIEMNIEJ JEDNAK DOŁOŻYMY WSZELKICH STARAŃ BY ZREALIZOWAĆ GO JAK NAJDOKŁADNIEJ.

Warunki

PRZELOT

Termin wycieczki orientacyjny, może różnić się o +/- 5 dni. ostateczny termin oraz miejsce wylotu zostaną podane najpóźniej na 40 dni przed terminem wycieczki.

Cena zawiera:

  • Noclegi w pensjonatach i kwaterach turystycznych
  • Przelot samolotem
  • Wynajem rowerów
  • Transport bagaży na trasie
  • Transfery na terenie Indii
  • Usługi opiekuna grupy
  • Ubezpieczenie KL i NW

Opłaty dodatkowe:

  • Opłaty wizowe


Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 3000 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 3000 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Indie - Kerala pochodzą od biura Cyklotramp, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Pozostałe. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu we własnym zakresie . Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Egzotyczne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.