Rowerem przez Izrael i Palestynę

Kategoria
Wyżywienie
szczegóły w warunkach
Trudność
średnia
Transport
samolot
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele
TerminCena
10 dni6 990

O wyprawie

Rowerem przez Izrael i Palestynę: od Galilei po Pustynię Negew

 • Rowerem na lekko - bagaże transportowane samochodami
 • Noce w żydowskim kibucu i pod niebem beduińskiej pustyni
 • Zjazd Doliną Jordanu z Wzgórz Golan do Jeziora Galilejskiego
 • Degustacja palestyńskiego piwa i koszernego wina
 • Przejazdy przez wioski i mniejszymi drogami bez samochodów
 • Kozie sery, daktyle i oliwki, falafel, hummus i szakszuka

Opis ...

Rowerem przez Izrael i Palestynę! Ten niewielki region zawiera w sobie niesamowitą różnorodność i obfitość natury. Każdy kilometr to inny krajobraz! Aż prosi się o to, by odkrywać go tak jak lubimy - aktywnie, na lekko, na rowerze!

Rowerowa trasa przebiega przez Wzgórza Golan pokryte winoroślą, przez pola oliwne Galilei, wśród nadmorskich sadów cytrusowych i dębowych lasów. Wiedzie od rześkiego Morza Śródziemnego, po Jezioro Galilejskie, skręca w złoto pustyni Judzkiej zaraz po kąpieli w błękitnym Morzu Martwym.

Podczas wyprawy dotrzemy do zionących piaszczystym bezkresem kanionów i do bujnych zielonych oaz z wodospadami. Posłuchamy klezmerskiej muzyki zmiksowanej z nawoływaniem muezina. Odwiedzimy pasterskie wioski i kosmopolityczne miasta Tel Awiwu i Jerozolimy.

Energii doda nam szakszuka z hummusem, soczyste oliwki i kielichy wina zagryzane koszerną chałką! Jadąc przez prowincję będziemy wstępować do lokalnych rolników i rzemieślników na degustację kozich serów, słodkich daktyli i piwa!

Bagaże będą przewożone przez samochód asekuracyjny w kolejne miejsca noclegowe, by móc w pełni cieszyć się podjazdami i widokami podczas zjazdów. Przejedziemy około 650 kilometrów bocznymi drogami asfaltowymi oraz utwardzonymi ścieżkami przez wzgórza i wioski.

Poziom trudności:

Do przewozu bagażu będziemy mieć do dyspozycji własne auto z kierowcą, dlatego zabieramy na rower niewielki bagaż podręczny. Auto będzie można wykorzystać również przy ewentualnej kontuzji lub niedyspozycji uczestników. Dzienne odcinki to 60-100 km.  Dzienne przewyższenia to od 400 do ok.1000 m n.p.m. Podczas jazdy będziemy się starali unikać głównych dróg, a gdzie będzie to możliwe będziemy korzystać z alternatywnych tras, gdzie nie ma asfaltu. Rekomendujemy rower górski, choć trasę można przejechać również rowerem trekkingowym.

Program

RAMOWY PROGRAM WYJAZDU:

DZIEŃ 1

Lot z Warszawy do Tel Avivu. Zaczniemy powitalnym obiadem i zwiedzaniem tego kosmopolitycznego centrum Izraela ze starym miastem Jaffa i strategicznie ważnym portem. Poznamy nocne życie w alternatywnych pubach stolicy start-upów.

DZIEŃ 2

Rano montujemy rowery. Przejazd pociągiem na północ Tel Avivu do śródziemnomorskiej Akki. Wejdziemy do pięknych Ogrodów Bahaitów. Wykąpiemy się w Morzu Śródziemnym i wsiądziemy na rowery by przejechać wybrzeżem do groty Rosh HaNikra na granicy z Libanem. Skręcimy na wschód w pagórkowate tereny północnej Galilei. Na nocleg dojedziemy w okolice mistycznego Safedu - najwyżej położonego miasta Izraela i historycznej stolicy żydowskiej kabały.
Szacowany dystans dzienny: około 84 km

DZIEŃ 3

Z błękitnego Safedu, po wizycie w kolonii artystów i w dzielnicach Żydów sefardyjskich i aszkenazyjskich, pojedziemy wzdłuż rzeki Jordan. Wzgórzami Golan dotrzemy do najbardziej wysuniętego na północ miasta Kiryat Shmona. Zobaczymy stanowiska archeologiczne, strumienie wpadające do Jordanu, skalne klify i zbocza porośnięte platanami, drzewami laurowymi i figowcami. Dojedziemy do starożytnego ośrodka Banias i średniowiecznej twierdzy Nimrod ze wszystkich stron otoczonej stromymi urwiskami. Posilimy się serem prosto od kozy, świeżo zerwanymi owocami słodkich wiśni i daktyli. Wypijemy wino patrząc na najwyższy szczyt łańcucha górskiego Antylibanu - Górę Hermon (2 814 m n.p.m). Na kolację chleb z pieca tabun i kuchnia druzyjska - grupa wyznaniowa osiedlona w pobliżu góry Hermon (Liban) i na Wzgórzach Golan (Izrael), a także w Syrii.
Szacowany dystans dzienny: około 75 km

DZIEŃ 4

Obierzemy kierunek na Jezioro Galilejskie przejeżdżając w dół przez lasy majestatycznych dębów parku Yahudia i krajobraz cytrusowych sadów.  Wykąpiemy się w naturalnych basenach zamkniętych w wysokich, bazaltowych klifach Nahal Meshushim. Po drodze wypijemy kolejną lampkę izraelskiego wina, potem po względnie płaskim terenie dotrzemy do wybrzeży Jeziora Tyberiadzkiego i zjemy rybny posiłek w Tabdze - miejscu ich cudownego rozmnożenia. Przystaniemy w Kafarnaum - miejscu narodzin Św. Piotra, w cieniu potężnej Góry Arbel, w Tyberiadzkim porcie i w Yardenit - świętego miejsca chrztu, gdzie Jordan wpada do jeziora.
Szacowany dystans dzienny: około 95 km

DZIEŃ 5

Po nocy w tradycyjnym żydowskim kibucu - gospodarstwie mieszkalnym, w którym ziemia i środki produkcji są własnością wspólną - wybierzemy się do Bet She’an - starożytnego miasta położonego na skrzyżowaniu szlaków handlowych, jednego ze słynnych Decapolis z zachowanymi ruinami. W ostoi zieleni - parku Gan ha-Szelosza zregenerujemy się w basenach wód termalnych strumienia Amal połączonych wartkimi wodospadami. Do postojów zaproszą nas także lokalne tłocznie oliwy z oliwek i liczne knajpki, przydrożne browary położone na granicy Izraela z Palestyną. Naszym pierwszym przystankiem w Palestynie będzie Nablus (UNESCO) z jego Obozem Balata będącym domem arabskich zesłańców.
Szacowany dystans dzienny: około 95 km

DZIEŃ 6

Jesteśmy na Zachodnim Brzegu Jordanu. Po wizycie w Nablusie - centralnym mieście Samarii otoczonym murem zbudowanym przez Heroda Wielkiego, pojedziemy w stronę stolicy Palestyny - Ramallah. Z niej odbijemy do pierwszego mini browaru założonego na terenie Palestyny, gdzie zdegustujemy trunki przegryzając je arabskimi falafelem, hummusem i pitą! Poznamy inne spojrzenie goszcząc u palestyńskich pasterzy i koczowników.
Szacowany dystans dzienny: około 70 km

DZIEŃ 7

Przez terytoria palestyńskie dojedziemy do Jerycha - najniżej położonego i najdłużej zamieszkanego miasta róż na świecie. Będziemy szukać jerychońskich róż podczas ok. 20 kilometrowego zjazdu do największej depresji Morza Martwego, gdzie nasmarujemy się leczniczym błotem, będziemy unosić się na wodzie i odpoczywać na słonych plażach. Zaczynamy pustynny etap podróży. Odkryjemy oazę Ein Gedi pośrodku wysuszonych piaskowych skał Pustyni Judzkiej. Wąwozem dotrzemy do ostoi zieleni, skocznych koziorożców i słodkich basenów idealnych do kąpieli.
Szacowany dystans dzienny: około 85 km

DZIEŃ 8

Zobaczymy potężną Masadę (UNESCO), położoną na samym szczycie skalnej półki, starożytną twierdzę żydowską. Z bronionej przez strome, kilkusetmetrowe zbocza warowni roztacza się widok na niebiańsko błękitne Morze Martwe. Możliwy wjazd kolejką linową! Spotkamy się z Beduinami na pustyni, poznamy ich kulturę i zwyczaje parzenia kawy w piachu. Zasiądziemy z nimi do sutej kolacji przy dźwiękach tradycyjnych rebab i melancholijnych zawodzeń. Noc spędzimy w namiotach pod rozgwieżdżonym niebem bezkresnej pustyni.
Szacowany dystans dzienny: około 50 km

DZIEŃ 9

Jadąc płaskowyżem okolic miasta Arad przekroczymy granicę pustyni Negew. Na trasie do wielobarwnej Jerozolimy przemierzymy biblijne krajobrazy miast Hebron, Herodion i Betlejem z jego Bazyliką Narodzenia Pańskiego i murem bezpieczeństwa artystycznie dokumentującym przebieg konfliktu. Odwiedzimy podzielone religijnie miasto Hebron ze świątynią "pół synagogą, pół meczetem". Z daleka witać nas będą drzewa oliwne Jerozolimy, do serca której wjedziemy na rowerze Bramą Damasceńską jak kiedyś Jezus na osiołku :). Wieczorem przy akompaniamencie klezmerskiej muzyki zasiądziemy do wystawnej kolacji szabatowej. Po szabacie zakończonym zmierzchem będziemy kontynuować wieczór w klimatycznych barach.
Szacowany dystans dzienny: około 90 km

DZIEŃ 10

Dzisiaj odkryjemy skrajności Jerozolimy - stolicę trzech religii i czterech dzielnic. Przejdziemy stare miasto, gdzie graniczą ze sobą - spokój i cisza ukrytych za murami tajemniczych klasztorów Dzielnicy Ormiańskiej z hałasem gęstego labiryntu kupieckich uliczek w Dzielnicy Muzułmańskiej. Objedziemy Wzgórza Świątynne, spojrzymy na uduchowione miasto z Góry Syjon i Góry Oliwnej. Zatrzymamy się na targu Yehudy żeby spróbować koszernych i arabskich pyszności - hummusu z okienka, słodkiej chałwy i podejrzeć proces wyciskania tahini. Zagłębimy się w wąskie uliczki Drogi Krzyżowej, arabskich bazarów i ortodoksyjnych kibuców. Wieczorem transfer na lotnisko w Tel Avivie i wylot powrotny do Warszawy. 

Warunki

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

 • bilet lotniczy w dwie strony wraz z opłatami lotniskowymi
 • bagaż podręczny
 • bagaż rejestrowany w postaci roweru
 • zakwaterowanie: 6x w pensjonatach/guesthousach w miastach i miasteczkach, 2x w obozie na pustyni, 1x w tradycyjnym kibucu
 • opiekę polskojęzycznego pilota
 • auto asekuracyjne jadące po trasie wycieczki
 • wyżywienie: śniadania każdego dnia, kolacje na pustyni i kolacja szabatowa
 • wstępy do 6 parków narodowych
 • przejazd kolejką linową 
 • degustację piwa w palestyńskim browarze rzemieślniczym
 • dwie degustacje wina
 • przejazd pociągiem z Tel Avivu do Akki
 • transfer z Jerozolimy na lotnisko w Tel Avivie
 • pakiety informacyjne i mapy
 • obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży
 • ubezpieczenie NNW i KL + ubezpieczenie bagażu do 200 Euro
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę
 • ubezpieczenie na wypadek zarażenia się wirusem (COVID-19) podczas pobytu za granicą

WE WŁASNYM ZAKRESIE:

 • wyżywienie oprócz wymienionego
 • wydatki osobiste
 • wstępy do atrakcji nie objętych programem
 • test na obecność Covid-19 (jeżeli dotyczy)

 WYDATKI FAKULTATYWNE:

 • dodatkowy bagaż lotniczy

MIEJSCE WYLOTU:

Miejscem wylotu jest Warszawa. Inne miejsce wylotu za dopłatą (w takim przypadku prosimy o kontakt z biurem).

ZAKWATEROWANIE:

Noclegi w pokojach 3-4 osobowych. W mniejszych wioskach pensjonaty/agroturystyki, w miastach hotele/hostele. Na pustyni nocujemy w kilkuosobowych obozowych namiotach. Pokój 2-osobowy za dopłatą.

WYŻYWIENIE:

Zapewniamy śniadania w czasie całej podróży, jedną kolację szabatową i kolacje podczas dni na pustyni. Dodatkowe przekąski w ciągu dnia we własnym zakresie. Kuchnia nie stanowi szczególnego wyzwania dla naszych żołądków. Wypiekane chlebki, hummus, warzywa we wszelakiej postaci, mięso, lokalne desery, owoce - każdy znajdzie coś dla siebie. 

TRANSPORT:

Podróżujemy na rowerach supportowani przez samochód transportujący nasze bagaże. W przypadku małej grupy pilot będzie kierowcą auta asekuracyjnego.

GRUPA:

Jeździmy w małych grupach. Minimalna liczba osób na wycieczce wynosi 7, maksymalna 16.

POGODA:

Okres zarówno wiosenny i jesienny to czas idealny na wyprawę do Izraela. Tuż przed upałami i zaraz po nich. Unikając chłodniejszych dni. Spodziewajmy się praktycznie bezdeszczowej pogody i średniej temperatury na poziomie 23-39°C podczas majówkowego wyjazdu, od 19-25°C w kwietniu i od 24-28°C w październiku. Noce na pustyni mogą być nieco chłodniejsze, z temperaturami spadającymi do ok. 17°C w kwietniu, do 20°C w maju i październiku.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Rowerem przez Izrael i Palestynę pochodzą od biura Barents, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: . Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Egzotyczne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.