Niczym alpejskie zwierciadła

Kategoria
Wyżywienie
śniadania
Trudność
średnia
Transport
autokar / bus
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele
TerminCena
9 dni3 250

Szczegóły wyjazdu Niczym alpejskie zwierciadła

O wyprawie

Niczym alpejskie zwierciadła | Szwajcaria , Włochy

 • Jeziora: Maggiore, Como, Lugano: wielkie polodowcowe jeziora, malowniczo położone pośród wysokich pasm górskich
 • Przejazdy wzdłuż wysokogórskich dolin z widokiem na jedne z najwyższych szczytów w okolicy: Dolina Formazza i Dolina Sesia
 • Piękny pałac i ogrody Borromeuszów na wyspie Isola Bella
 • Ciekawe, zabytkowe miasteczka nad brzegami jezior: Cannobio, Locarno, Lugano, Menaggio, Bellagio, Como
 • Wyjazd kolejką linową na Sacro Monte w Varallo
 • Zwiedzanie Mediolanu: katedra, opera La Scala, Zamek Sforzów

O wyprawie ...

Zapraszamy na wycieczkę rowerową w bardzo malowniczy region, leżący na pograniczu Włoch i Szwajcarii. Odwiedzimy Piemont, Lombardię oraz włoskojęzyczny kanton Ticino. Nasze trasy rowerowe poprowadzone są dolinami górskimi i biegną wzdłuż rzek lub brzegów ogromnych jezior polodowcowych. Widoki na bezkresną taflę wody i odbijające się w niej wysokie górskie pasma o bardzo stromych zboczach na długo pozostaną w pamięci. Ukształtowanie terenu oraz możliwość podziwiania wspaniałych widoków na terytorium zarówno Szwajcarii jak i Włoch, stwarzają świetne warunki do uprawiania turystyki rowerowej. 

Część tras rowerowych prowadzić będzie ścieżkami rowerowymi. Pozostałe poprowadzone są po bocznymi drogami o niewielkim natężeniu ruchu. Jeżdżąc wzdłuż brzegów jezior czy dolin górskich rzek, zatrzymamy się po drodze w wielu urokliwych małych miasteczkach, gdzie przyjrzymy się z bliska zabytkowej architekturze. Popłyniemy także statkiem na jedną z wysp leżących na jeziorze, a także wyjedziemy kolejką linową na popularny punkt widokowy będący celem pielgrzymek. Na koniec zwiedzimy Mediolan, drugie największe włoskie miasto, będące jednym z europejskich centrów mody. Ujrzymy słynną operę La Scala i kilka innych ciekawych przykładów architektury.

Wielkie jeziora i głębokie doliny

Podczas tego wyjazdu rowerowego zobaczymy wielkie jeziora piedmontowe, ukształtowane przez górskie lodowce, które wypływały na przedpole Alp. Przykładami takich jezior są Jeziora Como i Maggiore. Spędzimy całe dnie jeżdżąc wzdłuż ich długich brzegów i podziwiając piękne panoramy górskie otwierające się szeroko, dzięki wielkości wspomnianych jezior. Jedna z tras prowadzi także brzegami Jeziora Lugano, nieco mniejszego od dwóch pozostałych. Leży ono, podobnie jak Jezioro Maggiore, na terytorium zarówno Włoch jak i Szwajcarii. Zatem kilka razy w czasie wycieczki będziemy przekraczali granicę tych 2 państw. Odwiedzimy także dwie doliny o charakterze wysokogórskim, leżące w północnej części prowincji Piemont. Mowa tu o Dolinie Formazza, gdzie znajduje się malowniczy Wodospad Toce oraz droga prowadząca niekiedy serpentynami po stromych stokach. W Dolinie Sesia, podchodzącej pod masyw Monte Rosa, zobaczymy na naszej trasie kilka górskich kurortów. W zabytkowym miasteczku Varallo wjedziemy kolejką linową na Sacro Monte, wzgórze będące wspaniałym punktem widokowym i celem licznych pielgrzymek.

Malownicze nadbrzeżne miasteczka

W czasie jazdy na rowerze, niejednokrotnie zatrzymamy się w małych, sennych miasteczkach położonych malowniczo nad brzegami jezior. Wiele z nich oferuje różne atrakcje architektoniczne. W szwajcarskim Lugano, leżącym nad jeziorem o tej samej nazwie, znajduje się zabytkowa starówka.  Podobnie w Bellagio i Torno nad Jeziorem Como. W tym pierwszym pojedziemy także na popularny punkt widokowy. W mieście Como na uwagę zasługuje przede wszystkim wielka gotycka katedra oraz muzeum poświęcone znanemu fizykowi o nazwisku Volta. Odwiedzimy wyspę Isola Bella na Jeziorze Maggiore, aby z bliska przyjrzeć się Pałacowi Borromeuszów wraz z kompleksem pięknych ogrodów. W Cannobio przyjrzymy się kolorowym, zabytkowym kamienicom i przespacerujemy się po wydłużonym placu miejskim leżącym nad samym jeziorem. Zatrzymamy się po stronie szwajcarskiej w Locarno, gdzie zobaczyć można ruiny zamku oraz kilka zabytkowych kościołów.

Mediolan – centrum mody i ciekawe zabytki

Na sam koniec odwiedzimy Mediolan, stolicę Lombardii, drugie największe miasto we Włoszech, centrum kulturalne, naukowe i administracyjne północnych Włoszech. Tego dnia wraz z lokalnym przewodnikiem zwiedzimy najciekawsze miejsca i zabytki architektoniczne Mediolanu. Zobaczymy ogromną gotycką marmurową katedrę, należącą do największych kościołów na świecie, a także La Scalę – jeden z najsłynniejszych oper na całym świecie, posiadającą wielką, bogato zdobioną salę, mieszczącą ponad 3 tysiące osób. Ulicą Dantego przespacerujemy się do Zamku Sforzów, zbudowany w cegieł na planie kwadratu. Na jego tyłach mieści się Park Sempione założony w XIX wieku. Jest to popularne miejsce spotkań mediolańczyków. Mieści się w nim wieża Torre Branca. Ma ona ponad 100m wysokości i jest atrakcyjnym punktem widokowym na całe miasto. Chętni mogą wspiąć się na sam szczyt by podziwiać panoramę miasta.

Program

Dzień 1 Wyjazd z Krakowa i przejazd do Włoch

Zbiórka w Krakowie o 14:30 (możliwość dołączenia w Katowicach, zbiórka o 16:00). Po wyjechaniu z Polski czeka nas nocny przejazd do Włoch.

Dzień 2 Rowerowa pętla w okolicach Doliny Cuvia i Jeziora Maggiore

Cittiglio – Cuveglio – Mesenzana – Luino – Porto – Laveno – Cittiglio = ok. 42 km na rowerze

Około południa dotrzemy do hotelu na pograniczu włosko szwajcarskim. Po krótkim odpoczynku, rozpoczniemy popołudniową przejażdżkę rowerową po okolicy. Z hotelu pojedziemy wzdłuż Doliny Cuvia i dalej równolegle do rzeki Rancina aż do Luino, miasteczka leżącego nad brzegami Jeziora Maggiore. Następnie pojedziemy wzdłuż brzegów jeziora przez miejscowość Porto, jadąc cały czas pomiędzy malowniczym wybrzeżem, a stromymi zboczami masywu górskiego. Późnym popołudniem lub pod wieczór dotrzemy do Cittiglio. Nocleg w hotelu.

Dzień 3 Przejazd do Szwajcarii wzdłuż Jeziora Lugano

Ponte Tresa – Vico Morcote – Melide – Lugano – Porlezza – Bene Lario – Menaggio = ok 60 km na rowerze

Z hotelu pojedziemy na pogranicze włosko szwajcarskie i jazdę na rowerze rozpoczniemy niedaleko Ponte Tresa, gdzie wjedziemy na terytorium Szwajcarii. Od tego momentu przez większość dnia będziemy podążać wzdłuż brzegów pięknego Jeziora Lugano, które na bardzo rozbudowaną linię brzegową z wieloma zatokami. Po objechaniu masywu górskiego pojedziemy do Lugano, największego miasta w okolicy, malowniczo położonego nad brzegami jeziora. Tu będziemy mogli zobaczyć dwa ciekawe kościoły: św. Wawrzyńca oraz św. Marii. Stąd pojedziemy dalej wzdłuż brzegów Jeziora Lugano i po paru kilometrach wjedziemy z powrotem do Włoch. W miejscowości Porlezza odbijemy od brzegów Jeziora Lugano i podążymy w stronę inne wielkiego jeziora, Como. Zjedziemy serpentynami do miasteczka Menaggio nad samym Jeziorem Como, gdzie zakończymy naszą dzisiejszą trasę. Stąd do hotelu wrócimy autobusem.

Dzień 4 Zjazd dnem Doliny Formazza oraz Doliny d’Ossola

Wodospad Toce – Formazza – Premia – Crodo – Masera – Vogogna = ok 62 km na rowerze

Tego dnia pojedziemy z hotelu do wysokogórskiej Doliny Formazza. Autobus wywiezie nas na wysokość 1700m npm do miejsca, gdzie z wysokiej kaskady Wodospad Toce spada z hukiem w dół. Tu rozpoczniemy naszą jazdą na rowerze. Tego dnia na naszej trasie przeważać będą zjazdy, czasami po górskich serpentynach. Miniemy wioskę Formazza i pojedziemy dalej w dół wzdłuż biegu rzeki Toce. Jadąc dalej górską Doliną d’Ossola dotrzemy ostatecznie do małego miasteczka Vogogna, malowniczo położonego na dnie doliny z zabytkowym kościołem i ruinami twierdzy górującej nad miasteczkiem. Z tego miejsca wrócimy autobusem do hotelu.

Dzień 5 Z Włoch do Szwajcarii wybrzeżem Jeziora Maggiore

Stresa – Baveno – Verbania – Oggebbio – Cannobio – Brissago – Ascona – Locarno = ok 60 km na rowerze

Z hotelu pojedziemy do miejscowości Stresa, leżącej na zachodnim brzegu Jeziora Maggiore. Przepłyniemy na małą wyspę leżącą na jeziorze, Isola Bella, która ma jeżynie 320m długości i 180m szerokości. Znajduje się tu Pałac Borromeuszów wraz z przyległymi ogrodami. Chętni będą mogli zwiedzić ten kompleks. Po powrocie na stały ląd, ruszymy dalej na rowerach wzdłuż zachodnich brzegów Jeziora Maggiore. Przejedziemy przez Verbanię i udamy się dalej w stronę Cannobio. Tu zatrzymamy się na chwilę na głównym placu położonym nad samym jeziorem. Miasteczko urzeka swoim położeniem, zabytkowymi kamienicami oraz brukowanymi uliczkami. Stąd ruszymy dalej i po kilku kilometrach wjedziemy do Szwajcarii. Dzisiejszą trasę zakończymy w Locarno, na północnym krańcu Jeziora Maggiore. Zanim ruszymy w podróż powrotną do hotelu, zajrzymy do centrum Locarno, gdzie zobaczyć można ruiny zamku, a także kilka zabytkowych kościołów.

Dzień 6 Malownicza Dolina Sesia oraz zabytki Varallo

Alagna Valsesia – Mollia – Scopello – Varallo – Borgosesia – Grignasco – Romagnano Sesia = ok 65 km na rowerze

Najpierw pojedziemy do wysokogórskiej Doliny Sesia i pojedziemy autokarem do samego jej końca. Najwyższe partie doliny zamknięte są głównym łańcuchem Alp z wierzchołkami przekraczającymi 4000m npm. My zaczniemy naszą trasę rowerową na wysokości 1200 m npm. Na początek zatrzymamy się w górskiej wiosce Alagna Valsesia, gdzie znajduje się ciekawy kościół św. Jana. Pojedziemy dalej w dół doliny rzeki Sesia, mijając po drodze senne wioski i piękne widoki na zbocza Alp. W końcu dotrzemy do Varallo u zbiegu 2 rzek: Mastallone i Sesia. Jest to najciekawsze miasteczko na dzisiejszej trasie. Znajduje się tu kilka ciekawych kościołów, m.in. św. Marii czy św. Antoniego. Będziemy mogli je zobaczyć. Jednak najciekawszym obiektem w mieście jest Sacro Monte, wzgórze będące wspaniałym punktem widokowym, na które wjedziemy kolejką linową. Przede wszystkim znajduje się tam zespół 9 kaplic i jest to jedno z najpopularniejszych miejsc pielgrzymkowych w tej części Włoch. Po zwiedzeniu Varallo, ruszymy dalej w dół doliny Sesia. Miniemy po drodze dwie miejscowości posiadające zabytkowe centrum: Borgosesia oraz Grignasco. Dzisiejszą trasę zakończymy w Romagnano Sesia i z tego miejsca ruszymy z powrotem do hotelu.

Dzień 7 Wzdłuż brzegów Jeziora Como

Valbrona – Onno – Vassena – Limonta – Bellagio – Nesso – Torno – Como = ok 53 km na rowerze

Po śniadaniu pojedziemy w kierunku Jeziora Como. Z miejscowości Valbrona zjedziemy malowniczą drogą w stronę południowo wschodniej odnogi Jeziora Como. Udamy się na rowerach wąską asfaltową drogą nad samym brzegiem, do którego schodzą urwiste, miejscami pionowe ściany skalne. Odcinek ten będzie obfitował z piękne widoki na samo jezioro jak i góry leżące po jego drugiej stronie. Po pewnym czasie dotrzemy do Bellagio. Jest to małe urokliwe miasteczko, które leży w miejscu gdzie jezioro rozgałęzia się na dwie odnogi. W Bellagio zajrzymy do romańskiej bazyliki św. Jakuba i odwiedzimy punkt widokowy na cyplu wchodzącym w jezioro. Z tego miejsca pojedziemy wzdłuż brzegów Jeziora Como podziwiając piękne widoki na okoliczne szczyty odbijające się w tafli jeziora niczym w zwierciadle. Po drodze zatrzymamy się na chwilę w Torno, gdzie na placu przy jeziorze góruje kościół św. Tekli. Następnie udamy się do miasta Como, gdzie zakończymy dzisiejszą trasę rowerową. Tu zobaczymy piękną gotycką katedrę Wniebowzięcia N.M.P zbudowaną z marmuru z wielką kopułą, a także romańską bazylikę San Fedele. Z Como pochodzi A.Volta, znany fizyk. Chętni będą mogli odwiedzić muzeum poświęcone temu naukowcowi. Z Como wrócimy autokarem do hotelu.

Dzień 8 Zwiedzanie najciekawszych zabytków Mediolanu

Po śniadaniu, udamy się pociągiem do Mediolanu. Zwiedzimy drugie największe miasto Włoch z przewodnikiem. Zobaczymy m.in. Plac Katedralny z pięknie zdobioną, bogatą katedrą oraz położoną nieopodal Galerię Vittorio Emenuele II. Odwiedzimy słynną operę La Scala, a także Zamek Sforzów i park Sempione. W parku tym znajduje się Torre Branca, drugi najwyższy budynek w mieście i popularny punkt widokowy na cały Mediolan. Po obiedzie w godzinach popołudniowych, ruszymy w drogę powrotną do domu. Nocny przejazd do Polski.

Dzień 9 Powrót do Krakowa

Przyjazd do Polski w godzinach przedpołudniowych. Zakończenie imprezy.

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport: autokar lub bus (wyjazd z Krakowa)
 • ​​Transport rowerów na specjalnej przyczepie
 • ​Zakwaterowanie: 6 noclegów w hotelach
 • ​Wyżywienie: 6 śniadań w hotelu
 • ​​Opiekę przewodnika
 • ​Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
 • ​Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza śniadaniami (możliwość wykupienia pakietu 6 kolacji w cenie 540 PLN)
 • ​Kosztu uczestnictwa w programie (bilety wstępu, bilety na koleje, opłaty wjazdowe, lokalni przewodnicy, zwyczajowe napiwki) - 70 EUR
 • ​Wypożyczenia roweru: dla chętnych, którzy nie biorą własnego roweru (250 PLN)
 • Dopłaty za transport roweru elektrycznego: 200 PLN (ilość ograniczona do 5 sztuk)

Liczba uczestników: 15 - 35 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 500 PLN

-

Wypożyczenie roweru

Dla osób, które nie biorą własnego roweru, istnieje możliwość wypożyczenia roweru za dodatkową opłatą zgodnie z ceną podaną w warunkach wyjazdu (cena nie obejmuje). Podana opłata obejmuje wypożyczenie roweru na cały okres wyjazdu. Wypożyczane przez nas rowery to rowery trekkingowe średniej klasy z ramą damską (19") ROMET Gazela II, ROMET Gazela IV lub podobne. Każdy rower wyposażony jest w bagażnik, jedną sakwę i błotniki. Nie posiada uchwytu na bidon. W cenie wypożyczenia zapewniamy podstawowy serwis rowerowy podczas wyjazdu oraz części zamienne tj. zapasowe dętki, zapasowe klocki hamulcowe, smary, oleje do smarowania łańcuchów i przerzutek. Osoby zainteresowane wypożyczeniem roweru powinny to zgłosić w momencie zapisywania się na wyjazd, nie później jednak niż na 4 tygodnie przed rozpoczęciem wycieczki. Ze względów higienicznych nie wypożyczamy kasków rowerowych.

Rower elektryczny

Jest możliwość zabrania na wyjazd roweru elektrycznego. Każdy uczestnik, który chce zabrać na wyjazd rower elektryczny jest zobowiązany do powiadomienia nas o tym w momencie zgłoszenia się na wyjazd. Późniejsze zgłoszenie chęci zabrania roweru elektrycznego nie gwarantuje możliwości jego zabrania. Nie zabieramy rowerów elektrycznych, których zgłoszenie nie zostało przez nas potwierdzone i za których transport nie została wniesiona dodatkowa opłata 200 PLN. Limit rowerów elektrycznych przewożonych na przyczepie wynosi 5 sztuk. Całkowita długość roweru nie może być większa niż 185 cm. Jest to długość liczona od początku przedniego koła do końca tylnego koła. Opony roweru nie mogą być szersze niż 2,30 cala. Na każdej oponie jest podana jej szerokość. Prosimy o sprawdzenie całkowitej długości roweru elektrycznego oraz szerokości jego opon przed zapisaniem się na wyjazd. Jeśli rower elektryczny przekroczy powyższe wymiary, nie będzie możliwe jego zapakowanie na przyczepę rowerową. Z uwagi na to, że rower elektryczny jest znacznie cięższy od klasycznego roweru, Uczestnik, który zabiera na wyjazd rower elektryczny jest odpowiedzialny za jego zapakowanie na przyczepę oraz wypakowanie z przyczepy.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Niczym alpejskie zwierciadła pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Włochy, Szwajcaria. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.