Alpy, Adriatyk, Wenecja i Prosecco

Kategoria
Wyżywienie
śniadania
Trudność
średnia
Transport
autokar / bus
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele
TerminCena
9 dni3 490

Szczegóły wyjazdu Alpy, Adriatyk, Wenecja i Prosecco

O wyprawie

Alpy, Adriatyk, Wenecja i Prosecco | Austria , Włochy

 • Od alpejskich krajobrazów po wybrzeże Adriatyku
 • Wzgórza Prosecco di Conegliano i Valdobbiadene
 • Wenecja - miasto na wodzie
 • Smakowanie kuchni, win i specjałów regionu
 • Ponad 400 km rowerowej przygody!

O wyprawie ...

Podróżując do Włoch myślimy przede wszystkim o Toskanii, Umbrii czy Rzymie. Często nie zdajemy sobie sprawy jakie bogactwa mijamy w drodze na południe. Już po wjeździe do Włoch podróżujemy w otoczeniu górskich krajobrazów, które stopniowo przechodzą we wzgórza, niziny, aż naszym oczom ukazuje się morze. Podczas naszego wyjazdu z perspektywy rowerowego siodełka poznamy bliżej przygraniczne regiony Friuli - Wenecja Julijska oraz Wenecja Euganejska.

Wspaniałym sposobem na to będzie przemierzenie części słynnej w całej Europie trasy Alpe-Adria - czyli spośród alpejskich szczytów i dolin nad wybrzeża Adriatyku. Rozpoczniemy ją już w Austrii, aby zakończyć w nadmorskim Grado. Na tym jednak nie skończymy i przeniesiemy się w rejony winnic prosecco gdzie poza jazdą na rowerze zakosztujemy w lokalnym winie i kuchni. Ukoronowaniem wyjazdu będzie wizyta w Wenecji - mieście na wodzie.

Alpe-Adria

Jedna z najsłynniejszych tras rowerowych w Europie o długości 410 km prowadząca z austriackiego Salzburga do włoskiego Grado. Świetnie przygotowane i oznakowane trasy rowerowe pozwalają poznać mijane miasta i miasteczka oraz zachwycić się zróżnicowanymi krajobrazami. Podczas naszego wyjazdu przejedziemy ponad 250 km z tej trasy, rozpoczynając w Austrii w miejscowości Spittal an der Drau, a kończąc z nogami w Adriatyku.

Wenecja

Prawdziwy skarb regionu jak i całych Włoch. A dobrze wiemy, że w tym kraju konkurencja do tego miana jest ogromna (Rzym, Florencja, Mediolan). Miasto na wodzie, miasto które jest inspiracją artystów, miasto tajemnicze pełne wspaniałej architektury i światowej klasy zabytków. Pomimo milionów turystów którzy odwiedzają je rokrocznie nie traci na swojej popularności i każdy powinien je odwiedzić - póki czas - wszakże to miasto które tonie. Zobaczymy słynny Plac i Bazylikę Świętego Marka, Pałac Dożów, pełne przepychu rezydencje, a także pobłądzimy wśród wąskich zaułków.

Program

Dzień 1 Wyjazd z Krakowa i przejazd do Austrii

Wyjazd z Krakowa o godzinie 08:00 (miejsce zbiórki w niedalekiej odległości od centrum - ul. Reymonta 22). Możliwość dołączenia do wyjazdu w Katowicach (Plac Andrzeja - ok. 09:15). Przejazd autostradami przez Czechy i Austrię. Już tego samego dnia wieczorem dojazd na nocleg do hotelu na pograniczu austriacko-włoskim.

Dzień 2 Alpe Adria: Z Austrii do Włoch

Spittal an der Drau - Villach - Tarvisio - ok. 71 km na rowerze ▲ 580 m ▼ 360 m

Po śniadaniu przejedziemy do miejscowości Spittal an der Drau skąd rozpoczniemy naszą rowerową przygodę i wyruszymy spomiędzy wysokich gór ku wybrzeżom Adriatyku. Trasa rowerowa poprowadzi nas doliną rzeki Drawy do Villach. Tam zatrzymamy się w centrum na kawę, aby poczuć klimat alpejskiego miasteczka. Z miasta ruszymy na południe, aby za chwilę skierować nasze rowery na południowy-zachód do Włoch - a konkretnie miejscowości Tarvisio. Granicę przekroczymy na dwóch kółkach cały czas podziwiając mijane krajobrazy. Wieczorem przejedziemy do hotelu.

Dzień 3 Alpe Adria: W głąb Włoch

Tarvisio - Ugovizza - Pontebba - Carnia - Venzone - ok. 63 km na rowerze ▲ 620 m ▼ 1110 m

Dzisiaj powrócimy do Tarvisio, aby stamtąd rozpocząć kolejny odcinek szlaku rowerowego Alpe-Adria. Nasza trasa poprowadzi tym razem doliną rzeki Fella, jednym z głównych szlaków transportowych pomiędzy Austrią i Włochami. Dzisiejsze ukształtowanie terenu będzie sprzyjać długim zjazdom. Na naszej trasie znajdą się takie miasteczka jak Ugovizza czy Pontebba. Nasz przejazd rowerowy zakończymy w urokliwej miejscowości Venzone, otoczonej średniowiecznymi murami. Nieomal kompletnie zniszczone w trzęsieniu ziemi w latach 70-tych ubiegłego wieku zostało odbudowane i cieszy oczy przybywających turystów. Powrót do hotelu na nocleg.

Dzień 4 Alpe Adria: W cieniu górskich szczytów do Udine

Tolmezzo - Venzone - Gemona del Friuli - Udine - ok. 74 km na rowerze ▲ 360 m ▼ 560 m

Na moment odbijemy z oficjalnego szlaku rowerowego Alpe Adria i dzisiejszą trasę rozpoczniemy w Tolmezzo, niewielkim miasteczku położonym u styku dolin. Stamtąd ruszymy na wschód gdzie dołączymy do klasycznej trasy. Przejedziemy przez znane już nam z poprzedniego dnia Venzone, aby kilkanaście kilometrów dalej zatrzymać się w Gemona del Friuli - kolejnej perełce tego regionu. Znajdziemy chwilę na kawę i ciastko w centrum miasteczka i posileni ruszymy na kolejne 50 km trasy, aż do Udine gdzie zakończymy naszą trasę i spędzimy wieczór.

Dzień 5 Alpe Adria: Powitanie Adriatyku

Palmanova - Cervignano del Friuli - Grado - Monfalcone - ok. 69 km na rowerze ▲ 0 m ▼ 30 m

Poranną kawę wypijemy na Gran Piazza ciekawego miasteczka Palmanova, wybudowanego na polecenie władz Wenecji na planie gwiazdy jako miasto idealne. Przed nami ostatni etap szlaku rowerowego Alpe Adria. Krajobraz już widocznie się wypłaszcza, a tym samym czeka nas spokojne pedałowanie pośród pól uprawnych do celu - Adriatyku, którego wypatrywać będziemy na horyzoncie z każdym pokonanym kilometrem. Popołudnie spędzimy w Grado spacerując i odpoczywając nad morzem - po niemal 300 km na rowerze należy się nam! Po świętowaniu zrealizowanego zadania wzdłuż wybrzeża przejedziemy do Monfalcone gdzie zakończymy naszą dzisiejszą trasę. Wieczorem zmiana noclegu - przeniesiemy się jeszcze głębiej w region Wenecji Euganejskiej aby odkrywać jego kolejne skarby.

Dzień 6 Wenecja - miasto na wodzie

Chioggia - Pellestrina - Lido di Venezia - Wenecja - ok. 55 km na rowerze i tramwajami wodnymi ▲ 0 m ▼ 0 m

Dzisiejszą trasę rozpoczniemy z Chioggi. Stamtąd na zmianę rowerami i tramwajami wodnymi poruszamy się wzdłuż kolejnych wysp Laguny Weneckiej, aż do samego miasta na wodzie. Po dopłynięciu do stacji Tronchetto zostawimy rowery na parkingu strzeżonym i pieszo ruszymy na zwiedzanie miasta. Miejsce to jest perłą w koronie włoskich miast. Obmywana morskimi falami dawna republika nieuchronnie odchodzi w przeszłość, ale jej zabytki wciąż olśniewają. Podczas spaceru po mieście zobaczymy słynny Plac i Bazylikę Świętego Marka, Pałac Dożów, pełne przepychu rezydencje, a także pobłądzimy wśród wąskich zaułków, w których z trudem mogą minąć się dwie gondole. Po południu  ruszamy na drugą część trasy. Najpierw przez most Ponte della Liberta docieramy na stały ląd, a następnie trasą rowerową BI-20 pojedziemy do miejscowości Mira. Tam pakujemy rowery na przyczepę i ruszamy autobusem w drogę powrotną do hotelu.

Dzień 7 Wzgórza Prosecco di Conegliano i Valdobbiadene

Conegliano - Valdobbiadene - Pieve di Soligo - ok. 73 km na rowerze ▲ 900 m ▼ 910 m

Po Alpach i Adriatyku czas na zmianę krajobrazu. Podróżować będziemy pomiędzy wzgórzami pełnymi winnic. Nie uświadczymy tutaj świetnie przygotowanych tras rowerowych do jakich przyzwyczaiły nas poprzednie dni. W zamian poczujemy klimat regionu przejeżdżając lokalnymi drogami od miasteczka do miasteczka, wciskając się w wąskie przejazdy pomiędzy budynkami. Czekają nas naprzemiennie podjazdy i zjazdy ukazujące okolice z różnej perspektywy. Dotrzemy do miasteczka Valdobbiadene. Nie tak dawno, w 2019 roku, po ponad 10 latach ubiegania się o ten tytuł region ten został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Oczywiście nie zabraknie okazji do wypróbowania produkowanego w tym regionie, słynnego na cały świat trunku.

Dzień 8 Pożegnanie z Veneto

Śniadanie. Czas na ostatnie przejażdżki lub spacery po okolicy. Wykwaterowanie z hotelu i wyjazd w drogę powrotną do kraju.

Dzień 9 Powrót do Polski

Do Krakowa wrócimy ok. godziny 8. Do Katowic ok. godziny 7. Autobus zatrzyma się w tych samych punktach zbiórki z których rozpoczynaliśmy wycieczkę.

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport: autokar lub bus (wyjazd z Krakowa), możliwość dołączenia w Katowicach
 • Transport rowerów na specjalnej przyczepie
 • Zakwaterowanie: 7 noclegów w hotelach 3* (pokoje 2- i 3-os.)
 • Wyżywienie: 7 śniadań w formie bufetu
 • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza śniadaniami (ok. 15-25 EUR/os./dzień)
 • Dopłaty do pokoju jednoosobowego (w miarę dostępności tego typu pokoi) - 720 PLN
 • Kosztów realizacji programu (m.in. biletów wstępu do obiektów, opłat klimatycznych, wjazdowych, parkingowych) - ok. 70-80 EUR
 • 24h biletu na tramwaj wodny w Wenecji (ok. 30 EUR)
 • Wypożyczenia roweru - dla chętnych, którzy nie biorą własnego roweru: 250 PLN
 • Dopłaty za transport roweru elektrycznego: 200 PLN (ilość ograniczona do 5 sztuk)

Liczba uczestników: 15 - 35 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 500 PLN

-

WYPOŻYCZENIE ROWERU

Dla osób, które nie biorą własnego roweru, istnieje możliwość wypożyczenia roweru za dodatkową opłatą zgodnie z ceną podaną w warunkach wyjazdu (cena nie obejmuje). Podana opłata obejmuje wypożyczenie roweru na cały okres wyjazdu. Wypożyczane przez nas rowery to rowery trekkingowe średniej klasy z ramą damską (19") ROMET Gazela II, ROMET Gazela IV lub podobne. Każdy rower wyposażony jest w bagażnik, jedną sakwę i błotniki. Nie posiada uchwytu na bidon. W cenie wypożyczenia zapewniamy podstawowy serwis rowerowy podczas wyjazdu oraz części zamienne tj. zapasowe dętki, zapasowe klocki hamulcowe, smary, oleje do smarowania łańcuchów i przerzutek. Osoby zainteresowane wypożyczeniem roweru powinny to zgłosić w momencie zapisywania się na wyjazd, nie później jednak niż na 4 tygodnie przed rozpoczęciem wycieczki. Ze względów higienicznych nie wypożyczamy kasków rowerowych.

ROWER ELEKTRYCZNY

Jest możliwość zabrania na wyjazd roweru elektrycznego. Każdy Uczestnik, który chce zabrać na wyjazd rower elektryczny jest zobowiązany do powiadomienia nas o tym w momencie zgłoszenia się na wyjazd. Późniejsze zgłoszenie chęci zabrania roweru elektrycznego nie gwarantuje możliwości jego zabrania. Nie zabieramy rowerów elektrycznych, których zgłoszenie nie zostało przez nas potwierdzone i za których transport nie została wniesiona dodatkowa opłata 200 PLN. Limit rowerów elektrycznych przewożonych na przyczepie wynosi 5 sztuk. Całkowita długość roweru nie może być większa niż 185 cm. Jest to długość liczona od początku przedniego koła do końca tylnego koła. Opony roweru nie mogą być szersze niż 2,30 cala. Na każdej oponie jest podana jej szerokość. Prosimy o sprawdzenie całkowitej długości roweru elektrycznego oraz szerokości jego opon przed zapisaniem się na wyjazd. Jeśli rower elektryczny przekroczy powyższe wymiary, nie będzie możliwe jego zapakowanie na przyczepę rowerową. Z uwagi na to, że rower elektryczny jest znacznie cięższy od klasycznego roweru, Uczestnik, który zabiera na wyjazd rower elektryczny jest odpowiedzialny za jego zapakowanie na przyczepę oraz wypakowanie z przyczepy.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Alpy, Adriatyk, Wenecja i Prosecco pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Włochy, Austria. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.