Mazury Garbate – rowerem i kajakiem

Kraje
Kategoria
Wyżywienie
śniadania i obiadokolacje
Trudność
łatwa
Transport
własny
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele

Wycieczka chwilowo niedostępna.

Szczegóły wyjazdu Mazury Garbate – rowerem i kajakiem

O wyprawie

Mazury Garbate – rowerem i kajakiem

Zapraszamy na rowerowo-kajakową wyprawę na północne rubieże Mazur. Urzekają  one nieskażoną przez cywilizację przyrodą, urozmaiconym pofałdowanym krajobrazem, krystalicznie czystymi jeziorami i dzikimi puszczańskimi ostępami. Znajdziemy tu wiele kilometrów mało uczęszczanych traktów i ścieżek idealnych do rowerowych wędrówek. Są tu też malownicze szlaki kajakowe, pozwalające poszukiwaczom przygód dotrzeć tam, gdzie inaczej się nie da.

W czasie naszej wycieczki odwiedzimy odludne regiony przygraniczne i ukrytą tam Republikę Ściborską, przemierzymy dukty Puszczy Rominckiej i Boreckiej, okrążymy Jezioro Mamry, weźmiemy udział w safari, odprężymy się w tężniach w Gołdapi.  Niektóre odcinki naszej wyprawy pokonamy płynąc kajakami z biegiem urokliwych mazurskich rzek Sapiny, Łaźnej Strugi i Rospudy.

Atrakcje:

 • Wzgórza Piłackie
 • Węgorzewo
 • Jezioro Mamry
 • Zespół bunkrów poniemieckich w Mamerkach
 • Puszcza Borecka
 • Niezwykłe safari w Zatykach
 • Republika Ściborska
 • Puszcza Romincka
 • Piękna Góra
 • Uzdrowisko w Gołdapi
 • Spływy kajakowe

Dystans na rowerze:

Ok. 320 km; Nawierzchnia: droga asfaltowa/droga szutrowa lub leśna: 60%/40%, dystans kajakiem ok. 40 km

Program

Dzień 1: Wyjazd z Warszawy

Przyjazd do Mazurskiego Folwarku w Lisach  w godzinach wieczornych. Uczestnicy jadący własnym transportem powinni dotrzeć na obiadokolację, która jest serwowana o godzinie 19.00 Po obiadokolacji odbędzie się spotkanie informacyjne.

Dzień 2: Pętla Północna 60 km, 350hm

Dzisiaj na dobry początek wyprawy zapoznamy się ze śpiewającymi mieszkańcami okolicy. Na wycieczkę ornitologiczną poprowadzi nas pani Basia – właścicielka folwarku. Po śniadaniu wsiadamy na rowery i udajemy się do Republiki Ściborskiej, niezwykłego  miejsca zamieszkałego przez nietuzinkową rodzinę i drużynę psów ścigających się w zawodach psich zaprzęgów na dalekiej Północy. Następnie ruszymy ku odludnym terenom przygranicznym . Przed nami trochę pagórków i roztaczające się z nich piękne widoki, niezwykła Aleja Dębów i relaksująca droga doliną rzeki Gołdapy. Na koniec przetestujemy fragment mazurskiego odcinka Green Velo. Przebiega ona tutaj po dawnych torach kolejowych , co daje przyjemną perspektywę jazdy.

Dzień 3: Wielkie Jeziora Mazurskie 75km, 350hm

Pojedziemy dziś szlakiem Mazurskich Legend, które to niegdyś spisała mieszkanka pobliskiej wsi Kuty. Na szlaku ustawione są rzeźby z tablicami opowiadającymi kolejne legendy – będzie więc wiele okazji do odpoczynku – który przyda się, gdyż przed nami trochę podjazdów. Będziemy wszak  przemierzać rezerwat Piłackie Wzgórza – przypominający chwilami  tereny podgórskie.  Jedziemy na wschód wzdłuż północnych brzegów jezior Stręgiel i Święcajty. Po odpoczynku w Węgorzewie ruszymy do Mamerek, gdzie zwiedzimy świetnie zachowany  zespół bunkrów poniemieckich. W dalszej części etapu relaksowa jazdy wzdłuż jezior i podziwianie widoków. Dojedziemy  do gościnnego pensjonatu Żabie Oko, nieopodal jeziora Gołdopiwo. Tutaj spędzimy dwie kolejne noce.

Dzień 4: Spływ kajakowy rzeką Sapiną – rowerem 25 km, 250hm; kajakiem 17km

Dziś  przesiądziemy się na kajaki aby poznać  uroki Mazur z wodnej perspektywy. Wzmocnimy nasze ramiona pokonując jeziora Gołdopiwo i Stręgiel i odpoczniemy spływając leniwie urokliwą rzeką Sapiną. Po lunchu i podziwianiu widoku z tarasu w smażalni ryb w Ogonkach  wrócimy do naszej bazy  rowerami, jadąc ścieżką rowerową po dawnych torach kolejowych. Po drodze wstąpimy do ukrytej w leśnych ostępach kwatery polowej Himmlera.

Dzień 5: Puszcza Borecka rowerem 40km, 350hm, kajakiem 15km

Opuszczamy Żabie Oko aby przemierzać leśne dukty  Puszczy Boreckiej,  pamiętającej czasy Jaćwingów.  Odwiedzimy Ośrodek Hodowli Żubrów w Wolicy  być może również spotkamy po drodze żubry żyjące na wolności. Nad jeziorem Litygajno przesiadamy się do kajaków. Popłyniemy  Łaźną Strugą, jedną z najbardziej urozmaiconych pod względem przyrodniczym, polskich rzek. Meandrująca rzeka płynąc w ciągle zmieniającym się krajobrazie , mijając ukwiecone łąki, wysokie skarpy, ściany trzcin  i tunele drzew dostarcza niezapomnianych wrażeń. Ostatni odcinek do Olecka pokonamy rowerami.

Dzień 6: Olecko – Gołdap 60 km, 400hm

Dziś przed nami te najbardziej dzikie i niedostępne tereny Mazur Garbatych. Pojedziemy na Safari – terenowym samochodem przemierzymy dziewicze tereny w towarzystwie żyjących na wolności dzikich zwierząt. Następnie zdobędziemy Piekną Górę, wys. 272 m będącą  wzniesieniem Wzgórz Szeskich jak również ośrodkiem sportów zimowych i nie tylko. Z kawiarni obrotowej na szczycie  roztacza się rozległy widok na Wzgórza Szeskie, miasteczko Gołdap i Puszczę Romincką.

Dzień 7: Puszcza Romincka, spływ Rospudą 60km, 400hm rowerem, 10km kajakiem

Szlakiem Green Velo jedziemy wzdłuż południowego skraju Puszczy Rominckiej. W Filipowie przesiadamy się do kajaków i płyniemy Rospudą, jedną z najpiękniejszych rzek północno – wschodniej Polski. Wyprawę kończymy  na rowerze jadąc Wiewiórczą Ścieżką wzdłuż Jeziora Oleckiego.

Dzień 8: zakończenie imprezy

Po śniadaniu powrót

Warunki

Cena wycieczki obejmuje:

 • noclegi w gospodarstwach agroturystycznych, pensjonatach lub hotelach w pokojach 2-4 osobowych
 • śniadania i obiadokolacje
 • opiekę przewodnika
 • asystę samochodu technicznego przez cały czas trwania wycieczki
 • przewóz bagaży na trasie

Cena wycieczki NIE obejmuje:

 • posiłku w trakcie dnia
 • dojazdu i powrotu
 • ewentualnego wypożyczenia roweru – dodatkowy koszt 300 zł/osoby, roweru ze wspomaganiem elektrycznym – 800 zł
 • dodatkowego ubezpieczenia NNW i KIT Bezpieczne Rezerwacje
 • kosztu spływów kajakowych ok. 150-200 zł

Koncepcja naszego wyjazdu:

 • Zakłada codzienne  przemieszczanie się na rowerach na odcinkach rzędu 20 – 70 km w asyście busa technicznego, który w razie awarii, przemęczenia etc. służy pomocą.
 • W trakcie wyjazdu odbędą się trzy spływy kajakowe dł. 10-20km.
 • Samochód techniczny wiezie również nasze bagaże – podróżujemy na rowerach wyłącznie z podręcznym bagażem dziennym umieszczonym w zależności od preferencji: w sakwie, torebce lub koszyku na kierownicy, małym plecaku itp.
 • Czas dziennej wycieczki to zazwyczaj od 9.00 do 18.00. Na jazdę na rowerze przeznaczone jest ok 50% z tych 9 godzin. Pozostałe to czas zwiedzania, odpoczynku, relaksu w ładnych miejscach, ewentualnej kąpieli w jeziorze/morzu, posiłki. W niektóre dni część zaplanowanego  dystansu pokonujemy kajakiem. Nie zawsze jest możliwość zjedzenia lunchu w trakcie dnia w barze lub restauracji – czasami muszą wystarczyć zakupy sklepowe i posiłek na polanie/łące.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Mazury Garbate – rowerem i kajakiem pochodzą od biura Via Verde, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Polska. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania i obiadokolacje. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.