Izrael: Jerozolima - Eilat

Kategoria
Wyżywienie
we własnym zakresie
Trudność
średnia
Transport
samolot
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Jerozolima | Arad | Morze Martwe | Mitzpe Ramon | Eilat

Izrael to zdumiewająca mieszanka kultury i historii, w której wyraźnie zaznaczają się korzenie cywilizacji Zachodu. To tutaj rozgrywały się wydarzenia opisane przez Torę i Biblię; to wspaniałe miejsce, o którym można śnić i które można celebrować. Przygotowana przez nas niezbyt wymagająca trasa pozwoli zanurzyć się w archeologicznej przeszłości, prowadząc przez zielone doliny, lasy sosnowe i pustynię Negew. Będziemy odkrywać jaskinie, wysłuchiwać epickich opowieści i poznawać historię Żydów, Greków, Rzymian i Chrześcijan.

Zaczniemy od spotkania z dźwiękami i obrazami Jerozolimy, potem odwiedzimy miejsce walki Dawida i Goliata, a następnie z Aradu przez Pustynię Judzką dotrzemy do potężnej twierdzy Masady. Stamtąd będziemy podziwiać fantastyczne widoki na Rów Jordanu, Morze Martwe i góry Moabu. Popływamy w Morzu Martwym, zwiedzimy też największy park narodowy Izraela. W końcu dotrzemy nad Morze Czerwone, skąd rzucimy okiem na piaski półwyspu Synaj, Egipt, Jordanię i Arabię Saudyjską, zatrzymując się w Czerwonym Wąwozie i innych sekretnych miejscach.

Naszą wycieczkę zakończymy w miejscowości Ejlat, gdzie będzie można zażyć morskich kąpieli, nurkowania i plażowania. Nasza wycieczka pozwoli zakosztować wspaniałych przyjemności starego i nowego świata. Wspaniali ludzie i magiczne miejsca pozwolą nam głębiej zrozumieć fascynującą złożoność Izraela.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI: C/D 

Trasa dość urozmaicona, kilka płaskich etapów, kilka pagórkowatych z kilkukilometrowymi podjazdami. Długość etapów urozmaicona od 40 do 90 km. Drogi głównie asfaltowe. Dwa etapy dłuższe ok. 90 km, ale w miarę płaskie i po asfalcie.

Program

Dzień 1: 
Przelot do Tel Awiwu, zwiedzanie miasta, kąpiel w Morzu Śródziemnym. 

Dzień 2: Tel Awiw - Jerozolima 
Na początek przejazd piękną 70-kilometrowa ścieżką rowerową łączącą dwa największe miasta Izraela. Mijamy piękne gaje oliwne i niewielkie miasteczka, napawamy się zielenią, którą wkrótce, za parę dni tak cięzko będzie spotkać na południu kraju. 

Dzień 3: Jerozolima 
Warto poświęcić cały dzień na zwiedzenie tego najsłynniejszego miasta Izraela. Według standardów międzynarodowych Jerozolima jest i zawsze była miastem niewielkim, a jednak zna ją 75% ludzi na całej ziemi. Ludzie, którzy nigdy nie słyszeli o Nowym Jorku, Londynie, Paryżu, Tokio, Rzymie czy Pekinie znają to miasto, które przeżyło 87 przewrotów rządu, z czego dwie trzecie krwawych. Zwiedzanie Jerozolimy stanowi konieczne wprowadzenie dla tych, którzy nie wiedzą zbyt wiele o historii Izraela. Rano zwiedzimy punkty widokowe wokół miasta, a następnie starówkę i jej zabytki, które od wieków przykuwają uwagę milionów turystów, pielgrzymów, poetów, artystów, filozofów, polityków i dziennikarzy. 

Dzień 4: Jerozolima - Arad 
Dzisiaj zaczynamy rowerową wyprawę po Izraelu. Na początek udamy się na Wzgórza Herzla na skraju Jerozolimy. Stąd zjeżdżamy do “płaskiej ziemi” czyli "Eretz Pleshet", jak nazywa ją Biblia. Zobaczymy Wzgórza Hebronu (Góry Judzkie) i przejedziemy przez “Emek Ha’Ella”, dolinę, w której Dawid pokonał Goliata w walce przed trzema tysiącami lat. 
Zwiedzimy rzymski amfiteatr w Eleutheropolis i słynne jaskinie dzwonowe w Beit Guvrin. 
Następnie z południowego krańca Gór Judzkich już busem wjedziemy w Pustynię Judzką do miasta Arad. 

Dzień 5: Arad - Morze Martwe 
Dziś udamy się do Masady. 
Masada to fascynujący obiekt historyczny. Rozciągają się zeń wspaniałe widoki, ma też za sobą historię pełną heroizmu. Wywołuje ideologiczne dyskusje i ma wiele wspólnego z duchem, z którego zrodził się Izrael. Wczesnoporanna przejażdżka z Aradu do Masady dobrze nam zrobi, potem piesze podejście rzymskim traktem na szczyt płaskowyżu. Zobaczymy niedawno odkryte i zrekonstruowane obiekty, będziemy mogli również podziwiać wspaniały widok na Morze Martwe, oazę Ein Gedi, góry Moab i Jordanię po drugiej stronie Rowu Jordanu. Wrócić na dół można pieszo bądź kolejką linową; stamtąd jedziemy na rowerach do parku narodowego w oazie Ein Gedi nad Morzem Martwym, gdzie będziemy mieli czas doświadczyć uzdrawiającej mocy wody i zabawnego uczucia unoszenia się na powierzchni. 

Dzień 6-8: Morze Martwe – Pustynia Negew 
Kolejne trzy etapy zaprowadzą nas w samo serce Pustyni Negew, 
Odwiedzimy wąwóz Nahal Zin, którego fauna i flora ukazują delikatność i unikatowość tego pustynnego obszaru, jak również oazę Ein Avdat i punkt widokowy Ein Ma’arif – niegdyś tętniącego życiem miasta na szlaku przypraw łączącym Petrę z Morzem Śródziemnym. Wycieczka rowerowa prowadzi po dobrze utrzymanym szlaku wzdłuż strumienia Nahal Noked, przez przepiękną dolinę pomiędzy grzbietami Halukim i Haboker, do znakomitej, nagradzanej winnicy w kibucu Sde Boker, który jest również miejscem pochówku Davida Bena Guriona, pierwszego premiera Izraela. Zwiedzimy ruiny nabatejskiego miasta Avdat i wiele innych pięknych miejsc. 

Dzień 9: Góry Eilat 
Dzień rozpoczniemy od wizyty pod “Wielbłądzią Skałą”, spod której będzie rozciągał się widok na pierwsze 45 km dzisiejszej trasy. Dla spragnionych przeżyć możliwa będzie wędrówka o wschodzie słońca na skraj 475 metrowego klifu, gdzie jest szansa spotkać dzikie kozły i szybujące w powietrzu sępy płowe. Z osady Mitzpe Ramon przejedziemy przez góry i pustynię Negew. Nasza wycieczka rozpocznie się spektakularnym zjazdem do krateru Ramon, po czym poprowadzi wspaniałą drogą przez park narodowy gór Eilatu. Ta wspaniała trasa wiedzie przez szeroką, dziką dolinę Uvda, przez prawdziwą pustynię, pustkowie i wspaniały krajobraz. 

Dzień 9: Eilat 
W ostatni dzień rowerowej wypawy udamy się na fantastyczną przejażdżkę przez pustynię do Eilatu. Z jednej strony będziemy mieć widok na błyszczące w słońcu góry Jordanii, a z drugiej na granitowe góry oddzielające Izrael od Egiptu. Skały granitu i piaskowca wyglądają jak namalowane przez artystę w szaleńczej wizji. Ludzie wydobywający tu przed wiekami miedź zostawili po sobie osady, świątynie, piece i tajemnicze malowidła naskalne. Będziemy je mijać na naszych rowerach, wytrwale pedałując w kierunku Eilat, któy stanowić będzie metę naszej wędrówki po Izraelu. 

Dzień 10-11: Eilat 
Dwa ostatnie dni będzie można spać do późna albo zbudzić się wcześnie, by pójść nurkować i podziwiać jedne z najpiękniejszych raf świata. Lub po prostu popływać w morzu. To chyba jedyna nasza wycieczka podczas której wykąpać można się w trzech morzach – Śródziemnym, Martwym i Czerwonym. 

Dzień 12: 
Powrót samolotem do kraju.

UWAGA: 

PROGRAM JEST JEDYNIE ORIENTACYJNY. PODANE DZIENNE DYSTANSE MOGĄ RÓŻNIĆ SIĘ O +/- 15 KM. POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE, KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW I INNE CZYNNIKI ORGANIZACYJNE. PROSIMY WIĘC NIE TRAKTOWAĆ TEGO PROGRAMU ZOBOWIĄZUJĄCO, NIEMNIEJ JEDNAK DOŁOŻYMY WSZELKICH STARAŃ BY ZREALIZOWAĆ GO JAK NAJDOKŁADNIEJ.

Warunki

PRZELOT 

 Przelot realizowany tanimi liniami lotniczymi, możliwa przesiadka w jednej z europejskich stolic, co wiąże się z kilkugodzinnym oczekiwaniem na lotnisku lub krótkim zwiedzaniem miasta. 
Termin wycieczki orientacyjny, może różnić się o +/- 3 dni. ostateczny termin oraz miejsce wylotu zostaną podane najpóźniej na 40 dni przed terminem wycieczki.

Cena zawiera: 

  • Noclegi w pensjonatach i kwaterach turystycznych
  • Przelot samolotem wraz z rowerem i bagażem podręcznym
  • Transfery autokarowe na terenie Izraela 
  • Transport bagaży na trasie 
  • Usługi opiekuna grupy 
  • Ubezpieczenie KL i NW 
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie zawiera: 

  • Wyżywienia 

Opłaty dodatkowe dla chętnych: 

  • Opłata za bagaż główny (nieobowiązkowy) w zależności od linii lotniczej i wielkości bagażu - od 60 do 100 euro

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 2000 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 2000 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Izrael: Jerozolima - Eilat pochodzą od biura Cyklotramp, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Pozostałe. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu we własnym zakresie. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Egzotyczne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.