Marokańska przygoda na rowerze

Kategoria
Wyżywienie
śniadania
Trudność
średnia
Transport
samolot
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele
TerminCena
8 dni5 340

Szczegóły wyjazdu Marokańska przygoda na rowerze

O wyprawie

Marokańska przygoda na rowerze | Maroko

  • Magiczny Marrakesz – "Czerwone Miasto" z doskonale zachowaną starówką, wpisaną na listę UNESCO
  • Przejazd rowerami po starych szlakach karawan i pomiędzy oazami w dolinie rzeki Draa
  • Księżycowe krajobrazy gór Atlasu i Antyatlasu, majestatyczna Sahara
  • Żywa kultura Berberów - miejscowych nomadów
  • Średniowieczne ksary, w tym Ajt Bin Haddu – najlepiej zachowana i wpisana na listę UNESCO
  • Dawne kazby i medyny, gwarne targowiska - suki
  • Noclegi w tradycyjnych hotelach i riadach, a także w obozie na pustyni z zachodem słońca nad wydmami
  • Wyśmienite lokalne dania: tadżin, harira, kuskus czy pastilla podawane z pyszną miejscową herbatą

O wyprawie ...

Maroko tętni życiem. Gwar ulicznych sprzedawców i nawoływania rzemieślników zachęcających do zakupu tradycyjnych wyrobów mieszają się z dudnieniem bębnów, dźwiękami piszczałek muzyków Gnawa oraz zawodzącym śpiewem muezina. Na centralnych placach miast i miasteczek, niegdyś miejscu odpoczynku karawan przemierzających saharyjskie szlaki handlowe, spotkamy zaklinaczy węży, wróżbitów, uzdrowicieli i połykaczy ognia. W jednej chwili odsłoni się przed nami świat „baśni z tysiąca i jednej nocy”.

Średniowieczne medyny

Stare dzielnice marokańskich miast to ostatnie ostoje średniowiecznych cywilizacji na świecie. Tajemniczy labirynt wąskich zaułków usiany jest meczetami, medresami, bazarami, gdzie handel i rzemiosło przetrwały w niemal niezmienionej formie przez tysiąc lat. Garbarze i rzemieślnicy nadal stosują stare metody, a ich wyroby ze skóry, srebra, mosiądzu czy drewna cedrowego zapełniają ciągnące się kilometrami suki. Wędrując krętymi uliczkami, chroniącymi domostwa przed wiatrem, deszczem i palącym słońcem dostrzeżemy, że każda część medyny pełni określoną funkcję w harmonijnie funkcjonującej całości.

Góry Maroka

Kilka łańcuchów górskich przecinając Maroko z południowego zachodu na północny wschód tworzy bajkowy krajobraz. Pofałdowany i spękany, składa się z wielu często niedostępnych dolin i szczytów. Dawniej górskie szlaki pokonywały karawany. Podczas wielodniowej wędrówki zatrzymywały się w kazbach – ufortyfikowanych twierdzach z gliny i kamienia. Dziś góry poprzecinane są wijącymi się stromo serpentynami szos wspinającymi się na wysokie przełęcze.  My wdrapiemy się samochodami terenowymi na kilka z nich by następnie, już na rowerach, oddać się beztroskim zjazdom w przepięknej scenerii.

Pustynia o wielu obliczach

Na południu do Maroka wdziera się Sahara. O zachodzie słońca wysokie wydmy przybierają pomarańczową barwę. Najlepiej jest podziwiać ten widok przygotowując się do spędzenia nocy w obozowisku na pustyni. Wpatrując się w rozgwieżdżone niebo i wsłuchując w absolutną ciszę Berberowie – miescowi nomadzi – czerpali swą nieugiętą siłę do pokonywania niegościnnych saharyjskich szlaków. Teraz my mamy szansę by na rowerze przejechać dawne szlaki karawan, zatrzymując się w pradawnych osadach schowanych w dolinach lub przy oazach.

Program

Dzień 1 Przelot do Maroka

Przelot z Warszawy do Marrakeszu i przejazd do hotelu. Wieczorem czas wolny w mieście - okazja by odwiedzić np. słynny plac Dżami al-Fana pełen ulicznych artystów oraz stoisk z pysznymi miejscowymi potrawami.

Posiłki tego dnia: _/_/_

Dzień 2 Przez Wysoki Atlas do Ajt Bin Haddu

Trasa: Telouet – Dolina Ounila – Ajt Bin Haddu | Dystans: ok. 45 km na rowerze | Suma podjazdów: ok. 500 m | Suma zjazdów: ok. 800 m.

Po śniadaniu wyruszymy samochodami terenowymi z Marrakeszu na południowy wschód, w kierunku gór Wysokiego Atlasu. Jadąc jego północnymi zboczami dotrzemy do przełęczy Tizi n'Tichka ("Przełęcz Pastwisk") leżącej na wysokości ponad 2200 m. n.p.m, która stanowi bramę do krainy saharyjskiej. Napawając się widokami zjedziemy w okolice kazby Telouet, skąd po lunchu rozpoczniemy naszą pierwszą trasę rowerową wzdłuż starego południowego szlaku karawan. Krajobraz z czerwonymi skałami oraz dolinami usianymi uprawnymi tarasami, przy których wznoszą się berberyjskie wioski i kazby z cegły suszonej na słońcu będzie nam towarzyszył aż do okolic Ajt Bin Haddu. Ten najlepiej zachowany ksar w całym Maroku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Z uwagi na doskonale zachowane fortyfikacje kręcono to wiele filmów i seriali jak np. Lawrence z Arabii, Aleksander, czy ostatnio Gra o Tron. Zachód słońca w miejscu, w którym czas zatrzymał się ponad 500 lat temu jest niezapomnianym przeżyciem, dlatego też na noc zatrzymamy się właśnie tam.

Posiłki tego dnia: Ś/L/K

Dzień 3 Drogą Tysiąca Kazb do Doliny Róż

Trasa: Skoura - Dolina Dades - Boutaghrar | Dystans: ok. 25 km + ok. 35 km = ok. 60 km na rowerze | Suma podjazdów: ok. 500 m | Suma zjazdów: ok. 380 m.

Rano wyjedziemy samochodami terenowymi, by minąwszy miejscowość Skoura z jej gajami palmowymi dotrzeć do podnóża Atlasu. Tam rozpoczniemy naszą kolejną niezwykłą trasę rowerową z widokami na Dolinę Dades, zwaną "Doliną Tysiąca Kazb" ze względu na mnogość tych konstrukcji, a także na Dolinę Róż, w której z tych pachnących kwiatów wytwarza się wodę różaną i olejki eteryczne.
Po szerokiej pustynnej dolinie ze skałami w wyrazistych kolorach tego dnia ujrzymy zielone dolinki wadi, w których czasem tworzą się okresowe potoki. Mijając wioski z domami z adobe w kolorze ochry i tarasowymi uprawami dotrzemy do Bou Taghrar, gdzie spędzimy noc.

Posiłki tego dnia: Ś/L/K

Dzień 4 Wąwóz Dades

Trasa: Dolina Dades - Boutaghrar | Dystans: ok. 15 km + ok. 60 km = ok. 75 km na rowerze | Suma podjazdów: ok. 600 m | Suma zjazdów: ok. 1300 m.

Po wschodzie słońca naszym oczom ponownie ukażą się czerwone jak ochra skały Doliny Dades, która na dalszym odcinku przechodzi w majestatyczny kanion, uważany za jeden z najpiękniejszych w Afryce Południowej. W pierwszej części dnia dotrzemy m. in. do formacji skalnych zwanych "Małpimi Stopami", a także w okolice osady Ajt Youl, do dziś zamieszkane przez nomadów.
Następnie przejedziemy samochodami terenowymi do Iknioun w pobliżu szczytu Jebel Saghro na przedłużeniu pasma Antyatlasu. Tam wszystko jest już inne: krajobrazy, kolory, sposób życia...
Złote refleksy słonecznego światła na górach o ciemniejszych niż do tej pory odcieniach będą towarzyszyły nam podczas przejazdu rowerami przez małe doliny i przełęcze w okolice osady Kadem. Na koniec dnia pojedziemy na nocleg w typowym hotelu w okolicach Alnif.

Posiłki tego dnia: Ś/L/K

Dzień 5 Pustynne krajobrazy od Saghro po wydmy Zagory

Trasa: Alnif - Tazzarine - Zagora | Dystans: ok. 25 + ok. 30 km = ok. 55 km na rowerze | Suma podjazdów: ok. 80 m | Suma zjazdów: ok. 440 m

Tego dnia czekać nas będą dość łatwe przejazdy rowerowe w stosunkowo płaskim terenie, więc nasze mięśnie będą mogły trochę odpocząć. Po śniadaniu rozpoczniemy naszą pierwszą trasę rowerową wiodącą spokojną ścieżką od podnóży góry Saghro ku Alnif. Następnie przejedziemy samochodami terenowymi do miejscowości Tazzarine, a po lunchu wyruszymy na rowerach przez skraj krainy saharyjskiej. Mijając małe wioski, oazy i zapewne także klany nomadów z ich stadami poczujemy się jak w innym świecie. Odkryjemy także prehistoryczne ryty naskalne w Ajt Ouazik. Na koniec dnia dotrzemy samochodami do obozowiska na pustyni, gdzie pod rozstawionymi przez nomadów namiotami spędzimy noc. Jeśli nie przeszkodzi nam w tym wiatr, wieczór po posiłku spędzimy przy obozowym ognisku.

Posiłki tego dnia: Ś/L/K

Dzień 6 Kazby i oazy zielonej Doliny Draa

Trasa: Zagora – Tinzouline | Dystans: ok. 45 km na rowerze | Suma podjazdów: ok. 270 m | Suma zjazdów: ok. 170 m

Najdłuższa w całym Maroku rzeka Draa i leżące po obu jej brzegach liczne oazy miały dawniej olbrzymie znaczenie strategiczne. Stąd też okolice te obfitują w dobrze zachowane fortyfikacje liczące sobie nierzadko po kilkaset lat. Przejedziemy rowerami wzdłuż doliny mijając po drodze oazy z palmami daktylowymi, kazby i małe, ochrowożółte wioski, gdzie czas płynie swoim własnym, powolnym tempem. Odwiedzimy też składający się z wielu kazb Ksar Tamnougalt. Po południu przekroczymy samochodami pasmo Anty-Atlasu, na którego zboczach wśród bazaltowych skał przycupnęły gdzieniegdzie pojedyncze wioski. Już po drugiej stronie zatrzymamy się na noc w hotelu w okolicy Warzazat.

Posiłki tego dnia: Ś/L/K

Dzień 7 Oaza Finnt i powrót do Marrakeszu

Trasa: Ajt Douchchene - Oaza Finnt | Dystans: ok. 30 km na rowerze | Suma podjazdów: ok. 250 m | Suma zjazdów: ok. 250 m

Rano wyruszymy w naszą ostatnią, ale nie mniej niezwykłą niż pozostałe, trasę rowerową. Dotrzemy nią do wadi, czyli pustynnej doliny przyjmującej na niektórych odcinkach formę małego kanionu. Okresowo płynie tamtędy potok, w tym przypadku Ajt Douchchene. Nieopodal skryła się oaza Finnt, a przy niej jakby wyjęta z innej epoki wioska. W dolinie występują też niewielkie lasy iglaste. Po trasie rowerowej wrócimy do hotelu na szybki prysznic, a następnie przejedziemy samochodami do Marrakeszu przekraczając kolejny raz Wysoki Atlas. Wieczorem czas wolny w mieście.

Posiłki tego dnia: Ś/L/_

Dzień 8 Odkrywanie Marrakeszu i przelot do kraju

Po śniadaniu będziemy mieli okazję poznać Marrakesz z przewodnikiem. “Czerwone Miasto” przyciąga wieloma atrakcjami, w tym wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO starówką. Spacerując po niej zobaczymy najważniejsze miejsca o znaczeniu historycznym i kulturowym, w tym meczet Koutoubia i pałac El-Bahia. Będzie też okazja, by zajrzeć do suków w poszukiwaniu pamiątek i prezentów. Po zwiedzaniu przejedziemy na lotnisko, skąd wylecimy do kraju. Po wylądowaniu w Polsce zakończymy imprezę.

Posiłki tego dnia: Ś/_/_

Warunki

Cena obejmuje:

  • Transport lokalny: samochody terenowe 4x4, autokar lub bus, częściowo transport publiczny
  • Transport bagaży i rowerów pomiędzy miejscami zakwaterowania
  • Zakwaterowanie: 6 noclegów w hotelach lub tradycyjnych riadach (pokoje 2/3-osobowe), 1 nocleg w namiotach w obozie na pustyni (namioty 2/3-osobowe)
  • Wyżywienie: 7 śniadań, 6 lunchy w lokalnych restauracjach lub w formie pikników, 5 kolacji wg programu
  • Opiekę polskojęzycznego pilota
  • Opiekę przewodnika rowerowego i przewodnika miejskiego w Marrakeszu
  • Ubezpieczenie: KL do 50 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 2000 PLN
  • Składki: TFG - 13 PLN, TFP - 13 PLN
  • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

  • Przelotu Warszawa - Marrakesz - Warszawa (od ok. 1800 PLN z bagażem 20 kg)***
  • Wyżywienia poza wymienionym (głównie kolacja w Marrakeszu w pierwszym i siódmym dniu oraz lunch w ostatnim dniu - ok. 10-15 EUR/posiłek) i napoje - min. ok. 5 EUR/dzień
  • Wypożyczenia roweru - 180 EUR (opłata obowiązkowa - rowery górskie; dostępne również rowery elektryczny w cenie 360 EUR)
  • Kosztów uczestnictwa w programie (m.in. bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, opłaty klimatyczne i miejscowe, zwyczajowe napiwki dla miejscowych przewodników i kierowców - ok. 90 EUR)
  • Dopłaty do pokoju jednoosobowego (w miarę dostępności tego typu pokoi) - 890 PLN

Liczba uczestników: 10 - 22 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 1500 PLN

*** Bilet lotniczy Warszawa - Marrakesz - Warszawa można wykupić po potwierdzeniu wyjazdu: samodzielnie lub za naszym pośrednictwem.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Marokańska przygoda na rowerze pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Pozostałe. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Egzotyczne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.