Szlak Św. Jakuba: Droga Atlantycka

Kategoria
Wyżywienie
we własnym zakresie
Trudność
średnia
Transport
samolot
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele
TerminCena
14 dni5 700

Szczegóły wyjazdu Szlak Św. Jakuba: Droga Atlantycka

O wyprawie

Kraj Basków | Kantabria | Asturia | Galicja

Kilka razy organizowaliśmy już Szlak Św Jakuba najpopularniejsza droga Frnacuską. Czas poznać też inne drogi równie ciekawe. Tutaj proponujemy Drogę Atlantycką.

Jedną z najciekawszych jest Północna Droga św. Jakuba, zwana także Drogą Atlantycką. Przebiega ona w całości w Hiszpanii i zaczyna się w mieście San Sebastian, a do Galicji prowadzi przez Kraj Basków, Kantabrię i Asturię. W 2015 r. została wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Cała trasa liczy sobie około 820 km i uznawana jest za dość wymagającą w porównaniu z innymi. Prowadzi jednak przez wspaniałe malownicze wybrzeże, piaszczyste plaże, wysokie klify, piękne Góry Kantabryjskie oraz pełne uroku miejscowości. Choć na drodze spotkamy również innych podrózników, to wędrując nią, na pewno będziemy mogli cieszyć się dużo mniejszym ruchem niż na Camino Francés.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI: C/D

Etapy ok. 70-80 km, teren pagórkowaty, spora część trasy biegnie odcinkami terenowymi.

Program

Dzień 1:

Przelot samolotem do Barritz.

Dzień 2-4: Kraj Basków

San Sebastian to punkt rozpoczęcia Szlaku Północnego w Hiszpanii, który przebiega przez Kraj Basków w kierunku Kantabrii. Jest to być może najbardziej śródlądowy odcinek tej trasy Szlaku św. Jakuba, a mimo to posiada widoki na morze tak piękne jak plaża Zarautz czy porty takie jak Getaria i Zumaia. Duże miasta na tym odcinku to San Sebastián i Bilbao, a warto się w nich zatrzymać dla takich cudów jak plaża La Concha, w pierwszym, czy Muzeum Guggenheima, w drugim. Pokochasz również bardziej wiejską atmosferę małych miejscowości, takich jak Gernika-Lumo czy Markina-Xemein.Trasa przecinająca wnętrze Bizkaia jest jedną z najbardziej gwałtownych i wymagających tras, z górzystymi ścieżkami, które poprowadzą Cię przez piękne, pełne spokoju lasy.

Spodobają Ci się:

 • Zapach tradycji na drodze, która wiedzie przez przyrodę, przechodzi przez gospodarstwa hodowlane i prowadzi do samotnych caseríos.
 • Widoki z gór na wioski nadmorskie takie jak Hondarribia czy Zarautz roztaczające się na Morze Kantabryjskie.
 • Tętniące życiem ulice i przekąski pintxo w Bilbao i Donostia-San Sebastián.

Dzień 5-6: Kantabria

W Kantabrii Szlak Północny przebiega w pobliżu Morza Kantabryjskiego. Trasa obejmuje historyczne wioski rybackie takie jak Castro Urdiales, Laredo, Santander i San Vicente de la Barquera i dociera do zabytkowych miejsc w Santillana del Mar i Comillas.Trasa jest przeważnie łagodna, istnieje wiele odcinków prowadzących przez drogi i jezdnie. Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie miejscowości są idealne na chwile przerwy nad morzem i, jeśli to możliwe, delektowania się ich przysmakami z owoców morza. Odkryj ikoniczne produkty, takie jak anchois z Santoña i krab z Noja.

Spodobają Ci się:

 • Nadmorska atmosfera portów rybackich pełnych aktywności, gdzie można skosztować najbardziej tradycyjnej kuchni z owoców morza.
 • Duże domy z drewnianymi balkonami i brukowane uliczki w miejscowościach takich jak Castro Urdiales czy Laredo, które odzwierciedlają ich średniowieczne pochodzenie.
 • Odkryj inspirację Gaudiego, zwiedzając El Capricho w modernistycznym Comillas.
 • Spacery po dostojnej zatoce Santander z opcjami tak różnorodnymi jak spokojna plaża, zwiedzanie nowoczesnego centrum botanicznego czy siedlisko pingwinów w parku morskim La Magdalena.

Dzień 7-10: Asturia

Szlak Północny biegnie dalej przez Asturię między drogami wiejskimi i górskimi, prawie zawsze w pobliżu morza. Od Llanes i jego imponujących plaż, takich jak San Antolín lub Gulpiyuri (w głębi lądu i bez bezpośredniego dostępu do morza), do Cabo de Busto, w Luarca. Trasa z przepełnionymi przyrodą, urokliwymi miejscowościami morskimi i dwoma miastami, w których jest wiele do zobaczenia, jak Avilés i Gijón. Ostatni odcinek ukazuje dwie inne, bardzo szczególne nadmorskie miejscowości: Cudillero i Luarca.

Spodobają Ci się:

 • Odkrywanie asturyjskiej sztuki romańskiej i tradycyjnych budynków kolonialnych w Asturii. Dobrymi przykładami tych pierwszych są kościoły San Antolín de Bedón (w Llanes), Santa María de la Oliva (w Villaviciosa) lub San Juan (w Mandi). Próbki architektury kolonialnej można zobaczyć m.in. w Llanes, Colombres czy Pendueles.
 • Stały związek z przyrodą, który charakteryzuje Asturię. Zobaczysz go po drodze, przemierzając zielone doliny, ale także w miastach z takimi miejscami jak pasaż San Pedro w Llanes czy dzielnica Santa Catalina w Gijón.
 • Przerwy na posiłek to okazja do korzystania z chwili przy butelce cydru i delektowania się obfitymi daniami, takimi jak fabada (potrawa z fasoli i wędliny), popularnymi i pożywnymi daniami, takimi jak cachopo (filety wołowe przekładane serem i szynką Serrano) lub mnóstwem deserów, takich jak frixuelos (cienkie placki z nadzieniem) czy pudding ryżowy.

Dzień 11-13: Galicja

Trasa przez Galicję rozpoczyna się w Ribadeo i biegnie przez północ regionu aż do Santiago de Compostela po przebyciu pięknych obszarów przyrodniczych, takich jak rezerwaty biosfery Terras do Miño oraz rzeki Eo, Osco i Terras de Burón. Przyroda ozdobiona jest małymi miasteczkami, w których znajdują się kościoły i pazos (dworki wiejskie). Wyróżnia się zabytkowe miasto Mondoñedo, jedna ze starych stolic Galicji, ale można też znaleźć ciekawe miejsca w Sobrado dos Monxes, Ribadeo czy Arzúa. Meta Szlaku — Santiago de Compostela — to najlepsza nagroda.

Spodobają Ci się:

 • Mistycyzm, który jest często obecny w naturalnym otoczeniu i w małych wioskach pełnych uroku. W Galicji mówi się, że czarownice istnieją, a czasami po kolacji serwuje się tradycyjny trunek w towarzystwie rytuału, który z pewnością Cię zaskoczy. Zamów „queimadę” i przekonaj się na własnej skórze.
 • Odkrywanie przyrody i fauny prawie na każdym kroku. Na przykład schodząc z Serra da Cova da Serpe, łatwo jest zobaczyć wiewiórki, króliki lub kuropatwy. Jeśli masz trochę więcej szczęścia, pojawi się lis lub dzik, a jeśli spojrzysz na niebo, zobaczysz jastrzębie. Kiedy będziesz opuszczać lasy sosnowe, po drodze towarzystwa dotrzymają Ci krowy.
 • Jedz w Galicji lokalne produkty, takie jak owoce morza, sery, wina... Spróbuj również deserów, zwłaszcza tarta de Santiago (ciasto na bazie migdałów). Spacer po hali targowej Mercado de Abastos w Santiago de Compostela pozwoli odkryć ogromną mozaikę dostępnych smaków.
 • Ciesz się najbardziej szczególną chwilą Szlaku: dotarciem do Santiago de Compostela i zwiedzaniem jego katedry. Jego place, hala targowa, brukowane uliczki, bary tapas... Santiago de Compostela jest jednym z tych miejsc, gdzie czas ucieka niepostrzeżenie.

Dzień 14:

Powrót samolotem do kraju.

UWAGA: PONIŻSZY PROGRAM JEST JEDYNIE ORIENTACYJNY. PODANE DZIENNE DYSTANSE MOGĄ RÓŻNIĆ SIĘ O +/- 15 KM. POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE, KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW I INNE CZYNNIKI ORGANIZACYJNE. PROSIMY WIĘC NIE TRAKTOWAĆ TEGO PROGRAMU ZOBOWIĄZUJĄCO, NIEMNIEJ JEDNAK DOŁOŻYMY WSZELKICH STARAŃ BY ZREALIZOWAĆ GO JAK NAJDOKŁADNIEJ.

Warunki

ORGANIZACJA WYJAZDU

Uczestnicy dostają do Hiszpanii samolotem wraz z bagażem podręcznym.
Rower oraz ewentualny dodatkowy bagaż (10 kg) należy dostarczyć do Krakowa lub Warszawy 3 dni przed wycieczką, osobiście lub przesyłką kurierską i odebrać sprzęt 3 dni po powrocie.
Sprzęt ten dowożony jest busem drogą lądową.

PRZELOT

Przelot realizowany tanimi liniami lotniczymi, możliwa przesiadka w jednej z europejskich stolic, co wiąże się z kilkugodzinnym oczekiwaniem na lotnisku lub krótkim zwiedzaniem miasta.
Termin wycieczki orientacyjny, może różnić się o +/- 3 dni. ostateczny termin oraz miejsce wylotu zostaną podane najpóźniej na 40 dni przed terminem wycieczki.

Cena zawiera:

 • Noclegi na kempingach pod namiotami i w schroniskach pielgrzymkowych
 • Przelot samolotem z bagażem podręcznym
 • Transport bagaży na trasie
 • Usługi opiekuna grupy
 • Ubezpieczenie KL i NW
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Opłaty dodatkowe dla chętnych:

 • Opłata za bagaż główny (nieobowiązkowy) w zależności od linii lotniczej i wielkości bagażu - od 60 do 100 euro

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 1000 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 1000 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Szlak Św. Jakuba: Droga Atlantycka pochodzą od biura Cyklotramp, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Hiszpania. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu we własnym zakresie. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.