Wzdłuż jezior Bawarii

Kraje
Kategoria
Wyżywienie
śniadania
Trudność
łatwa
Transport
autokar / bus
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele

Wycieczka chwilowo niedostępna.

Szczegóły wyjazdu Wzdłuż jezior Bawarii

O wyprawie

Wzdłuż jezior Bawarii - Niemcy

 • Neuschwanstein: Łabędzi Zamek, symbol baroku wykorzystywany przez Disneya
 • Malownicze jeziora: Chiemsee, Walchensee, Eibsee, Tegernsee, Ammersee, Rottachsee i inne
 • Zabytki związane z zakonem benedyktynów: opactwo w Ettal, Benediktbeuern i Andechs
 • Widoki na najwyższe pasma Alp Bawarskich z najwyższym szczytem w kraju (Zugspitze 2962m.)
 • Zabytki barokowe i gotyckie bawarskich miast (Schongau, Kempten, Monachium)

O wyprawie ...

Bawaria większości osób kojarzy się ze świętem piwa Oktoberfest, rozległymi jeziorami z widokami na Alpy, a także malowniczo położonymi zamkami i innymi zabytkami architektury. Ten region, leżący w południowych Niemczech, posiada wyśmienite warunki do uprawiania turystyki rowerowej. Podążać będziemy świetnie przygotowanymi ścieżkami rowerowymi oraz bocznymi drogami o niewielkim natężeniu ruchu. Przemierzając doliny rzek oraz przejedziemy wzdłuż brzegów pięknych bawarskich jezior. Będziemy mieli okazję podziwiać wspaniałe panoramy górskie. Odwiedzimy także najbardziej znany niemiecki ośrodek sportów zimowych Garmisch – Partenkirchen i spojrzymy z dna doliny na Zugspitze: najwyższy szczyt w kraju. Zobaczymy również Neuschwanstein: jeden z najbardziej znanych zamków w Niemczech. Wśród innych ciekawych zabytków architektury, jakie ujrzymy na naszej trasie wymienić można okoliczne klasztory założone przez benedyktynów.

Malownicze jeziora i górskie doliny

Oprócz górskich widoków, przyroda Bawarii przyciąga także malowniczymi jeziorami. Ich zalesione brzegi dają schronienie przed słońcem, ich rozległość daje możliwość podziwiania szerokich panoram, a czyste wody umożliwiają kąpiele i odprężenie się po całym dniu na rowerze. Wśród największych jezior, wzdłuż których będziemy mieli okazję przejeżdżać wymienić można: Chiemsee (prawie największe jezioro w kraju), Ammersee, Starnbegersee oraz Walchensee (prawie najgłębsze jezioro w Niemczech). Wiele z naszych tras przebiega również dnami dolin, a co za tym idzie: ścieżkami rowerowymi poprowadzonymi wzdłuż rzek. Wiele z tych rzek zostało spiętrzonych tamami, co zaowocowało powstaniem sztucznych zbiorników wodnych urozmaicających krajobraz. Najwięcej tego typu zbiorników retencyjnych mijać będziemy w dolinie rzeki Lech. W dolinie rzeki Izary oraz w regionie Allgau także znajduje się kilka sztucznych zbiorników.

Zabytki barokowe i gotyckie

Bawaria słynie z pięknych przykładów architektury barokowej i gotyckiej. Wśród tych pierwszych przed szereg wysuwa się zamek Neuschawstein, zwany Łabędzim Zamkiem. Jest on symbolem romantyzmu oraz jednym z symboli całej Bawarii, a dodatkowo został rozsławiony przez Walta Disneya (pierwowzór zamku Śpiącej Królewny) oraz Andy Warhola (motyw jednego z obrazów). Pozostałe zabytki na naszej trasie, które warto zwiedzić, mają charakter sakralny i wiążą się głównie z zakonem benedyktynów. Szczególną uwagę zwracają opactwa w Ettal, Benediktbeuern oraz w Andechs. W tym ostatnim mnisi od wieków produkują piwo. Zajrzymy tam do browaru, aby z bliska przyjrzeć się produkcji tego szlachetnego trunku. Bliską styczność z bawarską architekturą będziemy mieli także w Kempten (bazylika św. Wawrzyńca) oraz Monachium (bazylika N.M.P, kościół św. Piotra i gotycki ratusz miejski).

Program

Dzień 1 Wyjazd z Krakowa i przejazd do Bawarii

Zbiórka w Krakowie o 18:30 (możliwość dołączenia w Katowicach, zbiórka o 20:15). Czeka nas nocny przejazd do Bawarii.

Dzień 2 Brzegiem Starnbergersee w stronę Alp Bawarskich

Oberwossen – Tiroler Achen – Chiemsee – Seebruck – Gstadt – Antwort – Simsee = ok. 68 km na rowerze.

Tego dnia dotrzemy na samo południe Bawarii, aby rozpocząć naszą pierwszą trasę rowerową. Start planujemy niedaleko miasteczka Oberwossen w Alpach Chiemgawskich, będących częścią Alp Bawarskich. Udamy się drogą w dół w stronę doliny rzeki Tiroler Achen, wypływającej z Tyrolu. Pojedziemy wzdłuż wałów tej rzeki aż do jej ujścia do Chiemsee, jednego z największych jezior w Niemczech. W kolejnej części dnia będziemy jechali wzdłuż wschodnich i północnych brzegów Chiemsee. Jeśli czas pozwoli, będzie możliwość kąpieli na jednej z plaż w Breitbrunn. Następnie dotrzemy nad jezioro Simssee i podążymy jego pn-zach brzegiem, gdzie zakończymy naszą trasę. Pod wieczór udamy się do naszego hotelu w Bad Kohlgrub.

Dzień 3 Doliną Izary nad jezioro Tegernsee

Wallgau – Sylvensteinsee – Weissach – Bad Wiessee – Gmund = ok. 65 km na rowerze.

Po śniadaniu pojedziemy do Wallgau, leżącego w górnym biegu rzeki Izary. Początkowo przejedziemy głęboką dolinę tejże rzeki. Dotrzemy nad sztuczny zbiornik Sylvensteinsee, który objedziemy wzdłuż jego północnych brzegów. Po pokonaniu niskiej przełęczy Achenpass zjedziemy w dół doliną rzeki Weissach aż do malowniczo położonego jeziora Tegernsee. Udamy się zachodnim brzegiem jeziora, aż na jego północny kraniec do miasteczka Gmund. Znajduje się tu niewielka plaża: będzie zatem (w miarę wolnego czasu) możliwość kąpieli w jeziorze z widokiem na góry. Powrót do hotelu w Bad Kohlgrub.

Dzień 4 Z browaru klasztornego wokół jezior: Ammersee i Starnbergersee

Andechs – Diessen am Ammersee – Schondorf am Ammersee – Inning – Seefeld – Frieding – Aschering – Pocking – Tutzing – Bernried – Seehaupt = ok. 80 km na rowerze.

Dziś czeka nas jedna z najbardziej nizinnych tras na wyjeździe. Podążymy brzegami dwóch jezior, będących jednymi z największych w Bawarii: Ammersee i Starnbergersee. Zanim jednak zaczniemy jazdę rowerem odwiedzimy klasztor benedyktynów w Andechs. Znany jest on z produkcji piwa w przyklasztornym browarze. Po zwiedzaniu, ruszymy na rowerach najpierw wzdłuż południowego, a następnie zachodniego brzegu Ammersee. Na północnym brzegu jeziora zrobimy przerwę z możliwością kąpieli. Potem pojedziemy na pd-wsch mijając po drodze małe jezioro Worthsee. Po dotarciu do Starnbergersee, przejedziemy jego zachodnim i południowym brzegiem przez Tutzing i Seehaupt. Trasę zakończymy przy plaży na wschodnim brzegu jeziora Starnbergersee. Powrót do hotelu w Bad Kohlgrub.

Dzień 5 Region Allgau: wzdłuż doliny rzeki Iller do Kempten

Oberjoch – Unterjoch – Wertach – Gruntensee – Petersthal – Rottachsee – Moosbach – Alte Salzstrasse – Rottach – Hausern – Iller – Kempten = ok. 65 km na rowerze.

Dziś rozpoczniemy naszą trasę na skraju Alp Algawskich, a w dalszej części dnia jeździć będziemy u ich podnóża. Z Oberjoch pojedziemy w dół doliny rzeki Wertach, zobaczymy po drodze ładny kościół św. Sebastiana i przejedziemy obok zbiornika Gruntensee. Po pokonaniu kilku wzgórz morenowych dotrzemy nad zbiornik Rottachsee, który objedziemy prawie dookoła. Następnie przejedziemy wzdłuż Alte Salzstrasse (dawnego szlaku solnego) i wjedziemy w dolinę rzeki Iller. Dalej jadąc cały czas wałami tej rzeki dotrzemy do Kemptem, największego miasta w regionie Allgau. Czas wolny na zwiedzenie miasta: bazylika św. Wawrzyńca, barokowy ratusz, kościół Mang, muzeum alpejskie. Powrót do hotelu w Bad Kohlgrub.

Dzień 6 Spod Zugspitze wzdłuż jezior do klasztoru benedyktynów

Eibsee – Garmisch Partenkirchen – Klais – Krun – Wallgau – Walchensee – Kochel am See – Benediktbeuern = ok. 68 km na rowerze.

Tego dnia czekają nas najbardziej wysokogórskie krajobrazy na naszej wycieczce. Trasę rozpoczniemy nad brzegami pięknego jeziora Eibsee, które leży u stóp Zugspitze (2962m.) – najwyższego szczytu Niemiec. Następnie pojedziemy w dół do Garmisch-Partenkirchen, jednego z najbardziej znanych kurortów w kraju. Zobaczymy z bliska skocznię olimpijską. Po wyjeździe z Ga-Pa, czeka nas podjazd do Klais, by dalej przez Wallgau dotrzeć nad kolejne malownicze jezioro: Walchensee, jedno z najgłębszych w Niemczech. Przejedziemy wzdłuż południowego i wschodniego brzegu Walchensee. Zjedziemy krętymi serpentynami nad jezioro Kochelsee i potem wzdłuż rzeki Loisach dotrzemy do Benediktenbeuern, gdzie znajduje się barokowy klasztor benedyktynów. Dla chętnych możliwość zwiedzania klasztoru. Powrót do hotelu w Bad Kohlgrub.

Dzień 7 Łabędzi Zamek i trasa wzdłuż doliny Lech do Schongau

Hohenschwangau – Fussen – Lechbruck am See – Burggen – Schongau – Rottenbuch – Bad Bayersoien – Bad Kohlgrub = ok. 70 km na rowerze.

Po śniadaniu ujrzymy symbol Bawarii, jeden z najbardziej znanych zamków Europy, Neuschwanstein. Obejrzymy zamek z zewnątrz stojąc na słynnym Marienbrucke – moście pomiędzy 2 skałami. Spod zamku ruszymy w stronę Fussen i dalej wzdłuż brzegu zbiornika Forggensee do Lechbruck. Następnie wzdłuż doliny rzeki Lech udamy się do Schongau, gdzie zwiedzimy zabytkową starówkę. Z tego miejsca, jadąc doliną rzeki Ammer, wrócimy na rowerach do naszego hotelu w Bad Kohlgrub.

Dzień 8 Klasztor w Ettal i zwiedzanie Monachium

Bad Kohlgrub – Wurmansau – Unterammergau – Oberammergau – Ettal – Katzental – Grafenaschau – Bad Kohlgrub = ok. 40 km na rowerze.

Dziś po śniadaniu pokonamy okrężną trasę wokół jednego z okolicznych masywów górskich. Z hotelu pojedziemy doliną rzeki Ammer do Ettal, małej miejscowości, w której znajduje się barokowy kompleks klasztorny założony przez benedyktynów. Dla chętnych możliwość zwiedzenia kompleksu. Dalej pojedziemy przez lasy i łąki u podnóża grzbietu górskiego i przez małą miejscowość Grafenaschau wrócimy z powrotem do naszego hotelu w Bad Kohlgrub. Po południu pojedziemy do Monachium. Zobaczymy zabytkowe centrum stolicy Bawarii, m.in. bazylikę N.M.P, kościół św. Piotra, ratusz miejski oraz dwie bramy miejskie. Pod wieczór ruszymy w drogę powrotną do Polski, nocny przejazd.

Dzień 9 Powrót do Krakowa

We wczesnych godzinach porannych przyjedziemy do Krakowa i zakończymy nasz wyjazd.

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport: autokar lub bus (wyjazd z Krakowa)
 • Transport rowerów na specjalnej przyczepie
 • Zakwaterowanie: 6 noclegóww hotelu
 • Wyżywienie: 6 śniadań
 • Opiekę przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składki: TFG - 2 PLN, TFP - 2 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza śniadaniam (20-25 EUR od osoby na dzień)
 • Kosztów uczestnictwa w programie (opłaty wjazdowe i parkingowe, opłaty klimatyczne, zwyczajowe napiwki): 50 EUR
 • Wypożyczenia roweru: dla chętnych, którzy nie biorą własnego roweru (250 PLN)
 • Dopłaty za transport roweru elektrycznego: 200 PLN (ilość ograniczona do 5 sztuk)

Liczba uczestników: 15 - 35 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 500 PLN

-

WYPOŻYCZENIE ROWERU

Dla osób, które nie biorą własnego roweru, istnieje możliwość wypożyczenia roweru za dodatkową opłatą zgodnie z ceną podaną w warunkach wyjazdu (cena nie obejmuje). Podana opłata obejmuje wypożyczenie roweru na cały okres wyjazdu. Wypożyczane przez nas rowery to rowery trekkingowe średniej klasy z ramą damską (19") ROMET Gazela II, ROMET Gazela IV lub podobne. Każdy rower wyposażony jest w bagażnik, jedną sakwę i błotniki. Nie posiada uchwytu na bidon. W cenie wypożyczenia zapewniamy podstawowy serwis rowerowy podczas wyjazdu oraz części zamienne tj. zapasowe dętki, zapasowe klocki hamulcowe, smary, oleje do smarowania łańcuchów i przerzutek. Osoby zainteresowane wypożyczeniem roweru powinny to zgłosić w momencie zapisywania się na wyjazd, nie później jednak niż na 4 tygodnie przed rozpoczęciem wycieczki. Ze względów higienicznych nie wypożyczamy kasków rowerowych.

ROWER ELEKTRYCZNY

Jest możliwość zabrania na wyjazd roweru elektrycznego. Każdy uczestnik, który chce zabrać na wyjazd rower elektryczny jest zobowiązany do powiadomienia nas o tym w momencie zgłoszenia się na wyjazd. Późniejsze zgłoszenie chęci zabrania roweru elektrycznego nie gwarantuje możliwości jego zabrania. Limit rowerów elektrycznych przewożonych na przyczepie wynosi 5 sztuk. Całkowita długość roweru nie może być większa niż 185 cm. Jest to długość liczona od początku przedniego koła do końca tylnego koła. Opony roweru nie mogą być szersze niż 2,30 cala. Na każdej oponie jest podana jej szerokość. Prosimy o sprawdzenie całkowitej długości roweru elektrycznego oraz szerokości jego opon przed zapisaniem się na wyjazd. Jeśli rower elektryczny przekroczy powyższe wymiary, nie będzie możliwe jego zapakowanie na przyczepę rowerową. Z uwagi na to, że rower elektryczny jest znacznie cięższy od klasycznego roweru, Uczestnik, który zabiera na wyjazd rower elektryczny jest odpowiedzialny za jego zapakowanie na przyczepę oraz wypakowanie z przyczepy.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Wzdłuż jezior Bawarii pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Niemcy. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.