Sri Lanka

Kategoria
Wyżywienie
we własnym zakresie
Trudność
średnia
Transport
samolot
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele
TerminCena
13 dni10 500
Cena promocyjna przy zapisach do 01.03.2024

Szczegóły wyjazdu Sri Lanka

O wyprawie

Colombo | Negombo | Singraya | Polunaurva | Kandy | Nuwarat Ella | Wodospady Devon i St Clairs | Równiny Hortona | Park Narodowy Undawalwa | Kandy

Szczegóły oferty w programie.

Program

Dzień 1: Przelot samolotem do Colombo

Na pierwszy nocleg zatrzymamy się w nadmorskim miasteczku Negombo.
Negombo to świetne miejsce na odpoczynek po locie. Spokojna, nadmorska miejscowość słynnie z największego na Sri Lance targu rybnego. Niesamowita ilość różnych gatunków ryb, ogromne tuńczyki, a nawet rekiny. Naprawdę warto tu zajrzeć. Zaskakująca jest też ilość świątyń. Ewenementem na Sri Lance jest ilość kościołów katolickich, samo Negombo nazywane jest małym Rzymem, mieszka tutaj największa społeczność katolików. Plaża też jest świetna, szeroka, piaszczysta, choć sporo jej brakuje do tych jakie zobaczymy pod koniec wycieczki na południowym wybrzeżu Sri Lanki.

Dzień 2: Negombo – Park Narodowy Minneriya

Czas ruszyć w głąb wyspy, na razie autobusem. Podróżowanie publicznymi środkami transportu po Sri Lance to przygoda sama w sobie. Autobusy co prawda wyglądają jakby miały za chwilę się rozpaść, ale jakoś nikomu to nie przeszkadza. Ponad trzy-godzinną podróż umili nam puszczona na maxa miejscowa muzyka disco i obserwacja co chwila wskakujących i wyskakujących w biegu pasażerów.
Jak już uda nam się wyskoczyć z autobusu, co przysporzy nam nie lada emocji, dotrzemy w okolice Parku Narodowego Minneriya, uznanego przez National Geographic jednym z 10 najpiękniejszych Parków Narodowych świata. Przekonamy się czy to prawda.
Na razie jednak spokojnie zaaklimatyzujemy się do tutejszych temperatur, a jest tu naprawdę gorąco i zapoznamy się z miejscowym trunkiem – Arakiem, mocną wódką destylowaną z mleczka kokosowego. Bedzie to okazja do zintegrowania grupy.
Na dwie noce zatrzymamy się w jednym z bardzo popularnych na Sri Lance „Safari Resortów”. Położony z dala od wiosek, daje pewność iż odwiedzą nas tacy goście jak małpy, gekony czy dzikie pawie, o mniejszych zwierzątkach nie wspominając.

Dzień 3: Singraya: 40 km

Dziś pobudka wcześnie rano, przed wschodem słońca. Ranek to najlepsza pora do obserwacji słoni w parku narodowym. Wyruszymy na kilkugodzinne safari w poszukiwaniu dzikich słoni. Najlepszą porą roku na odwiedziny parku jest październik, gdy słonie gromadzą się nad brzegiem jeziora, co stanowi fantastyczną okazję do ich obserwowania. Zdarza się, że przy wodopoju pojawia się jednocześnie ponad 200 dzikich słoni.
Po tej porannej wycieczce czas w końcu na coś po co tu przyjechaliśmy a więc na rowery !!!
Na początek dość krótka wycieczka ale za to do największej atrakcji Sri Lanki jaką jest Sirigiya.

Widoczna z daleka, prawie 200 metrowej wysokości, magmowa skała na szczycie której znajdują się pozostałości mitycznego pałacu. To takie Machu Pichu Sri Lanki.

Wspięcie się kilkaset stopni na szczyt skały w palącym słońcu będzie nie lada wyzwaniem, ale widoki ze szczytu rekompensują wszelkie trudy.
Mimo wszystko największą jednak atrakcją będą mijane wioski, pola ryżowe, gaje palmowe, uśmiechnięci mieszkańcy i stragany pełne owoców. Kwintesencja Sri Lanki.

Dzień 4: Polunaurva: 60 km

Dziś udamy się do dawnej stolicy wyspy. Polunaurva , nadal będzie płasko, ale taż gorąco, co trochę utrudni jazdę.
Polonnaruwa to jeden z zabytków należących do tzw. Trójkąta Kulturalnego. Dawna stolica królestwa Syngalezów, którą po upadku porosła dżungla, została wpisana na Listę UNESCO w 1982 r. i dziś przyciąga rzesze turystów.
Co prawda dziś możemy oglądać tylko ruiny stanowiące niewielki procent tego, co było kiedyś, ale i tak robią one duże wrażenie. Jednak to morze ruin zatopionych w gęstej dżungli przywołuje nam sceny niczym z Indiany Jonesa. Sporo czasu zajmie nam ich eksploracja.

Dzień 5: Kandy – Nuwarat Ella

Nieco odpoczniemy od rowerów, ale nie znaczy to że będzie mniej atrakcyjnie. Udamy się dziś w podróż koleją. Linia z Kandy do Nuwarat Ella uważana jest za najpiękniejszą linię kolejową świata.
Trasa wiedzie przez góry, plantacje herbaty i niewielkie miasteczka. Widać górskie szczyty, skalne zbocza i wodospady. Kolejka jedzie dość wolno – 40-50 km/h, można więc dokładnie obejrzeć świat z okna pociągu. Na każdym przystanku wsiadają sprzedawcy oferujący lokalne przysmaki. W końcu dotrzemy do najwyżej położonej miejscowości Sri Llanki Nuvarat Ella, to prawie 2000 m n.p.m., od razu poczujemy przyjemny chłód, dający wytchnienie po upalnych dniach spędzonych na nizinach.

Dzień 6: Wodospady Devon i St Clairs: 66 km

Wracamy na rowery. Góry, wodospady i herbata, herbata i herbata – tak w skrócie można opisać dzisiejszy etap. Nie będzie już tak płasko, ale za to zdecydowanie chłodniej i przyjemniej, a przede wszystkim przepięknie. Wspaniałe krajobrazy niekończących się pól herbacianych są chyba kwintesencją Sri Lanki. Zajrzymy do kilku herbaciarni by skosztować świeżo zebranej herbaty i zapoznać się z jej produkcją. Jakby dodatkiem do tego wszystkiego będą dwa piękne 200-metrowej wysokości wodospady wspaniale wpasowujące się w te krajobrazy.

Dzień 7: Równiny Hortona: 64 km

Po dwóch dniach opuszczamy Nnuwarat Ella, warto wspomnieć iż jest to jedno z piękniejszych miast Sri Lanki, pełne pięknych XIX-wiecznych pałaców, parków i kościołów. Udajemy się jeszcze wyżej do Parku Narodowego Równin Hortona. To spowity mgłą płaskowyż na wysokości ponad 2000 m. Największą atrakcją są nie zwierzęta a sceneria: mglista, chłodna, niesamowicie surowa, smagana wiatrami. Niesamowite widoki rekompensują niewygody wędrówki. Przez jeden dzień poczujemy się nie jak w tropikach ale jak w północnej Norwegii. Zresztą można tu spotkać nawet dzikie renifery. Jakże wspaniały to kraj gdzie jednego dnia napotykamy małpy i słonie, a kolejnego jelenie i renifery.

Dzień 8: Plantacje herbaty Lipton Seat: 40 km

Najtrudniejszy etap wycieczki, czeka nas ponad 800 metrów podjazdu do najpiękniejszych plantacji herbaty na Sri Lance. Trudy wynagrodzą nam wspaniałe widoki i uśmiechy zbieraczy herbaty, którzy chętnie nas pozdrawiają i pozują do zdjęć.

Dzień 9: Park Narodowy Undawalwa: 90 km

Opuszczamy górskie tereny, dzisiejszy prawie 100 kilometrowy etap wcale nie jest najtrudniejszy, gdyż czeka nas ponad 2000 metrów zjazdów. Będzie się robić coraz cieplej i cieplej, a krajobrazy z surowych lasów i plantacji herbaty szybko zmienią się w gaje palmowe i pola ryżowe. W końcu na wieczór dotrzemy do Parku Narodowego Undawalwa. Będzie to kolejna okazja do podziwiania dziko żyjących słoni, małp i wielu innych zwierząt.

Dzień 10: Plaża Goyambokka: 66 km

Po porannym safari w parku Narodowym czeka nas piękna trasa wzdłuż kanałów, rzek i jezior w kierunku morza. Uważać tylko trzeba na krokodyle, poza tym to sielanka i obserwacja miejscowego życia, piorących kobiet, kąpiących się dzieci. Odwiedzimy też jedną z najstarszych świątyni hinduskich Sri Lanki. Aż w końcu po południu dotrzemy nad ocean i to nie byle gdzie, gdyż od razu na najpiękniejsza plażę wyspy – Goyambokka.
Wieczór spędzimy przy kolorowych drinkach pod palmami.

Dzień 11: Kandy: 72 km

Ostatni już etap rowerowy poprowadzi wzdłuż wybrzeża, będzie więc okazja do obserwacji życia w rybackich wioskach, posmakowania owoców morza no i przede wszystkim do plażowania i relaksu w nadmorskich barach.

Dzień 12: Kandy: 20 km

Na koniec odwiedziny w najpiękniejszym mieści Sri Lanki – Galle.
Galle jest dużym, ale uroczym i bardzo atrakcyjnym turystycznie, postkolonialnym miastem, słynie z wąskich uliczek, kolonialnych willi, kilkusetletnich kościołów oraz holenderskiego fortu z XVII wieku. Bez trudu można tu znaleźć przytulną kawiarnię w stuletniej kamienicy i z filiżanką herbaty w dłoni poczuć atmosferę dawnego Cejlonu.
Zajrzymy też na plażę Hikkaduwa znanej z ogromnych zółwii.

Dzień 13:

Powrót samolotem do kraju.

UWAGA: PONIŻSZY PROGRAM JEST JEDYNIE ORIENTACYJNY. PODANE DZIENNE DYSTANSE MOGĄ RÓŻNIĆ SIĘ O +/- 15 KM. POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE, KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW I INNE CZYNNIKI ORGANIZACYJNE. PROSIMY WIĘC NIE TRAKTOWAĆ TEGO PROGRAMU ZOBOWIĄZUJĄCO, NIEMNIEJ JEDNAK DOŁOŻYMY WSZELKICH STARAŃ BY ZREALIZOWAĆ GO JAK NAJDOKŁADNIEJ.

Warunki

PRZELOT

Termin wycieczki orientacyjny, może różnić się o +/- 5 dni. ostateczny termin oraz miejsce wylotu zostaną podane najpóźniej na 40 dni przed terminem wycieczki.

Cena zawiera:

  • Noclegi w pensjonatach i kwaterach turystycznych
  • Przelot samolotem
  • Transport rowerów samolotem
  • Transport bagaży na trasie
  • Transfery busem i pociągiem na terenie Sri Lanki
  • Usługi opiekuna grupy
  • Ubezpieczenie KL i NW

Opłaty dodatkowe:

  • Opłaty wizowe

Cena nie zawiera:

  • Biletów wstępu do zwiedzanych obiektów i parków narodowych – ok. 100 eur

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 3000 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 3000 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Sri Lanka pochodzą od biura Cyklotramp, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: . Wycieczka obejmuje wyżywienie typu we własnym zakresie. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Egzotyczne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.