Via Francigena

Kraje
Kategoria
Wyżywienie
we własnym zakresie
Trudność
średnia
Transport
autokar / bus
Zakwaterowanie
namioty / pensjonaty
TerminCena
14 dni3 050
Cena promocyjna przy zapisach do 01.05.2024

Szczegóły wyjazdu Via Francigena

O wyprawie

Przełęcz św. Bernarda | Ivrea | Pawia | Piacenza | Lucca | Siena | Radicofani | Bolsena | Viterbo | Rzym

Via Francigena to dawna droga pielgrzymkowa, łącząca od IX wieku angielskie Canterbury z Rzymem. Przebiega ona przez Wielką Brytanię, Francję, Szwajcarię i Włochy. Liczy łącznie ponad 1800 km.

Szlak ten staje się ostatnio bardzo popularny już nie wśród pielgrzymów ale wśród turystów zarówno pieszych jak i rowerowych.
To kolejna nasza długodystansowa wyprawa.
My przebędziemy ostatnie 850 km od granicy szwajcarskiej przez całe Włochy aż do Rzymu.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI: C 
Dość długie etapy, ok. 80-90 km, głównie drogi szutrowe.

Program

Dzień 1:
Wyjazd w godzinach wieczornych, przejazd busem do Włoch.

Dzień 2-3: Dolina Aosty
Zaczynamy od Doliny Aosty stanowiącej najmniejszy spośród włoskich regionów. Graniczy z Francją i Szwajcarią,
Znajdziemy tu najwyższe szczyty Europy: Mont Blanc 4810 m n.p.m., Matterhorn 4478 m n.p.m., Monte Rosa 4633 m n.p.m.
My oczywiście tak wysoko nie wjedziemy, a jedynie na Przełęcz św. Bernarda (2469 m n.p.m.)

Dzień 4-5: Piemont
Kolejny region który odwiedzimy to Piemont. W krajobnrazie nadal będą dominowały wysokie góry.
Piemont to ojczyzna gorgonzoli i kraina, w której salami robi się nawet z pstrąga. To też przed wszystkim region słynący ze wspaniałych win.
Jednym z miast przez które przebiega nasz szlak jest Ivrea, otoczona jeziorami, ze średniowiecznym zamkiem, pozostałościami rzymskiego teatru i odrestaurowaną wieżą Santo Stefano. Odbywa się tu słynna bitwa na pomarańcze.

Dzień 6: Lombardia
Na chwilę szlak wkracza do Lombardii, to najbogatszy region Włoch, krajobraz jest tu już zupełnie płaski, a jedną z większych miejscowości które odwiedzimy będzie Pavia, duży ośrodek uniwersytecki.

Dzień 7-8: Emilia-Romania
Trasa w kolejnej prowincji biegnie po pięknych dolinach Piacenzy: w dolinie Tidone między wzgórzami a winnicami, w dolinie Trebbia wśród zakrętów rzeki, której sława wyszła poza granice, w dolinie Arda, miedzy wypiętrzonymi pagórkami, klifami i wąwozami oraz w dolinie Nure – z bujną roślinnością i obfitą w trasy historyczne niegdyś przemierzane przez muły, które przenosiły olej.
Odwidzimy m.in. Piacenzę z piękną katedrą. W okolicach Piacenzy pośród malowniczych dolin i skalnych ustępów znajduje się przeszło 400 średniowiecznych zamków, fortyfikacji i wież obronnych.

Dzień 9-11: Toskania
Toskania to ciasne miasteczka budowane z kamienia, gdzie kobiety szyją na progach domów, albo wystawionych na zewnątrz krzesłach, to romańskie kościoły o surowych wnętrzach i oknach z alabastru, gdzie w szklanych gablotach spoczywają relikwie, czaszki powiązane sznurkami, kości świętych pocięte na małe kawałeczki.
Toskania to przydrożne bary, w których w południe dla ochłody proponują nam szklankę czerwonego wina, to równe rzędy krzewów winogron i stare drzewa oliwne przy klasztorach, to koty leżące na środku ulicy albo na maskach zaparkowanych samochodów, to stoiska pełne owoców i sprzedawcy głośno zachwalający swoje towary, to katedry górujące nad okolicą, to żeliwne kołatki i uchwyty na chorągwie przy bramach, to gliniane donice z kwiatami i bazylią skupione pod ścianami domów. To wino i oliwa. Nasycenie.
Oodwiedzimy m.in. Lukkę, Sienę, San Gimignano, a na chwilę nawet zajrzymy nad Morze Tyreńskie.

Dzień 12-13: Lacjum
Krajobraz Lacjum jest bardzo różnorodny: od terenów górzystych, przez zielone lasy i gaje oliwne, przez niziny aż po wybrzeże ozdobione skałami.
Trasa przebiega m.in. nad jeziorem Bolsena, przez piękne miasto Aviterbo aż w końcu dociera do Rzymu.

Dzień 14:
Powrót w godzinach porannych do kraju.

Warunki

Cena zawiera: 

  • Noclegi na kempingach pod namiotami
  • Przejazd autokarem z/do Krakowa i Katowic
  • Transport bagaży na trasie 
  • Usługi opiekuna grupy 
  • Ubezpieczenie KL i NW


Opłaty dodatkowe dla chętnych: 

  • Dopłata do noclegów w pensjonatach lub domkach kempingowych +1200 zł.
  • Dojazd z/do Warszawy +300 zł (tylko w przypadku zebrania się odpowiedniej ilości chętnych)

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 500 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 500 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Via Francigena pochodzą od biura Cyklotramp, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Włochy. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu we własnym zakresie. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.