Oman

Kategoria
Wyżywienie
we własnym zakresie
Trudność
średnia
Transport
samolot
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele
TerminCena
12 dni10 700
Cena promocyjna przy zapisach do 01.07.2024

Szczegóły wyjazdu Oman

O wyprawie

Maskat | Samail | Nizwa | Al Hamra | Al Hayl | Ar Rustak | Barka | Maskat

Oman to azjatyckie państwo położone na Półwyspie Arabskim, nad Morzem Arabskim i Zatoką Omańską, ze stolicą w mieście Maskat. Oman jest wyjątkowym miejscem na turystycznej mapie Bliskiego Wschodu. Kraj ten to dom dla wielu narodowości, a jego kultura jest mieszanką wpływów europejskich, arabskich, azjatyckich i afrykańskich. Piękny, urzekający, inspirujący - to słowa, które doskonale opisują Sułtanat Omanu. Zapierające dech w piersiach krajobrazy, bogata historia i tradycja to cechy wyróżniające Oman spośród wielu państw Półwyspu Arabskiego.

Oman zachwyca pod każdym względem. To, co tam zobaczymy i czego doświadczymy, znajduje się niewątpliwie bardzo wysoko na naszej podróżniczej liście. Zarówno niesamowite zabytki, jak i powalająca natura sprawiają, iż warto odwiedzić ten kraj. Oman nie jest jeszcze masowo odwiedzany przez turystów, a już bardzo rzadko przez rowerowych turystów.
Zapraszamy więc na bardzo oryginalną rowerową wyprawę po górskich obszarach tego kraju.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI: C

Etapy ok. 60-70 km, dzienne przewyższenia ok. 1000 m, głównie drogi asfaltowe, kilka odcinków szutrowych.

Program

Dzień 1:

Przelot samolotem do Omanu.

Dzień 2: Maskat

Na początek zwiedzimy stolicę Omanu – Maskat. Odwiedzają nadmorską dzielnicę Matrah, port, souki (arabskie bazary), restauracje i górujący nad miastem fort (Mutrah Fort). Zajrzymy pod Pałac Królewski ale największa atrakcją miasta jest Wielki Meczet.
Przepych dosłownie wylewa się za każdego zakamarka. Marmur, błyszczące chodniki, które aż rażą w oczy, malowidła, do których użyto farby ze złotem, ogromne żyrandole z kamieniami szlachetnymi. A do tego największy na świecie dywan, którego przez 4 lata dziergało 600 kobiet! Wielki Meczet Sułtana Qaboos jest największą w Omanie i trzecią co do wielkości na świecie budowlą tego typu. Meczet może pomieścić na raz 20 tysięcy wiernych.

Dzień 3: Maskat – Samail

Opuszczamy stolicę Omanu i kierujemy się w kierunku gór Jebel Akhdar Pierwszy dzień poprowadzi nas żyzną doliną pełną palm daktylowych przez tradycyjne miasteczka.
W każdym mijanym miasteczku zobaczycie wąskie uliczki, ciekawe zakamarki, starą omańską architekturę sprzed czterystu lat. Waszą uwagę z pewnością zwrócą także liczne falaże, wijące się wśród palm. Zajrzycie do uroczych klimatycznych kafejek, w których można odpocząć i posilić się tradycyjną omańską kawą z daktylami. Pojawią się też pierwsze Wadi. Być w Omanie i nie zajrzeć do jednej z wadi? No właśnie. To tak, jak mniej więcej z Paryżem i Wieżą Eiffla, tylko w tym przypadku chodzi o dzieło Matki Natury. Co to jest wadi i dlaczego warto uwzględnić ją w planie? To sucha długa dolina na pustyni lub w górach, kręta, o stromych zboczach i niewyrównanym dnie. Kryje w sobie baseny ze słodką wodą, które to stanowią tu główną atrakcję. Można w nich znaleźć wytchnienie od lejącego się z niecha słonecznego żaru. Turkusowe baseny wypełnione ciepłą wodą. Małe wodospady, których szum odbija się echem od wysokich ścian klifów. Różowy oleander kwitnący całym rokiem na brzegu rzeki. Wadi to jedno z najbardziej urokliwych miejsc w Omanie. w głębi kanionu można wskoczyć do utworzonych między wapiennymi skałami basenów, albo popływać w jaskini na końcu kanionu (około godziny drogi).

Dzień 4: Samail – Nizwa

Dziś docieramy do podnóża gór gór, w małej dolinie zobaczycie soczyście zielony las palmowy daktyli oraz plantacje bananowców. Nieopodal na wzgórzach dostrzeżecie ruiny opuszczonych wiosek. Obrazek bajkowy, jak z innego świata.
Nnaszym celem jest dziś Fort Nizwa, to najsłynniejsza twierdza w Omanie. Jakiś czas temu trafiła w ręce prywatne i została odrestaurowana. Fort znajduje się w samym centrum starego miasta, tuż obok słynnego targu. Poruszając się tutaj, nie sposób nie zauważyć budowli oraz jej wielkich murów. Jest ona bardzo dobrze zachowanym przykładem starej architektury omańskiej. Charakterystycznym elementem jest tutaj wieża,

Dzień 5: Nizwa – Al Hamra

Rankiem odwiedzimy słynny targ zwierząt w Nizwie. Harmider panuje tu niesamowity. Krzyki, nawoływania, targowanie cen, niby to groźne wymachiwanie, które ma sprawić, że targujący się kupujący zejdzie ze swojej ceny – istne szaleństwo. Meczenie, beczenie, krzyki... Czuć w powietrzu poddenerwowanie tak sprzedających jak i chętnych na zakup. Potencjalni nabywcy wybrzydzają, dyskutują, zaglądają pod ogony i w zęby, macają po grzbietach i wymionach – w końcu zakup musi być jak najbardziej owocny. I nawet jeśli nam nie uda nam się zakupić żadnej kozy czy wielbłąda to targ na pewno warto odwiedzić.
Podczas dzisiejszego rowerowego etapu zwiedzimy m.n Fort Bahla To jeden z największych i najstarszych fortów w Omanie, a jednocześnie jedyny jaki został wpisany na listę UNESCO. Podobno najstarsza część fortu zbudowanego w całości z gliny, pochodzi już z 500 roku przed Chrystusem! Twierdza jest naprawdę ogromna, a w licznych pomieszczeniach i korytarzach idzie się pogubić.
Na nocleg zatrzymamy się w pięknej opuszczonej górskiej wiosce Al Hamra. To jedna z najlepiej zachowanych starych wiosek w Omanie. Można wędrować przez labirynt wąskich uliczek i podziwiać architekturę sprzed wieków. Szacuje się, iż ruiny Al Hamra mają od 700 do 1000 lat i są całkowicie nietknięte.

Dzień 6: Al Hamra – Al Hayl

Podążamy dalej w serce gór Omanu. Sama trasa nie jest trudna. Nie ma tu ciężkich podjazdów czy dużych przewyższeń. Są za to obłędne widoki oraz sympatyczne kózki, które swobodnie biegają sobie po skałach, a nawet wdrapują się na drzewa. Może je spotkać także w głębi kanionów daleko od wiosek. Od dramatycznych skarp oraz głębokich przepaści może się tu zakręcić w głowie.

Dzień 7: Al Hayl

Czas na dzień odpoczynku, ale być może znajdą się chętni na prawdziwe wyzwanie czyi wjazd na najwyższy szczyt Omanu Jebel Shrams - 3028 m n.p.m. „Zielona Góra” to kraina wyjęta jakby z innej bajki. Podczas gdy na dole panuje upał, a suche powietrze smaga wyschnięte rośliny, tutaj zimą może być nawet -5 stopni Celsjusza. Wśród zieleni kwitną tam nawet morele. Widok ze szczytu powala. Co ciekawe, Omańczycy mają także swój Wielki Kanion, zwany Wielkim Kanionem Arabii, widoki w którym nie ustępują tym w kanionie amerykańskim. Zresztą to ponoć drugi najgłębszy kanion świata. Tworzą go dwa koryta rzeczne, nazywane tutaj wadi, Wadi Ghul oraz Wadi Nakhr. Kanion ten miejscami ma nawet kilometr głębokości. Najlepiej widać go właśnie ze szczytu Jebel Shrams.

Dzień 8: Al Hayl – Ar Rustak

Powoli opuszczamy górskie rejony Omanu i znów zacznie robić się bardzo gorąco, ochłodę znajdziemy w licznych oazach na trasie, która prowadzi przez kamienisto-piaszczysta pustynię. Okolica roi się też od kamiennych zamków i fortec, a największy z nich znajdziemy u celu naszego etapu w Ar Rustak. Ten XIII-wieczny fort robi ogromne wrażenie.
W okolicy Ar Rustak znajdziemy też piękny Kanion Węża. To miejsce z wysokimi klifami, wąskimi ścieżkami, niebieskimi basenami wodnymi. Jego eksploracja to połączenie trekingu z pływaniem.

Dzień 9: Ar Rustak – Barka

Odwiedzimy dziś wioskę Wakan, uważaną za najbardziej zieloną miejscowość Omanu, skomplikowany system nawadniający pozwolił stworzyć bujne ogrody w których uprawia się morele, winogrona i granaty. Oczywiście pełno tu też palm daktylowych. Dodatkowo zimą wioska pokryta jest pięknymi różowymi i białymi kwiatami. To niecodzienny widok w tym pustynnym kraju. Największą atrakcją będzie jednak miasteczko Nakhal z pięknym przed-islamskim fortem oraz leczniczymi basenami termalnymi, specyficzna atrakcja jak na kraj w którym temperatura rzadko spada poniżej 30 stopni.
Na nocleg dotrzemy do położonego już nad morzem miasteczka Barka.

Dzień 10: Barka – Maskat

Ostatni etap poprowadzi nas wzdłuż wybrzeża Zatoki Omańskiej przez małe nadmorskie miejscowości z powrotem do stolicy – Maskatu.

Dzień 11: Maskat

Czas na odpoczynek i plażowanie na najpiękniejszych plażach Omanu i zakup pamiątek. Być w Omanie i nie zajrzeć na suk? No właśnie. Ten w Maskacie jest nie tylko stary, ale także ciągle funkcjonuje i jest bardzo dobrze zaopatrzony. To magiczne miejsce Maskatu. Z jednej strony mamy zatokę, z drugiej zaś góry, a w samym centrum promenady stoi meczet oraz suk. Jeśli chcecie zakupić pamiątki z Waszej rowerowej podróży, będzie to świetne miejsce. Znajdziecie tu między innymi wyroby tradycyjnego rzemiosła, piękne chusty z kaszmiru, czapki, biżuterię, przyprawy, olejki, kadzidło oraz miejscowe perfumy.

Dzień 12:

Powrót samolotem do kraju.

UWAGA: PONIŻSZY PROGRAM JEST JEDYNIE ORIENTACYJNY. PODANE DZIENNE DYSTANSE MOGĄ RÓŻNIĆ SIĘ O +/- 15 KM. POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE, KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW I INNE CZYNNIKI ORGANIZACYJNE. PROSIMY WIĘC NIE TRAKTOWAĆ TEGO PROGRAMU ZOBOWIĄZUJĄCO, NIEMNIEJ JEDNAK DOŁOŻYMY WSZELKICH STARAŃ BY ZREALIZOWAĆ GO JAK NAJDOKŁADNIEJ.

Warunki

PRZELOT

Termin wycieczki orientacyjny, może różnić się o +/- 5 dni. ostateczny termin oraz miejsce wylotu zostaną podane najpóźniej na 40 dni przed terminem wycieczki.

Cena zawiera:

  • Noclegi w pensjonatach i kwaterach turystycznych
  • Przelot samolotem
  • Przewóz rowerów samolotem
  • Transport bagaży na trasie
  • Transfery
  • Usługi opiekuna grupy
  • Ubezpieczenie KL i NW

Opłaty dodatkowe:

  • Opłaty wizowe

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 3000 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 3000 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Oman pochodzą od biura Cyklotramp, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: . Wycieczka obejmuje wyżywienie typu we własnym zakresie. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Egzotyczne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.