
Od „maszyny biegowej” do współczesnego roweru
Na przestrzeni lat powstało wiele rożnych projektów jednośladów, które przyczyniły się do powstania roweru znanego nam współcześnie. W poprzednim artykule opisano pewne historyczne odkrycia...
Rowerem przez Izrael i Palestynę: od Galilei po Pustynię Negew
Opis ...
Rowerem przez Izrael i Palestynę! Ten niewielki region zawiera w sobie niesamowitą różnorodność i obfitość natury. Każdy kilometr to inny krajobraz! Aż prosi się o to, by odkrywać go tak jak lubimy - aktywnie, na lekko, na rowerze!
Rowerowa trasa przebiega przez Wzgórza Golan pokryte winoroślą, przez pola oliwne Galilei, wśród nadmorskich sadów cytrusowych i dębowych lasów. Wiedzie od rześkiego Morza Śródziemnego, po Jezioro Galilejskie, skręca w złoto pustyni Judzkiej zaraz po kąpieli w błękitnym Morzu Martwym.
Podczas wyprawy dotrzemy do zionących piaszczystym bezkresem kanionów i do bujnych zielonych oaz z wodospadami. Posłuchamy klezmerskiej muzyki zmiksowanej z nawoływaniem muezina. Odwiedzimy pasterskie wioski i kosmopolityczne miasta Tel Awiwu i Jerozolimy.
Energii doda nam szakszuka z hummusem, soczyste oliwki i kielichy wina zagryzane koszerną chałką! Jadąc przez prowincję będziemy wstępować do lokalnych rolników i rzemieślników na degustację kozich serów, słodkich daktyli i piwa!
Bagaże będą przewożone przez samochód asekuracyjny w kolejne miejsca noclegowe, by móc w pełni cieszyć się podjazdami i widokami podczas zjazdów. Przejedziemy około 650 kilometrów bocznymi drogami asfaltowymi oraz utwardzonymi ścieżkami przez wzgórza i wioski.
Poziom trudności:
Do przewozu bagażu będziemy mieć do dyspozycji własne auto z kierowcą, dlatego zabieramy na rower niewielki bagaż podręczny. Auto będzie można wykorzystać również przy ewentualnej kontuzji lub niedyspozycji uczestników. Dzienne odcinki to 60-100 km. Dzienne przewyższenia to od 400 do ok.1000 m n.p.m. Podczas jazdy będziemy się starali unikać głównych dróg, a gdzie będzie to możliwe będziemy korzystać z alternatywnych tras, gdzie nie ma asfaltu. Rekomendujemy rower górski, choć trasę można przejechać również rowerem trekkingowym.
RAMOWY PROGRAM WYJAZDU:
DZIEŃ 1
Lot z Warszawy do Tel Avivu. Zaczniemy powitalnym obiadem i zwiedzaniem tego kosmopolitycznego centrum Izraela ze starym miastem Jaffa i strategicznie ważnym portem. Poznamy nocne życie w alternatywnych pubach stolicy start-upów.
DZIEŃ 2
Rano montujemy rowery. Przejazd pociągiem na północ Tel Avivu do śródziemnomorskiej Akki. Wejdziemy do pięknych Ogrodów Bahaitów. Wykąpiemy się w Morzu Śródziemnym i wsiądziemy na rowery by przejechać wybrzeżem do groty Rosh HaNikra na granicy z Libanem. Skręcimy na wschód w pagórkowate tereny północnej Galilei. Na nocleg dojedziemy w okolice mistycznego Safedu - najwyżej położonego miasta Izraela i historycznej stolicy żydowskiej kabały.
Szacowany dystans dzienny: około 84 km
DZIEŃ 3
Z błękitnego Safedu, po wizycie w kolonii artystów i w dzielnicach Żydów sefardyjskich i aszkenazyjskich, pojedziemy wzdłuż rzeki Jordan. Wzgórzami Golan dotrzemy do najbardziej wysuniętego na północ miasta Kiryat Shmona. Zobaczymy stanowiska archeologiczne, strumienie wpadające do Jordanu, skalne klify i zbocza porośnięte platanami, drzewami laurowymi i figowcami. Dojedziemy do starożytnego ośrodka Banias i średniowiecznej twierdzy Nimrod ze wszystkich stron otoczonej stromymi urwiskami. Posilimy się serem prosto od kozy, świeżo zerwanymi owocami słodkich wiśni i daktyli. Wypijemy wino patrząc na najwyższy szczyt łańcucha górskiego Antylibanu - Górę Hermon (2 814 m n.p.m). Na kolację chleb z pieca tabun i kuchnia druzyjska - grupa wyznaniowa osiedlona w pobliżu góry Hermon (Liban) i na Wzgórzach Golan (Izrael), a także w Syrii.
Szacowany dystans dzienny: około 75 km
DZIEŃ 4
Obierzemy kierunek na Jezioro Galilejskie przejeżdżając w dół przez lasy majestatycznych dębów parku Yahudia i krajobraz cytrusowych sadów. Wykąpiemy się w naturalnych basenach zamkniętych w wysokich, bazaltowych klifach Nahal Meshushim. Po drodze wypijemy kolejną lampkę izraelskiego wina, potem po względnie płaskim terenie dotrzemy do wybrzeży Jeziora Tyberiadzkiego i zjemy rybny posiłek w Tabdze - miejscu ich cudownego rozmnożenia. Przystaniemy w Kafarnaum - miejscu narodzin Św. Piotra, w cieniu potężnej Góry Arbel, w Tyberiadzkim porcie i w Yardenit - świętego miejsca chrztu, gdzie Jordan wpada do jeziora.
Szacowany dystans dzienny: około 95 km
DZIEŃ 5
Po nocy w tradycyjnym żydowskim kibucu - gospodarstwie mieszkalnym, w którym ziemia i środki produkcji są własnością wspólną - wybierzemy się do Bet She’an - starożytnego miasta położonego na skrzyżowaniu szlaków handlowych, jednego ze słynnych Decapolis z zachowanymi ruinami. W ostoi zieleni - parku Gan ha-Szelosza zregenerujemy się w basenach wód termalnych strumienia Amal połączonych wartkimi wodospadami. Do postojów zaproszą nas także lokalne tłocznie oliwy z oliwek i liczne knajpki, przydrożne browary położone na granicy Izraela z Palestyną. Naszym pierwszym przystankiem w Palestynie będzie Nablus (UNESCO) z jego Obozem Balata będącym domem arabskich zesłańców.
Szacowany dystans dzienny: około 95 km
DZIEŃ 6
Jesteśmy na Zachodnim Brzegu Jordanu. Po wizycie w Nablusie - centralnym mieście Samarii otoczonym murem zbudowanym przez Heroda Wielkiego, pojedziemy w stronę stolicy Palestyny - Ramallah. Z niej odbijemy do pierwszego mini browaru założonego na terenie Palestyny, gdzie zdegustujemy trunki przegryzając je arabskimi falafelem, hummusem i pitą! Poznamy inne spojrzenie goszcząc u palestyńskich pasterzy i koczowników.
Szacowany dystans dzienny: około 70 km
DZIEŃ 7
Przez terytoria palestyńskie dojedziemy do Jerycha - najniżej położonego i najdłużej zamieszkanego miasta róż na świecie. Będziemy szukać jerychońskich róż podczas ok. 20 kilometrowego zjazdu do największej depresji Morza Martwego, gdzie nasmarujemy się leczniczym błotem, będziemy unosić się na wodzie i odpoczywać na słonych plażach. Zaczynamy pustynny etap podróży. Odkryjemy oazę Ein Gedi pośrodku wysuszonych piaskowych skał Pustyni Judzkiej. Wąwozem dotrzemy do ostoi zieleni, skocznych koziorożców i słodkich basenów idealnych do kąpieli.
Szacowany dystans dzienny: około 85 km
DZIEŃ 8
Zobaczymy potężną Masadę (UNESCO), położoną na samym szczycie skalnej półki, starożytną twierdzę żydowską. Z bronionej przez strome, kilkusetmetrowe zbocza warowni roztacza się widok na niebiańsko błękitne Morze Martwe. Możliwy wjazd kolejką linową! Spotkamy się z Beduinami na pustyni, poznamy ich kulturę i zwyczaje parzenia kawy w piachu. Zasiądziemy z nimi do sutej kolacji przy dźwiękach tradycyjnych rebab i melancholijnych zawodzeń. Noc spędzimy w namiotach pod rozgwieżdżonym niebem bezkresnej pustyni.
Szacowany dystans dzienny: około 50 km
DZIEŃ 9
Jadąc płaskowyżem okolic miasta Arad przekroczymy granicę pustyni Negew. Na trasie do wielobarwnej Jerozolimy przemierzymy biblijne krajobrazy miast Hebron, Herodion i Betlejem z jego Bazyliką Narodzenia Pańskiego i murem bezpieczeństwa artystycznie dokumentującym przebieg konfliktu. Odwiedzimy podzielone religijnie miasto Hebron ze świątynią "pół synagogą, pół meczetem". Z daleka witać nas będą drzewa oliwne Jerozolimy, do serca której wjedziemy na rowerze Bramą Damasceńską jak kiedyś Jezus na osiołku :). Wieczorem przy akompaniamencie klezmerskiej muzyki zasiądziemy do wystawnej kolacji szabatowej. Po szabacie zakończonym zmierzchem będziemy kontynuować wieczór w klimatycznych barach.
Szacowany dystans dzienny: około 90 km
DZIEŃ 10
Dzisiaj odkryjemy skrajności Jerozolimy - stolicę trzech religii i czterech dzielnic. Przejdziemy stare miasto, gdzie graniczą ze sobą - spokój i cisza ukrytych za murami tajemniczych klasztorów Dzielnicy Ormiańskiej z hałasem gęstego labiryntu kupieckich uliczek w Dzielnicy Muzułmańskiej. Objedziemy Wzgórza Świątynne, spojrzymy na uduchowione miasto z Góry Syjon i Góry Oliwnej. Zatrzymamy się na targu Yehudy żeby spróbować koszernych i arabskich pyszności - hummusu z okienka, słodkiej chałwy i podejrzeć proces wyciskania tahini. Zagłębimy się w wąskie uliczki Drogi Krzyżowej, arabskich bazarów i ortodoksyjnych kibuców. Wieczorem transfer na lotnisko w Tel Avivie i wylot powrotny do Warszawy.
ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:
WE WŁASNYM ZAKRESIE:
WYDATKI FAKULTATYWNE:
MIEJSCE WYLOTU:
Miejscem wylotu jest Warszawa. Inne miejsce wylotu za dopłatą (w takim przypadku prosimy o kontakt z biurem).
ZAKWATEROWANIE:
Noclegi w pokojach 3-4 osobowych. W mniejszych wioskach pensjonaty/agroturystyki, w miastach hotele/hostele. Na pustyni nocujemy w kilkuosobowych obozowych namiotach. Pokój 2-osobowy za dopłatą.
WYŻYWIENIE:
Zapewniamy śniadania w czasie całej podróży, jedną kolację szabatową i kolacje podczas dni na pustyni. Dodatkowe przekąski w ciągu dnia we własnym zakresie. Kuchnia nie stanowi szczególnego wyzwania dla naszych żołądków. Wypiekane chlebki, hummus, warzywa we wszelakiej postaci, mięso, lokalne desery, owoce - każdy znajdzie coś dla siebie.
TRANSPORT:
Podróżujemy na rowerach supportowani przez samochód transportujący nasze bagaże. W przypadku małej grupy pilot będzie kierowcą auta asekuracyjnego.
GRUPA:
Jeździmy w małych grupach. Minimalna liczba osób na wycieczce wynosi 7, maksymalna 16.
POGODA:
Okres zarówno wiosenny i jesienny to czas idealny na wyprawę do Izraela. Tuż przed upałami i zaraz po nich. Unikając chłodniejszych dni. Spodziewajmy się praktycznie bezdeszczowej pogody i średniej temperatury na poziomie 23-39°C podczas majówkowego wyjazdu, od 19-25°C w kwietniu i od 24-28°C w październiku. Noce na pustyni mogą być nieco chłodniejsze, z temperaturami spadającymi do ok. 17°C w kwietniu, do 20°C w maju i październiku.
Na przestrzeni lat powstało wiele rożnych projektów jednośladów, które przyczyniły się do powstania roweru znanego nam współcześnie. W poprzednim artykule opisano pewne historyczne odkrycia...
Jak często Polacy wsiadają na rower? Jakie dystanse pokonują na popularnym jednośladzie oraz jakie gadżety towarzyszą im w trakcie wypraw rowerowych? Odpowiedź na te i wiele innych ciekawych pytań o tematyce rowerowej...
Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Rowerem przez Izrael i Palestynę pochodzą od biura Barents, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: . Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Egzotyczne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.