Rowerowa Majówka w Armenii

Kategoria
Wyżywienie
śniadania i obiadokolacje
Trudność
średnia
Transport
samolot
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele

Wycieczka chwilowo niedostępna.

Szczegóły wyjazdu Rowerowa Majówka w Armenii

O wyprawie

Rowerowa Majówka w Armenii

 • Wiosenny przejazd przez Mały Kaukaz
 • Na rowerach bez obciążenia - bagaże jadą autem!
 • Przyroda i zabytki Armenii
 • Domowe jedzenie i noclegi u ormiańskich rodzin
 • Nocne życie Erywania

Opis ...

Majówka w Armenii na rowerze! Zapraszamy na majówkową wyprawę rowerową po przepięknej Armenii. Na trasie odwiedzimy charakterystyczne ormiańskie kościoły, będziemy przejeżdżać ujmującymi dolinami, odwiedzać odległe wioski i pokonywać wysokogórskie przełęcze. Zobaczymy ormiańskie morze, czyli jezioro Sewan i zapierające dech w piersiach głębokie kaniony, które będziemy podziwiać niemalże z lotu ptaka.

Będziemy mieszkać przeważnie u miejscowych gospodarzy. Dzięki temu poznamy tajemnice ormiańskiej kuchni oraz kulturę i zwyczaje Armenii. Większość produktów, które będziemy spożywać, to lokalna ekologiczna żywność. Skosztujemy miejscowych specjałów - kebabu, dolmy i szaszłyka, zaś w okolicy jeziora przekonamy się, jak smakują lokalne ryby słodkowodne i raki. Pojedziemy na lekko, nasze bagaże przetransportuje auto, które posłuży pomocą także w przypadku ewentualnej niedyspozycji któregoś z uczestników.

Trasa i sposób jazdy:

Trasa wiedzie przeważnie szutrowymi i częściowo asfaltowymi drogami, dlatego zalecamy rowery górskie. Jedziemy na lekko, nasze bagaże przetransportuje auto, które będzie pomocą także w przypadku ewentualnej zdrowotnej niedyspozycji któregoś z uczestników.

Program

RAMOWY PROGRAM WYJAZDU MAJÓWKA NA ROWERZE W ARMENII:

DZIEŃ 1-2

Spotkanie wieczorem na lotnisku Chopina i przelot do Armenii. Przejazd na północ kraju, do zielonej prowincji Lori. Po zakwaterowaniu i odpoczynku, po południu wyruszamy na zwiedzanie dwóch niezwykle istotnych dla ormiańskiej historii kompleksów klasztornych Haghpat i Sanahin (UNESCO). Dla chętnych kilkukilometrowy trekking między zabytkami. Pod wieczór przygotowujemy rowery do jazdy, a dzień kończymy zapoznawczą kolacją w urokliwym pensjonacie w kanionie rzeki Debet. 

DZIEŃ 3

Z Alawerdi wyruszymy w stronę miasteczka Tumanjan. Stamtąd rozpoczyna się nasza przygoda, która w większości będzie wiodła nieutwardzonymi szlakami górskimi. Dotrzemy do kanionu Jenokawan w prowincji Tawusz. Pod koniec dnia, dla chętnych kilkukilometrowy spacer do jaskiń Lastiwer. Nocleg pod Idżewanem.

Dystans: 74 km
W górę: 2248 m
W dół: 1851 m 

DZIEŃ 4

Kolejnego dnia czekają nas niezwykłe widoki w Górach Idżewańskich. Wyruszamy w stronę Parku Narodowego Dilidżan, przez niektórych zwanego Szwajcarią Armenii. Dotrzemy do stolicy tego regionu, uzdrowiska Dilidżan, znanego z czystego powietrza i krystalicznej górskiej wody. Dla chętnych możliwe dodatkowe przejazdy trudnymi szlakami trailowymi wokół Dilidżanu.

Dystans: 47,5 km
W górę: 2060 m
W dół: 1429 m

DZIEŃ 5

Wyjeżdżamy z Dilidżanu, by rozpocząć dzień od przejazdu leśnymi szlakami po profesjonalnie przygotowanym singletracku, którym dojedziemy do jeziorka Parz, a dalej do wsi Gosz, gdzie obejrzymy bezcenny średniowieczny klasztor Goszawank. Z Goszawanku, przez kilka górskich przełęczy, dotrzemy do doliny Getik na wschodnim brzegu wysokogórskiego jeziora Sewan. Nocleg w gospodarstwie we wsi.

Dystans:  58,2 km
W górę: 3206 m
W dół: 2790 m

DZIEŃ 6

Kontynuacja podjazdu przez wioski, aż do przełęczy na wysokości 2300 m n.p.m. Następnie zjazd ku brzegom górskiego jeziora Sewan, czasem zwanego ormiańskim morzem. Przerwa obiadowa - wyśmienita sewańska rybna specjalność lub rewelacyjny szaszłyk, jak kto woli. Następnie podążać będziemy wzdłuż opustoszałego brzegu jeziora. Ten etap to niemal sto kilometrów przepięknej trasy. Dotrzemy do miasta Martuni na nocleg u zaprzyjaźnionych gospodarzy.

Dystans: 92 km
W górę: 1003 m
W dół: 750 m 

DZIEŃ 7

Zaczynamy od podjazdu na Przełęcz Wardanjanc (2410 m n.p.m.), gdzie będziemy mieli okazję zwiedzić wspaniale zachowany średniowieczny karawansaraj Selim. Niegdyś biegła tędy jedna z odnóg Jedwabnego Szlaku. Następnie długi zjazd i przejazd przepiękną drogą do południowej Armenii - prowincji Wajoc Dzor. Popołudniowa wycieczka samochodem przez przepiękny skalny przesmyk do klasztoru Norawank, zbudowanego między czerwonymi skałami. Nocleg w miejscowości Jegegnadzor.

Dystans: 58 km
W górę: 831 m
W dół: 1491 m

DZIEŃ 8

Znów jedziemy w góry, tym razem o charakterze wulkanicznym. Malowniczymi dolinami dojedziemy do wioski Hermon, po drodze zwiedzając średniowieczny cmentarz górskich Żydów. Dalej, szutrowymi i polnymi drogami, pojedziemy do najwyżej położonej wioski w Armenii. Towarzyszyć nam będą wspaniałe widoki, unikatowość odciętego od świata miejsca oraz rozmowy z miejscowymi. Wieczorny powrót do Jegegnadzoru.

Dystans: 85 km
W górę: 1936 m
W dół: 1936 m

DZIEŃ 9

Z Jegegnadzoru wyruszamy w stronę Erywania. Po drodze zwiedzimy Chor Wirap, klasztor na granicy z Turcją, z widokiem na Ararat. Zwiedzimy także zrekonstruowaną antyczną świątynię Garni (UNESCO) z oryginalnymi mozaikami oraz kilkupoziomowy kompleks klasztorny Geghard (UNESCO). Zjemy kolację nad malowniczym kanionem rzeki Azat. Wieczorny przyjazd do Erywania.

DZIEŃ 10-11

Erywań. Wizyta w Kaskadach, niezwykłym w formie muzeum sztuki współczesnej. Spacer bulwarami i parkami stolicy ze zwiedzaniem i zakupami na Wernisażu - stylowym targu staroci. Zwiedzanie Niebieskiego Meczetu przy głównej arterii miasta - Alei Mesropa Masztoca. Odwiedziny w przepięknym domu-muzeum artysty Siergieja Paradżanowa. Możliwość zwiedzenia gorzelni koniaku, Muzeum Narodowego Armenii, muzeum i instytutu badań piśmiennictwa Matenadaran. Wycieczka do miejsca pamięci Cicernakaberd i skłaniającego do refleksji Muzeum Ludobójstwa. Wczesnoporanny wyjazd na lotnisko i powrót do Polski.

Warunki

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI ROWEROWEJ DO ARMENII:

 • bilet na samolot wraz z opłatami lotniskowymi
 • bagaż podręczny i bagaż sportowy jako bagaż nadawany wg taryfy linii lotniczych
 • opiekę polskojęzycznego pilota
 • samochód asekuracyjny do transportowania bagażu
 • miejscowy transport: minibus, metro
 • zakwaterowanie: (7x) nocleg u miejscowych gospodarzy, (2x) hotel
 • wyżywienie: 9x śniadanie i 7x obiadokolacja
 • gwarancję ubezpieczeniową biura podróży
 • pakiety informacyjne
 • ubezpieczenie NNW i KL + ubezpieczenie bagażu do 200 Euro
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę
 • ubezpieczenie na wypadek zarażenia się wirusem (COVID-19) podczas pobytu za granicą

WE WŁASNYM ZAKRESIE:

 • obiadokolacje w Geghardzie i Erywaniu
 • test na obecność Covid-19 (jeżeli dotyczy)

WYDATKI FAKULTATYWNE:

 • wstęp do zabytków, muzeów, przejazd kolejką (ok. 100 PLN)

POGODA:

Termin jest odpowiedni dla cyklistów. W dolinach powinno być ciepło - temperatura będzie oscylować około 15-20°C. Podczas jazdy przez przełęcze górskie oraz w nocy, w wioskach, temperatura może okazyjnie spaść nawet do około 5°C. W wyższych partiach gór mogą jeszcze zalegać pozostałości śniegu. Dlatego zaleca się mieć również cieplejszą odzież zarówno na rower, jak i na wieczorową porę.

WYŻYWIENIE:

Kolacje i śniadanie (w cenie) są przygotowane przeważnie z domowych, ekologicznych produktów. Podczas dnia będzie możliwość zakupienia przekąsek w sklepikach w większości wiosek lub w małych restauracjach (wybór ograniczony). Nad jeziorem Sewan jest możliwość spróbowania lokalnych ryb lub raków. W górach natomiast można skosztować wyśmienitych szaszłyków. Armenia jest przyjazna również dla wegetarian. Kolacje w Geghardzie i Erywaniu są we własnym zakresie.

GRUPA:

Jeździmy w małych grupach. Minimalna liczba osób na wycieczce wynosi 8, maksymalnie 15/16.

INNE:

Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Rowerowa Majówka w Armenii pochodzą od biura Barents, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: . Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania i obiadokolacje. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Egzotyczne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.