Mołdawia

Kategoria
Wyżywienie
własne
Trudność
średnia
Transport
autokar / bus
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele

Wycieczka chwilowo niedostępna.

Szczegóły wyjazdu Mołdawia

O wyprawie

Kamieniec Podolski | Lipcani | Glodeni | Saharna | Orhei | Kiszniów | Tyraspol | Cricova

MOŁDAWIA KRAJ DO ODKRYCIA …

W sentencji tej nasuwa się pytanie dlaczego odkrywanie: „Ano dlatego, że Republika Mołdowy (Mołdawia) to być może ostatnia turystyczna „biała plama” w naszym sąsiedztwie. 

Ale czemu Mołdawia, nie znajdziemy tu cudów przyrody, monumentalnych budowli wielkich posągów czy znanych miast bądź kurortów… Jest za to coś innego – wspaniali, gościnni mieszkańcy oraz piękna przyroda sprawiająca wręcz wrażenie rajskiej: bez poszarpanych górskich szczytów ani wzburzonego morza, gęstych puszcz, ani spalonych słońcem płaskowyży. Wszystko wydaje się skrojone na ludzką miarę.

Paleta kolorów ogranicza się do jasnego błękitu nieba, ciemniejszego błękitu niespiesznie meandrujących rzek i niezliczonych wariantów soczystej zieleni pastwisk, pól, lasów i winnic urozmaiconej ognistą żółcią słonecznikowych pól. Wypukłości wzgórz i niecki dolin uwodzą łagodnością, uspokajają wzrok. 

Nie zapomnijmy o studniach, które są najczęstszym skojarzeniem z krajobrazem Mołdawii. Zawsze dostępne dla obcych stanowią swoistą dumę mieszkańców i często są bogato udekorowane.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI: B/C

Program

Dzień 1: 

Zbiórka w Warszawie, Krakowie i Katowicach. Przejazd przez Polskę, Ukrainę.

Dzień 2: Kamieniec Podolski 

Poranny przyjazd do Kamieńca Podolskiego z którego rozpoczniemy naszą rowerową przygodę. 
Kamieniec Podolski leżący w zachodniej części Ukrainy to jedno z najpiękniejszych miast świata, zawdzięcza to malowniczemu kanionowi rzeki Smotrycz, którego kilkudziesięcio metrowe ściany otaczają miasto. 
Jednak to nie piękno przyrody stanowi jego największą sławę - jest nią natomiast okazała Twierdza będąca najpotężniejszą warownią kresowej Rzeczpospolitej, która dzięki swojemu położeniu nigdy nie została zdobyta w bezpośredniej walce. 

Dzień 3: Kamieniec Podolski – Lipcani: ok. 70 km 

Dziś przekroczymy granicę Mołdawską. Po śniadaniu wsiadamy na rowery i przemierzając Ukraińskie wioski kierujemy się w stronę Mołdawii. Po drodze zwiedzimy jedną z najsłynniejszych twierdz, znana z powieści "Ogniem i mieczem" – Chocim. 
Na nocleg zatrzymamy się w małej wiosce Lipcani. 

Dzień 4: Lipcani – Glodeni: ok. 100 km 

Podążając wzdłuż doliny Prutu kierujemy się na południe do miasteczka Glodeni. 
Trasa prowadzi przez malownicze regiony dwóch rezerwatów La Castel oraz O Suta de Movile. Na terenie pierwszego z nich można zobaczyć niezwykle urokliwy a zarazem typowy dla tej części kraju skalisty pejzaż, z licznymi skałami i grotami przypominający nieco Jurę Krakowsko- Częstochowską. 
Wzgórza O Suta de Movile (Sto Kopców, Sto Mogił) stanowią natomiast jedną z największych osobliwości geologicznych Mołdawii. Ni stąd ni zowąd wyrastają pagórki, o wysokości 1,5 do 30m . Wyglądają na stworzone przez człowieka, ale są w stu procentach naturalnymi pozostałościami rafy koralowej z czasów, gdy na tych terenach szumiało Morze Sarmackie. 
Na nocleg zatrzymamy się w miasteczku Glodeni, lub w pobliskiej wsi Styrczy. 
Styrcza zwana często Małą Warszawą zamieszkała jest prawie w 100% przez Polaków którzy na pewno osobiście opowiedzą nam o tym pięknym kraju. 

Dzień 5: Glodeni - Saharna – Orhei: ok. 60 km 

Dzisiaj opuszczamy wschodnią cześć Mołdawii i z pomocą autobusu przedostaniemy się na zachód, skąd będziemy dalej kontynuować podróż na rowerach. 
Autobusem dojedziemy pod pierwszy z monastyrów Saharna. Znajduje się on w malowniczej dolinie rzeki Saharny i należy do najpiękniejszych zespołów monastycznych Mołdawy. Klasztorny kompleks rozmieszczony jest na trzech naturalnych tarasach i składa się z kościołów: zimowego - Assumption i letniego - St. Kościół Trójcy oraz budynków użytkowych. 
Jadać malowniczą drogą wzdłuż Dniestru docieramy do kolejnego, tym razem położonego na wzniesieniu monastyru Tipova założonego w XVI/XVII wieku przez mnichów uciekających przed Tatarami. Monastyr ten nie jest zbyt imponujący, ale zachował niepowtarzalny oryginalny wystrój wnętrza. 
Na uwagę zasługuje jego malownicze położenie z pięknym widokiem na meandrujący Dniestr. 
Na nocleg zatrzymamy się w mieście Orhei. 

Dzień 6: Orhei – Kiszyniów: ok. 60 km 

Dość krótki etap w trakcie którego zwiedzimy region Orheiul Vechi, który jest dumą Mołdawi. 
Na niewielkim obszarze można znaleźć wszystko co charakterystyczne dla tego kraju: archaiczną kulturę wiejską, wykute w skałach prawosławne monastyry, piękne cerkwie, meandrującą rzekę Raut, biel osadowej skały i soczystą zieleń otaczających pól i pastwisk. 
Największym skalnym monastyrem jest Pestere, za czasów świetności posiadał on rozbudowaną sieć korytarzy i cel które mnisi drążyli na swoje potrzeby. Niestety do naszych czasów zachowało się ich tylko kilka a turystów dostępna jest tylko podziemna Cerkwia. 
Dzisiejszego dnia celem naszej podróży będzie stolica Kiszyniów. 

Dzień 7: Kiszniów – Tyraspol - Kiszyniów 

Przedostatni dzień naszej wycieczki przeznaczymy na zwiedzenie Tyraspola - stolicy nieuznawanej przez żadne państwo na świecie Republiki Naddniestrzańskiej. 
Tyraspol jest swoistym skansenem komunizmu, na murach domów widnieją komunistycznie napisy zachęcające do ciężkiej uczciwej pracy, pomniki Lenina czy czołg z napisem „Za ojczyznę !!” nikogo nie dziwią. 
Tyraspol desperacko próbuje ukryć swoja „małość”, dodając sobie wielkomiejskiego szyku, nie ma większych tradycji, ale próbuje udawać poważny stołeczny gród, zewsząd wygląda bieda, ale lekceważy się ją, skupiając uwagę przyjezdnych na dawno wyblakłych emblematach sławy i wielkości miasta. 

Dzień 8: Kiszyniów / Cricova 

Luźniejszy dzień który będziemy mogli poświęcić na zwiedzanie stolicy lub dla chętnych na wycieczkę do pobliskiej Cricovej. 
W Cricovej znajdują się największe na świecie piwnice winne o łącznej długości 200 km. Wyryto je w zboczach doliny rzeczki Işnovieţ na głębokości 40-85 metrów. Drugim powodem do chwały jest także największa na naszym globie, zarejestrowana w 2005 roku w Księdze Rekordów Guinnesa, Złota Kolekcja ponad 2 milionów butelek wina. 
Główne tunele krikowskich piwnic są kilkumetrowej szerokości i tak wysokie, że jeżdżą nimi nie tylko samochody ciężarowe, ale swobodnie zmieściłyby się także duże czołgi i działa przeciwlotnicze. W tak ogromnym obiekcie poszczególne tunele mają swoje nazwy i drogowskazy. 
Pobyt w Kiszyniowe na pewno wywrze na nas duże wrażenie. Kiszyniów to swoisty konglomerat, połączenie mołdawskiej wioski, cesarskiego gubernialnego miasta, stolicy jednej z radzieckich republik i europejskiego miasta próbującego szybko nadrobić stracone lata. 
Wieczorem wsiadamy w busa i udajemy się w drogę powrotną. 

Dzień 9: 

W godzinach porannych wracamy do kraju.

UWAGA: PONIŻSZY PROGRAM JEST JEDYNIE ORIENTACYJNY. PODANE DZIENNE DYSTANSE MOGĄ RÓŻNIĆ SIĘ O +/- 15 KM. POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE, KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW I INNE CZYNNIKI ORGANIZACYJNE. PROSIMY WIĘC NIE TRAKTOWAĆ TEGO PROGRAMU ZOBOWIĄZUJĄCO, NIEMNIEJ JEDNAK DOŁOŻYMY WSZELKICH STARAŃ BY ZREALIZOWAĆ GO JAK NAJDOKŁADNIEJ.

Warunki

Cena zawiera:

  • Noclegi w pensjonatach i kwaterach turystycznych
  • Przejazd autokarem z/do Krakowa i Katowic
  • Transport bagaży na trasie
  • Usługi opiekuna grupy
  • Ubezpieczenie KL i NW
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie zawiera:

  • Wyżywienia

Opłaty dodatkowe dla chętnych:

  • Dojazd z/do Warszawy +250 zł (tylko w przypadku zebrania się odpowiedniej ilości chętnych)

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 500 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 500 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

 

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Mołdawia pochodzą od biura Cyklotramp, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Pozostałe. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu własne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.