Bajeczne Roztocze

Kraje
Kategoria
Wyżywienie
śniadania i obiadokolacje
Trudność
łatwa
Transport
własny
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele

Wycieczka chwilowo niedostępna.

Szczegóły wyjazdu Bajeczne Roztocze

O wyprawie

Bajeczne Roztocze

Roztocze to kraina świeżego powietrza, zapachu lasów, szumu strumieni i barwnych zakątków. Jest to najbardziej nasłoneczniona kraina Polski. Różnorodność terenu oraz duże jego zalesienie sprawia, że jest wymarzonym miejscem na aktywny wypoczynek – piesze, rowerowe i konne wycieczki

To wyjątkowa pod każdym względem zielona kraina, gdzie miejscowe zabytki harmonijnie wkomponowane w przyrodę tworzą niepowtarzalny i unikalny w Europie krajobraz. Roztocze to doskonały region na rowerowe wyprawy. Urozmaicone i dosyć łagodne trasy nadają się dla miłośników rowerów w każdym wieku.

Ofertę kierujemy do wszystkich, którzy lubią aktywny wypoczynek na łonie natury. Jeśli ktoś będzie zmęczony pedałowaniem, może wybrać się na wycieczkę pieszą, transport do bazy noclegowej zapewni wóz techniczny. Proponujemy też wycieczki samochodowe, aby można zobaczyć wszystkie urokliwe zakątki i atrakcje turystyczne w regionie.

Odwiedzimy m.in. Zamość, który za sprawą unikalnego zespołu architektoniczno-urbanistycznego Starego Miasta bywa nazywany „Perłą Renesansu”, „Miastem Arkad” i „Padwą Północy”. Zamojskie Stare Miasto, z racji dużego znaczenia dla kultury i dziedzictwa ludzkości, wpisano na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Aktrakcje:

 • Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy
 • Zamość
 • Spływ kajakowy rzeką Wieprz
 • Roztoczański Park Narodowy
 • Rezerwat „Czartowe Pole”
 • Rezerwat “Nad Tanwią”
 • Rezerwat „Szum”

Dystans na rowerze:

Ok. 280 km; Nawierzchnia: droga asfaltowa/droga szutrowa lub leśna: 60%/40%

Program

Dzień 1: Zwierzyniec

Spotykamy się w Zwierzyńcu, kolacja jest serwowana o godzinie 19.00. Jeśli ktoś dotrze wcześniej, to warto zwiedzić miasteczko m.in. barokowy kościół „na wodzie”, park środowiskowy z licznymi pomnikami przyrody oraz Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Dzień 2: Zwierzyniec – Kawęczynek – Szczebrzeszyn – Zwierzyniec (35 km, 270 hm)

Dzisiejszy etap to pętla rowerowa przez malowniczy Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy. Można podziwiać wspaniałą panoramę doliny Wieprza oraz liczne, głębokie na 20 m wąwozy. Najbardziej efektowne sieci wąwozów występują w tzw. „Piekiełku” między Kawęczynkiem a Szczebrzeszynem. Na posiłek wstąpimy do urokliwego Szczebrzeszyna, gdzie w restauracji „Chrząszcz” każdy może popróbować lokalnych wschodnich specjałów. Miasto znane jest z kościołów w stylu renesansu lubelskiego, dawnej synagogi i kirkutu.
W tym dniu po zakończeniu wycieczki rowerowej proponujemy dla chętnych wycieczkę pieszą na Górę Bukową w Zwierzyńcu oraz wycieczkę samochodową do Zamościa.

Dzień 3: Obrocz – Bagno (12 km) – spływ kajakowy + pętla rowerowa (20 km, 70 hm)

Tego dnia można leżeć i zbierać siły na kolejny etap rowerowy, ale zachęcamy wszystkich do spływu Wieprzem.
Rzeka Wieprz urzeka krajobrazami i ciszą przerywaną tylko odgłosami przelatujących owadów, roztacza aromaty przybrzeżnych ziół i wypełnia nasze oczy rzecznymi obrazami. Jest rzeką, która zaprasza każdego, bo każdy znajdzie w niej wypoczynek i wytchnienie od codziennego zgiełku i kłopotów.

Proponowany przez nas odcinek rzeki jest bardzo łatwy i malowniczy, charakteryzuje się licznymi meandrami oraz wąskim i płytkim korytem o leniwym nurcie. Trasa jest atrakcyjna i dostępna dla wszystkich. Po spływie chętnych zapraszamy na wycieczkę rowerową do „Zagrody Guciów” ” położonej w przełomowej dolinie Wieprza. Znajduje się tutaj najlepiej zachowany w Polsce zespół wczesnośredniowiecznego osadnictwa (grodzisko, osady otwarte, cmentarzyska kurhanowe).

Dzień 4: Zwierzyniec – Józefów – Susiec – Narol (60 km, 330 hm)

Jadąc przez Roztoczański Park Narodowy, mijamy po drodze stawy „Echo”, które są bogatą ostoją fauny i flory wodno-błotnej. Udajemy się do Florianki, gdzie utworzono Ośrodek Stajennej Hodowli Koników Polskich. Znajduje się tam ścieżka dendrologiczna oraz krajobrazowa z punktem widokowym. Dalej jedziemy do Józefowa – miasta założonego przez ordynata Tomasza Józefa Zamoyskiego w 1725 r., zobaczyć tam można synagogę z przełomu XVIII/XIX w., kirkut, XVIII-wieczny ratusz oraz Muzeum Kamieniarstwa. Będziemy podziwiać malownicze kamieniołomy, gdzie do dzisiaj pozyskiwany jest wapień i piaskowiec.

Jeśli pogoda dopisze, to zrobimy przerwę w podróży nad rekreacyjnym zalewem z piaszczystą plażą i strzeżonym kąpieliskiem. Jadąc przez Puszczę Solską napotykamy kolejny Rezerwat „Czartowe Pole”. Szczególną atrakcję stanowi tu przełomowy odcinek doliny Sopotu wraz z kaskadami wodospadów. Największy z nich ma wysokość ok. 1,5 m. Zostawiamy rowery i udajemy się na spacer ścieżką przyrodniczą (ok. 2 km). Po pieszej wycieczce pedałujemy dalej w stronę Suśca i Narola, gdzie zwiedzimy Pałac Łosiów.

Dzień 5: Narol – Nowiny Horynieckie – Horyniec + Radruż (50 km, 340 hm)

Jedziemy głównie drogami utwardzonymi, ale zdarzają się również odcinki piaszczyste. Niezwykłego uroku krajobrazowi tych ziem dodają zabytkowe cerkwie, kościoły, synagogi, kamienne krzyże i figury przydrożne. Na tym obszarze najlepiej widać, że Roztocze to nie tylko granica geologiczna pomiędzy Europą Zachodnią i Wschodnią, ale również pogranicze kultur. Szlak rowerowy wiedzie przez Nowiny Horynieckie – znane miejsce kultu religijnego, do uroczego i zacisznego kurortu Horyniec Zdrój. Jeszcze tego samego dnia udajemy się na krótką wycieczkę do Radruża, gdzie na owalnym wzgórzu nad potokiem stoi wspaniała cerkiew św. Paraskewy. Cerkiew ta należy do najstarszych i najlepiej zachowanych obiektów drewnianego budownictwa cerkiewnego w Polsce.

Dzień 6: Horyniec – Huta Kryształowa – Borowa Góra – Horyniec (52 km, 270 hm)

Pierwsza część naszej trasy to wschodni szlak rowerowy „Green Velo” biegnący wzdłuż granicy z Ukrainą. Zawitamy do malowniczej wioski – Huty Kryształowej, osady położonej „prawie na końcu świata”. Zgodnie z nazwą w połowie XVIII wieku założona tu została huta szkła kryształowego. Obecnie pod względem znaczenia dla dziedzictwa kulturowego, jest ona jedną z najważniejszych miejscowości okolic Lubaczowa. Dalej jedziemy w stronę Rezerwatu „Jedlina” i kierujemy się do naszej bazy noclegowej w Horyńcu.

Dzień 7: Horyniec – Ruda Różanecka – Rebizanty – Górecko Kościelne (63 km, 400 hm)

Nasza trasa wiedzie przez Południoworoztoczański Park Krajobrazowy i Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej. Puszcza Solska jest bardzo ciekawym miejscem do uprawiania turystyki rowerowej. Bezkresne lasy, cisza, spokój są wymarzonymi cechami rekreacyjnej wyprawy rowerowej. Przemierzając leśne ostępy, warto pamiętać, że to miejsce ma też swoją tragiczną historię – historię walk partyzantów z hitlerowskimi okupantami w czasie II Wojny Światowej, o czym przypominają rozsiane po puszczy pomniki i krzyże.

Po drodze zobaczymy Pałac Wattamannów w Rudzie Różaneckiej i zawitamy do „Karczmy Pod Szczęśliwym Karpiem” zlokalizowanej na wyspie. Kolejny punkt programu tego dnia to spacer w Rezerwacie „Nad Tanwią”, gdzie chronione są najpiękniejsze fragmenty dolin potoku Jeleń i rzeki Tanew. Szlak robi największe wrażenie, gdy pokonuje się go od strony potoku Jeleń. Mijamy najpierw samotny, największy szum, potem kilka mniejszych i wreszcie składającą się z 24 progów serię wodospadów w Rebizantach. Docieramy na miejsce naszego noclegu w Górecku Kościelnym, w pobliżu znajduje się modrzewiowy kościół z 1767 r. oraz aleja monumentalnych dębów. Warto też wybrać się na spacer do oddalonego zaledwie o 500m Rezerwatu „Szum”, gdzie ochronie podlega dolina rzeki Szum. Dodatkową atrakcję rezerwatu stanowią małe wodospady.

Dzień 8: Górecko Kościelne

Zakończenie wycieczki, po śniadaniu bus wraca do Warszawy.

Warunki

Cena wycieczki obejmuje:

 • noclegi w gospodarstwach agroturystycznych, pensjonatach lub hotelach w pokojach 2-4 osobowych
 • śniadania i obiadokolacje
 • opiekę przewodnika
 • asystę samochodu technicznego przez cały czas trwania wycieczki
 • przewóz bagaży na trasie

Cena wycieczki NIE obejmuje:

 • posiłku w trakcie dnia
 • dojazdu i powrotu
 • biletów wstępu do muzeów i kosztów dodatkowych atrakcji
 • ewentualnego wypożyczenia roweru – dodatkowy koszt 300 zł/osoby, roweru ze wspomaganiem elektrycznym – 800 zł
 • dodatkowego ubezpieczenia NNW i KIT Bezpieczne Rezerwacje

Koncepcja naszego wyjazdu:

 • Zakłada codzienne przemieszczanie się na rowerach na odcinkach rzędu 50 – 60 km w asyście busa technicznego, który w razie awarii, przemęczenia etc. służy pomocą.
 • Samochód techniczny wiezie również nasze bagaże – podróżujemy na rowerach wyłącznie z podręcznym bagażem dziennym umieszczonym w zależności od preferencji: w sakwie, torebce lub koszyku na kierownicy, małym plecaku itp.
 • Czas dziennej wycieczki to zazwyczaj od 9.00 do 18.00. Na jazdę na rowerze przeznaczone jest ok 50% z tych 9 godzin. Pozostałe to czas zwiedzania, odpoczynku, relaksu w ładnych miejscach, ewentualnej kąpieli w jeziorze/morzu, posiłki. Nie zawsze jest możliwość zjedzenia lunchu w trakcie dnia w barze lub restauracji – czasami muszą wystarczyć zakupy sklepowe i posiłek na polanie/łące.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Bajeczne Roztocze pochodzą od biura Via Verde, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Polska. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania i obiadokolacje. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.