Maroko - Wąwóz Todra

Kategoria
Wyżywienie
we własnym zakresie
Trudność
średnia
Transport
samolot
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele

Wycieczka chwilowo niedostępna.

Szczegóły wyjazdu Maroko - Wąwóz Todra

O wyprawie

Warzazat | Kalaat | Tamelalt | Ait Ounir | Tinghir | Merzouga | Merzouga

Maroko jest jak mozaika różnorodnych elementów. Z jednej strony widać tu silne przywiązanie do tradycji, pielęgnowanie dawnych obyczajów, z drugiej – otwarcie na świat, na inne kultury. I choć to kraj muzułmański, od pierwszej chwili każdy czuje się w nim jak u siebie.
Zwiedzając ten niezwykle barwny kraj, nieraz otworzymy oczy ze zdumienia. Odkryjemy tu bowiem rzeczy, których nie ma nigdzie indziej na świecie.

Tym razem odwiedzimy najpiękniejsze wąwozy Maroka, najpiękniejszą pustynie Maroka, wspaniałe kazby i niesamowite góry Atlas.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI: C/D

Dość trudna wycieczka z etapami ok. 80 km długości i sporymi podjazdami.

Program

Dzień 1-2:

Przelot samolotem do Marakeschu, przejazd busem do Warzazatu.

Dzień 3: Warzazat – Kalaat

Rozpoczynamy naszą rowerową przygodę. Na początek dość ciężo, cały etap wiedzie pod górę
Wraz z kolejnymi przebytymi kilometrami widoki zachwycają coraz bardziej i bardziej. Malowniczo położone kazby i ksary harmonijnie współgrają tam z zielonymi oazami, a wysokie kaniony z gajami palmowymi. Jest cudnie. Kazba Amradil, którą dokładnie zwiedzimy jest chyba najpiękniejsza kazbą w całym Maroku.

Dzień 4: Kalaat – Tamelalt (Dolina Róż)

Rozpoczynamy podróż po trzech wspaniałych dolinach i wąwozach Atlasu Wysokiego. Na początek Dolina Róz. Stolicą zagłębia różanego jest El Kelaa M?Gouna nad rzeką Gouna. Między kwietniem a czerwcem kwiaty kwitną, więc tu jest podobno jak w bajce. Te różane pola otoczone są pięknymi górami. Maroko jest ważnym producentem olejku różanego i wody różanej. Odmiany róży najczęściej uprawianej to: stulistna oraz damasceńska.

Dzień 5: Tamelalt – Ait Ounir (Wąwóz Dades)

Dziś jedna z największych atrakcji wycieczki – Dolina Dades. Największe wrażenie w dolinie robią zapierające dech w piersiach krajobrazy. Soczysta zieleń roślin porastających jej dolne obszary, błękit wijącej się rzeki i kontrastujące z nimi pomarszczone, pomarańczowo-żółte zbocza. Dolina zamieszkana jest głównie przez Berberów. Ich wioski to w większości przypadków typowe ksary, nazywane tutaj tighermatine. Na zboczach doliny wzniesionych jest też bardzo dużo kazb. Z tego powodu Dolina Dades przybrała swoją kolejną nazwę, czyli „Dolina Tysiąca Kazb”.

Dzień 6: Ait Ounir – Tamtattouchte

Wjedziemy w góry Atlasu Wysokiego. Wspaniałe widoki, intensywnie czerwona ziemia, dawne kazby, górujące nad okolicą oraz niesamowite formacje skalne, a przed wszystkim pustkowia, tylko czasem spotkać można samotnego pasterza z kozami.

Dzień 7: Tamtattouche – Tinghir (Wąwóz Todra)

Wąwóz Todra jest najczęściej odwiedzanym wąwozem w tej części Maroka. Jego najbardziej efektowny odcinek, to wąska droga i płynąca obok rzeka, które otoczone są ogromnymi pionowymi ścianami skalnymi przybierającymi różne odcienie czerwieni i pomarańczu.
Przejażdżka do Tinghiru od najwyższych bloków skalnych wąwozu Todra jest atrakcją samą w sobie. W dolinie przez kilkanaście kilometrów ciągnie się przepiękna oaza, której zieleń kontrastuje z mocną czerwienią górujących nad nią skał i wtopionych w nie niewielkich glinianych domów i kazb.
Przejazd do Tineghir i wjazd w wąwóz Todry, wśród oaz z palmami daktylowymi i widoków robiących niesamowite wrażenie zapadnie nam długo w pamięć. Ściany wąwozu zbliżają się do siebie, aż pozostaje tylko wąski przesmyk pomiędzy skałami o 300 m wysokości.

Dzień 8-9: Tinghir – Merzouga

Opuszczamy doliny gór Atlas, kolejne dwa dni to przejazd płaską jak stół kamienistą pustynią. Ten bezkres i monotonność krajobrazu zakłucać będą jedynie przechodzące często przez drogę stada dromaderów i pojedyncze drzewa wyrastające niczym na afrykańskiej sawannie. Aż w końcu dotrzemy do Sahary.

Dzień 10-11: Merzouga

Dwa dni spędzimy z wielbłądami i berberami na pustynii nocując w berberyjskich namiotach przemierzając bezkresne piaski i podziwiając niesamowite nocne niebo. Sahara to największa gorąca pustynia na świecie o powierzchni 9 064 300 km². Jej piaski zajmują tereny przy południowej i południowo-wschodniej granicy Maroka. Najpiękniejsze wydmy w Maroku można podziwiać w okolicy niewielkiej miejscowości Merzuoga. Osiągają one 150 m wysokości Widok wydm i niebieskich ludzi pustyni, czyli Tuaregów prowadzących o zachodzie słońca karawany wielbłądów zapiera dech w piersiach.

Dzień 12-13:

Powrót busem do Marakeschu, przelot samolotem do kraju.

UWAGA: PONIŻSZY PROGRAM JEST JEDYNIE ORIENTACYJNY. PODANE DZIENNE DYSTANSE MOGĄ RÓŻNIĆ SIĘ O +/- 15 KM. POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE, KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW I INNE CZYNNIKI ORGANIZACYJNE. PROSIMY WIĘC NIE TRAKTOWAĆ TEGO PROGRAMU ZOBOWIĄZUJĄCO, NIEMNIEJ JEDNAK DOŁOŻYMY WSZELKICH STARAŃ BY ZREALIZOWAĆ GO JAK NAJDOKŁADNIEJ.

Warunki

PRZELOT

Przelot realizowany tanimi liniami lotniczymi, możliwa przesiadka w jednej z europejskich stolic, co wiąże się z kilkugodzinnym oczekiwaniem na lotnisku lub krótkim zwiedzaniem miasta.
Termin wycieczki orientacyjny, może różnić się o +/- 3 dni. ostateczny termin oraz miejsce wylotu zostaną podane najpóźniej na 40 dni przed terminem wycieczki.

Cena zawiera:

  • Noclegi w pensjonatach
  • Przelot samolotem z bagażem podręcznym
  • Wynajem rowerów (dobrej klasy rowery górskie)
  • Transport bagaży na trasie
  • Usługi opiekuna grupy
  • Ubezpieczenie KL i NW
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Opłaty dodatkowe dla chętnych:

  • Gwarancja pokoju 2-os na całej wycieczce +500 zł/os
  • Opłata za bagaż główny (nieobowiązkowy) w zależnosci od linii lotniczej i wielkości bagażu - od 60 do 100 euro

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 1000 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 1000 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Maroko - Wąwóz Todra pochodzą od biura Cyklotramp, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: . Wycieczka obejmuje wyżywienie typu we własnym zakresie. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Egzotyczne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.