Chiny: Yangshuo-Guilin

Kategoria
Wyżywienie
we własnym zakresie
Trudność
średnia
Transport
samolot
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele

Szczegóły wyjazdu Chiny: Yangshuo-Guilin

O wyprawie

Yangshuo | Xinping | Guilin | Ping An | Chengyang | Zhaoxing | Kanton

Kraj, w którym wynaleziono papier i najdelikatniejszą z tkanin. Kraj, którego dzieje odmierzane są kolejnymi dynastiami, w którym otaczającą ludzi przestrzeń materialną porządkuje się według zasad Feng Shui, a kaligrafia stanowi osobną dziedzinę sztuki.
Tu nowoczesna architektura sąsiaduje z krajobrazami znanymi z najpiękniejszych baśni – Chiny od lat są nieprzebranym źródłem tajemnic i zachwytu.

Rowerowa wyprawa po Państwie Środka będzie z pewnością dla wielu z Was wyprawą życia.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI: C

Trasa dość urozmaicona, kilka płaskich etapów, kilka pagórkowatych z podjazdami 3-4 km. Długość etapów urozmaicona, od 30 do 80 km.

Program

Dzień 1-2:

Przelot do Kantonu i przejazd pociągiem do Yangshuo.

Dzień 3-4: Yangshuo: rower 52 + 56 km

Dwa kolejne dni spędzimy w tej przepięknej okolicy.
Yangshuo, o połowę mniejsze od półmilionowego sąsiedniego Guilin i zdecydowanie bardziej tchnące turystyczną atmosferą. Na ulicach nie brakuje chłopów w stożkowych kapeluszach, dźwigających dwojaki z bananami, mandarynkami, liczi i innymi owocami, ruch uliczny reguluje się sam, a nadbrzeżne tarasy oferują spokój nieosiągalny w wielkich miastach Chin.
Yangshuo to świetna baza wypadowa do wycieczek rowerowych do dopływów rzeki Lijiang, tysiąctrzystuletniego drzewa figowego czy najpopularniejszych szczytów, takich jak dziurawe Wzgórze Księżycowe, i choć zadowolimy się widokiem tych szczytów z dołu krajobraz jest tu zachwycający.
Inną z atrakcji będzie wizyta w Jaskini Błotnej, połączona z kąpielą w leczniczych błotach oraz termalnych wodach wypełniających niecki tej niezwykłej jaskini.

Dzień 5: Yangshuo – Xingping: rower 35 km

Dzisiejszy niedługi, ale pagórkowaty etap biegnie wzdłuż rzeki Li Jiang.
Po obu stronach rzeki wznoszą się ściany skalne wyżłobione milionami lat działania wody oraz fantazyjne wzgórza, pokryte soczyście zieloną roślinnością. Pomiędzy nimi rozpościerają się połacie bujnych drzew i krzewów. Rzeka żyje. Na brzegu wieśniaczki piorą ubrania sposobem naszych praprababek, czyli uderzając w nie drewnianymi pałkami.
Prócz łodzi wycieczkowych po Lijiang suną bambusowe łódki autochtonów. Jedni płyną na połów, inni przeprawiają siebie i swój dobytek na drugi brzeg. Chybotliwe pokłady zapełniają kosze z owocami, worki o nieustalonej zawartości i rowery. Przy brzegach swoje zwaliste cielska nurzają w odmętach bawoły. Zwierzęta nie tylko szukają ochłody – dno rzeki porastają wodorosty, widać bardziej pożywne niż trawa.
Odwiedzimy dziś najpiękniejszą w całych Chinach plantację herbaty. Jej piękne krzaki porastają jak okiem sięgnąć wzgórza w okolicy. Sporo dowiemy się tu o tradycyjnej ceremonii parzania cherbaty.
Po dotarciu do Xing Ping udamy się już pieszo na pobliskie wzgórze, które jest jednym z najpiękniejszych punktów widokowych w całych Chinach. Na szczycie spędzimy z pewnością mnóstwo czasu, gdyż widok jest tak genijalny iż chciałoby się tam zostać na zawsze.

Dzień 6: Xingping – Guilin: rower 67 km

Opuszczamy Xingping by piękną drogą wśród wiosek, gdzie już znacznie rzadziej zaglądają turyści podążyć do Guilin. Wielu uczestników tej wyprawy uznało ten etap za najpiękniejszy
Z wypadami do wiosek trzeba jednak uważać, zwłaszcza jeśli nie przepadamy za silnymi wrażeniami. Takowych dostarczyć może wieśniaczka podrzynająca przed domem gardło kaczce czy wystawione w klatkach gryzonie i węże – przysmak koneserów. Poza tym jednak guilińskie wioski, choć często porażające ubóstwem, to oaza spokoju, gdzie dzieci biegają w towarzystwie psów i kur po spękanej drodze na tle zielonożółtych wzgórz, a wzdłuż poboczy rosną drzewa uginające się pod ciężarem owoców.
To wszystko razem składa się na pejzaż zachwycający, poruszający i zapadający w pamięć. Jego piękna nie jest w stanie zepsuć nawet pogoda, nader często pochmurna i deszczowa. Mgła snująca się pośród skał dodaje tylko wzgórzom i skałom aury tajemniczości.
Ta sielanka jednak skończy się po 40 kilometrach kiedy zbliżać się będziemy do przedmieść Guilinu. Droga stanie się bardzo ruchliwa, jednak przeciskanie się pomiędzy niezliczonymi autami i skuterami może być bardzo zabawne i ciekawe. Po prostu trzeba dać się ponieść tej całej fali z pozoru chaotycznego ruchu drogowego i niekończących się klaksonów i jechać przed siebie
Wieczór poświecimy na zwiedzenie jednego z piękniejszych miast Chin – Guilinu – z efektownymi pagodami i bardzo ładnymi parkami. Miasto szczególnie trzeba zobaczyć w nocy gdyż słynnie jako najpiękniej oświetlone miasto w Chinach i rzeczywiście robi to ogromne wrażenie.

Dzień 7: Guilin – Yangshuo: rower 85 km

Ostatni już rowerowy etap wśród Gór Księżycowych, jak nazywane są te piękne skalne ostańce. Będzie równie pięknie jak w poprzednich dniach i równie ciekawie, i znów w mijanych wioskach nasza rowerowa grupa wzbudzać będzie sensację.
Zmęczeni ale pełni wrażeń zakończymy główną część rowerową wycieczki, czas przenieść się w nico inny rejon Chin.

Dzień 8-9: Ping An: trekking 8 + 12 km

Nieco odpoczniemy od rowerów, by udać się na dwudniowy trekking wśród tarasów ryżowych. Będzie co podziwiać, takich krajobrazów nie sposób szukać w innych częściach świata. Dodatkowo tutejsze wioski zamieszkuje ludność plemienia Miao, którego kobiety słynną z włosów nieobcinanych od urodzenia, dzięki czemu wiele z nich może pochwalć się warkoczami sięgającymi samej ziemi. Oczywiście pochwalą się jedynie w zamian za kilka juanów, no ale nie jest to duży wydatek.

Dzień 10-12: Chengyang: rower 45 km + 80 km

Wracamy na rowery. Wjeżdżamy w obszar który zamieszkuje ludność Dong, kultywująca tradycje. Tutejsze drewniane wioski, przepiękne mosty, wieże dzwonnicze, pełniące funkcję świetlic, gdzie mężczyźni zbierają się przedyskutować najważniejsze sprawy wioski i pooglądać telewizję stanowią arcydzieła architektury cenione w całych Chinach. Na każdym kroku spotyka się tu studentów uczelni artystycznych utrwalających piękno tych wiosek na swych obrazach. Okolica usiana jest pięknymi plantacjami herbaty i łagodnymi wzgórzami.

Dzień 13-14: Kanton - Warszawa

Kończymy naszą przygodę z prowincją Guilin. Pociągiem wracamy do Kantonu i dalej samolotem do Warszawy.
Na koniec jeszcze kilka cytatów sławnych osobistości które odwiedziły ten region.
Henry Kissinger, amerykański sekretarz stanu, powiedział w roku 1979: „Zanim tu przybyłem, myślałem, że chińskie malarstwo krajobrazowe jest tylko wytworem romantycznej wyobraźni artystów. Teraz, kiedy na własne oczy ujrzałem pejzaż Guilin, wiem, że oddaje ono rzeczywistość”.
Prezydent USA Richard Nixon podczas swej wizyty w roku 1976 wyznał: „Odwiedziłem z żoną ponad osiemdziesiąt krajów świata i ponad sto miast, i mogę powiedzieć z całą pewnością, że żadne z tych miejsc nie dorównywało pięknem Guilin. Teraz rozumiem, co mieli na myśli moi chińscy przyjaciele, kiedy mówili, że Guilin jest niczym jaśniejąca perła osadzona w ogromie Chin”.
Dawny prezydent Wietnamu Ho Szi Min w roku 1961 dał wyraz swojemu zachwytowi, mówiąc: „Krajobraz Guilin jest najpiękniejszy na świecie. Jest jak cudowny wiersz zaklęty we wspaniałym obrazie, jak cudowny obraz zaklęty we wspaniałym wierszu”.

DODATEK – PEKIN I WIELKI MUR +2500 zł

Dzień 13-15:

Przejazd nocnym pociągiem do Pekinu, rowerowe zwiedzanie miasta.

Dzień 16-18:

Trzydniowy treking wzdłuż najciekawszych i najmniej zatłoczonych odcinków Wielkiego Muru. Przewidujemy ok 6-8 godzin trekingu dziennie zarówno starymi nieodrestaurowanymi odcinkami jak i tymi odbudowanymi.

Dzień 19:

Przelot samolotem do kraju.

UWAGA: PONIŻSZY PROGRAM JEST JEDYNIE ORIENTACYJNY. PODANE DZIENNE DYSTANSE MOGĄ RÓŻNIĆ SIĘ O +/- 15 KM. POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE, KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW I INNE CZYNNIKI ORGANIZACYJNE. PROSIMY WIĘC NIE TRAKTOWAĆ TEGO PROGRAMU ZOBOWIĄZUJĄCO, NIEMNIEJ JEDNAK DOŁOŻYMY WSZELKICH STARAŃ BY ZREALIZOWAĆ GO JAK NAJDOKŁADNIEJ.

Warunki

Cena zawiera:

  • Noclegi w pensjonatach i kwaterach turystycznych
  • Przelot samolotem
  • Wynajem rowerów
  • Transport bagaży na trasie
  • Usługi opiekuna grupy
  • Ubezpieczenie KL i NW
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Opłaty dodatkowe:

  • Opłaty wizowe

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 3000 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 2000 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Chiny: Yangshuo-Guilin pochodzą od biura Cyklotramp, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: . Wycieczka obejmuje wyżywienie typu we własnym zakresie. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Egzotyczne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.