Słowenia – po słonecznej stronie Alp

Kategoria
Wyżywienie
śniadania
Trudność
średnia
Transport
samolot
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele

Wycieczka chwilowo niedostępna.

Szczegóły wyjazdu Słowenia – po słonecznej stronie Alp

O wyprawie

Słowenia – po słonecznej stronie Alp

To kraj dla rowerzysty wyjątkowy – zajmując obszar mniejszy niż województwo lubelskie, ma do zaoferowania tyle atrakcji, że nie sposób je ogarnąć w czasie tygodniowego wyjazdu. Zapraszamy Was w niezwykłą podróż po tej gościnnej krainie, pełnej cudów natury, widoków zapierających dech w piersiach, malowniczych wiosek i miasteczek, a także  przepięknych rowerowych szlaków. Pomimo iż górskie klimaty będą nam  towarzyszyć  cały czas, trasa nie będzie bardzo trudna, w dużej mierze biegnie dolinami, a najbardziej wymagające podjazdy będzie można pokonać  busem.

Rozpoczniemy nad jeziorem Bled, będącym turystyczną wizytówką Słowenii – a potem.. będzie tylko piękniej. Pojedziemy nad ukryte w górach jezioro Bohinjskie, z krystalicznie czystą wodą i dzikimi, zachęcającymi do kąpieli plażami. Odwiedzimy Kranjską Gorę, a stamtąd zdobędziemy najwyżej położoną  przełęcz Alp Julijskich – Vrsič  (można busem). Potem pojedziemy wzdłuż  Soči, jednej z najbardziej niezwykłych rzek Europy. Przed nami dolina Vipavy – kraina wina – położone na wzgórzach winnice, średniowieczne miasteczka no i oczywiście degustacja. Zwiedzimy również jedyne w swoim rodzaju jaskinie Skocjańskie, wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Unesco a wyprawę zakończymy na  wybrzeżu Adriatyku.

Trasa prowadzi głównie  mało uczęszczanymi drogami asfaltowym. Będą   również ścieżki rowerowe i okazjonalnie drogi szutrowe, a tam gdzie nie dało się tego uniknąć  krótkie odcinki o większym nasileniu ruchu. Optymalny będzie rower Górski, ale trekingowy z powodzeniem wystarczy.

Atrakcje:

 • Jezioro Bled
 • Jezioro Bohinjskie
 • Wąwóz Vingtar
 • Wielki Kanion Soci
 • Miasteczko Kobarid
 • Wodospad Kozjak
 • Miasteczko Stanjel
 • Jaskinie Skocjanskie
 • Wybrzeże Adriatyku

Dystans na rowerze: ok. 280 km Nawierzchnia: drogi asfaltowe/ drogi szutrowe, leśne 70%/30%

Program

Dzień 1: Przelot do Lublany i transfer do Radovlijcy.

Spotkanie informacyjne.

Dzień 2: Radovlijca – Ribcev Laz  ok. 34km/450hm, wersja rozszerzona ok. 48km/950hm

Naszą rowerową przygodę rozpoczniemy w niewielkiej miejscowości Radovlijca, położonej w dolinie rzeki Sawy, pomiędzy dwoma pasmami górskimi  – Alpami Julijskimi oraz Karawankami.  Naszym pierwszym celem będzie sławne jezioro Bled, najbardziej pocztówkowe i najczęściej odwiedzane miejsce Słowenii – będziemy podziwiać  jego uroki, jadąc nadbrzeżną panoramą. Po kąpieli w jeziorze kilku  kilometrach relaksującej rozgrzewki czeka nas pierwszy poważny podjazd –   przewyższenie około 600m.  W zależności od chęci i możliwości pokonamy  go na rowerze lub busem, by następnie fantastyczny zjazd doprowadził nas do prawdziwego skarbu – ukrytego wśród gór Jeziora Bohinjskiego. Tutaj zatrzymamy się na nocleg w klimatycznym hostelu nad jeziorem.  Bedzie też czas na plażowanie, kąpiel , kajakową wycieczkę lub dodatkową rowerową pętelkę – w zależności od tego na co pozwoli nam pogoda.

Dzień 3: Ribcev Laz–Kranjska Gora ok. 68km/850hm

Na początek widokowa, niemal  całkiem płaska  ścieżka rowerowa, wśród górskiej scenerii Alp Julijskich. Następnie,  odcinek około 20km, z braku innej rowerowej opcji pokonujemy dość ruchliwą drogą. Zatrzymamy się na punkcie widokowym i plaży na zachodnim krańcu jeziora Bled, by ponownie nacieszyć oko jego widokiem a następnie ruszymy w kierunku wąwozu Vingtar. Porzucimy rowery i pójdziemy pieszo malowniczym wąwozem rzeki Radovny, która przez tysiące lat ukształtowała tu liczne wodospady, baseny i kaskady o niecodziennych formach i kształtach. Bilet wstępu – 10 euro. Przed nami Alpy Julijskie – do tej pory podziwialiśmy je z pewnej odległości – nadeszła  pora, żeby  się do nich zbliżyć. Niezwykle widokowa trasa, delikatnie a jednak konsekwentnie wznosząc się do góry doprowadzi nas do Kranjskiej Gory – stolicy Alp Julijskich.

Dzień 4: Kranjska Gora–Bovec ok. 34km/300hm wersja rozszerzona ok. 45km/1100hm

Dziś przed nami największe wyzwanie tego wyjazdu – rowerowa wspinaczka na najwyższą przełęcz Alp Julijskich – przełęcz Vrsić 1661m. Zaczniemy łagodnie doliną rzeki Jasna, by potem odbić z asfaltu na stary szlak handlowy i pracowicie piąć się do góry; będzie ambitnie a widoki wynagrodzą nam cały trud. Dla chętnych do dyspozycji bus i podziwianie panoramy z jego okien a potem już dla wszystkich- emocjonujący  zjazd na południową stronę Alp Julijskich. Tutaj zaś czeka nas pierwsze spotkanie z rzeką Soča– niezapomnianych wrażeń dostarczy  dziki i miejscami trudno dostępny Wielki Kanion Soci oraz malownicza dolina rzeki Lepeny . Dzień zakończymy w julijskiej stolicy sportów ekstremalnych w Bovecu.

Dzień 5: Bovec–Most na Soci  ok. 50km/600hm

Będziemy jechali wzdłuż Soci, niezwykłej rzeki o unikalnym szmaragdowym kolorze wody. Będzie to też dzień wodospadów – na początek malowniczy wodospad Virje, potem naiwiększy w Słowenii wodospad Boca a na koniec najbardziej niezwykły Kozjak. Odwiedzimy Kobarid, klimatyczne miasteczko ze sławnym mostem Napoleona i mauzoleum  żołnierzy włoskich poległych w czasie I wojny światowej.  Będzie  relaksowo i niespiesznie,  a dla chętnych  dodatkowo piesza wycieczka do wąwozu Tolmin.

Dzień 6: Most na Soci– Zalosce ok. 60 km/800hm

Dzisiaj pożegnamy się z rzeką Sočą i będzie to prawdziwa rowerowa uczta –pojedziemy  rowerową autostradą  poprowadzoną zboczem góry, kilkaset metrów nad rzeką – widoki cudne. Druga część dnia to już zupełnie inne klimaty – wjedziemy bowiem do doliny Vipavy – krainy słoweńskiego wina. łagodne zielone wzgórza, senne wioski i oczywiście degustacja. Stąd transfer busem do Divacy.

Dzień 7: Divaca –Izola ok. 45 km km/300hm

Przed nami słoweński kras  –  odwiedzimy prawdziwy skarb ukryty pod ziemią – Jaskinie szkocjańskie  –  wyjątkowy system jaskiń wapiennych na które składa się 5 kilometrów podziemnych tras (z czego niespełna 3 kilometry udostępnione są dla turystów), wiele mostów, przynajmniej 26 wodospadów, jedna podziemna rzeka oraz największych podziemny kanion w Europie (ma 146 metrów wysokości), a także olbrzymie stalaktyty i stalagmity. W 1986 roku zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako jedyne jaskinie w Słowenii ze względu na swoje dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze. A stąd już niespełna 40 km, przeważnie w dół i jesteśmy nad Adriatykiem, w słynącej ze świetnego jedzenia Izoli.

Dzień 8: Powrót do Polski

 

Warunki

Loty:

LOT:

Warszawa Okęcie – Lublana,  niedziela 15.20 – 16.55
Lublana – Warszawa Okęcie , niedziela  17.35 – 19.05

Cena wycieczki obejmuje:

 • noclegi w pensjonatach B&B, hotelach lub hostelach w pokojach 2-4-osobowych
 • śniadania
 • opiekę przewodnika
 • asystę samochodu technicznego przez cały czas trwania wycieczki
 • przewóz bagaży na trasie
 • przewóz rowerów z Polski
 • ubezpieczenie KL i NNW

Cena wycieczki NIE obejmuje:

 • posiłków w trakcie dnia i wieczorem (min. 20 EURO dziennie)
 • biletów lotniczych – cena ta zmienia się w zależności od chwili zakupu
 • biletów wstępu do muzeów i kosztów dodatkowych atrakcji
 • ewentualnego wypożyczenia roweru – dodatkowy koszt 300 zł, roweru ze wspomaganiem elektrycznym – 800 zł
 • dodatkowego ubezpieczenia KIT Bezpieczne Rezerwacje

Koncepcja naszego wyjazdu:

Zakłada codzienne przemieszczanie się na rowerach na odcinkach rzędu 50 – 60 km w asyście busa technicznego, który w razie awarii, przemęczenia etc. służy pomocą. Samochód techniczny wiezie również nasze bagaże – podróżujemy na rowerach wyłącznie z podręcznym bagażem dziennym umieszczonym w zależności od preferencji: w sakwie, torebce lub koszyku na kierownicy, małym plecaku itp.

Czas dziennej wycieczki to zazwyczaj od 9.00 do 18.00. Na jazdę na rowerze przeznaczone jest ok 50% z tych 9 godzin. Pozostałe to czas zwiedzania, odpoczynku, relaksu w ładnych miejscach, ewentualnej kąpieli w jeziorze/morzu, posiłki.

Nie zawsze jest możliwość zjedzenia lunchu w trakcie dnia w barze lub restauracji – czasami muszą wystarczyć zakupy sklepowe i posiłek na polanie/łące.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Słowenia – po słonecznej stronie Alp pochodzą od biura Via Verde, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Pozostałe. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.