Lofoty i Vesteralen | TYLKO DLA KOBIET

Kategoria
Wyżywienie
własne
Trudność
średnia
Transport
samolot
Zakwaterowanie
namioty / pensjonaty
TerminCena
19 dni4 800
+ bilet lotniczy

Szczegóły wyjazdu Lofoty i Vesteralen | TYLKO DLA KOBIET

O wyprawie

ZRÓB ZAMACH NA PRZECIĘTNOŚĆ I LEĆ ZE MNĄ NA ROWEROWE LOFOTY !

Przez Lofoty i Vesteralen na rowerze !

Uwaga : Poniższy wyprawa będzie jeszcze ulepszana - tak, by druga edycja tej wspaniałej wyprawy była jeszcze lepsza! Jednak już teraz możecie wysyłać formularze zgłoszeniowe.

Sceneria archipelagu jest baj-ko-wa. Nasza droga prowadzić nas będzie dolinami, nabrzeżem – pomiędzy skalistymi zatoczkami, gdzie kryją się kolorowe rybackie osady. Nie zabraknie białych jak śnieg, piaszczystych, pustych plaż, w towarzystwie turkusowego morza norweskiego. Do tego cisza i właściwie brak cywilizacji.

W zasadzie patrząc na ten krajobraz, można pomyśleć, że to rajskie tropiki, jednak odzież wierzchnia zdradza prawdę i już wiadomo że jesteśmy w Norwegii. Na szczęscie w stronę Lofotów płynie ciepły prąd Golfsztrom, który daje wyższe temperatury, pomimo geograficznego położenia archipelagu, za kołem podbiegunowym. Możemy się spodziewać temperatur w dzień od 11 – 22 stopni, w nocy od 0 – 15 stopni – także jest spory rozstrzał. Natomiast to,

co może nas spotkać każdego dnia, to DESZCZ. Czasem krótkotrwały, innym razem dłuższy…więc odzież na potencjalnie taką aurę jest obowiązkowa. Choć zwykle łapiemy tzw. dziury, to nie da się uniknąć mokrych kropel na twarzy. W 2022, ekipa 7 bohaterek na początku sierpnia eksplorowała ten kawałek raju. Mniej wiecej połowa dni, z szesnastu na rowerze, była deszczowa.

Vesteralen. Prawdopodobnie nie słyszałaś o tym miejscu. Niedoceniany i ukryty klejnot, sąsiadujący z Lofotami, oferuje wspaniałe, płaskie krajobrazy charakteryzujące się kontrastami. Od białych plaż, pól uprawnych, zielone i skaliste szczyty wychodzące z morza. Archipelag Vesterålen to setki wysp, z których główne są połączone mostami. Tutaj drogi wiją się między zaokrąglonymi górami z widokiem na Ocean Arktyczny. Małe wioski chowają się w osłoniętych zatokach, renifery wędrują po okolicy, a tysiące ptaków morskich gniazdują na małych wysepkach.

Program

Co robimy na miejscu i styl wyprawy:

Wierne naturalnej formule poznawania świata i aktywnej turystyce rowerowej, pozostajemy w tej konwecji i Lofoty konsumujemy na rowerze. Jednak ze szczyptą luksusu, bo tym razem w Norwegii będziemy miały kilka noclegów pod dachem.

Wyprawę rozpoczynamy w Tromso i dalej ruszamy w stronę archilepagu Vesteralen, by na koniec dotrzeć na cudowne Lofoty. Nie bez powodu zaczynamy właśnie od góry, by zakończyć wyprawę w ostatniej miesjcowości na Lofotach Å i to również ostania  litera norweskiego alfabetu, więc kierunek drogi nie może być inny. Na naszej trasie będzie kilka malowniczych wysp, na które przedostaniemy się lokalnymi promami. Dystans dzienny jest dostosowany do naszych punktów noclegowych, spotów, oraz możliwości.

Jedziemy tak, aby w niespiesznym tempie delektować się krajobrazami, robić zdjęcia, odpoczywać, zjeść obiad, zagadać z rybakiem, ogrzać się, schować, wypić kawę i przede wszystkim podziwiać unikalną, dziewiczą naturę Lofotów. Mniej więcej nasza prędkość, oscylować będzie w granicach ok.17/22km/h, także nie jest to wyścig, a wakacyjne zwiedzanie na rowerze. Pamiętajmy że nasze rowery są obciążone i nie mamy żadnego wsparcia, które wiezie nam sakwy. To realna podróż i bycie w drodze, więc jeśli to czujesz – ta wyprawa jest dla Ciebie.

Będzie zwiedzanie ciekawych miejsc, wiosek, architektonicznych perełek, trekking na plażę, i ukryte spoty warte odwiedzin.

W sumie, na rowerach pokonamy ok. 560 km (dzienne dystanse oscylują w wartościach  10,25,40,45,40,50,55,60,40,45,50,60, więc nie są to duże odległości, ale pamiętajmy, że na bagażniku będzie ok. 15- 20 kg.

Ukształtowanie terenu nie jest bardzo wymagające, choć będą się zdarzały podjazdy – w końcu to Norwegia. Warto pamiętać że to daleka północ, za kołem podbiegunowym i pogoda bywa kapryśna, bo im wyżej tym chłodniej. Trzeba być przygotowanym na deszcz, a nawet wiatr, choć ostatnie lata pokazują jak bardzo nasza planeta się ociepla. Skandynawia nie jest tutaj wyjątkiem. Ostatnie trzy lata na Fiordach to piękna słoneczna pogoda w lipcu, a nawet sierpniu czy wrześniu – który uznawany jest deszczowy.

Spanie:

Formuła noclegów mieszana, tak by móc poczuć norweski klimat. Część noclegów zaplanowana jest w domach, w marinach, czy tradycyjnych sezonowych Rorbu. Pozostałe noclegi w namiotach, w większości na płatnych kempingach z pełną infrastrukurą. Do dyspozycji będziecie miały dwuosobowe Fjord Nansen Sierra 2. Pozstałe noclegi w pieknych miejscach na dziko (ok. 3)

Jedzenie. Wiadomą sprawą jest fakt, że pizza w Norwegii kosztuje 100 zł więc, zabieramy zestawy liofilizowane, gorące obiady (polecam LYOFOOD ze zniżką od 25% od nas). Na miejscu dokupujemy pozostały asortyment konsumpcyjny. W planach obowiązkowo – słynny, norweski  łosoś z grilla.

Co powinnaś posiadać, zabrać ze sobą:

Rower. Dobrze przygotowany pod wyprawę rower (crossowy, trekkingowy, gravel) szczególnie do sprawdzenia szprychy, obręcze, hamulce, przerzutki. Sakwy na bagażnik, karimata samopompująca z izolacją, bardzo ciepły śpiwór (najlepiej -1 w komforcie i puchowy). Odziez na deszcz. Szczegółowa lista rekomendacyjna zostanie przesłana uczestniczkom – będzie zawierała zarówno listę odzieży, jak i sprzętu. Jeśli potrzebujesz sakw, daj znać – mam na stanie 3 komplety i chętnie pożyczę. Całe pakiety list, rekomendacji przesyłam.

Logistycznie i organizacyjnie:

Podróż naszą zaczynamy zarówno w Warszawie Chopin, jak i w Gdańsku. Możesz wybrać miasto wylotu. Powrót z Bodo, do Warszawy lub Gdańska. Bilety lotnicze kupujecie same, po moim sygnale. W razie trudności pomogę.

Wyprawę na Lofoty w lipcu 2023 poprowadzi Maria Garus pierwsza Polka, która przejechała solo na rowerze kontynent amerykański: z Alaski do Argentyny, przez Góry Skaliste i Andy. W 33 miesiące pokonała 24 000 km. Jej podróż została nominowana do nagrody Travelery National Geographic w kategorii Podróż Roku i wyróżniona statuetką najważniejszej polskiej nagrody podróżniczej – Kolosy, za samotną, łamiącą stereotypy podróż rowerem przez obie Ameryki.

Poza działalnością podróżniczą, zawodowo zajmuje się transferem wiedzy i innowacji, badaniami naukowymi, działalnością edukacyjną, publikacyjną oraz budowaniem platform współpracy regionów, uczelni i otoczenia społeczno-gospodarczego.  Jej prywatne zainteresowania dotyczą obszarów związanych z rozwojem osobistym, samodoskonaleniem umysłu i ciała, oraz technik pokonywania wewnętrznych blokad i lęków.

Warunki

Cena zawiera:

 • Przygotowanie uczestniczek do wyprawy, pełne wsparcie podczas podróży
 • Przewodnictwo na trasie, opieka, realizacja programu
 • Wiedzę i doświadczenie Marii Garus
 • Logistykę związaną z transportem oraz przchowaniem pudeł
 • Taxi na lotnisko z pudłami
 • Wszystkie transporty promowe (ok 6) na Vesteralen, oraz oraz tzw. speed boat do Bodo
 • 5/6 noclegów w norweskich domach wakacyjnych, rorbu
 • 3 noclegi na kempingu (namiot)
 • Wyposażenie wyprawowe, super namioty FJORD NANSEN Sierra, 2 jetboile do dyspozycji, gaz do kuchenek na czas wyprawy
 • 2x grill z łososiem i warzywami
 • ubezpieczenie

Cena nie zawiera:

 • Biletów lotniczych (ok. 2000 zł) cena wraz z  bagażem, oraz sprzętem rowerowym
 • Wyżywienia obiadowego zakupionego w PL (ok. 300 zł) Polecamy smaczne dania LYO (Superfemka ma tutaj zniżkę 25%) + owsianki śniadaniowe, kabanosy, pasztety, sałatki rybne, chleb pumpernikiel (ok.100 zł) Pełna lista rekomendacji zostanie Wam przesłana.
 • Wyżywienia na miejscu (zwykle dokupujemy ryby w puszkach, chleb, warzywa, owoce, jogurty, sery itp..) na te zakupy trzeba przeznaczyć ok. 1000 NOK (450 zł)

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Lofoty i Vesteralen | TYLKO DLA KOBIET pochodzą od biura Superfemka, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Skandynawia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu własne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.