Słowenia

Kategoria
Wyżywienie
we własnym zakresie
Trudność
łatwa
Transport
autokar / bus
Zakwaterowanie
namioty / pensjonaty

Wycieczka chwilowo niedostępna.

Szczegóły wyjazdu Słowenia

O wyprawie

Kobarid | Dolina Socy | Winnice Słowenii | Wybrzeże Adriatyckie | Tarvisio | Krajanska Góra | Jezioro Bled | Dolina Vrata

Mało jest miejsc w Europie, które bardziej zasługiwałyby na miano raju dla rowerzystów niż Słowenia. Jak zatem wygląda rowerowy raj? Wszystko zaczyna się od bardzo zróżnicowanego krajobrazu, który sprawia, że każdy rowerzysta znajdzie tu miejsce dla siebie. Miłośnicy sportowej jazdy w terenie będą zachwyceni trasami w górzystych rejonach północy kraju. Rowerowi turyści, miłośnicy rodzinnych wypraw w płaskim terenie znajdą miejsce dla siebie w szerokich dolinach i okolicach jezior. Wszędzie można spotkać kolarzy szosowych, którzy korzystają z gładkich, asfaltowych tras o małym natężeniu ruchu. W każdym zakątku kraju można znaleźć różnorodne atrakcje przyrodnicze, kulturowe i piękne widoki, które są wspaniałą nagrodą za wysiłek. 

Naszą bazą będzie pięknie położony w sercu Alp Julijskich nad rzeką Socą Kobarid. 

Miłośnicy MTB znajdą wokół niezliczone górskie szlaki które warto spenetrować rowerem. Zwolennicy spokojnych wycieczek udadzą się wzdłuż rzeki Socy ku jej źródłom, i w drugą stronę do historycznych miejsc związanych z I wojną światową. Odwiedzą też winnice w okręgu Goritzy, sąsiednie Włochy a nawet zajrzą na wybrzeże Adriatyku. 

Wieczory spędzimy spacerując po pięknej starówce Kobaridu, odwiedzając miejscowe wodospady lub wsłuchując się w szum rzeki przebijającej się głębokim kanionem przez miasto. 

Idealna wycieczka dla każdego bez względu na poziom zaawansowania.

RÓWNOLEGLE PROWADZONA WYCIECZKA MTB - SŁOWENIA MTB

STOPIEŃ TRUDNOŚCI: B 

To jedna z tych tras gdzie codziennie można wybrać wariant trasy zarówno MTB jak i zwykłą wycieczkę rowerową, przygotowaliśmy zarówno bardzo łatwe trasy dla początkujących, z kilkoma niewielkimi podjazdami, jak i bardziej wymagające trasy. Średnia długość etapów 60 km, raczej bez większych podjazdów.

Program

Dzień 1: 

Wyjazd w godzinach wieczornych z Krakowa i Katowic. 

Dzień 2: Kobarid 

Rankiem docieramy do położonej u stóp Alp Julijskich miejscowości Kobarid. Po zakwaterowaniu czas na krótką wycieczkę po okolicy. Warto wybrać się nad pobliski najpiękniejszy na Słowenii wodospad, warto odwiedzić miejscowe muzeum poświęcone I Wojnie Światowej. To właśnie w tych okolicach toczyły się jedne z najbardziej zaciekłych walk podczas Wielkiej Wojny. Położone na wzgórzu mauzoleum żołnierzy zaprojektował i otworzył Benito Mussolini. Na każdym kroku spotkać można ślady tamtej wojny. Towarzyszyć nam będą cały czas piękne widoki na otaczające miasto pasma górskie i piękne doliny rzeczne. 

Dzień 3: Dolina Socy 

Dziś udamy się na rowerową wycieczkę w dół rzeki Socy do Nowej Goritzy. Przepiękny , długi, ale tez zupełnie płaski a nawet prowadzący wciąż w dół etap. Podążamy jednym z najpiękniejszych rowerowych szlaków Słowenii, ciągnącym się wzdłuż doliny rzeki Socy szlakiem Emeralda. Dolina zmienia się nieomal za każdym zakrętem, czasem jest szeroka otoczona sadami i łąkami, a czasem zwęża się do głębokich kanionów. Co chwila mijamy małe wioski i piękne miejsca piknikowe nad rzeką, być może nawet znajdą się chętni do kąpieli, choć rzeka przez cały rok jest bardzo zimna. 
Odwiedzimy piękne średniowieczne miasteczka – Tolmin, Most na Soci i Kanal, a naszym celem będzie sporej wielkości miasto Nova Goritza. Miasto podzielone jest granicą słoweńsko-włoską i jest symbolem zjednoczenia Słowenii zresztą Europy. 

Dzień 4: Winnice Słowenii 

Dziś wybierzemy się w okolice miasteczka Smąrtno. To jeden z głównych obszarów winiarskich w Słowenii. Piękne krajobrazy wzgórz porośniętych niekończącymi się winnicami, małe senne miasteczka, piękne ścieżki rowerowe i okazja by degustować miejscowe wina niemal co parę kilometrów. Będzie to więc bardzo wesoły dzień. Jak niemal codziennie zajrzymy i dziś do Włoch gdzie zwiedzimy piękne średniowieczne miasto Cividale del Friuli. 

Dzień 5: Wybrzeże Adriatyckie 

Wczesnym rankiem czeka nas transfer busem do słynnej stadniny koni w Lipnicy. Rzut okiem na piękne śnieżnobiałe konie z których Lipnica słynni i już kilkanaście kilometrów piękną rowerową ścieżką, głównie w dół dzieli nas od wybrzeża Adriatyku. Na chwilę zajrzymy do Włoch do małej ale bardzo sympatycznej miejscowości Muggia, gdzie na starówce wypijemy przepyszną włoską kawę. Po powrocie do Słowenii czeka nas jeszcze ok 30 km jedną z piękniejszych europejskich ścieżek rowerowych biegnących dawną linią kolejki wąskotorowej . Po drodze zajrzymy do zabytkowego Koperu i na najlepsze słoweńskie plaże w Izoli. A celem tego etapu będzie najpiękniejsze miasto Słowenii - Piran. 
Piran to jedno z najpiękniejszych śródziemnomorskich miasteczek, które udało nam się odwiedzić na naszych rowerowych wyprawach. Wspaniała atmosfera, wąskie uliczki, kolorowe kamienice. Polecamy każdemu! 
Ciasne zaułki, gdzie włóczą się tłuste koty, piękny i niespodziewanie wielki główny plac, wzniesiony na skale ponad miastem okazały kościół z wyniosłą dzwonnicą - oczywiście wzorowaną na weneckiej - tworzą niepowtarzalną całość. Krótko mówiąc, poznając Słowenię, Piranu po prostu nie możemy ominąć. 

Dzień 6: Tarvisio - Krajanska Góra 

Dziś opuszczamy Kobarid. Pierwsza część wycieczki to piękna trasa w górę rzeki Soca do znanego kurortu narciarskiego Bovec. Tam po krótkiej przerwie wsiadamy w busa który przewiezie nas nad druga stronę przełęczy Predel do włoskiego Tarvisio. Będzie więc kolejna okazja na skosztowanie pysznej włoskiej kawy i pizzy, spacer po starówce i przejażdżkę wokół pięknych okolicznych śródgórskich jezior. Stąd czeka nas jeszcze ok 30 km piękną ścieżką rowerową w dolinie rzeki Sawa do Krajanskiej Gory. Odwiedzimy też po drodze słynne mamucie skocznie narciarskie w Planicy. 
Na dwa noclegi zatrzymamy więc w Krajanskiej Gorze, największym kurorcie narciarskim Słowenii.. Zimą ściągają tu narciarze nie tylko ze Słowenii, latem natomiast jest to spokojna miejscowość gdzie warto zatrzymać się na dłużej i eksplorować okoliczne szlaki rowerowe lub odpocząć nad tutejszym pięknym otoczonym górami jeziorem. 

Dzień 7: Jezioro Bled 

Dzisiejsza trasa zaprowadzi nas nad najpiękniejsze jezioro Słowenii – Jezioro Bled. 
Bled jest miejscem, które będąc w Słowenii po prostu zwiedzić należy. Z żadnego miejsca w kraju nie jest za daleko lub nie po drodze. A jednocześnie zdjęcie kościoła na wyspie pośrodku górskiego jeziora można znaleźć w każdym przewodnik, folderze czy stronie internetowej poświęconej Słowenii. Bled i jego okolica dzięki swojemu naturalnemu pięknu jest jednym z najbardziej urokliwych miejsc wypoczynkowych w Alpach. Jego charakterystyczny krajobraz z zamkiem, jeziorem oraz wysepką sprawiają, ze jest znany i rozpoznawany prawie na całym świecie. 

Dzień 8: Dolina Vrata 

Na koniec wybierzemy się do położonego u stóp najwyższego szczytu Słowenii Triglava schroniska w dolinie Vrata. Pięknie położone u stóp wysokiej na 1000 m skalnej ściany robi ogromne wrażenie. Odpoczynek tutaj będzie nagrodą za trud dojazdu, gdyż po drodze czeka nas ostry ok 1 km podjazd. Ale po drodze czeka nas też nie lada atrakcja – jeden z najpiękniejszych słoweńskich wodospadów. 
Wieczorem wsiadamy w busa i ruszamy w drogę powrotną do kraju. 

Dzień 9: 

Powrót w godzinach porannych do kraju.

UWAGA: PONIŻSZY PROGRAM JEST JEDYNIE ORIENTACYJNY. PODANE DZIENNE DYSTANSE MOGĄ RÓŻNIĆ SIĘ O +/- 15 KM. POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE, KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW I INNE CZYNNIKI ORGANIZACYJNE. PROSIMY WIĘC NIE TRAKTOWAĆ TEGO PROGRAMU ZOBOWIĄZUJĄCO, NIEMNIEJ JEDNAK DOŁOŻYMY WSZELKICH STARAŃ BY ZREALIZOWAĆ GO JAK NAJDOKŁADNIEJ.

Warunki

Cena zawiera:

  • Noclegi na kempingach pod namiotami
  • Przejazd autokarem z/do Krakowa i Katowic
  • Transport bagaży na trasie
  • Usługi opiekuna grupy
  • Ubezpieczenie KL i NW
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie zawiera:

  • Wyżywienia

Opłaty dodatkowe dla chętnych:

  • Dopłata do noclegów w pensjonatach lub domkach kempingowych +300 zł
  • Dojazd z/do Warszawy +300 zł (tylko w przypadku zebrania się odpowiedniej ilości chętnych)

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 500 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 1000 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Słowenia pochodzą od biura Cyklotramp, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Pozostałe. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu we własnym zakresie. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.