Bośnia i Hercegovina MTB

Kategoria
Wyżywienie
we własnym zakresie
Trudność
trudna
Transport
autokar / bus
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele

Wycieczka chwilowo niedostępna.

Szczegóły wyjazdu Bośnia i Hercegovina MTB

O wyprawie

Risovac | Vran | Dreznica | Mostar | Ruiste | Boracko | Konjic | Umoljani | Sarajevo

Bośnia i Hercegowina to serce Bałkanów.
Większą część Bośni zajmują góry i gęste lasy, a wpływy muzułmańskie nadają jej orientalnego polotu. Każdy, kto szuka ciszy i spokoju, ucieczki od cywilizacji i kontaktu z naturą, powinien odwiedzić ten mało znany kraj.

Bośnia to góry, pustkowia, owce, strumyki, górskie rzeki, piękne parki narodowe. Dla miłośników natury, szczególnie piękna będzie wschodnia Bośnia i Hercegowina. Tereny ciągnące się przy granicy z Serbią i Czarnogórą robią oszałamiające wrażenie podczas jazdy rowerem. Mija się górskie pustkowia, porośnięte lasami i pocięte kanionami.

Nasza trasa prowadzi niemal przez cały kraj od wschodu do zachodu powoli wprowadzając nas w jego orientalne tajemnice. Poza pięknymi przyrodniczo terenami odwiedzimy też najpiękniejsze miasta tego kraju – Mostar i Sarajewo.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI (KONDYCJA): C

Trasa górzysta, etapy ok. 60-70 km dziennie, przewyższenia 1000-1500 m dziennie.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI (TECHNIKA): B

Głównie drogi szutrowe, kilka łatwych i krótkich odcinków technicznych.

Wycieczka dedykowana jest wyłącznie dla osób posiadających doświadczenie w jeździe górskiej MTB oraz dobrą sprawność fizyczną.

Program

Dzień 1:

Wyjazd w godzinach popołudniowych z Krakowa i Katowic.

Dzień 2: Risovac-Vran-Risovac: 46 km, 1150 m przewyższenia

Rankiem docieramy do Bośni do miejscowości Risowac, będącej bośniackim centrum kolarstwa górskiego. Po krótkim odpoczynku od razu ruszamy na rowery.
Naszą przygodę z tym krajem rozpoczniemy nad pięknym górskim jeziorem Blidinje położonym pomiędzy dwoma masywami – Cvrsnica i Vran.
Dzisiejsza trasa biegnie przez masyw Vran będący bardziej płaskowyżem niż strzelistymi górami. Czeka nas piękny przejazd wśród górskich łąk i połonin, i od razu zauważymy to do czego trzeba się będzie przyzwyczaić przez kilka następnych dni – na trasie nie spotkamy nikogo , zupełnie nikogo, jedynie czasem pozdrowi nas jakiś pasterz i jego owce.

Dzień 3: Rrisovac – Dreznica: 80 km, 1520 m

Dzisiejszy etap to już prawdziwe wyzwanie. Na początek 800-metrowy podjazd na najwyższy szczyt gór Cvrsnica (2200 m n.p.m.). Będzie to też najwyższy punkt naszej wycieczki. Stąd czekają już nas głównie rewelacyjne zjazdy zarówno szybkimi szutrówkami jak i kamienistymi ścieżkami , przez strome kaniony z wspaniałymi widokami na skaliste góry.
Etap kończymy nad brzegiem największej rzeki Bośni Neretvy, która towarzyszyć nam będzie przez kilka najbliższych dni.

Dzień 4: Dreznica – Mostar: 41 km, 910 m

Dziś zdecydowanie krótszy etap, który pozwoli nam na spędzenie całego popołudnia w przepięknym Mostarze. Wczesńiej jednak czeka nas urozmaicona trasa zarówno przez kamienistą pustynię jak i przez niekończące się winnice na wzgórzach wokół Mostaru.
Mostar – miasto z kamienia i na kamieniu, enklawa orientu w środku Europy. Mostar zachwyca, choć jeszcze niedawno trwały tu jedne z najcięższych walk podczas wojny w byłej Jugosławii. Ślady wojny widać do dziś.
Wspaniała starówka i bazar Tepa przypominają orientalny klimat otomańskiej Turcji, władającej niegdyś regionem. Bez wątpienia najciekawszym obiektem Mostaru jest kamienny most z 1566 r, spinający ponad rzeką Neretwa obie części miasta – muzułmańską i chrześcijańską. Prawdziwą kwintesencją Orientu w mieście jest dzielnica Kujundiluk, gdzie tradycyjne warsztaty rzemieślnicze, restauracyjki oferujące lokalne potrawy, meczety i tureckie fortyfikacje przywołują wspomnienie dawnej Turcji.

Dzień 5: Mostar – Ruiste: 48 km, 1300 m

Opuszczamy Mostar i powoli wspinamy się przez winnice ku bośniackim Himalajom jak nazywają miejscowi Góry Prenij. Zatrzymamy się w położonej „ na końcu świata” wiosce Ruiste otoczonej pięknymi lasami w których dominuje endemiczna sosna bałkańska zwana „Munika” , jej zapach działa zdrowotnie na drogi oddechowe. Tak więc odpowiednio natlenimy się przed zdobyciem tych bałkańskich Himalajów.

Dzień 6: Ruiste – Boracko: 41 km, 1270 m

Dziś przez piękne zalesione wzgórza gór Dynarskich dotrzemy nad kolejne śródgórskie jezioro Boracko. Jego czyste wody i temperatura dochodząca do 25 stopni zachęcają do kąpieli.

Dzień 7: Boracko – Konjic: 45 km, 1550 m

Trudny techniczny etap podczas którego będziemy musieli przedostać się przez skalisty kanion rzeki Neretwy i kilka innych kanionów mniejszych rzek, m.in. Rakitnicy. Nie zabraknie więc noszenia rowerów. Po drodze ciekawą atrakcją będzie zwiedzanie ogromnego podziemnego bunkra Jozefa Broz Tito – przywódcy Jugosławii. Zlokalizowany 280 metrów pod ziemią, wybudowany przez Jugosłowiańska Armię Ludową. Jego budowa trwała 26 lat (!) a koszty wyniosły, bagatela, 4,6 mld dolarów (!!) . Mogło się tam schronić 350 osób na okres 6 miesięcy.
Etap kończymy w pięknym miasteczku Konjic. Położenie ma fantastyczne – otoczone jest postrzępionymi wierzchołkami Góry Dynarskich. W dole płynie szmaragdowa Neretwa, Największą atrakcją miasta i głównym punktem starówki jest słynny kamienny most. Wybudowany w czasie panowania tureckiego w 1682 roku.

Dzień 8: Konjic – Umoljani: 51 km, 1200 m

Dziś już bez większych trudności technicznych , podążamy średniowiecznym szlakiem karawan łączącym Konjic z Lukomirem – najwyżej położonej miejscowości Bośni. To jeden z ważniejszych szlaków handlowych średniowiecznych Bałkanów. Po drodze miniemy wiele opuszczonych wiosek i zajazdów. Sam Lukomir to najbardziej odizolowana wieś w Bośni i Hercegowinie, ale też najpiękniejsza. Znajduje się na wysokości prawie 1500 m n.p.m., na skraju kanionu rzeki Rakitnicy, płynącej 800 metrów niżej. Lukomir zamieszkiwany jest jedynie w ciągu lata. Zimą droga do niego bywa kompletnie nieprzejezdna, a zalegający tam śnieg może osiągnąć nawet 2 metry i utrzymywać się przez prawie 6 miesięcy. Składa sę z kilkudziesięciu murowanych domów i pięknej architekturze. Można powiedzieć, że Lukomir to żywe muzeum etnograficzne. Mieszkające tu kobiety nadal noszą tradycyjne, ręcznie robione stroje, które były używane od wieków.
Z Lukomira czeka nas wspaniały kilku-kilometrowy zjazd do kolejnej pięknej górskiej wioski Umoljani.

Dzień 9: Umoljani – Sarajevo: 52 km, 1620 m

Dziś już głównie w dół świetnymi singletrackami i szutrówkami na zboczach olimpijskiej góry Bielasnica, gdzie niemal 40 lat temu zorganizowano Igrzyska Olimpijskie.
Cel naszej wyprawy to Sarajevo. O Sarajewie można napisać wiele, a i tak nie wyczerpie się tematu. Stolica Bośni i Hercegowiny określana jest mianem miasta wielu kultur lub miejscem styku Wschodu i Zachodu. Jest miastem szalenie różnorodnym, w którym znaleźć można ślady po Imperium Osmańskim czy Austro-Węgrach. Sarajewo jest niezwykłym i bardzo klimatycznym miastem. To coś dla wielbicieli historii, dobrego jedzenia, ciekawej architektury.

Dzień 10: Sarajevo

Ostatni dzień to odpoczynek na starówce Sarajewa lub penetracja miejscowego Bikeparku.
Wieczorem ruszamy w drogę powrotną do kraju.

Dzień 11:

Powrót w godzinach porannych do kraju.

UWAGA: PONIŻSZY PROGRAM JEST JEDYNIE ORIENTACYJNY. PODANE DZIENNE DYSTANSE MOGĄ RÓŻNIĆ SIĘ O +/- 15 KM. POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE, KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW I INNE CZYNNIKI ORGANIZACYJNE. PROSIMY WIĘC NIE TRAKTOWAĆ TEGO PROGRAMU ZOBOWIĄZUJĄCO, NIEMNIEJ JEDNAK DOŁOŻYMY WSZELKICH STARAŃ BY ZREALIZOWAĆ GO JAK NAJDOKŁADNIEJ.

Warunki

Cena zawiera:

  • Noclegi w pensjonatach, kwaterach turystycznych lub domkach kempingowych (pokoje 3-4 osobowe)
  • Przejazd autokarem z/do Krakowa i Katowic
  • Transport bagaży na trasie
  • Usługi opiekuna grupy
  • Ubezpieczenie KL i NW
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Opłaty dodatkowe dla chętnych:

  • Gwarancja pokoju 2-os na całej wycieczce +500 zł/os
  • Dojazd z/do Warszawy +300 zł (tylko w przypadku zebrania się odpowiedniej ilości chętnych)

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 500 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 1000 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Bośnia i Hercegovina MTB pochodzą od biura Cyklotramp, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Bośnia i Hercegowina. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu we własnym zakresie. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Górskie MTB, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.