Turcja - Kapadocja

Kategoria
Wyżywienie
we własnym zakresie
Trudność
średnia
Transport
samolot
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele

Szczegóły wyjazdu Turcja - Kapadocja

O wyprawie

Goreme | Sognali | Dolina Ihlara | Aksaray

Największym cudem Turcji jest Kapadocja, kraina położona w środkowej części Antolii pełna niezwykłych labiryntów, skalnych miast i zachwycających kościołów wydrążonych w wulkanicznej skale. Bajka a może surrealistyczna powierzchnia księżyca? Właśnie w taki sposób można określić Kapadocję. Już samo oglądanie zdjęć tego miejsca przywodzi na myśl powierzchnię księżyca. 

Osoby, które odwiedziły ten zakątek i miały możliwość podziwiania go na żywo z pewnością będą miały znaczny kłopot z wymienieniem jakiegokolwiek piękniejszego miejsca, w tej części świata. Niepowtarzalny krajobraz Kapadocji składa się z ogromnej ilości dolin, kominów skalnych, wąwozów, wygasłych wulkanów oraz ludzkich siedzib, które wydrążone są w wulkanicznym tufie. 

Zapraszamy na rowerową wyprawę po tej niezwykłej krainie.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI: B/C 

Łatwa trasa, etapy ok. 40-60 km długości, niewielkie podjazdy, sporo odcinków szutrowych i po wąskich ścieżkach.

Program

Dzień 1: 

Przelot do Ankary, przejazd busem do Goreme.

Dzień 2-3: Goreme: 30 + 50 km

Rankiem docieramy do Kapadocji. Dwa dni spędzimy w okolicach Goreme. Kraina z bajki. W promieniu kilkudziesięciu kilometrów niewysokie wzgórza uległy procesowi bardzo rozwiniętej erozji. W płytkich dolinkach wykształciły się najprzeróżniejsze formy ostańców, które przybierają kształty maczug, fallusów, kolumn, grzybów, niemych wędrowców w kapeluszach. Jakby ktoś na plaży poustawiał babki z piasku – dziesiątki, setki, tysiące piaskowcowych konstrukcji. Można w tych formach ujrzeć wszystko, co tylko wyobraźnia zdolna jest nam podsunąć.
W tej to krainie niewymownego piękna cudów natury przetrwały podziemne kościoły – setki kościołów – wszystkie wydrążone w miękkim tufie wulkanicznym.
Podążanie rowerem pomiędzy tymi cudami natury na zawsze pozostanie nam w pamięci. 

Dzień 4: Goreme – Soganli: 85 km

Opuszczamy na kilka dni Goreme. Przez najpiękniejsze tereny Kapadocji podążymy na południe do Sognali. Wspaniałe skalne kominy, głębokie wąwozy, zielone doliny, winnice, gaje pomarańczowe, małe wioski z typowymi tureckimi kafejkami, skalne fortece. To wszystko towarzyszyć nam będzie przez cały dzisiejszy dzień.
Zajrzymy do kilku niesamowitych skalnych kościołów, w dolinie Damsa, rzymskich ruin z pięknymi mozaikami.
Kolejnymi atrakcjami będą seldżucki meczet w Ttaskinpasa i w końcu monastyr w Keslik. Okolice Soganli znzne są też z wspaniałych winnic.

Dzień 5: Sognali – Dolina Ihlara: 72 km

Przenosimy się na wschód w kierunku pięknej doliny Ilhary. Towarzyszyć nam będą wspaniałe widoki na płaskowyż Kapadocji, trawiaste, falujące łąki, oddalone góry i małe wioski. Zajrzymy po drodze do krateru Nar, zalanego wodą, tworzącą bardzo urokliwe jezioro, którego wody niczym kameleon zmieniają barwę w zależności od pora dnia od zielonej poprzeż zółtą, czerwoną aż do błękitnej.
Zwiedzimy też podziemne miasto Gaziemir. To miejsce inne niż pozostałe dostępne dla turystów miasta podziemne. Przede wszystkim, jest położone tuż pod ziemią więc nie trzeba zagłębiać się w przepastne czeluście, żeby je zwiedzić. Co więcej, jest bardzo przestronne, niewiele w nim wąskich i niskich korytarzyków, dobrze znanych chociażby z Derinkuyu czy Kaymaklı. Sivrihisar z kolei to senne miasteczko, turyści żadko tu trafiają. Warto jednak odbyć wycieczkę w to miejsce, ze względu na wspaniały meczet z drewnianymi kolumnami – Ulu Cami. Został on zbudowany za czasów seldżuckich w 1274 roku i rzeczywiście jest jednym z piękniejszych śladów historii na tych terenach.

Dzień 6: Dolina Ihlara: 40 km

Dziś zwiedzimy Dolinę Ilhary. Dolina ta jest stosunkowo najmniej odwiedzanym przez turystów zakątkiem Kapadocji, ponieważ znajduje się w pewnym oddaleniu od pozostałych atrakcji. Jednak naszym zdaniem jest to jeden z najpiękniejszych widoków, jakie oferuje Kapadocja. Dolina jest tak naprawdę 16-kilometrowym kanionem wyrzeźbionym w wulkanicznej skale przez rzekę Melendiz, dzięki której podziwiać możemy nie tylko gołe skały, ale także bujną roślinność.
Odwiedzimy też skalną katedrę w Selime. Trudno ją przegapić, ponieważ została wykuta w charakterystycznej skale, tuż przy drodze. W rzeczywistości jest to rozległy kompleks monastyczny, którego historia jest słabo poznana i pełna zagadek.
Skalny kompleks religijny w Selime składa się z wielu pomieszczeń, wśród których oprócz słynnej katedry znajduje się kilka mniejszych kościółków i kaplic, jak również stajnie, kuchnie i sala szkolna.

Dzień 7: Dolina Ilhara - Wulkan Hasan Dagi: 35 km

Dziś krótki etap ale dla odmiany cały czas pod górę. Wspinamy się na stoki wylkany Hasan Dagi, Na początku przez piękne górskie wioski, potem już przez wulkaniczne tereny na wysokość 2000 m npm, gdzie czeka nas nocleg w jakże innej scenerii. Brak tu śpiewu z meczetu, brak gwarnego miasteczka, zupełna cisza i spokój, no i inne powietrze, jakieś takie rześkie i zimne.

Dzień 8: Hasan Dagi – Aksaray: 45 km

Rankiem jeszcze przed wschodem słońca dla chętnych wyprawa na szczyt wulkanu !!! Wulkan Hasan Dagi (3268 m n.p.m.) to druga najwyższa góra w środkowej Anatolii (po Erciyes Dagi). Przekracza otaczający płaskowyż o ponad dwa kilometry. Wejscie na niego mimo iż proste technicznie stanowi niezwykłą przygodę.
Po południu wsiadamy na rowery i suniemy tylko w dół całe 2000 m poniżej znajduje się Aksaray, największe miasto na naszej trasie.

Dzień 9: Aksaray – Goreme: 78 km

Dość długi etap powrotny do Ggoreme. Cały dzień towarzyszyć nam będą widoki na pięknie wyrastające z płaskowyżu wulkan Hasan Dagi. Mijane wioski są jakby oderwane od pobliskich atrakcji. doskonale zachowały małomiasteczkowy charakter. Na ulicach widać wyłącznie mężczyzn, którzy z pewnym zdumieniem patrzą na turystów oglądających wystawy sklepów ze sprzętem rolniczym, przesiadując całe dnie w kawiarniach czy też na ławeczkach pod meczetami.
Tu można poczuć prawdziwy klimat tureckiej prowincji.

Dzień 10: Goreme: 40 km

Jeszcze jeden dzień spędzimy w okolicach Goreme. Zajrzymy do kilka miejsc, które są szczególnie lubiane przez turystów. Jednym z nich z pewnością jest „Dolina Miłości”, swoją drogą nosi ona również inne nazwy, które są zdecydowanie mało przyzwoite.
W tym miejscu możemy podziwiać widok, na ogromne skały, o wysokości kilkudziesięciu metrów, o fallicznych kształtach. To miejsce u większości pojawiających się tu osób wywołuje rozbawienie, a u nieco bardziej konserwatywnych coś na kształt skrępowania lub zażenowania.
Inną lubianą przez turystów lokalizacją jest wielbłąd, czyli masa skalna, którą wyrzeźbiła sama matka natura. Znajduje się on w „Dolinie Wielbłąda” i przyciąga zwiedzających.

Dzień 11:

Rankiem przejazd busem do Ankary, przelot samolotem do kraju.

UWAGA: PONIŻSZY PROGRAM JEST JEDYNIE ORIENTACYJNY. PODANE DZIENNE DYSTANSE MOGĄ RÓŻNIĆ SIĘ O +/- 15 KM. POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE, KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW I INNE CZYNNIKI ORGANIZACYJNE. PROSIMY WIĘC NIE TRAKTOWAĆ TEGO PROGRAMU ZOBOWIĄZUJĄCO, NIEMNIEJ JEDNAK DOŁOŻYMY WSZELKICH STARAŃ BY ZREALIZOWAĆ GO JAK NAJDOKŁADNIEJ.

Warunki

PRZELOT 

Przelot realizowany tanimi liniami lotniczymi, możliwa przesiadka w jednej z europejskich stolic, co wiąże się z kilkugodzinnym oczekiwaniem na lotnisku lub krótkim zwiedzaniem miasta. 
Termin wycieczki orientacyjny, może różnić się o +/- 3 dni. ostateczny termin oraz miejsce wylotu zostaną podane najpóźniej na 40 dni przed terminem wycieczki.

Cena zawiera:

  • Noclegi w pensjonatach i kwaterach turystycznych
  • Przelot samolotem z bagażem podręcznym
  • Wynajem dobrej klasy rowerów górskich
  • Transfery autokarowe
  • Usługi opiekuna grupy
  • Ubezpieczenie KL i NW
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie zawiera:

  • Wyżywienia

Opłaty dodatkowe dla chętnych:

  • Gwarancja pokoju 2-os na całej wycieczce +500 zł/os
  • Opłata za bagaż główny (nieobowiązkowy) w zależności od linii lotniczej i wielkości bagażu - od 60 do 100 euro
Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 1000 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 1000 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Turcja - Kapadocja pochodzą od biura Cyklotramp, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: . Wycieczka obejmuje wyżywienie typu we własnym zakresie. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Egzotyczne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.