Finlandia – Archipelag tysiąca wysp

Kategoria
Wyżywienie
śniadania
Trudność
łatwa
Transport
samolot
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele

Wycieczka chwilowo niedostępna.

Szczegóły wyjazdu Finlandia – Archipelag tysiąca wysp

O wyprawie

Finlandia – Archipelag tysiąca wysp

Archipelag znajdujący się w okolicach Turku jest jednym z najpiękniejszych miejsc Finlandii. Stanowi on kwintesencję fińskiej natury – morze, kamieniste brzegi, ponad 20.000 niemal nienaruszonych przez człowieka wysp. Cały obszar Archipelagu został objęty ochroną i uważany jest za jeden z najważniejszych parków narodowych Finlandii.

Cały obszar objęty jest Parkiem Narodowym. Wokół Archipelagu wytyczony został niezwykły szlak rowerowy, który pozwala z bliska podziwiać unikalne krajobrazy. Po drodze przejedziemy przez 12 mostów i 9 razy przeprawimy się promem. Będziemy też mieć możliwość spróbować swoich sił w morskich kajakach i dotrzeć do wysp całkiem bezludnych, inaczej niedostępnych.

To wyprawa dla miłośników przyrody, ceniących sobie bliski kontakt z naturą, rozległe przestrzenie, morskie klimaty ciszę i spokój. Nocować będziemy w domkach kampingowych lub pokojach 2-4 osobowych, zazwyczaj ze wspólną łazienką (standard skandynawski). W większości z nich jest aneks kuchenny lub dostęp do kuchni.

Atrakcje:

 • Miasteczko Merimasku
 • Wyspa Kustavi
 • Miasteczko Houtskar
 • Wyspa Nauvo
 • Stolica Archipelagu – Pargas
 • Wyspa Jumo
 • Turku

Dystans na rowerze: ok. 280 km

Program

Dzień 1: Turku – Merimasku 40 km

Przylot do Turku w godzinach południowych (uwaga: zmiana czasu o 1h). Zatrzymamy się na nocleg na Farmie pochodzącej z XVIII wieku

Dzień 2: Merimasku – Kustavi 60 km

Po obejrzeniu miasteczka kierujemy się na północny Zachód, w stroną niezwykle urozmaiconego szkierowego wybrzeża. Liczne mosty między wyspami pozwalają nam sprawnie przemieszczać się z jednej na drugą. Dziś nocujemy w „Boathouse”- klimatycznych, krytych strzechą domkach w porcie.

Dzień 3: Kustavi – Mossala 30 km

Zwiedzimy XVII-wieczny, drewniany kościółek oraz zachodnie rubieże wyspy Kustavi a następnie skierujemy się na Południe ku mniejszym, rozrzuconym na otwartym morzu wyspom. Oznacza to, ze dziś nie zmęczymy się za bardzo pedałując, za to będziemy podziwiać piękne widoki z pokładu promów. Pierwszym z nich dotrzemy do maleńkiej wyspy Jumo, następnym do Inio a stąd czeka nas dłuższa przeprawa do skupiska wysepek z miasteczkiem Houtskar. Wrażenia po drodze niezapomniane. Zatrzymamy się, tym razem na dwie noce, na Campingu w wygodnych domkach przy plaży.

Dzień 4: Mossala – Nuavo 55 km

Przed nami kolejne wyspy i przeprawy promowe. Na początek zwiedzimy miasteczko Houtskar i okoliczne drewniane wioski oraz porty, obejrzymy panoramę z wieży widokowej a następnie skierujemy się na wschód. Naszym celem będzie wyspa Nauvo, gdzie zatrzymamy się na dwie noce.

Dzień 5: Nauvo

To centralna wyspa Archipelagu z ruchliwym portem, lokalnym muzeum oraz kamiennym, średniowiecznym kościołem. Znajdziemy tu wiele możliwości spędzenia kolejnego dnia. Proponujemy wycieczkę statkiem na malowniczą wyspę Sjalo, będącą niegdyś miejscem wygnania trędowatych lub całodzienną wycieczkę kajakową wśród wysp i szkierów.

Dzień 6: Nauvo – Kaarina 55 km

Na dzisiejszej trasie stolica Archipelagu – Pargas, otoczona ze wszystkich stron przez wodę z idylliczną starówką i największym w Skandynawii wapiennym kamieniołomem, eksploatowanym nieustannie od XIII wieku. Etap zakończymy w sąsiadującej z Turku Kaarinie.

Dzień 7: 20 km

Jedziemy rowerami na lotnisko w Turku. Wracamy do Polski

 

Warunki

Loty:

Gdańsk –> Turku niedziela 15.30 -> 18.05
Turku –> Gdańsk sobota 18.40 ->19.10

Cena wycieczki obejmuje:

 • noclegi i śniadania – przewóz rowerów i bagaży do Finlandii i z powrotem
 • przewóz bagaży w trakcie wyprawy, asystę busa technicznego w trakcie wyprawy
 • opiekę przewodnika na całej trasie wycieczki
 • ubezpieczenie KL i NNW

Cena wycieczki NIE obejmuje:

 • kosztu biletu lotniczego – cena ta zmienia się w zależności od chwili zakupu
 • ewentualnego wypożyczenie roweru 300 zł/osoba, ze wspomaganiem elektrycznym 800 zł
 • dojazdu na lotnisko do Gdańska – należy dojechać we własnym zakresie
 • posiłków w trakcie dnia i na koniec dnia (trzeba liczyć ok. 30 EURO/dzień/osobę)
 • biletów wstępu do atrakcji turystycznych itp (ok. 50 EURO na cały wyjazd)

Koncepcja naszego wyjazdu:

 • Grupa przylatuje samolotem.
 • Bus Techniczny z rowerami na przyczepie wyjeżdża z Polski dzień wcześniej – spotykamy się na lotnisku w Turku – tak więc bagaże i rowery należy dostarczyć min 2 dni wcześniej, ewentualnie bagaże wziąć ze sobą (lub przysłać kurierem na adres firmy) a rower od nas wypożyczyć.
 • W drodze na miejscu towarzyszy nam bus techniczny, który wiezie bagaże.
 • Żywimy się w oparciu o lokalną gastronomię – sklepy, bary i restauracje.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Finlandia – Archipelag tysiąca wysp pochodzą od biura Via Verde, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Pozostałe. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.