Podlaski Szlak Bociani

Kraje
Kategoria
Wyżywienie
własne
Trudność
łatwa
Transport
autokar / bus
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele

Wycieczka chwilowo niedostępna.

Szczegóły wyjazdu Podlaski Szlak Bociani

O wyprawie

Suwałki | Hańcza | Wigry | Lipsk | Goniądz | Waniewo | Narewka | Białowieża | Topiło | Hajnówka

Kilkudniowy pobyt w jednym z najpiękniejszych zakątków kraju Podlasiu. Zaczynamy w Suwalskim Parku Krajobrazowym, wzdłuż pięknych jezior, m.in. najgłębszego jeziora w Polsce – Jeziora Hańcza dotrzemy do Wigierskiego Parku Narodowego.

Dalej przez piękne tereny Podlasia udamy się do Narwiańskiego Parku Narodowego , skąd już tylko krok do królestwa łosia czyli Biebrzańskiego Parku Narodowego. Kkończymy z kolei w królestwie Żubra – Białowieskim Parku Narodowym, a nad nami latać będą bociany.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI: A/B

Trasa w większości płaska, nie przysparzająca trudności. Lekkie problemy mogą przysporzyć krótkie piaszczyste odcinki dróg leśnych i kilka pagórków w pierwszej części trasy. Głównie poruszamy się drogami asfaltowymi. Jeden dłuższy ok. 85 km etap.

Program

Dzień 1: Suwałki – Hańcza: 25 km

Zbiórka w Warszawie, przejazd busem do Suwałk (w przypadku większych grup możliwy przejazd pociągiem PKP). Z Suwałk od razu ruszamy na rowery przez piękne tereny Suwalszczyzny. Odwiedzimy m.in. wspaniałe wiadukty w Stańczykach. Są to imponującej wielkości zabytki, pomniki techniki budowlanej, z okresu przedwojennego które do dziś są jednymi z najwyższych w polsce osiągając wysokość 200 m.
Wieczorem impreza integracyjna przy ognisku, Oognisko będziemy organizować zresztą jeszcze nie raz na tej wycieczce.

Dzień 2: Hańcza – Wigry: 50 km

Dzisiejszy etap prowadzi przez Suwalski Park Krajobrazowy. Suwalszczyzna – kraina jak baśń. Tym hasłem powiat suwalski reklamuje swoje ziemie. I coś w tym jest, bo faktycznie Suwalszczyzna, podobnie jak całe Podlasie jest przepiękna. Można by było powiedzieć jeszcze, że jest to Polska w wersji mini. Jeziora, góry, doliny, obszerne płaszczyzny – wszystko skupione w jednym miejscu… każdy znajdzie coś dla siebie. Po południu dotrzemy do Wigierskiego Parku Narodowego
Oprócz dzikiej przyrody i malowniczych krajobrazów, jednym z najcenniejszych zabytków parku jest pokamedulski zespół klasztorny w Wigrach, w który podczas swojej pielgrzymki w czerwcu 1999 roku odpoczywał papież Jan Paweł II.

Dzień 3: Wigry – Lipsk: 40 km rower, 24 km kajak

Na początek kilka kilometrów wzdłuż jeziora Wigry przez Wigierski Park Narodowy. Znajdziemy tu wszystko to, co jest najbardziej charakterystyczne dla tego regionu - liczne jeziora, rzeki, puszczańskie lasy, pagórkowaty krajobraz typowy dla pojezierza Suwalskiego i płaskie tereny Równiny Augustowskiej. Park obfituje też w cenne gatunki roślin, grzybów i zwierząt. Możemy spotkać tu bielika, bobra czy wilka. Z pewnością napotkamy jakieś ślady ich działalności.
Dalsza część etapu biegnie przez Puszczę Augustowską, jest ona jednym z największych kompleksów leśnych Polski, a wraz z puszczami Litwy i Białorusi bezpośrednio z nią sąsiadującymi, stanowi jeden z największych zwartych kompleksów Europy. Powierzchnia Puszczy Augustowskiej wynosi ponad 1100 km2. Napotykane tu polany puszczańskie zajmują enklawy wiejskie i osady leśne. Napotkać tu można liczne jeziora, miejscami także podmokłe łąki i torfowiska.
W środku dnia czeka nas niemała odmiana od rowerowania, na kilka godzin przesiądziemy się na kajaki by przepłynnąć najpiękniejszy odcinek najpiękniejszej z polskich rzek – Czarnej Hańczy.

Dzień 4: Lipsk – Goniądz: 50 km, 18 km kajak

Cały dzisiejszy etap prowadzi przez Biebrzański Park Narodowy. To największy Park Narodowy w Polsce. To Jednen z największych i najlepiej zachowanych w Europie obszarów podmokłych tego typu, czyli nizinnych, bagiennych dolin rzecznych. O unikatowych walorach Biebrzańskiego PN stanowi przede wszystkim rzeka Biebrza (żyjąca rzeka) tworząca nowe meandry, wiosną występująca z brzegów i zmieniająca połacie łąk w rozległe jezioro. Nad Biebrzą nikt nie podnosi alarmu z powodu powodzi. Tu od wieków człowiek żyje w zgodzie z jej rytmem, szanując jej prawo do wiosennych wylewów. Dolina Biebrzy na prawie całej długości zachowała naturalny charakter, a co się z tym wiąże - niezwykłe bogactwo flory i fauny.
Okolice Biebrzańskiego Parku Narodowego są bardzo interesujące także ze względu na kulturę i historię. Krajobraz biebrzański i styl życia na wsi zachował wiele z tego, co w wielu innych częściach Polski i Europy jest już zapomnianą przeszłością. Można tu spotkać malowniczą zabudowę wiejską, zarówno drewnianą, jak i budynki wznoszone z licznie występujących głazów narzutowych oraz studzienne żurawie. W pejzaż biebrzański wpisane są przydrożne krzyże i kapliczki, a wielką ozdobą każdej wsi są liczne gniazda bocianie.
Dziś również oprócz etapu rowerowego czeka nas kilkanaście kilometrów spływu kajakowego najpiękniejszym odcinkiem Biebrzy.

Dzień 5: Goniądz – Waniewo: 65 km

Czas wyjechać z Biebrzańskiego Parku Narodowego, który przemierzamy tzw. carską szosą. To dawny szlak handlowy, dziś wykorzystywany jest głównie przez rowerzystów. Mijamy wspaniałe lasy przeplatane ogromnymi obszarami bagien. Z kilku przydrożnych wież widokowych spróbujemy wypatrzyć łosia i innych mieszkańców tych okolic. Rankiem dotrzemy do Osowca, by zwiedzić tamtejszą carską twierdzę.
Dziś dotrzemy też do Tykocina, uroczego prowincjonalnego miasteczka nad Narwią. Zwiedzimy tutaj m.in.: synagogę, barokowy kościół Rzymsko-Katolicki, rynek z pomnikiem Czarneckiego. Tutaj też zawitamy do żydowskiej restauracji by skosztować specjałów tej kuchni.
Niedaleko Tykocina położona jest Europejska Wieś Bociania Pętowo, gdzie w jednym tylko gospodarstwie gniazduje 19 bocianich par!
Dalej wzdłuż Narwi dojedziemy do Kiermus. Tutaj w przepięknym dworku urządzono stylowy hotel i karczmę, gdzie zamówimy znaną w całym regionie wspaniałą szarlotkę. Oraz skosztujemy wytwarzanych tu ziołowych napitków.
Na nocleg zatrzymamy się w położonej nad Narwią wiosce Waniewo
Jeszcze tego samego dnia czeka nas spływ po Narwi tradycyjnymi łódkami – pychówkami.

Dzień 6: Waniewo – Narewka: 85 km

Powoli opuszczamy dolinę Narwi. Mijane drewniane wsie wyglądają tak jakby czas już dawno zatrzymał się tu w miejscu. Najpierw zatrzymamy się w Surażu, które szczyci się mianem najmniejszego miasta w Polsce. Znajduje się tutaj zrekonstruowana osada wczesnośredniowieczna, oraz grodzisko z którego roztacza się piękny widok na rozlewiska Narwi. Po drodze czeka nas jeszcze kilka wież widokowych skąd obserwować można życie ptactwa, a na nocleg dotrzemy do puszczy Białowieskiej.
Wieczorem jak zwykle będzie okazja na spróbowanie lokalnych smakołyków: miodów, smalcu ze skwarkami, peklowanej słoniny, dżemów własnego wyrobu, krowiego mleka itp.

Dzień 7: Narewka – Białowieża - Topiło: 45 km

Kolejny dzień spędzimy w Puszczy Białowieskiej. Dziś dotrzemy do Białowieży, gdzie zwiedzimy park pałacowy oraz muzeum przyrodnicze. Chętni będą mogli skorzystać z przejażdżki leśną kolejką wąskotorową. Następnie leśnymi drogami przejedziemy do południowej części puszczy cały czas rozglądając się za żubrami.
Przepiękną drogą wśród lasów dotrzemy do położonej wśród małych jeziorek otoczonej ze wszystkich stron lasem wsi Topiło.
Wieczorem przy ognisku urządzimy imprezę pożegnalna koniecznie przy żubrówce.

Dzień 8: Topiło – Hajnówka: 15 km

Na koniec krótki odcinek do Hajnówki, skąd wracamy już busem do Warszawy.

UWAGA:

PROGRAM JEST JEDYNIE ORIENTACYJNY. PODANE DZIENNE DYSTANSE MOGĄ RÓŻNIĆ SIĘ O +/- 15 KM. POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE, KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW I INNE CZYNNIKI ORGANIZACYJNE. PROSIMY WIĘC NIE TRAKTOWAĆ TEGO PROGRAMU ZOBOWIĄZUJĄCO, NIEMNIEJ JEDNAK DOŁOŻYMY WSZELKICH STARAŃ BY ZREALIZOWAĆ GO JAK NAJDOKŁADNIEJ.

Warunki

Cena zawiera:

  • 7 noclegów w pokojach 2-4 osobowych
  • Przejazd busem z/do Warszawy wraz z transportem rowerów
  • Transport bagaży na trasie
  • 2 spływy kajakowe
  • Usługi opiekuna grupy
  • Składkę na turystyczny fundusz gwarancyjny

Opłaty dodatkowe dla chętnych:

  • Dojazd z/do Krakowa, Katowic +150 zł (tylko w przypadku zebrania się odpowiedniej ilości chętnych)

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 500 zł. Resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Podlaski Szlak Bociani pochodzą od biura Cyklotramp, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Polska. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu własne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.