Nepal - Dolina Kathmandu

Kategoria
Wyżywienie
we własnym zakresie
Trudność
średnia
Transport
samolot
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele

Szczegóły wyjazdu Nepal - Dolina Kathmandu

O wyprawie

Kathmandu | Dakshinkali | Palung | Hetauda | Park Narodowy Chitwan | Bandipur | Damauli | Pokhara

Nepal kojarzy się wszystkim z wysokimi Himalajami ale większa część kraju to niewielkie pagórki i równiny. Nepal to także tętniące życiem turystyczne uliczki i place Thamelu. Katmandu to przede wszystkim religia i mistycyzm, to niezliczone stupy, np. Swayambhunath czyli Świątynia Małp. Podziwiać będziemy piękne pałace w okolicznym Patanie i Bhaktapurze. Nepal ma coś do zaoferowania dla wszystkich, ten kraj nie może się nie podobać. Tu się wraca, za nim się tęskni. 

Różnorodna, dzika i nieskażona przyroda, od subtropikalnej dżungli, przez malownicze tarasy ryżowe i rwące rzeki, po majestatyczne, ośnieżone szczyty górskie oraz magiczna atmosfera miast, w których czas, jak się wydaje, zatrzymał się kilkaset lat temu, z wyjątkową architekturą, niezliczonymi stupami i świątyniami, które są największymi atrakcjami Nepalu.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI: C 

Trasa pagórkowata z etapami ok. 60 km długości, głównie drogi asfaltowe lub dobrej jakości szutry.

Program

Dzień 1-2: Przelot do Katmandu 
Po przyjeździe będzie czas na spacer po tętniących życiem rynkach i uliczkach miasta. Wieczorem po kolacji zapoznamy się bardziej szczegółowo z trasą naszej wycieczki i urządzimy imprezę integracyjną. 

Dzień 3: Katmandu 
Cały dzień przeznaczymy na zwiedzanie Kathmandu. 
Kathmandu jest stolicą, największym i najważniejszym miastem Nepalu. W opinii wielu osób, należy do najpiękniejszych i najbardziej klimatycznych miast Azji, choć panujący w nim chaos komunikacyjny, hałas, tłok, intensywne zapachy, mogą być dla niektórych trudne do wytrzymania, zwłaszcza w pierwszych dniach pobytu. 
Miasto ma prawie 2000 lat historii, a znaczna jego część wygląda dziś tak, jak prawdopodobnie wyglądała kilkaset lat temu. Setki wąskich uliczek, tysiące sklepików, małych restauracji, pałace, monumentalne stupy, świątynie i małe kapliczki na każdym rogu, przepiękna, egzotyczna architektura, drażniący nozdrza zapach kadzidełek, który roznosi się praktycznie wszędzie, targowiska, odbywające się codziennie religijne ceremonie, odgłosy instrumentów i dzwonki rikszarzy, te wszystkie świadectwa bogatej kultury, sztuki i tradycji Nepalu sprawiają, że po Kathmandu można spacerować godzinami, przez wiele dni i ciągle odkrywać jakieś nowe, fantastyczne miejsca. 

Dzień 4: Kathmandu – Dakshinkali 
Rozpoczynamy naszą rowerową przygodę. Ruszamy przez przedmieścia Katmandu poznając nowoczesne oblicze miasta. Oprócz zabytkowych świątyń i pomników poczuć tu można klimat rozwijającego się miasta XXI wieku. Po opuszczeniu miasta czeka nas niedługi etap bocznymi drogami do Dakshinakali. To jedno z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych dla wyznawców hinduizmu. 
Świątynia Dakshinkali jest jedną z głównych świątyń poświęconych bogini Kali w Nepalu. Kali to hinduska bogini czasu i śmierci, pogromczyni demonów i sił zła, a w oczach ludzi Zachodu najbardziej przerażająca ze wszystkich bogiń hinduistycznych. 
W Świątyni dwa razy w tygodniu (we wtorki i soboty) składane są ofiary ze zwierząt ku czci bogini Kali. Najbardziej uroczysty charakter mają obrzędy we wrześniu/październiku (święto ruchome) w czasie dwutygodniowych świąt Dasain, kiedy świątynię Dakshinkali odwiedzają tłumy hinduskich pielgrzymów, a krew płynie wyjątkowo szerokim strumieniem. 

Dzień 5: Dashinkali - Palung 
Dziś czeka nas trudny, ale bardzo satysfakcjonujący etap. Niezwykle ciekawymi bocznymi drogami przez sosnowe lasy i oddalone od cywilizacji wsie dotrzemy do położonego nad pięknym jeziorem miasteczka Markhu. Po odpoczynku czeka nas najciekawszy odcinek, trasa pomiędzy Nabouise i Damana należy do najbardziej spektakularnych tras w Nepalu o ile nawet nie na całym świecie. Kiedyś była to jedyna droga łącząca Nepal z Indiami, teraz mało uczęszczana idealnie nadaje się pod rower. Pofałdowana trasa przebiega przez szerokie doliny, wzgórza z widokami na cały łańcuch Himalajów i małe miasteczka gdzie rzadko docierają turyści. Tu można poznać prawdziwy Nepal. Ostatni odcinek to już tylko żmudna wspinaczka do Palung, czeka nas aż 600 m podjazdu. Wynagrodzi go najpiękniejsza panorama Himalajów od Mt. Everestu po Annapurnę. 

Dzień 6: Palung - Hetauda 
Od rana towarzyszyć nam będą wspaniałe panoramy nie tylko na łańcuch Himalajów ale tez na położone na granicy z Indiami góry Terai oraz na całą dolinę Kathmandu. 
Dziś z pewnością odpoczniemy. Głownie będziemy jechać w dół, najpierw przez lasy sosnowe i rododendronowe, a później przez subtropikalną roślinność. Górskim wioskom przytulonym do stoków ustąpią miejsca rozłożone w dolinie większe miasteczka, w których pozdrawiać nas będą niezwykle mili Nepalczycy. Nie będzie dziś na trasie zabytków ani atrakcji turystycznych ale dzięki temu wtopimy się w życie codzienne Nepalczyków bez komercji związanej z licznymi turystami odwiedzającymi ten kraj. 

Dzień 7: Hetauda - Park Narodowy Chitwan 
Wjeżdżamy do Terai, rejonu gorących subtropikalnych równin, które towarzyszyć nam będą przez najbliższe 3 dni. Mało kto wyobrażał sobie iż w Nepalu może być tak płasko, a jednak. Obserwować będziemy rolniczą część kraju z uprawami jedwabiu, bawełny i twardego drzewa tekowego. Na wieczór dotrzemy do wpisanego na listę UNESCO parku narodowego Chitwan. Park jest największym i najbardziej znanym obszarem chronionym w Nepalu i obejmuje dziewiczy obszar o unikalnym subtropikalnym ekosystemie. Znany jest najbardziej z jednorożców i tygrysów bengalskich. Żyje tu też 40 innych ssaków, 450 gatunków ptaków i 45 gatunków płazów i gadów. Warto zatrzymać się tu na dłużej. 

Dzień 8: Park Narodowy Chitwan 
Cały dzisiejszy dzień spędzimy w Parku Narodowym Chitwan. 
Typowe formy spędzania czasu w parku, to trek przez dżunglę, przejażdżka na słoniach oraz spływ tratwą po rzece, w czasie których jest pewna szansa spotkać dzikie nosorożce, tygrysy bengalskie, krokodyle i wiele innych gatunków zwierząt. 
Jednak dla tych, którzy ponad wszystko preferują rower przygotowaliśmy też rowerową trasę po parku. 

Dzień 9: Park Narodowy Chitwan - Bandipur 
Wyjeżdżamy z parku by rozpocząć jazdę na rowerze przez zachodnią Terail wzdłuż drogi do Ghumane. Będziemy zmuszeni wspinać się przez strome 6 km falistą drogą przez resztę dnia. Dzisiejsza jazda oferuje prawdziwy wgląd w życie lokalnych mieszkańców tej części Nepalu. Mijamy malownicze wioski z mnóstwem dachów pokrytych strzechą, gdzie metody uprawy roli od wieków niewiele się zmieniły. Jazda na rowerze jest doskonałym sposobem, aby dowiedzieć się czegoś ciekawego o tej pięknej okolicy i spotkać przyjaznych mieszkańców żyjących tradycją, prowadzących proste życie. Kończymy rowerową trasę w Bandipur, malowniczej górskiej wiosce z tradycyjną kulturą, z widokiem na Annanpurnę i szczyty Dhaulagiri, Manaslu i Langtang. 

Dzień 10: Bandipur - Damauli 
Powoli opuszczamy równiny Terai i kierujemy się na przedgórze Himalajów. Na szczęście podjazdy nie będą zbyt trudne, a dodatkowo wypoczęci po dniu przerwy z przyjemnością obserwować będziemy przybliżające się stoki Annapurny. 

Dzień 11: Damauli - Pokhara 
Ostatni już dzień naszej rowerowej wyprawy przez Nepal. Bocznymi drogami wzdłuż szerokiej doliny rzecznej z widokami na Himalaje podążymy w kierunku Pokhary. Nasza trasa prowadzi przez maleńkie wioski złożone głównie z lepianek pokrytych strzechą. Jesteśmy świadkami scen z minionej epoki. Dzieci bawiące się na ulicach, starsi mieszkańcy przesiadujący na matach całymi dniami i obserwujący przejeżdżające pojazdy z rzadka mechaniczne, rolnicy ręcznie orzący ziemię. Po południu wjeżdżamy w obszar jezior, jest tu ich kilkanaście, a w ich wodach przepięknie odbijają się ośnieżone szczyty Himalajów. 
W końcu dotrzemy do Pokhary, to takie nepalskie Zakopane. To stąd wyruszają wyprawy w wysokie partie Himalajów, tu znajduje się najpiękniejsze jezioro Nepalu oraz wiele pięknych świątyń. Jest to też miasto dużo spokojniejsze od Kathmandu, jakby bardziej przyjazne ale może też brakuje mu trochę tego typowego dla Azji chaosu. 

Dzień 12: Pokhara – Kathmandu 
Rankiem przespacerujemy się jeszcze po Pokharze, a po południu czeka nas kilkugodzinny powrót busem do Kathmandu. 

Dzień 13: Kathmandu 
Ostatni dzień w Kathmandu przeznaczymy na dokładniejsze zwiedzanie miasta i okolicznych pałaców. 

Dzień 14: 
Powrót samolotem do kraju.

UWAGA: 

PROGRAM JEST JEDYNIE ORIENTACYJNY. PODANE DZIENNE DYSTANSE MOGĄ RÓŻNIĆ SIĘ O +/- 15 KM. POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE, KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW I INNE CZYNNIKI ORGANIZACYJNE. PROSIMY WIĘC NIE TRAKTOWAĆ TEGO PROGRAMU ZOBOWIĄZUJĄCO, NIEMNIEJ JEDNAK DOŁOŻYMY WSZELKICH STARAŃ BY ZREALIZOWAĆ GO JAK NAJDOKŁADNIEJ.

Warunki

PRZELOT 
Termin wycieczki orientacyjny, może różnić się o +/- 7 dni. Ostateczny termin zostanie podany na 2 miesiące przed wyprawą.

Cena zawiera: 

  • Noclegi w pensjonatach i kwaterach turystycznych
  • Przelot samolotem 
  • Opłaty wizowe
  • Transfery na terenie Nepalu 
  • Wynajem dobrej klasy rowerów górskich 
  • Transport bagaży na trasie 
  • Opłaty wizowe 
  • Usługi opiekuna grupy 
  • Ubezpieczenie KL i NW >>Ogólne Warunki Ubezpieczenia<< 

Cena nie zawiera: 

  • Wyżywienia

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 3000 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 3000 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Nepal - Dolina Kathmandu pochodzą od biura Cyklotramp, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: . Wycieczka obejmuje wyżywienie typu we własnym zakresie. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Egzotyczne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.