Uzbekistan: rowerem po Jedwabnym Szlaku

Kategoria
Wyżywienie
szczegóły w warunkach
Trudność
średnia
Transport
samolot
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele

Wycieczka chwilowo niedostępna.

Szczegóły wyjazdu Uzbekistan: rowerem po Jedwabnym Szlaku

O wyprawie

Uzbekistan: rowerem po Jedwabnym Szlaku

 • Rowerem przez pasmo Gór Nuratau
 • Odległe wioski Jedwabnego Szlaku
 • Noclegi u lokalnych gospodarzy
 • Oazy zieleni w dolinach rzek
 • Spacery uliczkami Samarkandy i Buchary

Opis ...

Wycieczka do Uzbekistanu: na rowerze po Jedwabnym Szlaku. Uzbekistan zaskakuje różnorodnością przyrody. Kojarzący się głównie z piaskami pustyni Kyzył-Kum, czy też ośnieżonymi szczytami Tien-Szanu, Uzbekistan przyrodniczo oferuje znacznie więcej. Na północ od Samarkandy, rozciągają się Góry Nuratau, idealne do wypraw rowerowych.

Nuratau, pozostające na uboczu popularnych szlaków turystycznych, dają możliwość poznania nietkniętej przyrody i spotkania gościnnych Uzbeków zamieszkujących górskie wioski. W trakcie wycieczki rowerowej, zobaczymy górskie jeziora, piaskowcowe i wapienne formy skalne, płaskowyże pokryte stepem i zielone oazy w dolinach rzek, pełne owocowych sadów i orzechowców. Podczas wycieczki odwiedzimy również wiele osad, które od starożytności powstawały wzdłuż tej odnogi Jedwabnego Szlaku.

Pojedziemy rowerami wzdłuż wzniesień Pistalitau, pokonamy przewyższenia gór Nuratau, posłuchamy opowieści gospodarzy we wiosce Sentiab, odpoczniemy przy jeziorze Fazilman i podjedziemy na przełęcz Liangar, aby z radością zjechać na południe do doliny rzeki Majdan.

Przed i po wyprawie rowerowej poznamy jedne z najbardziej znanych miast Azji Centralnej - Samarkandę i Bucharę. Zagłębimy się w ich uliczki, poznamy historię Tamerlana i Czyngis-Chana, zwiedzimy zabytki klasy UNESCO.

Poziom trudności:

Jazda zróżnicowanym terenem. Podłoże szutrowe, czasem asfaltowe.

Program

RAMOWY PROGRAM WYJAZDU:

DZIEŃ 1

Wylot z Polski i przelot z przesiadką do Samarkandy.

DZIEŃ 2

Przylot do Samarkandy i przejazd do hotelu. Zgłębimy tajemnice Samarkandy, jednego z najdłużej zamieszkanych miast świata, stolicy państwa Timura. Spacer po mieście jest jak podróż do przeszłości, dzięki której poznamy dawne obyczaje, najważniejsze zasady islamu i tajemnice dawnego imperium Timura. Zwiedzanie placu Registan i jego madrasy, meczetu Bibi-Chanum (1399-1404), mauzoleum Timurydów, a także Gur–i Mir (1403-05), w którym spoczywa Timur. Zobaczymy XV-wieczne obserwatorium astronomiczne oraz madrasę założoną przez Uług–bega, astronoma i wnuka Timura. Zajrzymy na tętniący życiem Bazar Siyob, jeden z największych bazarów Azji Centralnej. Nocleg w hotelu.

DZIEŃ 3-4

Po śniadaniu przejazd samochodem nad Jezioro Tuzkan. Po obiedzie składamy rowery i rozpoczynamy naszą wycieczkę rowerową :-) Pojedziemy po dobrej szutrowej drodze mając po lewej stronie grzbiet Pistalitau. Nocleg u miejscowych gospodarzy po drodze. Następnego dnia wjeżdżamy w pasmo Nuratau, jadąc przez malownicze tereny i górskie wioski z tradycyjnymi kamiennymi domami. Poruszać się będziemy zarówno drogami szutrowymi, jak i utwardzonymi. W osadzie Sentiab, do której dojedziemy pod wieczór, czeka nas ciepłe przyjęcie przez lokalnych gospodarzy i tradycyjna kolacja.

DZIEŃ 5-6

Kontynuujemy przejazd przez pasmo Narutau, docieramy do górskiego jeziora Fazilman, wyjeżdżamy na płaskowyż i zjeżdżamy do kotliny zostawiając za sobą grzbiet Narutau. Tam zostajemy na nocleg. Przed nami roztacza się rozległa dolina, a na południu majaczy kolejny górski grzbiet - Aktau. Dotrzemy do jego podnóży następnego dnia, przecinając dolinę, mijając pastwiska oraz osady. Nocleg u lokalnych gospodarzy.

DZIEŃ 7

Po sytym śniadaniu u lokalnych gospodarzy czeka nas podjazd na przełęcz Liangar, z której roztacza się widok na kotlinę, z której przybyliśmy i dolinę rzeki Majdan, do której się skierujemy na nocleg.

DZIEŃ 8-9

Pojedziemy wzdłuż południowych zboczy górskiego pasma Aktau. Droga powoli będzie wspinać się na płaskowyż, po czym czeka nas zjazd do górskiej wioski, malowniczo położonej w oazie zieleni. Kontynuujemy naszą jazdę wzdłuż górskiej rzeki, co rusz pokonując płytkie brody. Na nocleg docieramy do kolejnej górskiej osady na szlaku.

Nasz ostatni dzień rowerowy to najpierw podjazd na płaskowyż, w kierunku szczytu Djunaty, a następnie zjazd do wsi Czasz-Tepa, skąd busem przejedziemy do Buchary.

DZIEŃ 10

Po śniadaniu zwiedzimy Bucharę. Zobaczymy najstarsze w Azji Środkowej mauzoleum Samanidów, niezniszczony nawet przez Czyngis-chana. Obejrzymy zdobiony minaret Kalyan z XII wieku oraz imponującą madrasę Abdulah-Chana i meczet Magoki Kurns z XVII wieku. Dla chętnych wyjście do tradycyjnego hammamu, którego możemy bardzo potrzebować po dniach spędzonych w terenie :-)

Wieczorem przejazd na stację kolejową, i skąd pociągiem udamy się do Samarkandy. Transfer do hotelu, wieczorne pożegnanie z Uzbekistanem.

DZIEŃ 11

Lot powrotny z Samarkandy do Polski z przesiadką.

Warunki

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

 • bilet lotniczy w dwie strony ze wszystkimi opłatami
 • bagaż nadawany i podręczny zgodnie z limitem wagowym linii lotniczych
 • polskojęzycznego pilota
 • transport minibusem po Uzbekistanie i pociągiem wg programu
 • samochód asekuracyjny podczas wyprawy rowerowej
 • zakwaterowanie 3x w hotelach, 6x w domach gościnnych w osadach i wioskach
 • wyżywienie podczas wyprawy rowerowej, w tym woda
 • śniadania w Samarkandzie i Bucharze
 • pakiety informacyjne
 • bilety wstępu wg programu
 • obowiązkowe ubezpieczenie biura podróży
 • ubezpieczenie NNW i KL i bagażu do 200 Euro
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę
 • ubezpieczenie na wypadek zarażenia się wirusem (COVID-19) podczas pobytu za granicą

WE WŁASNYM ZAKRESIE:

 • bagaż sportowy: transport lotniczy roweru (około 350 PLN)
 • wyżywienie w miastach (Samarkanda, Buchara), poza śniadaniami
 • lekkie śpiwory i karimaty do noclegów w niektórych osadach
 • test na obecność Covid-19 (jeżeli dotyczy)

ZAKWATEROWANIE:

1x Bucharze i 2x w Samarkandzie w hotelach, w pokojach 2-3 osobowych.
Podczas wyprawy rowerowej noclegi w osadach i wioskach w domach lokalnych gospodarzy oraz w rodzinnych pensjonatach / agroturystykach. Pokoje są wieloosobowe, warunki są podstawowe. Łazienka z prysznicem wspólna dla kilku pokoi.

WYŻYWIENIE:

Podczas wyprawy rowerowej (9 dni) zapewniamy pełne wyżywienie. Przekąski w czasie części aktywnej, oraz lokalna kuchnia na śniadania i kolacje. W Bucharze i Samarkandzie zapewniamy śniadania, pozostałe wyżywienie we własnym zakresie.

GRUPA:

Jeździmy w małych grupach. Minimalna liczba osób na wycieczce wynosi 8, maksymalnie 15/16.

POGODA:

Uzbekistan leży w strefie klimatu umiarkowanego kontynentalnego o ciepłej i suchej odmianie. Lata są suche i gorące, średnie temperatury wynoszą 26°C na północy i 32°C na południu. Jesienią temperatury w ciągu dnia wynoszą ok 25°C w nocy temperatura może spaść do 10-15°C. Termin naszej wycieczki rowerowej dobrany jest tak, aby trafić w optymalną pogodę do jazdy na rowerze.

MIEJSCE WYLOTU:

Miejscem rozpoczęcia wycieczki jest Warszawa.

INNE:

Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Uzbekistan: rowerem po Jedwabnym Szlaku pochodzą od biura Barents, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: . Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Egzotyczne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.