Dalmacja - Wybrzeże

Kategoria
Wyżywienie
własne
Trudność
średnia
Transport
autokar / bus
Zakwaterowanie
namioty / pensjonaty
TerminCena
10 dni2 950
Cena promocyjna przy zapisach do 01.05.2024

Szczegóły wyjazdu Dalmacja - Wybrzeże

O wyprawie

Biograd na Moru | Wyspa Pasaman | Murter | Szybenik | Trogir | Makarska

Kolejna nasza rowerowa wyprawa po Chorwacji. Tym razem przemierzymy całe Dalmatyńskie Wybrzeże. Dalmacja jest najczęściej odwiedzanym przez turystów regionem Chorwacji, a zarazem jedną z najpiękniejszych krain w Europie. Kuszą i zachwycają piaszczyste plaże, bezludne wysepki, skaliste wybrzeża, wspaniała przyroda z bujną roślinnością oraz zabytkowe miasta, w których widać wyraźne wpływy włoskie.

Swój raj odkryją tutaj zarówno miłośnicy orzeźwiających morskich kąpieli, jak i zwolennicy całodziennych rowerowych wędrówek. Znajdziemy tu gwarne, tętniące życiem ośrodki turystyczne i malownicze, schowane przed światem zatoki, w których można odpocząć w ciszy i samotności. 

Dalmację najlepiej zwiedzać na rowerze odkrywając każdy jej zakątek.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI: B/C 

Dość płaska trasa z kilkoma niewielkimi podjazdami, spora część trasy prowadzi drogami szutrowymi , dlatego bardziej polecamy rower MTB, choć na trekingowym też da rade przejechać.

Program

Dzień 1:

Zbiórka w Warszawie, Krakowie i Katowicach. Busem kierujemy się na południe w stronę Chorwacji.

Dzień 2: Biograd na Moru

Docieramy do Chorwacji do znanego kurortu Biograd na Moru z piękną plażą i imponującą mariną.
Zakwaterujemy się tu na trzy noce by poznać najbliższą okolicę która idealnie nadaje się na wycieczki rowerowe. Dziś jednak czeka nas jedynie odpoczynek na plaży i impreza integracyjna.

Dzień 3: Wyspa Pasaman: 48 km

Miało być wybrzeże ale jednak będąc w Chorwacji koniecznie trzeba zawitać na jedną z kilku tysięcy tutejszych wysepek. 20 minut rejsu promem i już jesteśmy na wyspie Pasman.
Pasman jest znana jako wyspa z największą, zieloną, powierzchnią w Chorwacji, biorąc pod uwagę jej całkowitą powierzchnię. Szybki prąd, który zmienia swój bieg co 6 godzin, sprawia, że morze w tym miejscu jest najczystsze na Adriatyku. W każdej osadzie na wyspie można znaleźć publiczną plażę, które w większości są piaszczyste i płytkie. W okolicy plaż znajdują się kawiarnie i bary. W północnej części wyspy są w większości plaże piaszczyste. Między dwoma osadami, Tkon i Ugrinic, istnieje siedem pięknych plaż pokrytych piaskiem.
Ale Pasman słynnie przede wszystkim z pięknych widoków i sieci przepięknych ścieżek rowerowych. Będzie tu trochę podjazdów i szutrowych kamienistych dróg, ale widoki wynagrodzą trudy.

Dzień 4: Murter: 45 km (opcja 65 km)

Kolejny dzień i kolejna wyspa. Tym razem dużo bardziej znana wyspa Murter. Rankiem przedostaniemy się starym XIX-wiecznym zwodzonym mostem na wyspę Murter. Trasa nie będzie zbyt długa ledwie ok. 35 km, ale dzięki temu będziemy mieli sporo czasu na odpoczynek na pięknych plażach wyspy.

Dzień 5: Biograd na Moru – Sibenik: 70 km

Dzisiejsza trasa biegnie przez Park Krajobrazowy Vranskiego Jeziora. To największe jezioro Chorwacji jest cennym rezerwatem ornitologicznym. Trasa przebiega obok tarasów widokowych i przez tereny, gdzie splatają się majestatyczne barwy i zapachy dziko rosnących roślin, w szczególności szałwii leczniczej odurzającej zapachem. Część trasy daje schronienie w świeżości sosnowego lasu nad samym brzegiem jeziora. Dalej czekają nas miłe i przytulne kurorty Pirovac i Vodice, a na nocleg dotrzemy pięknego miasta Szybenik, które od XVI w. symbolizuje Katedra św. Jakuba, jedyna europejska katedra, wybudowana wyłącznie z kamieni. Ten budowlany fenomen pod ochroną UNESCO rozsławił Szybenik także z powodu 74 unikalnych kamiennych głów, które otaczają jego kamienną fasadę.

Dzień 6: Park Narodowy Krka: 55 km

W Sibeniku spędzimy dwa dni, będzie to okazja do odwiedzenia pobliskiego Paru Narodowego Krka. To najmłodszy park narodowy Chorwacji, obejmujący większą część długości rzeki Krka wraz z siedmioma znajdującymi się wzdłuż jej biegu wodospadami, jest jednym z większych fenomenów przyrodniczych i jednym z najczęściej fotografowanych miejsc w tym kraju. Odwiedzimy też kilka małych miejscowości położonych w głębi lądu gdzie czas zatrzymał się w miejscu.

Dzień 7: Szybenik – Trogir: 72 km

Podążamy dalej wzdłuż Dalmatyńskiego Wybrzeża. Teren ten cechują malownicze wzgórza, pokryte winnicami oraz „złoty kwiat riwiery" – miasto Primošten. Miasto Primošten które kilka lat temu zdobyło nagrodę Złoty kwiat Europy, za najlepiej urządzoną miejscowość. Licznych odwiedzających przyciąga także jedna z najładniejszych chorwackich plaż, znajdująca się przy promenadzie i gęstym sosnowym lesie na półwyspie Raduče. Riwiera jest poprzecinana przepiękną kamienną siecią winnic, której zdjęcie ozdabia ścianę budynku ONZ w Nowym Jorku. Winnice na primošteńskich wzgórzach otaczają także najładniejszą marinę w Chorwacji – Marinę Kremik, bezpieczną zatokę żeglarskiego raju. Zajrzymy też do kilku mniej turystycznych zatoczek z pięknymi plażami. Cały dzień towarzyszyć nam będą piękne widoki na Adriatyk.
Dotrzemy dziś tez do Trogiru. Miasto Trogir przed 3000 lat założyli starożytni Grecy. Jest ono jednym z najlepiej zachowanych romańsko-gotyckich miast Środkowej Europy, dlatego też wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Trogir często nazywany jest miastem-muzeum,

Dzień 8: Trogir - Makarska: 36 km

Rankiem czeka nas transfer busem do Omisia, gdzie rozpoczniemy kolejny etap u stóp gór Biakovo.
Przemierzać będziemy słynną Rivierę Makarską. Jest ona turystycznym hitem Chorwacji. Znane w świecie i wciąż nagradzane kilometrowe plaże, należące do najładniejszych nad Adriatykiem, spokojne miejscowości na wybrzeżu pomiędzy morzem i wspaniałymi górami Biokovo, pokażą nam drogę do idealnego wypoczynku rowerowego. Połączenie pięknych i widokowych dróg, dóbr kultury, bogactw naturalnych i plaż to idealna kombinacja, składająca się na idealny rowerowy dzień.

Dzień 9: Makarska: 50 km

Ostatni dzień to odpoczynek na słynnych plażach Makarskiej. Jednak dla tych którzy chcielinby podjąć prawdziwe rowerowe wyzwanie proponujemy wjazd na słynny szczyt sv Jurija. To aż 1700 m pod górę, a widok na całą Dalmację niezapomniany!
Po południu czas na powrót busem do Polski.

Dzień 10:

Rankiem docieramy do kraju.

UWAGA: PONIŻSZY PROGRAM JEST JEDYNIE ORIENTACYJNY. PODANE DZIENNE DYSTANSE MOGĄ RÓŻNIĆ SIĘ O +/- 15 KM. POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE, KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW I INNE CZYNNIKI ORGANIZACYJNE. PROSIMY WIĘC NIE TRAKTOWAĆ TEGO PROGRAMU ZOBOWIĄZUJĄCO, NIEMNIEJ JEDNAK DOŁOŻYMY WSZELKICH STARAŃ BY ZREALIZOWAĆ GO JAK NAJDOKŁADNIEJ.

Warunki

Cena zawiera:

  • Noclegi na kempingach pod namiotami
  • Przejazd autokarem z/do Krakowa i Katowic
  • Transport bagaży na trasie
  • Usługi opiekuna grupy
  • Ubezpieczenie KL i NW
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Oplaty dodatkowe dla chetnych:

  • Dopłata do noclegów w pensjonatach +600 zł. (pokoje 2-4 osobowe)
  • Dojazd z/do Warszawy +300 zł (tylko w przypadku zebrania sie odpowiedniej ilosci chetnych)

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 500 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 1000 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Dalmacja - Wybrzeże pochodzą od biura Cyklotramp, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Chorwacja. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu własne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.